Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

Два нова случаја вируса корона у Српцу

Два нова случаја вируса корона у Српцу

На подручју србачке општине у протекла 24 часа регистрована су два нова случаја вируса корона а ради се о мушкарцу средње и жени млађе животне доби.

У Републици Српској у протекла 24 часа извршено је тестирање 89 лабораторијских узорака путем PCR теста а вирус корона откривен је код 17 особа. Институту за јавно здравство РС пријављен је један смртни случај.

Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 80 а на респиратору су три особе.

Одржана промоција монографије о Угљеши Kојадиновићу на Сајму књига у Београду

Одржана промоција монографије о Угљеши Kојадиновићу на Сајму књига у Београду

Kњижевница Бранка Санчанин из Српца промовисала је јуче своју монографију “Уморан од додира…” о глумцу Угљеши Kојадиновићу на 65. Међународном сајму књига у Београду.

Промоција је одржана у изложбено-продајном простору Представништва Републике Српске у Србији, под покровитељством Владе Републике Српске.

Поред ауторке, о овом монументалном дјелу говорили су директор “Бесједе” и предсједник Удружења издавача Републике Српске Ненад Новаковић и редитељ Марко Мисирача.

“Било је ово предивно вече на штанду Представништва Републике Српске и захваљујем њиховим великим професионалцима на одличној организацији. Потврдило се још једном да нема заборава на Угљешу Kојадиновића. На промоцији се тражила столица више и упућујем захвалност свим дивним људима, Београђанима, Српчанима и другима који су подржали мене и мој рад”, рекла је Санчанин.

Промоције монографије о Угљеши Kојадиновићу до сада су одржане и у Српцу, Јајцу и Загребу а планиране су и у другим градовима у региону.

Усвојени извјештаји о раду јавних предузећа и установа за прво полугодиште

Усвојени извјештаји о раду јавних предузећа и установа за прво полугодиште

Одборници Скупштине општине Србац усвојили су на данашњој 16. сједници извјештаје о раду и извршењу планова јавних предузећа, установа и других организација на подручју општине Србац за прво полугодиште 2022. године.

Усвојени су извјештаји Радио Српца, Центра за културу и спорт, Народне библиотеке, Дјечијег вртића „Наша радост“, Центра за социјални рад, Дома здравља, Агенције за развој малих и средњих предузећа, Туристичке организације, Борачке организације, Општинске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Удружења ратних војних инвалида, СУБНОР-а, Удружења родитеља и дјеце са посебним потребама „Извор“, Удружења Цезар, Удружења жена Србац, Омладинског савјета Србац, Општинске организације слијепих и слабовидих лица, СПKД „Просвјета“, НВО „Миленијум“ и информација о раду и пословању Црвеног крста.

Одборница Мара Цвијановић Делевић похвалила је изградњу лифта за потребе инвалидних лица који користе услуге Народне библиотеке и додала да би преко Заједнице етажних власника требала бити урађена нова улазна врата на објекту до почетка зиме.

Одборник Саша Јовичић, који је по звању специјалиста педијатар, похвалио је рад вртића и указао на медицински проблем који је наведен у извјештају а односи се на значајан број дјеце предшколског узраста који имају проблема са говором. Према његовим ријечима, ова дјеца не причају, муцају или причају стране језике које су научили користећи мобилне уређаје, а притом се слабо служе српским језиком.

„Имамо дјеце која причају све друге језике попут енглеског па чак и турског. То можда некоме звучи симпатично али је забрињавајуће јер у исто вријеме не говоре матерњим језиком. Зато их је потребно каналисати на праву страну и у овај процес укључити што више различитих стручњака, попут дефектолога, логопеда, психолога, социјалних радника и васпитача. Такође је забиљежен и значајан број дјеце који имају одређене потешкоће у развоју“, рекао је Јовичић.

Он додаје да у удружењу Извор имају логопеда, док у Дому здравља немају јер за то нема економске оправданости.

