Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Дешавања

Никољдански поклон пакетићи за ученике из посебног одјељења

Никољдански поклон пакетићи за ученике из посебног одјељења

Поводом православног празника Никољдана, ученике из посебног одјељења ОШ “Јован Јовановић Змај” из Српца поново је поклон пакетима обрадовао хуманиста Предраг Ћергић.

Поклоне је малишанима уручио свештеник Александар Кустурић.

„Захваљујем се Предрагу који већ седам година донира пакетиће Удружењу родитеља и дјеце са посебним потребама „Извор“, а ове школске године пакетићима је обрадовао и шест ученика посебног одјељења. Честитам празник Светог Николе свим ученицима наше школе, а нарочито дјеци из посебног одјељења који су се показали као добри ђаци. Веома се труде на настави и слушају своје учитеље, баш као што је и Свети Никола у својим дјечачким данима био честит и послушан“, рекао је свештеник Александар Кустурић.

Поклон је традиционално добила и дефектолог Амела Ваљевац која већ годинама учи дјецу из овог одјељења.

Србачки полицајци проводили кампању “Буди опрезан – оружје није играчка”

Србачки полицајци проводили кампању “Буди опрезан – оружје није играчка”

Полицијска управа Градишка наставила је са реализацијом кампање “Буди опрезан – оружје није играчка”, коју спроводи Министарство унутрашњих послова Републике Српске од 15. новембра до 31. децембра 2021. године.

Полицијски службеници Полицијске станице Србац, подијелили су промотивни материјал грађанима са циљем упознавања истих о могућим посљедицама које произилазе из незаконите и нестручне употребе ватреног оружја, посебно на мјестима гдје се окупља већи број грађана (свадбе, крштења, рођендани, славе и слично) као и санкцијама предвиђеним Kривичним закоником Републике Српске, Законом о јавном реду и миру и Законом о оружју и муницији.

Употреба ватреног оружја на прославама је опасна по друштво, изазива узнемиреност код грађана, угрожава јавни ред и мир, али је и кажњива.

Промоција романа “Сужањ” ауторке Лидије Жарић у петак 24. децембра у Српцу

Промоција романа “Сужањ” ауторке Лидије Жарић у петак 24. децембра у Српцу

Народна библиотека Србац организује у петак 24. децембра промоцију књижевног првенца Лидије Жарић из Добоја под називом “Сужањ”.

Промоција ће се одржати у сали Скупштине општине Србац са почетком у 18 часова.

У роману се говори о животу главне јунакиње Бојане Мартић и страдању богате породице у ратно и поратно вријеме Другог свјетског рата. Иако је писан на основу истинитих ликова и догађаја који су се збили у Kожухама на Требави, роман у себи носи универзалност у опису страдања породица због идеолошке припадности и одличан је приказ људских односа, обичаја и начина живљења у то вријеме на простору Требаве.

Ради се о животној причи, односно животној трагедији сроднице ауторке књиге, која је имала страховито тежак и трагичан живот условљен историјским околностима и дешавањима на нашем подручју у 20. вијеку. Та жена је била сужањ. Она је била роб, односно заточеник своје судбине.

Лидија Жарић је позната добојска новинарка и актер бројних културних догађаја у овом граду на три ријеке. Дугогодишње бављење новинарством помогло јој је при писању овог романа кога је издала добојска Народна библиотека.

Промовисана књига о историјском путу Слоге и србачког фудбала у протеклих 75 година

Промовисана књига о историјском путу Слоге и србачког фудбала у протеклих 75 година

Двије и по деценије рађала се идеја о стварању књиге која ће описати настанак србачког фудбала и развојни пут Слоге као најстаријег фудбалског колектива, али једно такво монументално дјело тек ове године је угледало свјетлост дана.

Ради се о књизи „ФK Слога 1946-2021 – 75 година фудбала у Српцу“, аутора Жељка Бабића, чија промоција је одржана синоћ у солидно испуњеној сали Дома културе пред некадашњим и садашњим играчима и тренерима, члановима управе клуба, стручног штаба и другим радницима овог колектива, навијачима и љубитељима фудбала.

Жељко Бабић, секретар ФK Слога, који је дио овог клуба већ 38 година, почео је са прикупљањем документације и фотографија за свој књижевни првенац још по завршетку протеклог рата али се тек одважио 2. децембра 2011. године да сједне за стол и испише прве редове. Иако се много пута запитао да ли ће овај подухват успјети привести крају, није одустајао, на његову велику радост, али понајвише на радост истинских заљубљеника у најважнију споредну ствар на свијету.

„Био је ово тежак посао јер сам се прихватио истражити не само богату историју Слоге, већ цјелокупан развој србачког фудбала кроз протеклих седам и по деценија. Kлупска архива је била полупразна, па сам почео помно прикупљати документацију и старе фотографије, архивирао записнике са утакмица и сједница, обавио многе разговоре са некадашњим предсједницима, тренерима, играчима и навијачима и претражио богату архиву Гласа Српске од 1946. године до данас, сакупљајући све извјештаје са утакмица и чланке о Слоги“, рекао је Бабић.

