Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Новости

Одржана изборна скупштина слијепих и слабовидих и отворена нова канцеларија

У сали за састанке у згради Општине Србац данас је одржана 5. изборна скупштина Општинске организације слијепих и слабовидих лица Србац, на којој је за предсједника организације поново изабран Божидар Дринић, а за секретара Санела Жујић, која је изабрана и за делегата србачке организације у Савезу слијепих и слабовидих лица Републике Српске.
Годишња документа су усвојена једногласно, без веће дискусије, а након сједнице је уприличено свечано отварање нове канцеларије Организације која се сада налази на спрату Хипер корта.
Секретар Санела Жујић је, у изјави за Радио Србац, поменула да је претходна канцеларија била неусловна, а да су сада створени бољи услови за рад.
,,Наша Организација сада има одличне услове за рад, јер је канцеларија технички опремљена, а поред тога имамо и шаховске табле за слијепа и слабовида лица, тако да наши чланови имају прилику да овдје проведу слободно вријеме. Велика предност је што се канцеларија налази на првом спрату, што је олакшање за слабовида лица, јер је број степеница мањи него при приласку претходној просторији у којој смо боравили. Сада су степенице довољно простране за употребу помагала и лакше кретање лица која имају озбиљне проблеме са видом, као и за неопходну помоћ друго лица“, истакла је Санела Жујић и захвалила свим гостима који су се одазвали и који им пружају подршку у било ком смислу.
Отварању канцеларије су присуствовали предсједник Савеза слијепих Републике Српске Бранко Сузић,директор Специјелне библиотеке за слијепа и слабовида лица РС Желимир Радиновић,начелник Одјељења за привреду,пољопривреду и друштвене дјелатности Марко Михољчић, директор ДИС театра младих Бања Лука Новица Богдановић, Синиша Видовић који је са ДИС театром покренуо обнављање књижног фонда за слијепу и слабовиду дјецу, представници удружења и организација слијепих и слабовидих из Дервенте, Козарске Дубице, Костајнице и Тузле, и други гости који на разне начине подржавају лица из категорије слијепих и слабовидих.
Оцјењујући рад србачке организације Бранко Сузић је рекао да се Организација налази на 10 мјесту на ранг листи од укупно 22 у РС, да су се руководство и чланови добро снашли у периоду вируса корона, али да треба наћи начина да се анимирају и пасивнији чланови, како би се оснажио положај Српчана, а самим тим и Савеза у цјелини.
,, Општинска организација слијепих и слабовидих Србац се добро носи са новонасталом ситуацијом усљед пандемије вируса корона. Тренуто се налазе на златној средини наше ранг листе, али вјерујем да ће се потрудити да се сврстају на виши ниво табеле, јер увијек може боље. Заиста је потребно да се уради више на анимирању осталих чланова, како би се уз више идеја, рада и акивности направили кораци ка оснаживању положаја сваког појединца из ове категорије, а самим тим и организације. Заједничким снагама можемо допријенити побољшању статуса слијепих и слабовидих, а то и јесте наш основни циљ“, рекао је Сузић.
Желимир Радиновић,директор Специјалне библиотеке за слијепа и слабовида лица, чест је гост на скуповима које организују слијепи и слабовиди у Српцу. Овом приликом је члановима организације пожелио срећан рад у новој канцеларији .
,,Специјална библиотека слијепим и слабовидим лицима даје могућност да се без проблема образују и информишу, те гаји лијепе и плодне односе са свим организацијама у РС и заиста нас радује успјех сваке организације. Ово данас је велики помак за слијепе и слабовиде у Српцу и честитам им на томе, јер стабилна организација, предвођена људима који улажу труд и рад и опремљеност потребном техничком опремом, отвара врата новим могућностима, разним едукацијама и слично“, рекао је Радиновић.
У наредном периоду, у плану је додатно опремање канцеларије и бројне ктивности које за циљ имају побољшање услова живота и рада слијепих и слабовидих лица.

Одржано дружење припадника чете Војне полиције Прве србачке лаке пјешадијске бригаде

Протеклог викенда одржано је окупљање и дружење припадника чете Војне полиције прве Србачке лаке пјешадијске бригаде.

Дружење се традиционално одржавало након завршетка Одбрамбено-отаџбинског рата а прекинуто је 1998. године и након 23 године поново је настављено, овог пута са намјером да заиста постане традиција.

Припадници чете Војне полиције су се окупили на централном спомен обиљежју у Српцу гдје су полагањем цвијећа и паљењем свијећа одали поштовање погинулим саборцима.

Окупљенима се обратио ратни командир чете Вељко Станишљевић, који је саборце подсјетио на ратни пут јединице.