„Предлажем да се покрене иницијатива да се доведе још један дефектолог-логопед и да надлежни стручњаци у договору са начелником покушају за то пронаћи средства у буџету за наредну годину или да се обезбиједе такве услуге преко постојећег логопеда који сарађује са удружењем Извор. Значајан број дјеце одлази у друге општине на овакве третмане и излажу се трошковима па би им се на тај начин изашло у сусрет“, рекао је Јовичић.

У дискусији по извјештају Дома здравља, Јовичић је рекао да има времена да се постојећи негативни биланс из првих шест мјесеци исправи до краја године и подсјећа да према новим одредбама Закона о здравственој заштити, буџет општине Србац има обавезу да намири све исказане пословне минусе Дома здравља, као оснивач, у текућој календарској години.

„Треба повести рачуна о томе да се по сваку цијену одржи рад теренских амбуланти, да се обезбиједе додатна средства за рад барем још једног тима хитне помоћи, што је условљено ограниченим средствима која се добијају од Фонда здравственог осигурања. Постоји проблем недостатка здравствених радника, нарочито у служби хитне помоћи, а недавно сам сазнао да на бироу нема незапослених доктора, што потврђује ту тезу. Такође се мора пронаћи начин да се повећају плате здравственим радницима и тако задрже у нашој општини“, рекао је Јовичић.

На данашњој скупштини усвојен је и програм рада вртића за наредну школску годину, извјештај о раду инспекцијских органа и комуналне полиције уа првих шест мјесеци ове године и информација о раду Полицијске станице Србац за прво полугодиште 2022. године.

Одборник Саша Јовичић питао је шта се предузима по питању све чешћег пролазака миграната кроз нашу општину, али и Републику Српску на шта је добио одговор од командира Полицијске станице Србац Синише Шњеготе да је у сарадњи са граничном полицијом предузет низ мјера и радњи од избијања мигрантске кризе да се ова ситуација стави под контролу.

„Наш приоритетни задатак није заштита државне границе, али смо и поред тога обавили разговоре са око 296 миграната од којих већина није посједовала личне документе. Био сам и на једном састанку у Хрватској по том питању гдје смо лоцирали мјеста на којима циљано прелазе границу и настојимо да се покрију те руте. Они углавном прелазе Саву, најчешће на подручју Влакнице, Kаоца и Бајинаца. Апелујем на све грађане да сарађују с нама по том питању, поступаћемо колико будемо у могућности иако имамо великих проблема са кадровима и наши полицијски службеници су у овом тренутку преоптерећени“, рекао је Шњегота.

На сједници је без расправе усвојен извјештај о упису ученика у прве разреде основних и средњих школа у школској 2022/23. години и информација о стању у области борачко-инвалидске заштите за 2021. годину. Разговарало се и о информацији о раду, материјалном и социјалном положају пензионера и извјештају о утрошку новчаних средстава из буџета општине Србац у 2021. години Удружења пензионера општине Србац.

Одборница Мара Цвијановић Делевић указала је на ниске пензије великог броја грађана који без помоћи породице имају финансијских потешкоћа са куповином намирница и лијекова, док је одборник Саша Јовичић похвалио активности које се воде у општини Србац на помоћи пензионерима а што није случај у неким другим општинама. Он је затражио објашњење у вези недавне ванредне сједнице управног одбора Удружења пензионера на којој је дата подршка институцијама Републике Српске у настојању да се што прије усвоји буџет Републике Српске за наредну годину.

Секретар Удружења пензионера општине Србац, Славко Малешевић, рекао је да је на овај начин испољена забринутост за положај пензионера у случају привременог финансирања до кога би дошло неусвајањем буџета и додао да у подршци институцијама Српске нема никакве политичке позадине јер је Удружење пензионера организована неполитичка организација.

„Циљ је био да се са закључцима упознају и пензионери и грађани Републике Српске и управни одбор је желио да реагује на овај начин како се не би угрозио положај најстарије популације становништва“, истакао је Малешевић.

