Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Новости

Одржана сједница Привредног савјета општине Србац

Одржана сједница Привредног савјета општине Србац

Јуче је одржана сједница Привредног савјета општине Србац на којој је разматрано шест тачака дневног реда: годишњи извјештај о раду начелника и Општинске управе за 2025. годину, извјештај о извршењу Буџета за прошлу годину, Приједлог Програма обезбјеђења и коришћења новчаних средстава за подстицаје развоја пољопривреде за 2026. годину на подручју наше општине, информација о привредним кретањима и запослености на подручју општине Србац за 2025. годину, те план капиталних инвестиција за 2026. годину.

Сједницом, којој је присуствовала и министарка финансија у Влади Републике Српске Зора Видовић, предсједавао је начелник општине Млађан Драгосављевић, који је рекао да су кроз конструктивну дискусију са србачким привредницима покушали пронаћи начин за превазилажење отежавајућих околности које су присутне у њиховом раду.

„Чињеница је да смо кроз анализу 2025. године закључили да је она, упркос свим изазовима, била успјешна. Данас смо чули и низ конструктивних приједлога како унаприједити привредни амбијент на подручју наше локалне заједнице. Ми смо били и бићемо партнер свим нашим привредницима, трудимо се да им обезбиједимо што боље услове за обављање њихове дјелатности, а ту прије свега мислим на подршку путем субвенција и јавних позива, без обзира колико су та средства скромна. Оно што је мени драго јесте да смо имали отворен и конструктиван дијалог, захваљујући и присуству министарке Видовић, од које смо добили конкретне одговоре како превазићи одређене проблеме у раду“, изјавио је Драгосављевић.

Министарка Зора Видовић изразила је задовољство чињеницом да је присуствовала овом састанку са србачким привредницима и похвалила њихов рад.

„Чињеница да је покривеност увоза извозом 92 одсто довољно говори сама за себе. То је велики успјех у Републици Српској, а поготово за једну малу локалну заједницу као што је Србац. Драго ми је да наши привредници из Српца из године у годину проширују своју производњу и баш због тога сам их позвала да се пријаве и аплицирају за средства за подстицаје, за инвестирање и набавку нових технологија како би у наредном периоду још боље пословали. До краја ове године Влада ће заједно са Синдикатом и послодавцима промијенити многе законе везане за рад привреде, тако да мислим да ће наредне године привредни амбијент бити много повољнији. У овом моменту у Српској имамо седам милијарди и 400 милиона марака инвестиција и тај тренд ће се наставити и у наредној години како би обезбиједили повољна средства за наше привреднике да прошире своју производњу“, истакла је Видовић.

Коментаришући проблем недостатка домаће радне снаге и увоз радника са Далеког истока, министарка Видовић је рекла да је интересантно погледати структуру радника који преко Завода за запошљавање Републике Српске „траже посао“.

„Има много њих који нису заинтересовани за посао, затим велики број који раде одређене послове ван земље, али има много послова које наши људи неће да раде. Ми морамо помоћу законских прописа те људе структурирати по систему ко је тај који заиста тражи посао, а ко није. Имамо у том сегменту доста проблема јер није нормално да ми увозимо раднике, а имамо готово 50 хиљада радника на Бироу за запошљавање“, закључила је министарка Видовић.

Директор „Перутнине Птуј С“ из Повелича Велибор Поповић оцијенио је ову годину као специфичну за живинарство, јер је забиљежена птичија грипа у Петрову у фебруару, због које се тек 1. јула поново отвара тржиште Европске уније за ове произвођаче.

„Гледано са те стране, нисмо баш у неком завидном положају. Када говоримо о 2025. години, то је била једна коректна година и са становишта инвестиција, али и пословања уопште. Када је ријеч о увозу радне снаге, ми смо у нашој компанији морали да се окренемо тој мјери увоза радника са Истока. У овом тренутку имамо 466 запослених радника, од чега 36 страних радника. Поред значајних повећања плата, чак и до 30 одсто стимулација на плату, немамо довољно не само заинтересованих радника него ни људи да бисмо попунили све потребе тржишта рада“, нагласио је Поповић.

Група дјеце из Српца отпутовала у Бечиће у оквиру пројекта „Социјализација дјеце Републике Српске“

Група дјеце из Српца отпутовала у Бечиће у оквиру пројекта „Социјализација дјеце Републике Српске“

Група дјеце из Српца отпутовала у Бечиће у оквиру пројекта „Социјализација дјеце Републике Српске“

Јутрос је из Српца у Бечиће отпутовала група дјеце која ће до 5. јула боравити на мору у оквиру пројекта „Социјализација дјеце Републике Српске 2026. године“, који реализује Јавни фонд за дјечију заштиту.