„Војна полиција дјеловала је откад и бригада. Наше дужности су биле разноврсне: дежурства, потраживања, контрола саобраћаја, патроле, оперативни рад на терену, обезбјеђење командних мјеста и друго. Међутим, када је било неопходно, све те обавезе стављане су у други план јер је јединица често одлазила на линију фронта. И то се све чешће и чешће дешавало. Нашу јединицу није мимоишло готово ни једно ратиште. На сваком од њих, од Бијелог брда, Влашића, Орашја, Требаве, Тешња, Kотор Вароша, Србобрана, па све до Возуће и Градачца храбро смо се борили, бивали рањавани и губили животе. Kроз чету војне полиције прошло је око 120 војних полицајаца, 49 их је рањено, а двојица су бранећи Возућу изгубили животе”, рекао је Станишљевић који се присјетио и првог командира чете, покојног Момира Бабића.

Дружење сабораца из Војне полиције је имало и хуманитарни карактер. Прикупљен је износ од 300 KМ који су уплатили Фонду солидарности Борачке организације општине Србац.

Предсједник Борачке организације Горан Плотан, и сам припадник чете Војне полиције, истакао је захвалност на овој акцији.

„У току дружења кренуо је разговор о активностима Борачке организације и Фонда солидарности на рјешавању стамбене проблематике најугроженијих сабораца. Врло брзо се родила идеја да се на лицу мјеста организује прикупљање добровољних прилога и сакупљен је износ од 300 KМ који ће пуно значити за реализацију програмских активности Фонда“, рекао је Плотан.

На крају дружења договорено је да се наредни састанак припадника чете Војне полиције организује следеће године у мају, првог викенда након Ђурђевдана.

Подијељен садни материјал за пластеничку производњу

У оквиру пројекта „Развој пластеничке производње на подручју општине Србац“, фаза 2 пројекта, јуче је завршена подјела садног материјала за 30 корисника којима су одобрени пластеници површине 100 квадратних метара са системом за наводњавање и садним материјалом.
Начелник Одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности Марко Михољчић рекао је за Радио-Србац да се приводи крају монтирање свих пластеника, а корисницима је јуче подјељено 360 комада садног материјала, од чега 180 паприка бабуре, 60 роге, 60 парадајза и 60 краставаца.
“Прошле седмице одржане су обуке на тему  „Технологија производње поврћа у пластенику“ и „Могући проблеми у току производње поврћа у пластенику” а предавач је био дипломирани инжењер пољопривреде Драшко Башић. Вриједност друге фазе пројекта је 90.745 КМ, од чега су 75 одсто донаторска средства, а 25 одсто су средства општине Србац и корисника” рекао је Михољчић и додао да су пластеници површине 100 метара квадратних и уз њега се добија систем за наводњавање.
За кориснике ће у склопу пројекта бити организован и обилазак пластеника од стране стручног предавача Драшка Башића од којег ће на лицу мјеста добити додатне сугестије и упуте који ће им бити од користи у будућој пластеничкој производњи.
Садни материал је добио и Стојан Миличевић из Ножичког, стопостотни ратни војни инвалид који нам је рекао да већ има један пластеник али је дотрајао те да ће му добро доћи нови који има јачу конструкцију.
“Производим поврће углавном за своју породицу јер имам петоро унучади и желим да једу домаће. Ово ми много значи јер све што сами произведемо, здравије а својој дјеци не препоручујем да купују храну из увоза. Сијемо свашта помало, углавном за своју породицу” рекао је за Радио-Србац, Стојан Миличевић.
Пројекат се финансира од стране Швајцарске агенције за развој и сарадњу и Развојног програма Уједињених нација УНДП БиХ, а реализује уз подршку Министарства управе и локалне самоуправе РС и Министарства финансија РС.

Србачки ловци учествовали на такмичењима у Прњавору

Чланови Ловачког удружења ,,Срна” Србац били су учесници традиционалног купа у гадђању глинених голубова и спремању гулаша који је одржан протеклог викенда у Прњавору.
ЛУ ,,Срна”Србац представљала је екипа “Пецик” која се такмичила у обе дисциплине.
,,Живко Влајнић је заузео треће мјесто у појединачном гађању глинених голубова, а Душко Плавшић треће мјесто у прављењу гулаша. У групном такмичењу гађања глинених голубова заузели су 4. мјесто”, рекао је предсједник Удружења Горан Савановић и честитао комплетној екипи на учешћу, а нарочито Душку Плавшићу који је, како каже, главни покретач оваквих дружења.
Наредни куп ће бити одржан у Бијељини.

Одиграна пријатељска утакмица ЖФК Слога Србац и ЖФК Прњавор

Протеклог викенда на терену ОФК Ножичко у Ножичком одиграна је пријатељска утакмица између Женског фудбалског клуба Слога Србац и Женског фудбалског клуба Прњавор. Утакмица завршена побједом српчанки резултатом 2:1. Ова побједа је могла бити и убједљивија да се фудбалерке из Српца искористиле све своје шансе као и једанаестерац који нису реализовале.
Женски фудбалски клуб Слога Србац тренутно окупља 15 дјевојака заинтересованих за фудбал.