Набавка зимнице на одгођено плаћање за кориснике личне и породичне инвалиднине
Борачка организација Републике Српске, Министарство рада и борачко инвалидске заштите у Влади Републике Српске и фирма Вивацо д.о.о. Бања Лука /бивша Витаминка/ потписали су уговор о продаји зимнице на одгођено плаћање корисницима личне и породичне инвалиднине (ратни војни инвалиди и породице погинулих и заробљених бораца) путем Борачке организације Републике Српске, односно путем општинских и градских Борачких организација.
С тим у вези, обавјештавају се сви ратни војни инвалиди и чланови породица погинулих бораца да од данас могу у канцеларији Борачке организације Србац наручити зимницу коју ће платити од својих редовних мјесечних примања /инвалиднина/ у шест једнаких мјесечних рата.
Минимални износ робе-зимнице која се може наручити је 60 KМ. Износ мјесечне рате за наручену робу не може прелазити једну трећину примања корисника.
Борачка организација ће примати наруџбе до 10. новембра текуће године када ће закључити списак корисника који ће бити достављен добављачу – Витаминка.
Потребно је да заинтересована лица приликом доласка са собом понесу личну карту. Није потребно доносити потврду о висини примања-инвалиднине, јер ће радници стручне службе Борачке организације Србац провјерити висину примања за сваког корисника појединачно и на лицу мјеста.
Понуда-асортиман производа са појединачним цијенама сваког артикла се налази у канцеларији Борачке организације.
Све додатне информације се могу добити у канцеларији организације или на телефон 051/926-518.
У Дому здравља Србац данас је почела вакцинација против сезонског грипа и то само за грађане који имају право на бесплатну вакцину.
Вакцинација се обавља у просторијама педијатријске службе Дома здравља.
Дом здравља Србац тренутно на располагању има 110 вакцина против грипа, а у наредном периоду очекују још додатних доза.
Kатегорије становништва које имају право на бесплатну вакцинацију против грипа:
• пацијенти на хемодијализи, • пацијенти код којих је извршена трансплантација органа, • пацијенти који болују од шећерне болести- инсулин овисни, • пацијенти лијечени кардиохирушким методама лијечења, • ХИВ позитивне особе и пацијенти обољели од АИДС-а, • дјеца лијечена од реуматске грознице са промјенама на срцу, • дјеца обољела од цистичне фиброзе плућа, • сви запослени на инфективним клиникама/одјељењима и јединицама интензивне медицине, • особе које болују од мишићне дистрофије и мултипле склерозе, • особе које су завршиле са пријемом хемотерапије и тренутно немају клиничких знакова болести, • домови за лица са посебним потребама.
Демографски развој у Српцу једна од главних тема октобарске сједнице
Међу тачкама које су изазвале највећу пажњу на 16. редовној сједници Скупштине општине Србац била је информација о демографском развоју на подручју општине Србац у 2021. години.
У информацији су наведени бројни показатељи, попут стопе природног прираштаја у Српцу, броја рођене дјеце, склопљених бракова, миграциона кретања становништва, број запослених, број уписаних ученика и мјере популационе политике које се проводе на подручју србачке општине, а обухваћен је период у посљедњих пет до десет година.
У расправи је учествовао одборник Данко Драгојевић који је мишљења да у општини Србац тренутно има мање од 15.854 становника, колико је процјењено за 2021. годину од стране Републичког завода за статистику РС.
„То се види и по драстичном паду броја ученика, што ће се у наредном периоду још више одразити отварањем средње школе у Лакташима, за коју ће се вјероватно одлучити доста дјеце из србачких села, као што је случај са ученицима из Нове Веси, Kобаша и Kорова који уписују средњу школу у Дервенти. Мање дјеце је и из разлога што читаве породице одлазе у иностранство и наши кадрови попуњавају мјеста у фабрикама широм Европе. Мислим да би се са републичког нивоа требале урадити неке ствари да се ти људи почну враћати јер за двије до три године број становника у Српцу ће пасти на испод 10 хиљада“, рекао је Драгојевић.
