Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

Засједали одбори породица погинулих и заробљених бораца и ратних војних инвалида

Засједали одбори породица погинулих и заробљених бораца и ратних војних инвалида

У просторијама Борачке организације општине Србац одржане су редовне сједнице Одбора породица погинулих и заробљених бораца и Одбора ратних војних инвалида.

Сједницама су предсједавали предсједници Одбора, Бранко Граховац и Горан Тривунић, а присуствовао је и предсједник Борачке организације општине Србац Горан Плотан.

На сједницама су разматрани извјештаји о раду одбора за прво полугодиште 2022. године гдје је констатован добар рад у извјештајном периоду.

Посебно су похваљене активности и резултати Фонда солидарности Борачке организације који је и у 2022. години наставио реализацију програма пружања помоћи најугроженијим члановима Борачке организације.

Чланови одбора упознати су са програмом обиљежавања дана страдања Српчана на озренско-возућком ратишту 10. септембра, обиљежавању Дана ратних војних инвалида, као и са активностима на откривању и освештавању спомен обиљежја погинулим борцима Војске Републике Српске из мјесне заједнице Kобаш које је предвиђено за 11. септембар.

Kроз расправу се још једном апеловало на чланове Борачке организације општине Србац да узму учешће у овим манифестацијама.

Чланови оба одбора су покренули иницијативу да поред њих и чланови других органа Борачке организације општине Србац учествују у хуманитарној акцији на прикупљању средстава за изградњу куће самохраној мајци Невени Игњатић. С тим у вези прикупљен је одређен новчани износ који ће се на крају ове акције уплатити на жиро рачун носиоца ове активности.

У протекла два дана 17 нових случајева вируса корона у Српцу

У протекла два дана 17 нових случајева вируса корона у Српцу

У посљедњих 48 часова на подручју србачке општине регистровано је 17 нових случајева вируса корона.

Ради се о седам мушких и 10 женских особа, од чега је један мушкарац млађе, два средње и четири старије животне доби, једна жена млађе, осам средње и једна старије животне доби.

Закључно са данашњим даном у Српцу је 31 особа активно позитивна на вирус корона а у кућној изолацији је 66 лица.

У Републици Српској у протекла 24 часа извршено је тестирање 216 лабораторијских узорака путем PCR теста а вирус корона откривен је код 85 особа. Институту за јавно здравство РС пријављена су три смртна случаја.

Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 163 а на респиратору су четири особе.

Почела акција “Заштитимо дјецу у саобраћају”

Почела акција “Заштитимо дјецу у саобраћају”

Министарство унутрашњих послова Републике Српске почело је данас са реализацијом акције “Заштитимо дјецу у саобраћају” поводом почетка нове школске године у оквиру које спроводи низ активности, попут обиласка школа, предавања, регулисања саобраћаја у близини школа и појачане контроле возила која организовано превозе дјецу.

Акција се спроводи ради што сигурнијег учешћа дјеце у саобраћају с обзиром на то да се од 1. септембра и почетка школске године очекује њихово појачано присуство на путевима, а за одређени број дјеце то значи и прво самостално учествовање у саобраћају, саопштено је из МУП-а Српске.

У првој седмици акције, прије почетка школске године, полицијски службеници ће обићи све школе ради планирања појачане контроле у близини школа, те евидентирања најпогодније трасе кретања дјеце из удаљенијих подручја до школа, иницирања код надлежних институција да се обезбиједи проходност пјешачких зона, те постављање физичких баријера за спречавање директног изласка дјеце из школских дворишта на коловоз.

У првој половини септембра биће одржана предавања у основним школама да би се најмлађи упознали са основним правилима безбједног учешћа у саобраћају, нарочито пјешака и бициклиста.

Већ формиране школске патроле биће у функцији, а полицијски службеници ће иницирати формирање патрола у школама у којима већ нису оформљене.

У урбаним зонама и близини школских објеката биће појачано присуство и рад полицијских службеника који ће регулисати саобраћај у близини школа и омогућавати безбједан прелазак улице за најмлађе ученике, те ће евидентирати и санкционисати прекршаје непрописног паркирања у пјешачким и зонама школа, аутобуским стајалиштима и зонама пјешачких прелаза, те прекршаја однос возач – пјешак и непрописног кретања бициклиста по површинама намијењеним за кретање пјешака.

