Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

У Српцу постављено 10 табли са језицима националних мањина

У Српцу постављено 10 табли са језицима националних мањина

У склопу пројекта „Промоција различитости и једнакости у Босни и Херцеговини“, који се одвија под покровитељством Европске Уније, Савјета Европе и Министарства за људска права и избјеглице БиХ, у Српцу је данас постављено 10 табли са истакнутим називом мјеста и топографским знаковима на језицима националних мањина.

Осим Српца, табле су постављене у Прњавору, Градишци и Лакташима.

Тим поводом, Kоординациони одбор за националне мањине, којим предсједава Министарство за људска права и избјеглице у БиХ, организовао је данас у Српцу презентацију пројекта који обухвата израду и постављање 46 топографских знакова у ове четири локалне заједнице.

Међу учесницима су били помоћник министра за људска права и избјеглице БиХ, Салиха Ђудерија, менаџерица програма Одјела за забрану говора мржње Савјета Европе Ангела Лонго и предсједник националних мањина Републике Српске Фрањо Рога.

Делегацију Општине Србац предводио је замјеник начелника општине Владимир Гужвић који је рекао да се локације налазе на подручју гробаља, цркава и назива станишта националних мањина, као што су Нова Вес, Срђевићи и Мартинац.

“Kод нас су доста изражене заједнице Украјинаца и Пољака, односно Чеха, и ми као локална заједница сигурно ћемо дати свој допринос да се те мањине у оквиру наше локалне заједнице осјећају као сво локално становништво”, рекао је Гужвић.

Менаџерица програма Одјела за забрану говора мржње Савјета Европе, Ангела Лонго, истакла је да јој је задовољство што је имала прилику разговарати са руководством општине Србац о локалним питањима мањинских група, њиховог језика, културе и традиције.

„Нама је веома важно да покажемо да велике организације из Европске Уније, као што је рецимо Савјет Европе, нису организације које дјелују само у великим и у главним градовима, већ и у мањим срединама и локалним заједницама. Такође желимо да покажемо да смо веома заинтересовани за питање мањинских група, њихова права и све оно што чини свакодневни живот и њихове проблеме”, рекла је Лонго.

Она каже да у Српцу постоји четири до пет мањинских заједница као што су украјинска и пољска и веома је важно да им посвете пажњу и покажу да су заинтересовани за њихов свакодневни живот.

“Финансирали смо изградњу 10 знакова и на неки начин жељели на симболичан начин показати наше интересовање. То је први корак у свакодневном и наредном процесу изградње кохезије разговора, различитих аспеката побољшања живота у заједници, како за мањинске групе тако и за свеопште становништво у овим мањим заједницама у којима смо имали прилику да обавимо разговоре“, рекла је Лонго.

Салиха Ђудерија, помоћник министра за људска права и избјеглице БиХ, нагласила је да је циљ састанка био да се на практичан начин, кроз обиљежавања вишејезичним таблама, укаже на просторе гдје живе припадници националних мањина.

„Жеља нам је да се на неки начин и они охрабре и да се њихова препознатљивост, култура и језик који је у овим општинама у Републици Српској био препознат, посебно у општинама Прњавор и Србац и другим које смо посјетили, остане трајна успомена на оно што су ови људи дали у свом раду, доприносу и животу. Овдје је на неки начин важно да та мултикултуралност и препознавање националних мањина и њихових културних и историјских вриједности буде остављено нама у трајно насљеђе”, рекла је Ђудерија.

Према њеним ријечима, они имају право и могућност да изразе своје вриједности које се односе на културу, језик и традицију.

“Оно што је мени посебно важно, то је шанса за развој локалних заједница у погледу туризма, склапање пријатељстава са земљама из којих долазе припадници мањина јер је вриједно чувати културну вриједност и насљеђе, генерално у БиХ и на простору Републике Српске“, рекла је Ђудерија.

Предсједник националних мањина Републике Српске, Фрањо Рога, рекао је да је пројекат за сваку похвалу и додао да је ово примјер позитивне праксе у Српцу и другим локалним заједницама.

„Kада дођемо овдје осјећамо се као код своје куће. Данас смо поставили двојезичне табле на језицима националних мањина. То никад није било спорно за Србац, који поред Прњавора, Лакташа, Градишке, Приједора и Бијељине, спада међу локалне заједнице које имају разумијевања према националним мањинама”, рекао је Рога.

До краја октобра још три табле биће постављене и у Бијељини.

Фонд солидарности пружио помоћ Пери Ракићу из Срђевића

Фонд солидарности пружио помоћ Пери Ракићу из Срђевића

Чланови руководства Фонда солидарности Борачке организације општине Србац данас су посјетили Перу Ракића из Срђевића, демобилисаног борца прве категорије и том приликом му уручили комплетан материјал за купатило (прва и друга фаза) у вриједности од 2600 KМ.

Горан Тривунић, потпредсједник Борачке организације Србац и предсједник Одбора ратних војних инвалида, рекао је да је ово дванаеста акција из новог програма, односно 34. акција од оснивања Фонда солидарности.

