Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

Нова пјесма Дејана Ристића: Након Извора опјевао и Удружење жена

Нова пјесма Дејана Ристића: Након Извора опјевао и Удружење жена

Свега неколико мјесеци након што је снимио пјесму о удружењу Извор, музичар Дејан Ристић из Српца искористио је своје умијеће и таленат да компонује пјесму и о Удружењу жена Србац.

Дејан, који је слијеп од рођења, истински је виртуоз на хармоници коју свира дуже од три деценије и редован је гост на многим весељима, нарочито у Извору чији је дугогодишњи члан.

Идеја о новој пјесми настала је за Никољдан прошле године, када је организовано дружење у Извору, којем су присуствовале и чланице Удружења жена Србац.

“Разговарале су са мојом мајком која им је у слободном разговору рекла како бих могао и њима урадити пјесму. Kада сам спустио хармонику да се засладим и окријепим неким пићем које је тада било на трпези, мајка ми је пренијела своју замисао, али сам тада женама из удружења рекао да ипак морам слушати своју инспирацију и да не могу ништа обећати”, рекао је Дејан.

Додаје да му се на Митровдан ове године текст изненада појавио у глави док је пио своју поподневну кафу.

“Сва срећа да ми је лаптоп био у акцији. Сјео сам за тастатуру и искуцао пјесму. Пошто ми је хармоника стално при руци, за два до три дана изродила се музика за поменуту пјесму. Извјежбао сам је неколико дана, те установио да се ради о правој крајишкој пјесми”, истиче Дејан.

Тада је контактирао свог старог знанца, Слободана Слођу Милетића, са којим је током 2000. и 2001. године свирао бројне свирке, са још двојицом музичара у саставу.

“Kонтактирао сам га и предложио му да ми помогне у другом гласу, такозваном крајишком басу. Ових дана смо је снимили мобилним телефоном и поставили на You Tube а већ су се нанизали бројни прегледи”, каже Дејан.

Реакцијама слушалаца веома је задовољан а нарочито га радују позитивни коментари чланица Удружења жена, које су му на друштвеним мрежама оставиле похвале за његов труд.

Дејан у слободно вријеме доста ствара, компоновао је неколико ауторских пјесама и три властита народна кола, уписујући се у листу чувара традиције и обичаја нашег народа. Ради се о Чигри, Д-дуру и Влашком колу, а неке од ауторских пјесама које је недавно поставио на You Tube су и Стари кестен, Порука живота и друге.

У слободно вријеме, поред хармонике, вјежба и клавијатуре, чита књиге и помаже мајци у кућним пословима.

У Извору је редован на свим догађајима, с њима обиљежава све важније празнике, па се тако радује предстојећем Никољдану, Новој Години, Светом Сави и другим празницима, када ће опет узети хармонику у руке и разгалити атмосферу у Извору онако како то најбоље зна и умије.

Послушајте нову пјесму о Удружењу жена Србац:

Послушајте пјесму о удружењу Извор:

Послушајте пјесму “Стари кестен”:

Послушајте народно коло “Дејанов Д-дур”:

Србачки планинари изградили дрвену кућу ”Митров точак”

Србачки планинари изградили дрвену кућу ”Митров точак”

Чланови Планинарског друштва “Видета” из Српца завршили су изградњу дрвене куће “Митров точак” у Kаоцима.

Планинарска кућа је површине око 70 квадратних метара са поткровљем, дрвене је конструкције, прекривена лимом и намијењена је за дружење и пријем гостију, док је поткровље предвиђено за преноћиште.

“У склопу објекта је простор за кухињу и туш кабина са санитарним чвором“, рекла је секретар друштва Вера Бабић.

Изградња је почела у марту ове године а кућа је покривена 20. новембра и то властитим радом и средствима.

Велику подршку су пружили донатори: Бис Протект, Браварија Радојевић, Систем екологика, Тексопром, Јавни превоз Далибор Драгосављевић Србац, Сигнал и Општина Србац. Бабићева упућује захвалност и свим другим субјектима и појединцима који су на било који начин помогли изградњу планинарске куће.

“Сљедећа активност је регулисање гријања у објекту, а с обзиром да су наше финансијске могућности више него скромне, овим путем се обраћамо свима који су у могућности и који имају добру вољу, да нам помогну”, рекла је Бабић.

Помоћ глувим и наглувим особама из Српца и Градишке

Помоћ глувим и наглувим особама из Српца и Градишке

Међуопштинско удружење глувих и наглувих Градишка, којем припада и Србац, реализовали су пројекат “Једнакост за глуве” који је финансирало Министарство здравља и социјалне заштите Републике Српске.

Током три мјесеца већина чланова овог удружења је на различите начине била обухваћена активностима усмјереним на побољшање материјалне ситуације глувих лица.

“Пројектом смо набавили и уручили 11 пакета школског прибора, односно седам пакета спортске обуће и гардеробе за дјецу оштећеног слуха школског узраста, 40 хигијенско прехрамбених пакета вриједности од 75 KМ за глува лица који су достављени на кућне адресе чланова из Градишке и Српца”, саопштено је из овог удружења.

Двије машине за рад у пољопривреди вриједности 3.240 KМ уручене су Данијели Барашин из Српца а ради се о моторном копачу и Звонимиру Југићу из Градишке који је добио окретач сијeна.

Укупна вриједност средстава за реализацију пројекта износила је 9.500 KМ.

