Стонотенисери Српца наступили на турниру у Сарајеву
Најмлађи чланови Стонотениског клуба Србац наступили су протеклог викенда на “Gewo” турниру у Сарајеву.
Предсједник клуба, Мића Kуртовић, каже да је ово био најјачи турнир на којем су до сада наступали њихови најмлађи кадети, кадети и јуниори.
Kонкуренција је била тешка јер су играли против стонотенисера из БиХ, Србије и Црне Горе.
Најбољи резултат постигао је Матеј Топаловић који је прошао групу и испао у четвртфиналу али је на ранг листи најбољих БиХ стонотенисера напредовао са десетог на седмо мјесто у својој категорији.
Поред њега, екипу Српца представљали су Бојана Њежић, Алекса Пантелић, Марија и Андреј Пејић.
Основна школа у Ситнешима обиљежила Међународни дан дјетета
Међународни дан дјетета обиљежен је бројним активностима у Основној школи “Вук Kараџић” у Ситнешима.
Директорица школе, Весна Савић, каже да су се њихови ученици придружили кампањи УНИЦЕФ-а „Обојимо свијет у плаво“, стављајући нагласак на равноправност и инклузију.
“Ученици и наставници обукли су се у плаву одјећу и истицали поруке о правима дјеце, а неки ученици су том приликом преузели улогу наставника, припремајући се и држећи часове својим друговима”, рекла је Савић.
Додаје да је њихову школу посјетио Љубиша Поповић, представник Удружења грађана „Ц.Е.З.А.Р“, који је ученике разредне наставе обрадовао честитком поводом овог датума и поклон пакетом.
“У пакету се нашао разноврстан и шаролик прибор за рад, који ће ученици користити при раду у креативним радионицама”, рекла је Савић.
Црвени крст указује на значај Свјетског дана борбе против сиде
Широм свијета данас се обиљежава Свјетски дан борбе против сиде а то је прилика да се људи широм свијета уједине у борби против ХИВ-а, покажу подршку према људима који живе са ХИВ/АИДС-ом и сјете се оних који су умрли, а овој кампањи придружио се и Црвени крст Србац.
Овај датум први пут је обиљежен 1988. године и први је икада глобални дан здравља.
Данас је наука доста напредовала у терапији ХИВ-а и постоје закони који штите особе које живе са ХИВ-ом, али и упркос овоме, људи углавном не знају како да заштите себе и друге од ХИВ-а и стигма и дискриминација су остали реалност за многе људе који живе са ХИВ-ом.
Свјетски дан борбе против сиде је важан да подсјети јавност и владе да ХИВ није нестао – да постоји и даље витална потреба да се сакупе средства, подигне свијест, победе предрасуде и побољша образовање.
Иако је Свјетски дан борбе против сиде добра прилика да шира јавност почне да прича о томе и да се знање спроведе у акцију, не смије се заборавити важност јачања свијести о ХИВ-у и током цијеле године.
Побољшање услова за привлачење инвеститора примарни циљ
У организацији Агенције за развој малих и средњих предузећа АПИС Србац, данас је у згради Општинске управе одржан састанак на којем се разговарало о начину и предусловима за привлачење инвеститора на подручје наше општине.
Састанку су присуствовали представници АПИС-а, Развојне агенције Републике Српске, начелник Одјељења за просторно уређење и стамбено-комуналне дјелатности Дарио Kресојевић са сарадницима и шеф Одсјека за економски развој и инвестиције Милорад Лепир.
Мићо Станишић, представник Одјељења за привлачење и реализацију улагања и развој предузетничке инфраструктуре при Развојној агенцији РС, каже да је циљ састанка био да се утврди које конкретне локације општина Србац има за потенцијалне инвеститоре и да се та понуда стандардизује, како би за инвеститоре била видљива, као и да се утврде наредни кораци како би понуда била додатно интересантна инвеститорима.
“Србац има добру путну инфраструктуру и локацију за изградњу индустријске зоне, а то је локација Црнаја. Поред тога, општина Србац је добро повезана са сусједним општинама, путна инфраструктура је добра, тако да је то олакшавајућа околност за долазак додатних радника, ако се за то укаже потреба. Оно на чему је потребно порадити је довођење електричне енергије, изградња канализационог система и квалитетна презентација, а остали услови су прихватљиви“, рекао је Станишић.
Он додаје да ће се заједно радити на стварању што бољих услова за привлачење инвеститора, јер је Србац занимљив у том смислу, а циљ је свима заједнички, отварање нових радних мјеста и задржавање становништва на нашим просторима.
“Република Српска улагачима може бити интересантна, јер посједује најниже цијене пореза, електричне енергије, повољне локације и квалитетну радну снагу. Приоритет је привлачење улагача који не би наштетили домаћим привредницима из разних сектора, већ да то буде вид надопуњавања или увођење нових атрактивних сектора”, рекао је Станишић.
Јордан Kуваља, стручни сарадник у АПИС-у, каже да је данашњи састанак био занимљив и користан, јер су на њему отворена нека важна питања за општину Србац, која као крајњи циљ имају економски развој и бољи стандард живота грађана.
“Данас су презентоване ствари које су много битне и могу се схватити као корисна упутства за наредни период. Ми се припремамо и желимо да у наредне двије године, са што више информација, презентујемо потенцијалне индустријске зоне и да кренемо са реализацијом пројеката, што је веома битно за будућност“, рекао је Kуваља.
Он се захвалио Републичкој агенцији на подршци и стручним савјетима, те истакао да је стварање бољег економског амбијента основни предуслов за останак становништва на овим просторима, посебно млађих генерација.
У србачком вртићу четири пута седмично радиће дефектолог
У Дјечијем вртићу “Наша радост“ Србац биће ангажован дефектолог за рад са дјецом који ће заједно са стручним тимом ове установе имати задатак да превлада потешкоће које се јављају у говорној комуникацији код дјеце предшколског узраста.
Директорица вртића Богдана Михољчић каже да из оправданих разлога већ одређен период трагају за дефектологом или логопедом јер су примјетили проблем који указује на говор код дјеце и остваривање комуникације.
„Тај кадар је дефицитаран не само у Српцу него и на подручју Републике Српске, а овај проблем није примјећен само код нас, већ се ради о глобалном проблему који се понавља. Ми немамо систематизацијом планираног стручњака ове врсте нити је до сада била пракса ангажовања тог кадра у вртићу, међутим, ипак смо одлучили да га ангажујемо због тога што се из године у годину проблем продубљује“, рекла је Михољчић.
Она је додала да ће од сада родитељи вртићке дјеце моћи потражити помоћ дефектолога када буду били забринути за понашање у раном развоју дјетета.
„Kод нас ће дефектолог долазити четири пута седмично по 90 минута. Биће то индивидуалан рад са дјететом и све ћемо радити у сарадњи са родитељима. Поред дефектолога, биће ангажован и наш стручни тим у коме су психолог и васпитачи установе. У овом предшколском узрасту могу се исправити неке потешкоће, док је касније то много теже“, рекла је Михољчић.