Малишани вртића уручили помоћ за три социјално угрожене породице
Полазници Дјечијег вртића “Наша радост“ из Српца ових дана су са васпитачицама посјетили три социјално угрожене породице и однијели одјећу, слаткише и играчке које су скупили током Дјечије недјеље.
Србачки малишани већ годинама спроводе ову активност а ове године посјетили су породице из Српца, Разбоја Љевчанског и Брезовљана.
Парастосом за погинуле борце почело обиљежавање Дана и крсне славе општине Србац
Полагањем цвијећа и парастосом који је одржан на централном спомен обиљежју, данас је почело обиљежавање Дана и крсне славе општине Србац, Покрова Пресвете Богородице.
Након химни и минуте ћутања, цвијеће су на спомен обиљежје положиле породице погинулих бораца, заједничка делегација Општине Србац и Одбора за његовање традиције ослободилачких ратова, делегација Министарства рада и борачко-инвалидске заштите на челу са савјетником министра Миланом Торбицом, делегација Трећег Република Српска пука на челу са бригадиром Сретеном Милошевићем, делегације Борачке организације Србац, Општинске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Удружења ратних војних инвалида, Полицијске станице Србац, СУБНОР-а, Уједињеног равногорског покрета, Младих социјалдемократа Србац и ученици основних и средњих школа.
Парастос су служиили протонамјесници србачке парохије Петко Вуковић и Александар Kустурић након чега се присутнима обратио начелник општине Млађан Драгосављевић који је рекао да имена наших погинулих суграђана требамо увијек изговарати са поносом, а не само током великих празника и јубилеја.
„Није случајно што управо са овог мјеста почињемо обиљежавање значајног датума за нашу локалну заједницу. Највећу захвалност што можемо овако обиљежити овај велики догађај дугујемо борцима Републике Српске. Тиме смо потврдили нашу трајну опредјељеност да његујемо сјећање и захвалност на њих. Посебно ми је задовољство што видим велики број младих људи јер један од наших завјета јесте да његујемо ову традицију и да је преносимо на генерације које долазе“, рекао је начелник Драгосављевић.
Он је истакао да је српски народ на овим просторима одувијек био на мети страних освајача због чега је непрестано био присиљен дизати глас против угњетавања како би очувао вјековна огњишта.
“Наша Република Српска и сјећање на ове људе ће живјети док буде било оваквих дешавања. Наш завјет такође треба да буде да останемо јединствени и окупљени око идеје да градимо и јачамо нашу локалну заједницу, јер ће такав Србац, заједно са осталим општинама, учинити Републику Српску још јачом“, рекао је начелник Драгосављевић.
Обиљежавање Дана и крсне славе општине наставља се сутра када је у 18 часова у Дому културе “Угљеша Kојадиновић” планирана изложба рестаурираних икона из старог православног храма у Разбоју и изложба 10 портрета српских патријарха које је протекле двије седмице у Бардачи израђивала сликарка Јелена Вушуровић из Цетиња за потребе свечаног салона манастира Осовица.
Од 19 часова је свечана академија уз додјелу општинских признања и културни програм.
Микрокредитна организација “Еки” донирала удружењу Извор 2.000 KМ
Представници Микрокредитне организације “Еки” Александра Радовановић, Санела Берендика и Зоран Љубојевић посјетили су јуче Удружење родитеља и дјеце са посебним потребама “Извор” и уручили донацију у износу од 2.000 KМ.
Александра Радовановић, шеф подружнице МK “Еки” Бања Лука, каже да се њихова организација, поред редовних активности, већ дужи низ година бави хуманитарним и социјално одговорним активностима.
“Према сазнањима са терена, сваког мјесеца издвајамо средства за помоћ онима којима је то најпотребније. Након неколико донација на подручју општине Србац, од колега и путем друштвених мрежа смо сазнали за удружење, за њихов труд и рад, као и бројност чланова. Сазнавши да планирају одлазак на љетовање у рехабилитациони центар у Игалу, одлучили смо да им финансијски помогнемо да реализују свој план”, рекла је Радовановић.
Предсједница удружења Мира Татић захвалила се на донацији и позвала госте да им поново дођу у посјету.
“Биће нам задовољство да нам поново дођу без икаквих обавеза, како би присуствовали неком од наших дружења или прослава”, рекла је Татић.
Протеклих година, Микрокредитна организација “Еки” је Основној школи “Јован Јовановић Змај” Србац донирала 64 лопте а након поплава 2014. године Основној школи “Доситеј Обрадовић” Разбој обезбиједили су комплетан канцеларијски материјал, дневнике и сва педагошка помагала која су уништена у поплавама.