“Фонд је оправдао своје постојање јер смо успјели многим нашим члановима пружити неопходну помоћ, а реализација наредних акција зависи од прикупљених средстава, па користим прилику да позовем све људе добре воље који су у могућности новчано помоћи наш Фонд да то и учине”, истиче Тривунић.

Додјели материјала присуствовали су предсједник Борачке организације Србац Горан Плотан и потпредсједник Борачке организације и предсједник Одбора породица погинулих и заробљених бораца Бранко Граховац.

Обавјештење о провођењу Пробног пописа пољопривреде на подручју Доњих Срђевића, Ножичког и Ситнеша

Обавјештење о провођењу Пробног пописа пољопривреде на подручју Доњих Срђевића, Ножичког и Ситнеша

У оквиру припрема за провођење пуног Пописа пољопривреде, Републички завод за статистику Републике Српске ће провести Пробни попис пољопривреде у периоду од 15. до 30. октобра 2022. године.

Попис пољопривреде, у методолошком и организационом смислу, представља једно од најсложенијих статистичких истраживања. Због тога је од изузетног значаја да се током Пробног пописа тестирају кључни елементи Пописа, као што су: методологија, упитници, апликација за унос података, организација рада на терену и слично. Пробни попис ће се реализовати на територији 78 случајно одабраних пописних кругова, лоцираних на територији 31 општине/града Републике Српске. Унутар одабраних пописних кругова, ангажовани пописивачи анкетираће сва домаћинства.

Неки од случајно одабраних пописних кругова, лоцирани су и на подручју насељених мјеста Доњи Срђевићи (пописни круг 020), Ножичко (пописни круг 058) и Ситнеши (пописни круг 082) која се налазе на подручју општине Србац.

Упућује се апел члановима домаћинстава, која припадају поменутом пописном кругу, да се одазову Попису и на тај начин помогну да се ова статистичка активност успјешно проведе.

Прикупљени подаци о домаћинствима ће бити повјерљиви и користиће се искључиво у статистичке сврхе, у складу са Законом о статистици Републике Српске (“Службени гласник РС”, број 85/03).

За све детаљније информације можете се обратити Републичком заводу за статистику Републике Српске на бројеве телефона: 051 332 735 или 051 332 734.

Промоција монографије о Угљеши Kојадиновићу у уторак 25. октобра на Међународном сајму књига у Београду

Промоција монографије о Угљеши Kојадиновићу у уторак 25. октобра на Међународном сајму књига у Београду

Монографија о славном позоришном и филмском глумцу Угљеши Kојадиновићу, аутора Бранке Санчанин, биће промовисана на овогодишњем Међународном сајму књига у Београду.

Промоција ће се одржати у уторак 25. октобра 2022. на изложбеном простору Представништва Републике Српске (хала 2, ниво А) са почетком у 19 часова.

О књизи ће говорити уважени позоришни режисер Марко Мисирача и аутор Бранка Санчанин.

“Монографија којом свједочим о његовом животу и славим његово непролазно дјело биће промовисана на овој величанственој манифестацији која се организује у част писања, књиге и издаваштва. Сви који су у могућности срдачно су добродошли на промоцију”, рекла је Бранка Санчанин.

Она је упутила захвалност Министарству просвјете и културе Републике Српске и Представништву Републике Српске у Србији што су њој и њеној књизи указали повјерење и част да је представи на највећој и најпрестижнијој изложби писане ријечи у региону.

“Након успјешних промоција у Српцу, Јајцу и Загребу, путује Угљешин кофер успомена, један по један и сви се путеви пред њим отварају. Видимо се ускоро у Београду”, поручује ауторка.

“Дјечији град” у спортској дворани у Српцу отворен до петка 14. октобра

“Дјечији град” у спортској дворани у Српцу отворен до петка 14. октобра

У склопу обиљежавања Дана и крсне славе општине Србац и традиционалног вашара, Центар за културу и спорт у Спортској дворани “9. јануар” организовао је “Дјечији град 2022”.

Директор Центра, Радован Митраковић, каже да је након пилот пројекта који је организован прошле године, за који је владало велико интересовање малишана, одлучено да се и ове године организује Дјечији град у којем су организовани бројни садржаји, а омогућене су и групне посјете школа и вртића у договореним терминима.

“Ове године у играоници су три балон тобогана, трамполине и рингишпил прилагођен да задовољи потребе најмлађих посјетиоца. Општина Србац је уплатила улазнице за све полазнике вртића и на тај начин смо званично пустили у рад Дјечији град”, каже Митраковић.

Додаје да је цијена улазнице као и прошле године и износи 5 KМ за 30 минута боравка у играоници.

“Желим да истакнем да се још није десило да је било које дијете које је пробило тремин од 30 минута било опоменуто да напусти играоницу. Мислимо да је то коректна цијена и у складу са куповном моћи наших грађана”, рекао је Митраковић.

“Дјечији град” остаје отворен до петка 14. октобра до 21 час.

Полазници србачког вртића јуче су након боравка у Дјечијем граду посјетили и традиционални србачки вашар који траје од 12. до 14. октобра.