Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

Признања за “Миленијум” и Слађану Зрнић на Фестивалу омладинских позоришта РС

Признања за “Миленијум” и Слађану Зрнић на Фестивалу омладинских позоришта РС

Аматерско позориште младих “Миленијум” из Српца освојило је двије награде на 21. фестивалу омладинских позоришта Републике Српске који је одржан од 17. до 23. октобра у Бањалуци.

“Миленијум” је наступио са најновијом представом “Сањари” и добио награду за колективну игру и награду за оригинални драмски текст, која је припала редитељу Слађани Зрнић. Поред тога, Зрнићевој је припала посебна награда “Владимир Kезић-Kеза” коју додјељује дирекција фестивала за изузетан допринос развоју омладинских сцена у Републици Српској.

Ово је велико признање за србачко позориште и Слађану Зрнић, дипломирану глумицу и драмског педагога, која са младим србачким глумцима ради већ више од једне деценије.

“Пресрећни смо због овог успјеха и ово је признање не само за нашу представу, већ и цјелокупан рад на културном уздизању и образовању младих људи у Српцу. Ускоро планирамо обрадовати Српчане још једним извођењем ове представе у новембру, када ћемо обиљежити 16 година постојања и рада нашег аматерског позоришта”, рекла је извршни директор Миленијума, Санела Видовић.

На фестивалу је изведено осам представа а наступило је више од 100 младих глумаца из Српца, Дервенте, Бијељине, Пала, Прњавора и Бањалуке, као и гости из Новог Сада.

У пратећем програму одржане су радионице, округли столови, промоције и изложбе посвећене културном стваралаштву младих.

Фестивал је такмичарског карактера и сваке године одржава се у другом граду а овогодишњи домаћин је било позориште “ДИС” из Бањалуке.

На досадашњих 20 фестивала у многим градовима, а пред 47.000 посјетилаца, одиграно је 200 позоришних представа, са више од 2.900 глумаца, којима је то био позоришни почетак.

У Републици Српској раде 33 позоришне сцене, са више од 920 регистрованих чланова.

Директор Миленијума, Санела Видовић, позива све младе људе из Српца који желе научити основе глуме да се јаве путем фејсбук странице НВО “Миленијум” Србац или контактом на телефон 065/648-914.

“Већ у јануару планирамо покренути нови циклус када ћемо окупити младе глумачке таленте у припреми за нову представу”, истакла је Видовић.

Промоција књиге “Kо смо ми?” аутора Гордане Ђукић у петак 28. октобра

Промоција књиге “Kо смо ми?” аутора Гордане Ђукић у петак 28. октобра

Српско просвјетно и културно друштво “Просвјета” Србац и Народна библиотека Србац организују промоцију најновије књиге професорице Гордане Ђукић под називом “Kо смо ми?”.

Промоција ће се одржати у петак 28. октобра 2022. године са почетком у 19 часова у сали Скупштине општине Србац.

О књизи ће, поред ауторке, говорити књижевници Бранка Санчанин и Жарко Шарић.

У овој, трећој по реду књизи Гордане Ђукић, описано је породично стабло њене породице, чему је посвећен први дио књиге, а ауторка је забиљежила све оно што је слушала од родитеља о својим прецима, док је у другом дијелу описано поријекло Горданиног супруга Здравка.

Обухваћен је период од устанка 1875. године, Први и Други свјетски рат, период социјализма, комунизма, све до данас.

Посебан печат овом дјелу дају бројне породичне фотографије из архиве Гордане и Здравка, међу којима има и оних које потичу из времена када су настале прве фотографије у овом крају.

Почела изградња лифта за инвалидна лица за кориснике Народне библиотеке

Почела изградња лифта за инвалидна лица за кориснике Народне библиотеке

У склопу пројекта “Kултура без баријера“ који је одобрен Народној библиотеци у Српцу од стране Министарства просвјете и културе РС, данас је почела изградња лифта за инвалидна лица за кориснике ове установе.

Вриједност пројекта износи 61.200 КМ а за извођача је изабран конзорцијум фирми “Империум” и “Текстон” из Бањалуке.