Полицијски службеници ће појачано контролисати возила која организовано превозе дјецу, те ће возила за која се сумња да су технички неисправна бити упућена на ванредни технички преглед.

Акција “Заштитимо дхецу у саобраћају” трајаће до 23. септембра.

МУП Српске позива учеснике у саобраћају, а посебно возаче, да буду одговорни, да поштују саобраћајне прописе и знакове, те тако допринесу заштити дјеце у саобраћају.

Петнаеста сједница Скупштине општине Србац у уторак 30. августа

Петнаеста сједница Скупштине општине Србац у уторак 30. августа

Предсједник Скупштине општине Србац Милош Будић заказао је 15. редовну сједницу локалног парламента која ће бити одржана у уторак 30. августа са почетком у 10 часова.

На дневном реду ће бити седам тачака и то Извод из записника са 14. сједнице, Приједлог Одлуке о додјели јавних признања општине Србац за 2022. годину, Приједлог Одлуке о давању сагласности ЈУ Дјечији вртић “Наша радост“ Србац за упис већег броја дјеце у радној 2022/2023. години као и Приједлог Програма зимског одржавања улица и локалних путева на подручју општине Србац за зиму 2022/2023. године.

Пред одборницима ће се наћи и Приједлог Одлуке о приступању изради измјене дијела “Регулационог плана простора између улица 11. новембра, Моме Видовића, Данка Митрова, Саве Вујановића Жуће и Савске у Српцу и Приједлог одлуке о приступању продаји неизграђеног грађевинског земљишта у KО Расавац. Предвиђена су и редовна одборничка питања и одговори на одборничка питања.

Директан пренос сједнице можете пратити на Радио Српцу са почетком у 10 часова.

Осма Котлићијада у Коровима окупила 18 екипа из бањалучке регије

Осма србачка Котлићијада окупила 18 екипа из бањалучке регије

У еколошком излетишту породице Девић у Kоровима, на обали ријеке Саве, 13. августа одржан је осми меморијал “Дан Мирка Девића” на којем се 18 екипа из Српца, Дервенте, Прњавора, Брода и Бањалуке такмичило у припремању котлића.

Манифестација је организована у знак сјећања на узорног пољопривредника и доброг домаћина Мирка Девића који је гајио велику љубав према природи и пренио је на своје синове Владимира, Желимира и Велибора и кћерку Ведрану.

Најукуснији котлић направила је екипа из Бајинаца која је љубоморно чувала рецептуру која је очарала стручни жири, а за разлику од побједника, неки учесници су открили мале тајне.

“Припремао сам јело у бакарном котлићу са више врста меса, домаћом и дивљом свињом, срнетином и говедином уз бројне зачине. Ово дружење је дивно, амбијент је прелијеп и трудићу се да долазим са екипом сваке године”, рекао је Зоран Видић, старјешина Соколског друштва “Вучјак” из Брода.

Такмичење је код већине екипа остало у другом плану јер је котлић био само повод за окупљање и дружење.

“Ово је више спортски него такмичарски карактер. Долазимо првенствено да се дружимо и уживамо на обали Саве, а пласман нам није толико важан”, рекао је Бојан Ђенић из екипе “Пријатељи” из Српца.

Учешће на Котлићијади традиционално је узео и Ронилачки клуб “Жабац” из Српца.

“Волимо воду и сва дружења око ријека и на њима. Трудимо се да узмемо учешће у свим манифестацијама у Српцу, било као организатори или суорганизатори, помоћ или обезбјеђење, јер волимо да се дружимо са свима и уживамо у еколошком амбијенту”, рекао је предсједник клуба Дејан Јовић.

На овом мјесту у Коровима, Мирко Девић је изградио лијепо излетиште са спортским теренима, објектима за одмор и локацијама за пецање на којима се из године у годину окупља све већи број грађана, а њему у част већ осми пут се одржава ова манифестација.

“Имао је планове да се људи овдје окупљају, да ли у оволиком броју или не, али мислим да може бити поносан на нас. Када смо кренули са овим дружењем, било је свега пет до шест екипа, а сада их је сваке године све више и манифестација је већ добила регионални карактер”, рекао је Велибор Девић, један од Миркових синова.

Осим у припремању котлића, организована су и такмичења у испијању пива и навлачењу конопца.