Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

Купусијада у Старом Мартинцу окупила око 130 мјештана

Купусијада у Старом Мартинцу окупила око 130 мјештана

У друштвеном дому у Старом Мартинцу протеклог викенда је одржана прва Купусијада којој се одазвало око 130 мјештана из Мартинца, Ножичког и других крајева србачке општине, али и околних градова.

Организатори дружења су били мјештани Мирко Звиздало, Зоран Сандић, Мирослав Ћетојевић и други који су узели лично учешће у припреми овог догађаја.

Припремао се свадбарски купус а главни кувар је био Бранислав Кокан, док је донатор купуса био Милан Михајловић.

Уз укусан купус, бесплатно пиће и живу музику, дружење је потрајало до касних вечерњих часова, а пао је договор да ово занимљиво окупљање прерасте у традицију.

Организацију Купусијаде помогли су Шатори Плавшић, Шатори Јефтић, Пекара Сунце и остали спонзори.

За заинтересоване мјештане биле су обезбијеђене и мајице са обиљежјем манифестације које су се продавале по симболичној цијени.

Остоја Лакић из Дугог Поља развио бизнис идеју уз помоћ Завода за запошљавање РС

Остоја Лакић из Дугог Поља развио бизнис идеју уз помоћ Завода за запошљавање РС

Да млади пољопривредници враћају наду у живот на селу у Републици Српској, показао је Остоја Лакић из Дугог Поља који је примјер успјешног, младог и вриједног човјека који је остао да живи и ради у свом породичном сеоском домаћинству и своју дјецу учи правим породичним вриједностима.

Остоја је по занимању ветеринарски техничар и дуго година је био на евиденцији Бироа рада у Српцу као незапослено лице.

Након савјетодавних обука и едукација у Клубу за тражење посла Србац, Остоја је одлучио да поднесе захтјев за самозапошљавање по Програму подстицања развоја предузетништва код младих старости до 35 година – „стартап (start-up) Српска”.

Након успјешно завршене обуке из предузетништва, коју је организовао Завод и квалитетног бизнис плана, он је добио значајан подстицај Завода и покренуо свој властити бизнис. С обзиром на то да је наведени пројекат био првенствено одржив и инвестициони, те да је износ одобрених средстава био значајан, контрола и мониторинг од стране Завода је трајао пуне три године.

Након завршене посљедње контроле, у новембру ове године, резултати су и више него сјајни – Остоја је одржао своју бизнис идеју и проширио своје пословање. Данас каже да је срећан и задовољан животом на селу. Између осталог, посједује фарму са око 600 свиња, а осим производње, оформили су и мини-клаоницу у којој врше клање и даљњи пласман полутки.

Од ове године почели су да врше и услужно печење прасади и дистрибуцију у “Корт маркетеˮ на тржишту Републике Српске.

“Одрастао сам у породици која је одувијек цијенила рад и поштење. Од малих ногу помагао сам одраслима у свему и тиме стекао здраве радне навике”, рекао је Остоја. Он је истакао огромну захвалност и немјерљив значај финансијске подршке Завода за запошљавање Републике Српске који му је у кључном тренутку покретања бизниса био подршка и вјетар у леђа.

“Уз много труда и рада, али и подршку Завода проширио сам своје пословање, набавио пољопривредну механизацију и машине за модернији рад на фарми. Одувијек сам желио да у свом домаћинству изградим један квалитетан, одржив и препознатљив бренд од којег моја породица може лијепо да живи”, нагласио је Остоја.
У томе је и успио, а у наредном периоду планира да прошири своју производњу и повећа број запослених радника.

Он поручује младим људима да остају на својим имањима и аплицирају за различите подстицаје, јер уз рад и труд и адекватну институционалну подршку, живот на селу може бити итекако садржајан и продуктиван.

Рукометаши Српца поражени у Теслићу

Рукометаши Српца поражени у Теслићу

У деветом колу Друге рукометне лиге Републике Српске, РK Србац поражен је на гостовању у Теслићу код истоимене екипе резултатом 33:28.

Овим тријумфом Теслићани су заузели прво мјесто на табели са 16 бодова и максималним скором од осам побједа, док је Србац пао на шесто мјесто са 9 бодова.

Након солидног старта, када су били у самом врху табеле, Српчани су ушли у серију лошијих резултата и већ четири утакмице не знају за побједу.

У утакмици 10. кола која се игра у суботу 3. децембра, Србац ће у спортској дворани “9. јануар” угостити Борац М:тел2 из Бањалуке.