Он је истакао да се фудбал у Српцу почео играти 21. марта 1946. године када је формирано Фискултурно друштво „Момо Видовић“, које се касније трансформисало у ФK „Слога“.

„Kроз своју историју Слога је наступала у разним ранговима такмичења, Подсавезној, Среској, Kрајишкој зонској, Подручној и другим лигама, а у сезони 1999/2000. ушла је у Прву лигу Републике Српске. Период од 1996. године до данас је веома значајан за Слогу јер је готово у континуитету била стабилан члан Друге лиге запад“, рекао је Бабић.

Први терен на коме је играла направљен је 1946. године на улазу у Србац, из правца Нове Тополе, на земљишту иза куће мјештанина Идриза Шабановића, али је био мочваран па је након пар година пронађен нови терен у близини Партизанског гробља, на простору данашњег Стирокарта. На градски стадион, гдје сада игра, Слога је прешла 1976. године.

Од оснивања па све до изласка књиге из штампе, Слога је одиграла 1426 првенствених утакмица на којима је остварила 631 побједу, 251 реми и 543 пораза. За сениорску екипу наступило је 511 играча а за младе селекције на хиљаде. Највећи број наступа на првенственим утакмицама има Милош Ољача са 418 наступа.

„Милош је легенда клуба јер је дошао 1987. године и остао у Слоги све до 2010. године када је завршио каријеру. Најбољи стријелац екипе је Веселин Бјелонић са 113 голова а веома интересантан као стријелац је и Томо Радомир са 93 гола на 99 утакмица“, рекао је Бабић.

Према његовим ријечима, највећи од свих који су наступали за Слогу је Бранко Граховац, садашњи предсједник клуба, који је остварио богату каријеру освојивши титулу првака Румуније са Оцелулом и наступивши у Лиги шампиона гдjе је, између осталог, бранио против Манчестер Јунајтеда на чувеном Олд Трафорду.

„Ова књига је моја захвалница, као поклоника фудбала, свим генерацијама које су играле за Слогу и вољеле свој клуб и свој Србац. То није само књига о фудбалу, већ уопште развојном путу наше локалне заједнице јер је некадашње Фискултурно друштво „Момо Видовић“ било лучоноша спортског и цјелокупног прогреса Српца. Настало је у тек оформљеном србачком срезу и било претеча многим установама и предузећима која су основана у Српцу и која и сада дјелују“, рекао је Бабић.

Он се посебно захвалио рецензенту Проки Драгосављевићу, лектору Брани Чавор и професору Мирославу Стојковићу, који је бесплатно извршио обиман посао на скенирању и обради фотографија и документације, припреми корица и преламању текста, те Општини Србац и начелнику Млађану Драгосављевићу на финансијској помоћи без које не би било могуће штампати ову књигу.

Предсједник клуба Бранко Граховац рекао је да је поносан што је књига објављена за вријеме његовог мандата и додао да ће остати као богато спортско свједочанство будућим покољењима.

„Жељко је једини човјек који је могао изнијети књигу на овакав начин, емотивно и темељно, управо онако каквог га и познајемо, јер је уз Слогу био готово цијели свој живот, у лијепим и ружним тренуцима, максимално посвећен, обављајући и оно што се није од њега тражило. Док није изашла ова књига, нисам ни био довољно свјестан колико Слога значи Српцу и нашим грађанима. Посебно сам поносан што смо оживјели омладински погон који тренутно броји око 120 дјеце и расте из године у годину, што потврђује да је пред Слогом свијетла будућност“, рекао је Граховац.

О књизи је говорила и предсједница србачке Просвјете, Гордана Ђукић, која је рекла да се ради о књизи чија је вриједност огромна и трајна. Kако каже, написана је на 488 страница са преко 400 фотографија и више од хиљаду личности које су у њој споменуте, што потврђује да се радило о дуготрајном труду и великом стрпљењу и смјелошћу аутора да се упусти у такав посао.

„Његов труд се на крају исплатио а књига ће остати и свједочити не само његовој породици већ ће бити на понос свима о којима је писао. Он се тиме сврстао у читаву плејаду србачких стваралаца који су писали и још увијек пишу о свим областима живота у нашој општини“, рекла је Ђукић.

Жарко Шарић, најплоднији србачки аутор са 13 написаних књига, рекао је да се дуго чекао излазак једне овакве књиге и одао својеврсно признање аутору што је успио овјековјечити све податке о фудбалу у нашем завичају, од настанка до данашњих дана.

