У Српцу служен парастос за 24 погинула борца Војске Републике Српске.
У Српцу служен парастос за 24 погинула борца Војске Републике Српске.

Одбор за његовање традиција ослободилачких ратова на подручју општине Србац, Борачка организација општине Србац и Мјесна борачка организација Србац организовали су данас годишњи помен-парастос за погинуле борце Војске Републике Српске из Српца.
У Одбрамбено-отаџбинском рату Републике Српске учествовало је 1.089 становника Српца, дајући немјерљив допринос у одбрани Републике Српске.
Борци из Српца, поред Прве србачке лаке пјешадијске бригаде, били су припадници и других јединица Првог крајишког корпуса, као и јединица Министарства унутрашњих послова, борећи се на ратиштима широм Републике Српске.
На том ратном путу живот су положила 24 борца из Српца. Данашњим парастосом одата им је захвалност за жртву коју су поднијели, положивши своје животе у темеље Републике Српске и за слободу свих њених грађана.
Поменути су Миодраг Бабић, Зоран Балабан, Зоран Билбија, Драган Вујасин, Драган Граховац, Леонардо Грегус, Драгомир Драгојевић, Миладин Илић, Гавро Кесер, Војислав Кнежевић, Станко Чолић, Драгољуб Кузмић, Синиша Лазић, Марко Милашиновић, Славољуб Милић, Витомир Новаковић, Синиша Пејаковић, Радисав Радовић, Драгић Стојковић, Милован Тодоровић, Бошко Томић, Спасоја Тутњевић, Младен Угрен и Славко Ристић.
Цвијеће су положили чланови породица погинулих бораца, а потом делегације Општине Србац и Одбора за његовање традиција ослободилачких ратова, Борачке организације, Мјесне борачке организације Србац, Удружења ратних војних инвалида, СУБНОР-а и Мјесне борачке организације Ножичко.
Парастос је служио протонамјесник Александар Кустурић.
Предсједник Борачке организације Србац Горан Плотан најавио је да је у плану да наредне године у порти Старог храма у Српцу буде подигнута спомен-плоча у знак трајног сјећања на 24 погинула борца.
„Мислим да они то заслужују и да је, након више од 30 година, дошло вријеме да то учинимо. Док сам предсједник Борачке организације, а то ће бити још наредне године, обећавам да ћемо тај посао завршити“, рекао је Плотан.
Он је честитао и крсну славу Војсци Републике Српске, поручивши да ће она живјети, макар у сјећањима оних који су је стварали.































