Хигијенско-епидемиолошка служба Дома здравља Србац обавјештава грађане да ће се имунизација становништва од понедјељка 20. до петка 24. децембра вршити у просторијама службе у времену од 10 до 13 часова сљедећим данима:
Понедјељак, 20. децембар: – Синофарм вакцинација
Уторак, 21. децембар: – Фајзер вакцинација
Сриједа, 22. децембар: – Спутњик В вакцинација – Спутњик В ревакцинација (за вакцинисане 29.11. и 30.11.2021. године)
Четвртак, 23. децембар: – Синофарм вакцинација – Синофарм ревакцинација (за вакцинисане 01.12. и 02.12.2021. године)
Поводом Светог Николе, у Удружењу родитеља и дјеце са посебним потребама “Извор” јуче је организовано дружење и додјела никољданских пакетића.
Предсједница удружења, Мира Татић, каже да Светог Николу, који се у народу поштује као заштитник дјеце и морепловаца, традиционално обиљежавају, трудећи се да обрадују своје чланове и уљепшају им предстојеће празнике.
“Поклоне нам је и ове године обезбиједио Предраг Чергић из Њемачке, а драго нам је што смо имали прилику да по први пут угостимо свештеника Петка Вуковића, који се дружио са дјецом и говорио им о празнику“, рекла је Татић.
Она каже да су ових дана обрадовани још једном новом донацијом, коју ће наредних година дана уплаћивати Мотел “Храст“.
“Много смо се обрадовали када нам је јављено да се појавио још један донатор који жели да нам помогне, јер би нам без њих било тешко да радимо. Захваљујем госпођи Бранкици Ивановић и њеној породици који ће наредних годину дана уплаћивати 50 марака мјесечно“, рекла је Татић.
Свештеник Петко Вуковић је дјеци говорио о Светом Николи, о обичају остављања поклона у чизмице, упутивши свим члановима Извора честитку поводом Никољдана.
Он је истакао да га одушевљава архитектура објекта и појаснио какву симболику у хришћанству имају грађевине сличне објекту Извора.
“Посебно ми се свидјела грађевина округлог облика гдје су сви окренути лицем лицу, као што је био случај у ротундама, црквама у раном хришћанству“, рекао је Вуковић.
Након Светог Николе, у Извору слиједе припреме за прославу Нове године и подјелу новогодишњих пакетића.
На подручју србачке општине у протекла 24 часа регистрована су два нова случаја вируса корона а резултати су добијени брзим антигенским тестирањем.
Ради се о двије жене млађе и старије старије животне доби.
Закључно са данашњим даном у Српцу је 14 особа активно позитивно на вирус корона а у кућној изолацији је 21 лице.
У посљедња 24 часа у Републици Српској је извршено тестирање 412 лабораторијских узорака а вирус корона откривен је код 115 особа. Институту за јавно здравство РС пријављено је 12 смртних случајева.
Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 459 а на респиратору је 46 особа.
У Дому здравља у Српцу данас до 13 часова обавља се ревакцинација особа које су вакцинисане Спутњик В вакцином у периоду од 23. до 26. новембра, а вакцинација се наставља наредне седмице.
У организацији Црвеног крста Србац, данас је у Спортској дворани “9.јануар“ одржана трећа овогодишња акција добровољног давања крви на којој су крв даровала 53 даваоца, од укупно 69 колико се одазвало на акцију.
Секретар Црвеног крста Србац, Игор Јовичић, каже да је задовољан одзивом и додаје да је акција била успјешна као и претходне.
“Одзив на трећу акцију је више него задовољавајући, посебно ако се посматра број становника на подручју наше општине и број прикупљених доза крви. Вирус корона такође утиче на акције, али заиста можемо бити задовољни“, рекао је Јовичић и захвалио свим даваоцима који су издвојили вријеме да дођу.
Он је изразио задовољство што људи препознају значај акција и већина њих који једном дарују крв, долазе поново.
“Имамо даваоце који су крв дали преко 20, 30, 50, па и 100 пута. Недавно смо уручили плакету Ненаду Грбићу за стото давање крви, а још увијек је рекордер у броју давања Владимир Теиновић, који је дао 110. дозу крви“, рекао је Јовичић.
Данас је уручена захвалница Дејану Гужвићу који је са 43 године живота већ успио дати крв 50 пута, што је за сваку похвалу. Захвалницу је добио и Лука Лучић за 40 давања и још десетак даваоца који су крв даровали 10 и 20 пута.
Докторица Татјана Милешевић Бабић, специјалиста трансфузиологије у Градишци, каже да је у Српцу увијек одличан одзив давалаца и увијек је присутна пријатна атмосфера.
“Акција је протекла у најбољем реду и одзив је одличан с обзиром да је вријеме хладно, а и епидемија вируса корона је још увијек присутна. Kада су у питању крвне групе, тренутно су нам најпотребније нула негативна и А негативна, док осталих имамо солидне залихе”, рекла је докторица Милешевић Бабић.
Она је додала да међу Српчанима нема оних који су са акције давања крви враћени због неких тежих обољења.
Међу редовним даваоцима поново су се нашли припадници Полицијске станице Србац и чланови Мото клуба “Изгубљени”, чији је члан Васо Барашин данас крв донирао 44. пут.
“Почео сам са овим акцијама након одслужења војног рока. Са мном су стигли и пријатељи из мото клуба који су такође редовни давао1ци. Поред других ситуација, свјесни смо да се често догађају и саобраћајне незгоде, гдје је повријеђенима потребна крв. Такве незгоде дешавају се и љубитељима мотора, што је један од разлога због којег сам данас овдје. Позвао бих све људе добре воље да се одазову оваквим акцијама”, рекао је Барашин.
Владимир Теиновић крв је данас поклонио 110. пут. Kаже да му је мотив да помогне другима.
“Добровољни давалац крви сам од ране младости. Увијек сам волио помагати другима, а помисао да неком могу спасити живот за мене је нешто посебно. Наставићу и даље да учествујем док год будем могао”, рекао је Теиновић.
У згради Општинске управе данас је одржана прва сједница организационог одбора избора најбољих спортиста општине Србац за 2021. годину на којој је одлучено да се ова манифестација одржи у уторак 15. фебруара са почетком у 18 часова.
Избор се традиционално одржава под покровитељством Општине Србац, а у организацији Радио Српца, деветнаесту годину заредом.
„Данас смо именовали седмочлани стручни жири, усвојили oдлуку о критериjумима и донијели закључак о расписивању јавног позива за доставу приједлога који ће бити отворен од 21. децембра до 21.јануара“, рекао је предсједник организационог одбора манифестације Милош Будић.
Он додаје да спортских резултата и медаља није недостајало и поред пандемије вируса корона, тако да се очекује доста квалитетних приједлога.
“За награду могу бити предложени активни спортисти, учесници спортских такмичења која су организована на нивоу општине Србац, Републике Српске, државног и међудржавног нивоа, најуспјешнији спортски радник, најуспјешнији млади спортиста до 18 година, најуспјешнији спортски клуб и најуспјешнија млада екипа до 18 година“, рекао је Будић.
Из организационог одбора позивају спортске и невладине организације и појединце да своје приједлоге доставе најкасније до 21. јануара 2022. године.
Прошле године за најуспјешнијег спортисту проглашен је Ђорђе Ђурић из Рукометног клуба Србац.