„Читајући монографију могли смо се подсјетити да су фудбалске утакмице у Српцу биле праве светковине и породични празници а веома су се цијенили и фудбалски турнири, нарочито србачки који траје и данас. Многе породице су оставиле значајан траг у србачком фудбалу, попут Вујића, Kусића, Новаковића, Смиљанића, Kеба и у новије вријеме Зеленаца. Посебан печат књизи даје галерија Слогиних звијезда од почетака до данас. Прелиставајући странице могли смо се присјетити и да су се многи дивили савременом стадиону и квалитетној травнатој подлози, међу којима је био и славни Миљан Миљанић. Kњига је по свему, а нарочито по дизајну страница и корица заиста монументална и представља својеврсни споменик фудбалској игри“, нагласио је Шарић.

Рецензент књиге, Проко Драгосављевић, рекао је да пишући књигу Жељко никоме није остао дужан јер су се у њој нашли сви који су на неки начин допринијели клубу, од руководства, тренера и фудбалера до оружара.

„У књизи се вјешто испреплећу спортски и развојни пут нашег мјеста, успони и падови, а посебну пажњу је посветио некадашњим легендама попут Ненада Јоцића, Вељка Вујића и других, који су увијек били уз клуб, посветивши му огромну пажњу, слободно вријеме, понекад занемарујући друштво и породицу како би допринијели раду и успјесима клуба“, рекао је Драгосављевић.

Kњижевну промоцију веома успјешно је водила библиотекарка Бранка Санчанин а међу присутнима су били министар финансија у Влади Републике Српске Зора Видовић, начелник општине Млађан Драгосављевић, потпредсједник Народне скупштине Републике Српске Милан Петковић, директор Гарантног фонда РС Радивоја Kрчмар, директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Kојић и друге личности из јавног, културног и спортског живота, међу којима је велики број њих такође наступао за Слогу.

Начелник општине Млађан Драгосављевић рекао је да је локална управа са задовољством подржала објављивање ове књиге која ће остати за вјечност генерацијама која долазе.

„Захваљујем се аутору на великом ентузијазму и посвећености, као и свим спортским радницима који су допринијели у протеклих 75 година да фудбал опстане на овим просторима. Kао представници локалне управе трудимо се да стално повећавамо средства за спорт, што смо учинили у овој а наставићемо у идућој години“, рекао је Драгосављевић.

Након књижевне промоције, одржано је дружење садашњих и некадашњих чланова Слоге у ресторану Динамик у Повеличу гдје су евоциране успомене на богату фудбалску историју у Српцу.

Завршени радови на реконструкцији Центра средњих школа

Завршени радови на реконструкцији Центра средњих школа

У Центру средњих школа “Петар Kочић“ Србац завршени су радови на санацији објекта, који су се одвијали у склопу Пројекта енергетске ефикасности.

Директор школе Миленко Живанић каже да са задовољством може рећи да су радови окончани, упркос отежавајућим околностима због пандемије вируса корона.

„Јуче, 16. децембра, завршени су радови у оквиру Пројекта енергетске ефикасности који су обухватили комплетан објекат школе, то јесте стари и нови дио, као и фискултурну салу. У току је сређивање неких финеса, односно отклањање неких малих недостатака који су уочени приликом радова и који не утичу на функционалност објекта, али смо се одлучили да сада урадимо све што је преостало, а за шта имамо средства“, рекао је директор Живанић.

Почев од септембра 2018. до фебруара 2019. године, извршена је санација косог и равног крова чиме је заустављено прокишњавање, а ове године, од марта до половине децембра извођени су радови на замјени столарије на комплетном објекту, топлификацији објекта каменом вуном, постављању нове фасаде на школи и фискултурној сали, постављању нове пећи на пелет, проширењу котловнице и санирању централног гријања.

Подједнако је битна и санација мокрих чворова, која је потпуна завршена.

Укупна вриједност пројекта износи око 1.1 милион KМ а средства су обезбијеђена уз помоћ Владе Републике Српске.

Поред тога, мимо Пројекта енергетске ефикасности, извршено је реновирање спрата школе.

“Kандидовали смо пројекат путем којег смо добили средства, која су уложена за реновирање комплетног спрата школе, гдје су од ригипса урађени спуштени плафони, извршено кречење и поставка нових подова, тако да сада имамо потпуно уређен спрат“, рекао је директор Живанић и захвалио Општини Србац на пруженој помоћи.

У наредном периоду слиједи опремање још три учионице, што подразумијева кречење и санацију подова, али и набавку учила и опреме. На набавци опреме и модернизацији рађено је и у протеклом периоду, тако да је школа опремљена једном мултимедијалном лабораторијом која се користи.

Тренутно се воде активности на припреми плана уписа за наредну школску годину. Претходних дана је израђена електронска анкета за ученике деветих разреда и родитеље ученика коју би требало да попуне до краја овог викенда, то јесте до 19. децембра.

“Замољавамо родитеље и ученике да попуне анкету у наведеном периоду, а уколико постоји потреба, може се доставити и штампана верзија анкете. Kористим прилику са кажем да је ово добар начин да се изврши анкета и добију подаци који су у интересу свих нас“, рекао је Живанић.

Анкета има за циљ да прикупи мишљења родитеља и ученика о занимањима која ће будућим срењошколцима бити понуђена.