Одборници су данас усвојили и одлуку о расписивању јавног конкурса за избор и именовање директора Туристичке организације општине Србац и рјешење о именовању комисије за избор директора.

Више о усвајању данашњег извјештаја о извршењу буџета општине Србац за период јануар-јун 2022. године можете прочитати ОВДЈЕ а о осталим тачкама дневног реда информисаћемо вас у наредним извјештајима на нашој страници.

Стонотениском клубу Србац прво мјесто у категорији ветерана на међународном турниру у Бањалуци

Стонотениском клубу Србац прво мјесто у категорији ветерана на међународном турниру у Бањалуци

Омладински стонотениски клуб Србац наступио је протеклог викенда на 19. Међународном стонотениском првенству “Бања Лука 2022” у свим категоријама и остварио одличне резултате.

Најуспјешнији међу нашим играчима је био првотимац Младен Николић који је освојио прво мјесто, медаљу и пехар у категорији ветерани од 40 до 49 година.

“Турнир је био врхунски са квалитетним играчима и клубовима и подржали смо га са 15 наших такмичара. Домаћинима се захваљујемо на изузетној организацији”, поручују из Омладинског стонотениског клуба Србац.

Буџет општине Србац остварује се по плану

Буџет општине Србац остварује се по плану

Укупно остварена буџетска средства општине Србац у првих шест мјесеци ове године износе 6.603.062 KМ или 48 одсто од годишњег плана, изјавила је начелница Одјељења за финансије Зорица Стаменић на данашњој 16. редовној сједници Скупштине општине Србац.

Она је додала да буџетска потрошња износи 6.807.217 KМ или 49 одсто од годишњег плана и већа је за 204.155 KМ од буџетских средстава.

„Порески приходи остварени су у износу од 3.652.438 KМ или 55 одсто од плана. Највећи буџетски приход је приход од индиректних пореза који је остварен у износу од 3.264.284 KМ, затим слиједи порез на лична примања 210.340 KМ и порез на непокретности 95.396 KМ. Непорески приходи су остварени у износу од 1.941.068 KМ или 50 одсто у односу на план а највећи је приход од пружања јавних услуга 1.354.885 KМ или 52 одсто у односу на план, потом приход од накнада 487.650 KМ, приход од комуналних такса 42.735 KМ и приход од општинских административних такса 23.462 KМ“, рекла је Стаменић.

Она је додала да није било проблема са отплатом дугорочних и краткорочних обавеза које су извршаване у складу са планом.

У дискусији је учествовала одборница Данијела Божић Новковић, коју је занимала реалокација средстава у износу од 10 хиљада KМ на рачун Омладинског савјета и 25 хиљада KМ за емисију „Kараван“ РТРС-а док је одборник Данко Драгојевић истакао потребну повећања коефицијента за плате србачким ватрогасцима, што је, како је навео, од фебруара ове године законска обавеза. Он је додао да су општине у окружењу то већ учиниле, због чега је апеловао да се на сличан начин и у Српцу ријеши статус србачких ватрогасаца.

Одборник Бранко Граховац је рекао да су средства за Омладински савјет преусмјерена за потребе уређења ужег градског језгра и изградње дјечијег игралишта, додајући да је за ове потребе укупно утрошено око 11.600 KМ.

„Што се тиче емисије Kараван, сматрам да је на овај начин наша општина представљена у најбољем свјетлу а у овај новчани износ урачунати су трошкови РТРС-а за реализацију емисије и наступ естрадне умјетнице Гоце Тржан. Овај концерт је имао и хуманитарни карактер јер су прикупљена средства у износу од 1400 KМ за изградњу куће самохраној мајци Невени Игњатић из Српца“, рекао је Граховац.

Данашњој сједници присуствује 21 одборник а одсуство су правдали одборници Бојана Михољчић Шапурић, Бојан Ђенић, Желимир Урић и Мићо Малбашић.

О осталим тачкама информисаћемо вас у наредним извјештајима на нашој страници.