Промовисана књига “Распеће” аутора Милоша Милинчића

Промовисана књига “Распеће” аутора Милоша Милинчића

У организацији Народне библиотеке Србац и Српског просвјетног и културног друштва “Просвјета” синоћ је у Центру средњих школа “Петар Kочић” одржана промоција књиге “Распеће” аутора Милоша Милинчића.

Промоција је окупила велики број поштовалаца лијепе књижевне ријечи из Српца и околних општина, а хол средњошколског центра био је испуњен готово до посљедњег мјеста.

Бранка Санчанин, библиотекар и писац, изразила је задовољство чињеницом да велики број аутора поријеклом из Српца пишу нова дјела и додала да сви они налазе своје мјесто у Завичајној збирци општине Србац.

Професор српског језика и књижевности, Гордана Ђукић, прочитала је дио своје рецензије у којој наводи да је књигу доживјела као бескрајну ауторову искреност и његово виђење живота у којем живимо.

“Распеће се може жанровски сврстати у историјску фактографију и фикцију. Може се лако читати јер говори о времену некад и сад, о својеврсним побунама и посрнућима времена и људи. Kњига обилује богатом и обимном грађом из које би могло настати још неколико књига“, рекла је Ђукић.

Свој осврт на нову књигу Милоша Милинчића дао је и професор Kрсто Чавор који Милоша, како каже, познаје већ 50 година.

“Свима препоручујем да прочитају ову књигу и знам да ће изазвати бројне полемике јер говори о стварима које смо сви ми, на овај или онај начин, заједно проживјели. Такође знам да ће ову књигу различито доживјети Српчани и они који који је буду читали у другим срединама. Ово дјело се лако чита и подстиче људе на размишљање и то је доказ да је квалитетно написано“, рекао је Чавор.

Аутор Милош Милинчић је рекао да ће свако ко прочита ову књигу доживјети је на свој начин јер говори о једном, нама заједничком, времену у животу.

“Kолико буде читалаца, толико ће бити и критичара. Ако те оговарају, то је добро, једино горе од тога је да те не оговарају. Желио сам да књига изазове полемику, али једно је сигурно, остаће записан траг о времену у којем живимо, о чојству и јунаштву, љепоти али и свему оном ружном што такође чини живот у којем се мораш борити до самог краја. Ова књига нас опомиње на то“, рекао је Милинчић.

Честитке је упутио и књижевник Жарко Шарић који је пожелио аутору да га порок писања књига не напусти и да се ускоро поново окупимо уз неко ново Милошево дјело.

Милош Милинчић је рођен 1942. године у Бајинцима. Послије ниже реалне гимназије и средње школе, завршио је Вишу педагошку школу у Београду, а потом Филозофски факултет у Новом Саду, група српскохрватски језик и књижевност и стекао звање професор југословенске књижевности.

Радио је у основним школама у Kукуљама и Разбоју Љевчанском, а потом у средњошколском центру у Српцу од 1976. до 1990. године, када је на првим вишестраначким изборима изабран за предсједника општине Србац. Функцију је обављао до септембра 1997. године. Послије је кратко био директор Центра за социјални рад у Српцу.

Из средњошколског центра, гдје се био поново вратио у наставу, 24. марта 2001. године, Влада Републике Српске именовала га је за директора Републичког педагошког завода у Бањалуци. На тој функцији остао је до 13.04.2006. године, када је до пензије, 2008. године, радио као савјетник за српски језик. Данас живи већином у Бајинцима.

Аутор је књиге “Дужник једном времену” која је изашла из штампе 2016. године.

Међународни дан дјетета у основној школи у Српцу

Међународни дан дјетета у основној школи у Српцу

У Основној школи “Јован Јовановић Змај“ у Српцу обиљежен је Међународни дан дјетета који је установљен након што је 1989. године усвојена Kонвенција о правима дјетета.

Директорица школе Мануела Рађевић Јокић рекла је да су манифестацију организовали чланови Савјета ученика уз координацију педагога Зорице Kљајчин и психолога Ведране Савановић.

„Циљ је био указати на важност поштовања права сваког дјетета, али и обавезе и одговорности које свако дијете има. Тим поводом чланови Савјета ученика Теодора Прелић и Тијана Благић су одржале презентацију за ученике предметне и разредне наставе у холу школе, а након тога ученици шестог један разреда припремили су кратки програм гдје су истицали своја права и обавезе које то право подразумијева“, рекла је Рађевић-Јокић.

Поводом Међународног дана дјетета одржана је и изложба ученичких радова на тему дјечијих права коју су припремили ученици од шестог до деветог разреда ове школе и ученици посебног одјељења.