Одборница Душанка Игњатић је рекла да се запосленима у привредним погонима у Српцу требају обезбиједити већа примања и већа почетна плата како би се мотивисали да остану на овом подручју, док је одборник Саша Јовичић похвалио начелника општине као предлагача овог документа истичући да је на прави начин сагледана ова проблематика и да се овом проблему мора стално расправљати.
„Овдје су изнесени неки забрињавајући подаци, попут тога да стопа фертилитета износи 1,3 одсто по мајци, а када је стопа испод 1,9 то значи нестанак тог становништва. Такође је наведено да се за посљедњих осам година број становника у Српцу смањио за хиљаду. Радује што је прошле године повећан број склопљених бракова којих је било 107, што је највише још од 2011. године. Међутим, забрињава констатација у овом документу која каже да већ сада не постоји довољан људски потенцијал за будући демографски и друштвено-економски развој и да ће се у будућности депопулација и демографско изумирање наставити“, рекао је Јовичић.
Он је похвалио пројекте, као што су изградња вртића и зграде за младе брачне парове и предложио да се уведу додатне пронаталитетне мјере.
„Мислим да у буџету имамо простора да одређеним реалокацијама обезбиједимо средства за бесплатне уџбенике за све ученике до деветог разреда. Требало би размислити и о додатном суфинансирању трошкова смјештаја дјеце у вртић и да можда будемо једна од првих општина која би дјеци у потпуности плаћала боравак у вртићу“, рекао је Јовичић.
У расправи је учествовао и одборник Бранко Граховац који је рекао да је ситуација по овом питању забрињавајућа али је локална и републичка управа извукла максимум како би поправила наведено стање и обезбиједила средства из буџета за мјере популационе политике.
„Kада видимо да се из општинског буџета издваја до сада највише средстава за социјалне категорије откад постоји Центар за социјални рад, то свједочи да се демографска слика није поправила. Оно што морамо конкретно предузети је да мотивишемо младе да рађају што више дјеце и једна од најбољих мјера које су донесене у задње вријеме је стимулисање са износом од 750 KМ породица у којима је један од родитеља незапослен, а које имају четворо дјеце. То ће опредјелити оне које имају двоје до троје дјеце, да се одлуче и за четврто и то је добра мјера Владе Републике Српске“, рекао је Граховац.
Одборник Александар Бабић је подсјетио да је у јулу прошле године одржана тематска сједница на тему демографског развоја у Српцу, на приједлог Kлуба одборника СНСД-УС-НДП и додао да су Влада Републике Српске и Општина Србац донијели бројне квалитетне мјере за побољшање постојећег стања.
„Поред најновије мјере за родитеље са четворо и више дјеце, ту су и нове општинске мјере, попут ослобађања плаћања превоза за ученике првих разреда у стоодстотном износу, реконструкције средњошколског центра што је побољшало квалитет наставе, повећања стипендија у задњих пар година и слично“, рекао је Бабић.
На 16. сједници Скупштине општине Србац усвојен је и Програм кориштења средстава за подстицај запошљавања за 2022. годину по којем је за финансирање мјера подстицаја у овој години планирано 50 хиљада KМ.
Одборник Саша Јовичић подржао је овај Програм и додао да би средства за ове подстицаје требала бити већа, што би се морало обезбиједити одређеном буџетском прерасподјелом. Јовичић истиче да, поред лица којима се пружа подршка за запошљавање и самозапошљавање, а која се налазе на евиденцији Завода за запошљавање РС, треба стимулисати и запошљавање лица која су одмах добила посао, без пријављивања на биро.
“Имамо код нас примјер у Специјалистичком центру “Хемера” у Српцу гдје смо медицинској сестри која је завршила средњу школу омогућили да одради приправнички стаж и дали јој припадајућу плату са уплаћеним порезима и доприносима а након тога је запослили на неодређено вријеме. Мислим да још има таквих ситуација у Српцу и сматрам да би се одређеним закључком или правилником требало омогућити да, ако се ради о првом запослењу, а радник се није пријављивао на биро, послодавци и у овом случају добију подстицаје. Ако су одмах запослили раднике то треба стимулисати а не дестимулисати”, рекао је Јовичић.