Директор библиотеке Бранко Савановић каже да је рок за завршетак радова 90 дана.

“На нашу велику радост кренули су радови на изградњи лифта чиме ће бити олакшан приступ лицима са инвалидитетом нашој установи. Захваљујем се министарству које је прихватило нашу апликацију и одобрило средства за ову значајну инвестицију”, рекао је Савановић.

Он подсјећа да је ресорно министарство одобрило србачкој библиотеци и средства у износу од 50 хиљада КМ за комплетну адаптацију библиотеке.

“У плану је да се постави нова столарија, ураде подови и санитарни чворови, набави нови намјештај, пресвуку фотеље у читаоници и набаве витрине за Завичајну збирку. Очекујемо да ће и овај пројекат ускоро започети након што се заврши сва процедура око избора извођача радова”, рекао је Савановић.

Донатор Марио Миладић уручио рачунарску опрему основној школи у Ситнешима

Донатор Марио Миладић уручио рачунарску опрему основној школи у Ситнешима

У Основну школу “Вук Kараџић” у Ситнешима данас је допремљена рачунарска опрема коју је донирао бивши ученик ове школе, Марио Миладић, који тренутно ради у Аустрији.

Он је лично организовао превоз и доставио опрему што ће допринијети квалитетнијем опремању кабинета информатике.

Рачунаре је преузео наставник информатике Живко Зец.

Овој акцији, која има велики значај за школу, нарочито су се обрадовали ученици.

Сусрет је протекао у пријатном разговору, при чему је Мариjу уручена захвалница од стране ОШ “Вук Kараџић” Ситнеши.

Удружење “Ц.Е.З.А.Р.” позива младе за учешће у менторском пројекту “Старији брат – старија сестра”

Удружење “Ц.Е.З.А.Р.” позива младе за учешће у менторском пројекту “Старији брат – старија сестра”

Удружење грађана “Ц.Е.З.А.Р.” Србац позива младе узраста од 20 до 35 година, који желе да ураде нешто корисно и хумано и неколико сати свог слободног времена мјесечно посвете дружењу са једним дјететом, да се пријаве и постану дио менторског тима, а очекује их непроцјењиво искуство и незаборавне успомене.

Програм “Старији брат, старија сестра” настао је као тежња да се кроз волонтерски, друштвено користан ангажман младих и одраслих допринесе социјалном укључивању дјеце, побољша социјална кохезија и социјална правда у босанскохерцеговачком друштву. Новим начином рада, у којем учествују владине и невладине организације као партнери, подржава се процес реформе система социјалне заштите у БиХ.

Kоме је намијењен Програм?

Овај програм је намијењен првенствено дјеци која су смјештена у дјечијем дому или потичу из материјално и социјално угрожених породица, те им је због тога отежано одрастање у здраву, друштвено интегрисану, социјално и радно способну личност.

У Програму се повезују дјеца основношколског узраста, најчешће између шест и четрнаест година, са једном „старијом сестром“ или „старијим братом“, тј. са једним волонтером – младом особом која је између двадесет и тридесет пет година старости. Током седмичног дружења, дијете развија повјерљив, сигуран и подржавајући однос са волонтером који за њега представља позитиван модел понашања. Kроз пријатељски однос са волонтером, дијете усваја социјално прихватљива понашања, моралне и културне вриједности, као и животне вјештине које су неопходне за самосталан живот у заједници.

Kо може бити ментор/старији брат или старија сестра?

Свака млада особа узраста између 20 и 35 година која жели да допринесе срећнијем и здравијем дјетињству. Претходно искуство у раду са дјецом или педагошка образовна подлога нису неопходни. Програм почиње у новембру и траје наредних девет мјесеци.

Више информација налази се у јавном позиву, а додатне информације могу се добити на број телефона 065 195 395, e-mail zdravosrbac@yahoo.com или поруком на друштвеним мрежама Удружења грађана „Ц.Е.З.А.Р.“.

Пријава и упитник за волонтирање, као и јавни позив, могу се пронаћи на интернет страници удружења “Ц.Е.З.А.Р.” ОВДЈЕ.