На пут их је испратио начелник општине Србац Млађан Драгосављевић, који је обезбиједио средства за сладолед и освјежење.

У пратњи 22 дјеце путују и четири родитеља, те васпитачице Тања Шњегота и Маја Звиздало.

Циљ пројекта „Социјализација дјеце Републике Српске“ је јачање социјалних вјештина, развијање толеранције, самопоуздања и осјећаја припадности заједници, као и стварање прилика да дјеца из различитих средина стекну нова пријатељства и драгоцјена животна искуства.

Боравак на мору омогућава им да кроз игру, рекреативне, едукативне и културне садржаје развијају здраве навике и унапређују психофизичко здравље.

Пројекат се, захваљујући Влади Републике Српске и Министарству здравља и социјалне заштите, који подржавају ову активност Фонда, реализује од 2002. године, а за претходне 23 године обухватио је више од 42.000 учесника из свих градова и општина Републике Српске.

Тринаеста сједница Скупштине општине Србац у четвртак, 2. јула

Тринаеста сједница Скупштине општине Србац у четвртак, 2. јула

Тринаеста сједница Скупштине општине Србац у четвртак, 2. јула

Предсједник Скупштине општине Србац, Дејан Девић, заказао је за четвртак, 2. јула, 13. редовну сједницу Скупштине општине.

Почетак сједнице је у 10 часова, а на дневном реду ће се наћи 21 тачка.

Дневни ред:

  1. Извод из записника са 12. сједнице СО-е Србац,
  2. Информација о раду Правобранилаштва Републике Српске, сједиште замјеника Бањалука, за 2025. годину,
  3. Информација о стању ловства на подручју општине за ловну 2025/2026. годину и План газдовања за ловну 2026/2027. годину,
  4. Информација о привредним кретањима и запослености на подручју општине Србац за 2025. годину,
  5. Приједлог Програма обезбјеђења и коришћења новчаних средстава за подстицање развоја пољопривреде за 2026. годину на подручју општине Србац,
  6. Приједлог Одлуке о почетној цијени закупнине за пословне просторе, просторије и објекте,
  7. Приједлог Одлуке о приступању реализацији пројекта изградње зграде за младе брачне парове – ламела 2,
  8. Приједлог Одлуке о измјенама и допунама Одлуке о начину, условима и поступку утврђивања услова за избор корисника пројекта „Зграда за младе брачне парове у Српцу“,
  9. Приједлог Одлуке о давању сагласности Јавној установи Дјечији вртић „Наша радост“ Србац за упис већег броја дјеце у радној 2026/2027. години,
  10. Приједлог Одлуке о давању сагласности начелнику општине за спровођење уговора о међусобним правима и обавезама ради набавке стамбене јединице,
  11. Приједлог Одлуке о прихватању финансијских средстава за реализацију капиталних пројеката на подручју Општине Србац,
  12. Приједлог Одлуке о продаји теретног возила,
  13. Приједлог Одлуке о приступању изради измјене Плана парцелације стамбено-пословног објекта у улици Данка Митрова,
  14. Приједлог Одлуке о расписивању Јавног конкурса за избор једног члана Школског одбора у Јавној установи Основна школа „Доситеј Обрадовић“ Разбој Љ. у име јединице локалне самоуправе,
  15. Приједлог Рјешења о разрјешењу дужности вршиоца дужности два члана Управног одбора Јавне установе Центар за културу и спорт Србац,
  16. Приједлог Рјешења о именовању два члана Управног одбора Јавне установе Центар за културу и спорт Србац,
  17. Приједлог Рјешења о разрјешењу Маје Косић, вршиоца дужности члана Управног одбора Јавне установе Дјечији вртић „Наша радост“ Србац,
  18. Приједлог Рјешења о именовању члана Управног одбора Јавне установе Дјечији вртић „Наша радост“ Србац,
  19. Приједлог Рјешења о именовању Комисије за избор једног члана Школског одбора у Јавној установи Основна школа „Доситеј Обрадовић“ Разбој Љ. у име јединице локалне самоуправе,
  20. Приједлог Рјешења о именовању Савјета за израду измјене Плана парцелације стамбено-пословног објекта у улици Данка Митрова,
  21. Одборничка питања и одговори на одборничка питања.

Познати прелиминарни резултати уписа у средњу школу у Српцу: Економисти попунили мјеста, угоститељи без интересовања

Познати прелиминарни резултати уписа у средњу школу у Српцу: Економисти попунили мјеста, угоститељи без интересовања

Завршен је јунски рок за упис ученика у средње школе, а прелиминарне ранг-листе показују да је интересовање за занимања у Центру средњих школа „Петар Кочић“ Србац различито.