Из Удружења глувих и наглувих се захваљују Министарству здравља и социјалне заштите Републике Српске на подршци глувим лицима и додају да ће удружење наставити и даље да проблеме својих чланова покушава рјешавати или ублажавати оваквим и сличним пројектима.

Почела кампања „16 дана активизма борбе против насиља над женама”

Почела кампања „16 дана активизма борбе против насиља над женама”

Гендер центар – Центар за једнакост и равнопрaвност полова Републике Српске се сваке године, од 2008. године, прикључује глобалној кампањи „16 дана активизма борбе против насиља над женама”, која траје од 25. новембра до 10. децембра (Међународног дана људских права), спроводећи кампање подизања свијести јавности о родно заснованом насиљу у Републици Српској под називом „Бијела врпца – Мушко НЕ насиљу над женама” и „Стоп насиљу над женама – Ниједна жртва више”.

Родно засновано насиље један је од најраспрострањенијих облика кршења људских права и нарушавања људског достојанства. То је појава са којом се суочавају све државе и која погађа милионе жена и овај проблем је цивилизацијски изазов сваког друштва.

Његова специфичност у односу на остале облике насиља је та што се увијек појављује у зони приватности, најинтимнијој сфери живота, у којој би свако требао да се осјећа сигурним. Најфаталнији исход насиља над женама је фемицид- убиство жене од стране партнера, стога овогодишња кампања носи назив “Стоп насиљу над женама – Ниједна жртва више. За сигуран живот сваке жене”.

Уз пуно уважавање људских права, посебно женских, потребно је укључити актере доносилаца одлука да интегришу питање родне равноправности и женских људских права у све своје активности, програме и политике које реализују у једној друштвеној заједници. Именовањем представника Гендер центра Републике Српске, као и представника свих министарстава у Координационо тијело за праћење и спровођење Конвенције Савјета Европе за спречавање и сузбијање насиља над женама, укључујући насиље у породици, Влада Републике Српске се обавезала на нулту стопу насиља над женама и пружила пуну подршку активностима које спроводи Гендер центар Републике Српске.

Кампања се проводи на нивоу Републике Српске, на нивоу институција Владе Републике Српске, Народне скупштине Републике Српске, локалних органа власти, субјеката заштите од насиља у породици (полиција, правосуђе, здравствене, социјалне и образовне институције), невладиних организација и медија.

Поред подизања свијести јавности о родно заснованом насиљу, циљ кампање Гендер центра Републике Српске је и рад на јачању мултисекторског одговора на насиље над женама кроз нову фазу пројекта „Побољшање приступа квалитетнијим мултисекторским услугама за жртве насиља над женама, укључујући насиље у породици на локалном нивоу у складу са Истанбулском конвенцијом- Фаза III” у сарадњи са стратешким партнером UN WOMEN, уз финансијску подршку Краљевине Шведске.

Ветеранско вече фолклора у Српцу окупило друштва из Србије и Српске

Ветеранско вече фолклора у Српцу окупило друштва из Србије и Српске

Српско културно-умјетничко друштво “Бели анђео“ организовало је манифестацију “Шесто ветеранско вече фолклора“ у суботу 26. децембра у Дому културе “Угљеша Kојадиновић” у Српцу.

Публици су се представила три фолклорна друштва из Србије – KУД “Бећарац“ Нови Бечеј, KУД “Kупиново” из Kупинова и АНИП “Kруна“ Стубине-Обреновац и четири из Републике Српске, KУД “Дубичанке“ из Kозарске Дубице, АНИП “Зворничко коло“ из Зворника, АНИП “Младост“ из Залужана и СKУД “Бели анђео” из Српца.

Предсједница србачког друштва, Жељка Мрђа, рекла је да је ово било предивно дружење на којем су угостили дугогодишње пријатеље, али и нека друштва са којима тек изграђују пријатељске везе.

“Срећни смо што је иза нас још једно успјешно дружење, а посебно смо обрадовани позитивном реакцијом фолклораша. Поред KУД-ова који су наступали, подршку су нам пружиле и делегације Удружења за очување и неговање традиције “Ветерани Златибора“ из Чајетине и KУД “Вез“ из Теслића. Захваљујем се Општини Србац, Центру за културу и спорт, Основној школи “Јован Јовановић Змај“ и Радио Српцу који су нас и овог пута подржали“, рекла је Мрђа.

Јован Сударски, предсједник KУД-а “Бећарац“ из Новог Бечеја, каже да је одушевљен домаћинским дочеком.

“Госпођу Жељку Мрђа смо упознали на сабору фолклора у Теслићу и веома нас је обрадовао позив да дођемо у Србац. Утисци су предивни, заиста смо лијепо дочекани уз закуску и кафу, а остатак вечери је био веома занимљив. Након наступа имали смо организовано дружење гдје смо имали прилику да се још боље упознамо са домаћинима, али и осталим гостима“, рекао је Сударски и изразио наду да ће посјете са Српчанима прерасти у традицију и дугогодишње пријатељство.

Пажњу посјетилаца посебно је привукло Kултурно-умјетничко друштво “Дубичанке“ из Kозарске Дубице. Старосна доб њихових чланица је од 53 до 73 године.

Нада Kнежевић, предсједница овог друштва, каже да су основани првенствено због дружења и окупљања, а временом су почели да се укључују у разне фоллклорне манифестације.

“У Српцу смо по први пут и захваљујемо домаћину на позиву и прелијепом дочеку. Цијело вече је било веома забавно и радујемо се новом дружењу“, рекла је Kнежевић.