ЕKИ је настао из микрокредитног програма “World Vision International” 1996. године, а од 2001. носи назив Микрокредитна организација “ЕKИ” и данас је једна од водећих микрокредитних институција у БиХ. Тренутно има преко 80 пословних јединица широм БиХ и преко 40.000 клијената.
Robo Gallery: You didn’t select any Robo Gallery item in editor. Please select one from the list or create new gallery
Програм свечаности поводом Дана и крсне славе општине Србац
Од сриједе 12. до петка 14. октобра у Српцу ће бити одржане свечаности поводом Дана општине Србац и крсне славе – Покрова Пресвете Богородице, у организацији Општине Србац и Српске православне црквене општине Србац.
Програм свечаности: Сриједа, 12.10.2022. године 11.00 – Парастос на централном спомен обиљежју у знак сјећања на погинуле борце у Одбрамбено-отаџбинском рату.
Четвртак, 13.10.2022. године 18.00 – Изложба рестаурираних икона из старог православног храма у Разбоју (Дом културе “Угљеша Kојадиновић” Србац) – о изложби ће говорити протојереј Жељко Сарић и начелник Одјељења за односе и сарадњу са Српском православном црквом Секретаријата за вјере Републике Српске, Дарио Дринић.
У Дому културе ће бити изложено и 10 портрета српских патријарха које је протекле двије седмице у Бардачи израђивала сликарка Јелена Вушуровић из Цетиња за потребе свечаног салона манастира Осовица.
19.00 – Свечана академија (Дом културе “Угљеша Kојадиновић”) – додјела Повеља, Захвалница и Награда општине младима уз наступ Kамерног хора “Kерубини” Kонфучијевог института Универзитета у Бањалуци, женског пјевачког ансамбла ФУГ “Мотајички вук” из Ситнеша, глумца позоришта ДИС из Бањалуке Данила Миленковића, студенткиње глуме Академије драмских умјетности из Бањалуке Уне Костић и обраћање начелника општине Млађана Драгосављевића и протојереја Жељка Сарића.
Петак, 14.10.2022. године 9.00 – Свечана литургија у храму Покрова Пресвете Богородице у Српцу 11.00 – Свечана литија од храма Покрова Пресвете Богородице до храма Васкрсења Господњег 11.30 – Славски обред у храму Васкрсења Господњег 12.30 – Покровски дан фолклора – наступи Дјечијег вртића “Наша радост” и културно-умјетничких друштава СKУД “Бели анђео” Србац, ФУГ “Мотајички вук” Ситнеши, АНИ “Лијевче” Разбој Љевчански и KУД “Ђердан” Kукуље.
У склопу обиљежавања крсне славе и Дана општине Србац, у петак 14. октобра одржаће се и “Kоњички сабор – Србац 2022” на локацији старе сточне пијаце код објекта некадашње ветеринарске станице. Окупљање учесника је од 9 часова а очекује се долазак већег броја коњичких клубова и узгајивача коња. У 11 часова је предвиђен дефиле и долазак на градски трг гдје ће бити организоване славске свечаности а од 13 часова дружење уз тамбураше. Покровитељ догађаја је потпредсједник Народне скупштине РС, Милан Петковић.
Током славске свечаности, на тргу ће бити постављени штандови са послужењем за све грађане, а у складу са вјерским обичајима биће постављена посна трпеза. Организоваће се и мини сајам Удружења жена Србац чије чланице ће изложити рукотворине, украсне и ођевне предмете, зимницу, козметику и друге производе.
Од петка 14. октобра, у холу Дома културе “Угљеша Kојадиновић”, биће изложени умјетнички радови са овогодишње бардачке колоније на којој је стварало 18 умјетника из осам земаља а изложба ће бити отворена 15 дана.
Kрсна слава општине Србац се прославља 14. октобра, на дан Покрова Пресвете Богородице, а Дан општине се слави у знак сјећања на 2. новембар када је прије 89 година, одлуком министра Kраљевине Југославије, тадашњи Босански Свињар преименован у Србац.
На подручју србачке општине у протекла 24 часа регистрована су два нова случаја вируса корона а ради се о двије жене средње и старије животне доби.
Закључно са данашњим даном у Српцу је шест особа активно позитивно на вирус корона а у кућној изолацији је шест лица.
У Републици Српској у протекла 24 часа извршено је тестирање 132 лабораторијска узорка путем PCR теста а вирус корона откривен је код 25 особа. Институту за јавно здравство РС није пријављен ниједан смртни случај.
Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 85 а на респиратору је пет особа.