Економски техничар уписан је у максималном броју, док је за занимање царински техничар уписано 18 ученика, што оставља простор за још два ђака до формирања пуног одјељења.

За ЦНЦ техничара пријавила су се 23 ученика, а остало је још једно слободно мјесто.

Ново занимање у средњошколском центру, медицински техничар, уписало је 11 ученика. За формирање одјељења потребно је још пет ученика, док је за потпуно одјељење потребно 24 ученика.

Када је ријеч о трогодишњој машинској струци, занимање бравар–заваривач уписало је пет ученика, а механичар мехатронике осам. За формирање одјељења потребно је још три ученика једне од наведених струка, док је у случају раздвојених одјељења неопходно достићи број од по 12 ученика.

Најслабије интересовање биљежи струка угоститељства и туризма, гдје су за сада уписана само два кувара и ниједан конобар, па је неизвјесно да ли ће одјељење бити формирано.

Директор школе Миленко Живанић истакао је да ће коначне ранг-листе бити објављене у уторак, 30. јуна, те да до тада траје жалбени рок, током којег ученици и кандидати који нису задовољни резултатима или сматрају да постоји грешка могу поднијети жалбу.

Посебна пажња ове године, како наводи, усмјерена је на медицинску струку. Према подацима, 11 ученика је медицинску школу изабрало као први избор, док је 13 ученика изабрало као други избор.

„Надамо се да ћемо успјети да формирамо одјељење медицинских техничара. У току су и припреме за опремање кабинета и обезбјеђивање наставног кадра. Уколико одјељење буде формирано, кабинет ће бити модерно опремљен и испуњавати све услове за квалитетно образовање будућих медицинских техничара“, навео је Живанић.

Након јунског, слиједи јулски уписни рок који почиње у сриједу, 1. јула, и траје до петка, 3. јула. Прелиминарне ранг-листе биће објављене 9. јула у 10 часова, док ће коначне листе бити објављене 17. јула 2026. године, чиме се и завршава овогодишњи уписни процес.

„Извор“ испратио још једну успјешну годину рада уз дружење, пјесму и захвалност пријатељима удружења

„Извор“ испратио још једну успјешну годину рада уз дружење, пјесму и захвалност пријатељима удружења

„Извор“ испратио још једну успјешну годину рада уз дружење, пјесму и захвалност пријатељима удружења

Удружење родитеља и дјеце са посебним потребама „Извор“ организовало је данас завршну свечаност којом је обиљежен крај радне 2025/26. године.

Дружењу, које су уз велику подршку родитеља и дјеце припремили руководство и чланови удружења, присуствовали су представници Центра за социјални рад Србац, свештеници Александар Кустурић и Марио Топаловић, донатори који током године помажу рад удружења, одборници локалног парламента, као и бројни родитељи.

Директорица удружења Мира Татић рекла је да се, по традицији, на крају сваке радне године организује заједничко дружење како би се окупили чланови, родитељи, пријатељи и сарадници „Извора“ и заједно прославили успјешан завршетак активности.

„Организовали смо заједнички ручак и дружење уз музику Дејана Ристића и његових пријатеља. Посебно нам је драго што су са нама представници Центра за социјални рад, свештеници, одборници и родитељи дјеце. Припремили смо посну и мрсну храну како бисмо испоштовали вријеме поста“, рекла је Татић.

Она је истакла да удружење са редовним активностима завршава 25. јуна, након чега слиједи љетна пауза до септембра.

„Са радом поново почињемо 1. септембра по досадашњем програму, уз жељу да додатно проширимо наше активности. У плану је и заједнички излет у манастир Ловница за све чланове удружења“, додала је Татић.

На иницијативу родитеља, и ове године биће организован колективни одлазак на море у Игало, гдје ће у августу боравити двадесетак родитеља и дјеце.

„Успјели смо да организујемо заједничко љетовање у Црној Гори, са обезбијеђеним превозом. Сви се томе веома радујемо јер ће то бити прилика за одмор, дружење и стварање нових успомена“, истакла је Татић.

Директорица „Извора“ захвалила је Општини Србац на континуираној подршци, посебно када је ријеч о финансирању стручног кадра и редовних активности удружења.

Посебну захвалност упутила је и дугогодишњим донаторима Јадранки Милијашевић и њеној породици, који мјесечно издвајају средства за материјалне трошкове удружења, као и привреднику Драгану Татомиру, који годинама финансијски помаже рад „Извора“, омогућавајући организовање излета и других активности за чланове.

На крају свечаности, Татић се захвалила музичарима Дејану Ристићу, Мирославу Станковићу и Жељку Лишковићу, који су својом музиком и пјесмом допринијели лијепој атмосфери и угодном дружењу свих присутних.