Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

Организована стручна обука за србачке ватрогасце

Организована стручна обука за србачке ватрогасце

За припаднике Територијалне ватрогасне јединице Србац данас је организовано стручно предавање које је одржао секретар Ватрогасног савеза Републике Српске, Слободан Јотић.

Јотић је рекао да је ово једна у низу обука руководилаца и ватрогасаца у добровољним ватрогасним јединицама која се спроводи у складу са Законом о заштити од пожара.

“Законска обавеза свих припадника професионалних ватрогасних јединица је да прођу кроз стручно оспособљавање и да се након тога изврши провјера стеченог знања. То се ради по плану МУП-а Републике Српске а све у циљу да ватрогасци спремно одговоре на све изазове са којима су суочени у свом послу“, рекао је Јотић.

Он истиче да је добро што Србац има Ватрогасни дом, јер то није случај у неким другим локалним заједницама.

“Генерално бих волио да статус ватрогасца буде боље дефинисан, да услови за рад и техничка опремљеност буду на вишем нивоу, као што је случај са земљама у нашем окружењу”, истакао је Јотић.

Првачићи из Kукуља послали писма Дједа Мразу

Првачићи из Kукуља послали писма Дједа Мразу

Ученици првог разреда подручне школе “Доситеј Обрадовић“ из Kукуља данас су са учитељицом Радом Антонић посјетили пословну јединицу “Пошта Српске“ у њиховом селу гдје су послали писмо Дједа Мразу, чиме су узели учешће у наградној игри коју “Поште Српске“ организују пред новогодишње празнике.

Поред тога, упознали су се са пословима и осталим услугама које поште нуде.

“За дјецу смо организовали више садржаја. Писали су писма Дједа Мразу, паковали у коверте и слали, а затим видјели шта се све ради у Пошти. Примарни циљ је био да покушамо поново вратити застарјели начин комуникације који је са собом носио посебну драж и радост, нарочито у вријеме празника, када смо знали бити обрадовани честитком неких драгих пријатеља или родбине који живе далеко од нас. Било би лијепо да дјецу научимо да шаљу писма, разгледнице и честитке и на тај начин вратимо тај стари вид комуникације“, рекла је учитељица Рада Антонић.

Она је додала да су првачићи са радницима Поште разговарали о свему што их је занимало о пословима поштара и других запослених радника.

Фонд солидарности помогао демобилисаном борцу Здравку Ивановићу из Сефероваца

Фонд солидарности помогао демобилисаном борцу Здравку Ивановићу из Сефероваца

Чланови руководства Фонда солидарности Борачке организације општине Србац данас су посјетили Здравка Ивановића из Сефероваца, демобилисаног борца прве категорије и уручили му грађевински материјал за адаптацију породичне куће у вриједности од 2.016 KМ.

Здравко је изразио захвалност на пруженој помоћи у стварању бољих животних услова.

„Помоћ ми много значи јер ми је драго да видим да нисам заборављен од својих сабораца“ каже Ивановић.

Горан Плотан, предсједник Борачке организације општине Србац, истакао је да је ово четрнаеста акција Фонда из новог програма, односно тридесет и шеста акција од оснивања Фонда солидарности.

„Фонд је оправдао своје постојање јер смо успјели многим нашим члановима пружити неопходну помоћ, а реализација наредних акција умногоме зависи од прикупљених средстава, па користим прилику да позовем све људе добре воље који су у могућности новчано помоћи наш Фонд да то и учине“, истиче Плотан.

Он је рекао да ће Борачка организација зимски период искористити за прикупљање средстава и упутио захвалност свима који су до сада новчано помогли Фонд.

Драган Алексић, предсједник Предсједништва БО општине Србац, истиче да је посебно задовољан чињеницом да су у активности Фонда укуључене мјесне борачке организације које дају приједлоге кандидата за пружање помоћи.

„Мјесне борачке организације, односно њихова руководства, знају најбоље ситуацију на терену и коме је помоћ најнеопходнија, па је њихова улога у раду и активностима Фонда веома битна“ каже Алексић.

Црква у Брезовљанима уз помоћ мјештана добила нови изглед

Црква у Брезовљанима уз помоћ мјештана добила нови изглед

Мјештани Брезовљана су већ неколико пута показали да воле своје село и да су веома сложни, посебно када су у питању радови који њихову мјесну заједницу чине љепшом и уређенијом.

Томе у прилог говори и акција коју су недавно организовали, а у питању су санациони радови на цркви у њиховом селу.

“Уз подршку и донације мјештана села и пријатеља, успјешно смо завршили пут, водоводне пропусте и уредили паркинг простор. Уз помоћ других донатора и благослов свештеника Жељка Сарића, урадили смо реновирање вањског дијела цркве, поправку зидова, прање крова, фасаду, терапласт и постављање олука, а црквено двориште уљепшали смо и употпунили украсном чесмом”, рекао је Дејан Kучак, предсједник Мјесне заједнице Брезовљани који редовно учествује у свим акцијама.

Он се захвалио свима који су на било који начин учествовали и помагали у извођењу радова.

Велики број вакцина против грипа искориштен у Дому здравља Србац

Велики број вакцина против грипа искориштен у Дому здравља Србац

Од почетка новембра, откад је почела имунизација, велики број бесплатних вакцина против сезонског грипа које су стигле у домове здравља у Српској су већ утрошене.

Из Института за јавно здравство Републике Српске, који је у сарадњи с Министарством здравља и социјалне заштите РС за ову сезону набавио 20.000 доза вакцина против грипа за категорије становништва које имају право на бесплатне вакцине, наводе да су све количине дистрибуисане домовима здравља.

Главна медицинска сестра у Дому здравља Србац, Бранкица Ивановић, каже да је у овој установи вакцинација још у току.

“У току је вакцинација оних категорија становништва који имају право на бесплатну вакцину. Од Института за јавно здравство РС, Дом здравља Србац добио је 350 доза вакцина и до сада је вакцинисано 225 пацијената. Позивамо све заинтересоване за бесплатну вакцину да се јаве свом породичном љекару и информишу се о томе како да остваре ово своје право”, каже Ивановић.

Kатегорије становништва које имају право на бесплатну вакцину против грипа су:
1) Пацијенти на хемодијализи,
2) Пацијенти који болују од шећерне болести – инсулински корисници,
3) Пацијенти који су лијечени кардиохируршким методама лијечења (пацијенти са уграђеним стентом, пацијенти којима је рађена балон дилатација, пацијенти са урађеним бајпасом, пацијенти са вјештачким валвулама, пацијенти са уграђеним пејсмејкером),
4) ХИВ позитивне особе и пацијенти обољели од АИДС-а,
5) Дјеца лијечена од реуматске грознице са промјенама на срцу,
6) Запослени на инфективним клиникама, односно одјељењима и јединицама интензивне медицине,
7) Дјеца обољела од цистичне фиброзе плућа,
8) Особе обољеле од мишићне дистрофије и мултипле склерозе,
9) Особе које су завршиле са пријемом хемотерапије и тренутно немају клиничких знакова болести,
10) Особе смјештене у установе за лица са посебним потребама.