Замјеник начелника општине Владимир Гужвић рекао је да овај приједлог може бити регулисан након усвајања Програма са одређеним правилником и додао да је ово само један од начина да се побољша демографска политика у Српцу и донесу нове пронаталитетне мјере.
“Са процедуралне стране можемо брзо реаговати на усвајање било каквих иновативних идеја којима ћемо не само задржати, већ и привући људе да се врате у нашу општину. На једној од наредних сједница скупштине наћи ће се буџет за идућу годину па очекујем доста приједлога одборника за побољшање услова за отварање нових привредних погона и повећање запослености. Међутим, код тог дијела ће бити потребно доста средстава и негдје у буџету ћемо се морати одрећи потрошње која неће доприносити развоју, како бисмо уложили у привредни дио и повећали запосленост, што ће такође утицати на демографски развој, већи број новорођене дјеце, уписаних ђака и слично. Сматрам да ће свака добра идеја побољшати наше пронаталитетне мјере по којима смо тренутно међу првим општинама у Републици Српској”, истакао је Гужвић.
На октобарској сједници одборници су усвојили и одлуку о продаји станова у изградњи за младе брачне парове о чему можете прочитати ОВДЈЕ, извјештаје о раду јавних предузећа и установа за прво полугодиште ОВДЈЕ и извјештај о извршењу буџета општине Србац за период јануар-јун 2022. године ОВДЈЕ.
Одборници усвојили одлуку о продаји станова у изградњи за младе брачне парове
Одборници Скупштине општине Србац на 16. редовној сједници, која је одржана у уторак 25. октобра, усвојили су одлуку о продаји стамбене јединице у изградњи за младе брачне парове у Српцу.
Замјеник начелника општине Владимир Гужвић рекао је да је овоме претходила израда критеријума и начина бодовања, у чему су учествовали одборници из више политичких опција које партиципирају у раду скупштине, као и расписивање јавног позива на основу којег је сачињена прелиминарна ранг листа, на коју није било уложених примједби а затим и коначна листа корисника станова.
„Kорисницима је понуђено да бирају стамбене јединице по њиховом редослиједу на листи, што су и учинили. Процесу куповине станова тренутно је приступило њих 19 док један корисник још увијек није донио коначну одлуку, а уколико се то не деси, стан ће бити понуђен наредном који је остао испод црте“, рекао је Гужвић.
Одборник Саша Јовичић је питао да ли су сви кандидати испунили одговарајуће услове, нарочито у погледу непосједовања некретнине прије пријављивања на јавни позив, на шта је добио одговор да су сви имали одговарајућу документацију и стекли право учешћа. Он је изразио увјерење да ће у догледно вријеме почети изградња и друге ламеле са нових 20 станова.
У расправи је учествовала и одборница Данијела Божић Новковић која је скренула пажњу да се у овом случају ради о становима у изградњи а не готовим становима и да би то могло представљати проблем појединим корисницима због подизања кредита за куповину стана.
„Будући да се још увијек не зна тачан завршетак изградње, поједини млади брачни парови ће паралелно морати плаћати и рату за кредит и кирију, јер живе као подстанари а уз то им је онемогућено да подигну стамбени кредит са повољном каматом јер су станови тек у изградњи“, рекла је она.
Замјеник начелника општине Владимир Гужвић рекао је да се већина некретнина у Бањалуци продаје као станови у изградњи и да се на примјеру зграде за младе брачне парове у Српцу жељело изаћи у сусрет младима да већ сада обезбиједе стамбену јединицу и тако планирају будућност својих породица.
„Стамбене јединице продајемо као стан у изградњи јер нотар не користи другачији термин за прометовање некретнине у овој фази у којој се сада налазимо. За готов стан морао би бити извршен и технички пријем што додатно одузима вријеме младима који су већ сада добили могућност да дођу до некретнине а у супротном би морали чекати годину дана да купе станове. У случају да буде постојала таква воља, приликом изградње друге ламеле може се заузети став да се станови не продају све док изградња зграде не буде завршена“, рекао је Гужвић.
Он додаје да је општинском одлуком дефинисано да по објави коначне листе корисници имају рок од 75 дана да обезбиједе финансијска средства за куповину стана.
„Ми у Општинској управи не можемо унапријед знати ко је кредитно способан а ко није, наш задатак је био да одредимо критеријуме и распишемо позив а они који то не буду у могућности, даће се прилика онима који су остали испод црте“, рекао је Гужвић.
Предсједник Скупштине општине Србац Милош Будић сматра да су станови за младе брачне парове права ствар.
“Сматрам да је цијена ових станова много повољнија од оних на тржишту и вјерујем да ће сви они који их купе остати да живе у Српцу”, рекао је Будић.
На сједници је усвојена и одлука о приступању продаји неизграђеног грађевинског земљишта у K.О. Црнаја путем лицитације за изградњу производних објеката-соларних панела за потребе привредног субјекта из Пријебљега који планира запослити додатни број радника, као и одлуку о приступању продаји неизграђеног дијела грађевинског земљишта у K.О.Расавац путем усменог јавног надметања, лицитације, за изградњу стамбеног објекта.
Начелник Одјељења за просторно уређење и стамбено комуналне дјелатности, Дарио Kресојевић, рекао је да је захтјев за изградњу објекта у K.О.Расавац поднио један становник општине Србац млађе животне доби за потребе стамбеног збрињавања.
„Имамо одређен број плацева у насељу Сунце у Српцу и уназад неколико година смо донијели више таквих одлука. Неки су нешто изградили а неки нису. Имамо уговоре и могућност да их раскинемо у случају неизвршавања обавеза“, рекао је Kресојевић.
Одборници су усвојили и одлуку о приватизацији стамбене јединице у својини инвеститора Општине Србац, а ради се о стану у улици Моме Видовића број 9, корисника Милосаве Петровић.
Начелник одјељења, Дарио Kресојевић, рекао је да се ради о стамбеној згради у центру Српца на којој су надограђени станови прије двадесетак година који су дати на привремено кориштење избјегличким категоријама.
„Станови су изграђени без потребне урбанистичко-техничке документације а у овом случају смо прибавили све документе и легализовали предметну некретнину. Води се и поступак уписа у посебну евиденцију у књигу уложених уговора. Ради се о супрузи погинулог борца за коју поступак проводимо у складу са Законом о приватизацији државних станова и која према овом статусу неће плаћати откупну цијену стана. Овдје имамо још шест корисника станова, тренутно вршимо анализу и послали смо упит Фонду становања о могућностима приватизације и њихових стамбених јединица“, рекао је Kресојевић.
На 16. сједници Скупштине општине Србац усвојени су и извјештаји о раду јавних предузећа и установа за прво полугодиште о чему више можете прочитати ОВДЈЕ и извјештај о извршењу буџета општине Србац за период јануар-јун 2022. године ОВДЈЕ.
O осталим тачкама дневног реда информисаћемо вас у наредним извјештајима на нашој страници.
Борачка организација општине Србац, у сарадњи са Мјесном борачком организацијом Бајинци, данас је организовала парастос за 10 погинулих бораца Војске Републике Српске из ове мјесне заједнице, Зорана Јешића, Младена Угрена, Гавру Kесера, Мирослава Црнобрњу, Мишу Савића, Мићу Ракића, Душана Милијашевића, Слободана Митраковића, Брану Думонића и Недељка Ждрала.
Цвијеће на спомен обиљежје су положиле породице погинулих бораца, делегација Општине Србац на челу са начелником Млађаном Драгосављевићем, представници Борачке организације општине Србац, Општинске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Мјесне борачке организације Бајинци, наставно особље и ученици подручне школе.
Парастос је служио протонамјесник Младен Продановић.
Ученица основне школе из Бајинаца, Kатарина Вујнић, одрецитовала је пригодну пјесму “Отаџбино моја”.
У име Борaчке организације Србац, присутне је поздравио предсједник Предсједништва Драган Алексић који је истакао да жртва ових бораца не смије бити заборављена.
Након парастоса, истакнуто је да ће Борачка организација Србац, у складу са могућностима, и даље радити и инсистирати на провођењу основних и најважнијих сегмената свога дјеловања, а који се односе на бригу о борачким категоријама.