Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Новости

У Народну библиотеку Србац стигла вриједна донација од 867 књига

Народна библиотека Србац,посредством руске Хуманитарне мисије за Балкан добила је из Москве вриједну донацију од 867 књига.
Директор библиотеке Бранко Савановић каже да се ради о 24 пакета књига на руском језику, које су урађене са тврдим повезом, намјењене за Центар за изучавање руског језика, обичаја, историје и културе руског народа.
„За библиотеку је изузетно значајно да успоставимо нове везе и контакте са једном тако јаком и моћном организацијом као што је руска Хуманитарна мисија за Балкан и пријатно смо изненађени и обрадовани пошиљком књига. Вриједност донације износи око 30.000 КМ“, каже Савановић и додаје да је у договору са Руском амбасадом званично отварање Центра планирано 31. маја и да ће овом догадјају присуствовати Бранимир Нешић, директор руске Хуманитарне мисије за Балкан, представници Руске амбасаде и општинске управе Србац.
Са овом донацијом, књижни фонд србачке библиотеке броји 32 хиљаде наслова, а захваљујући успостављеном пријатељству Савановић очекује да ће ова организација која има за циљ сарадњу са свим удружењима и организацијама ван Русије који имају неке облике сарадње са Руском федерацијом, донирати и рачунарску опрему и нови намјештај за Центар за изучавање руског језика у Српцу.
„Анастасија Владимирова из Руске амбасаде у Сарајеву препоручила ми је да ступим у контакт са руском Хуманитарном мисијом за Балкан и упознала ме са директором Бранимиром Нешићем. Одмах смо урадили захтјев да нам помогну у опремању центра и почетком ове године г. Нешић ме назвао и рекао да ове године не могу да нам помогну у опремању рачунарима и столицама јер смо закаснили са захтјевом, али да ће се потрудити да нам помогну у опремању библиотеке за Центар. Прије десетак дана г. Нешић ме назвао и рекао да су књиге послане из Москве и да ће брзо стићи у амбасаду и ја сам отишао по њих надајући се да је то неких стотињак књига, медјутим кад сам дошао тамо изненадио сам се јер су то била 24 пакета. Добили смо укупно 867 књига. Најмања цијена једне књиге које су изузетно лијепо урадјене са тврдим повезом износи 30 марака, и по нашој процјени вриједност донације је око 30.000 КМ. Имамо енциклопедије које су пар стотина марака, до литературе за одрасле и дјецу. Све је на руском, намјењено за рад Центра за изучавање руског језика, обичаја и културе, историје и традиције руског народа“, каже Савановић.
„Очекујем да ће читалаца књига на руском језику бити много више кад са радом почне Центар за изучавање руског језика у Српцу и надам се да ће рад овог Центра доприњети да велики број дјеце предшколског и школског узраста савладају основе руског језика и да без проблема могу да читају руску литературу“, рекао је за Радио-Србац директор Савановић.

Ублажене мјере у Републици Српској

Након сједнице Републичког штаба за ванредне ситуације одлучено је да се досадашње мјере ублаже.
Рад угоститељских објеката продужен је до поноћи, дозвољено је 100 људи на јавним окупљањима, 50 на приватним и дозвољена је публика на спортским такмичењима.
Све мјере не ступају на снагу одмах, него од 21. маја.
Дозвољена је и музика уживо на отвореном простору.
Мјере које су задржане су ношење маски и дистанца.

ОШ ,,Вук Kараџић“ Ситнеши: Уписано 17 првачића

У Основној школи ,,Вук Kараџић“ Ситнеши завршен је упис првачића у школску 2021/2022. годину.
По ријечима директорице школе Весне Савић ове године је уписано укупно 17 првачића, што је за два ученика више него прошле школске године. У централну школу у Ситнешима уписано је 11 првачића, у подручну школу у Ћукалима 4, а у подручне школе у Горњим Срђевићима и Горњој Лепеници по један првачић, док је школа у Доњој Лепеници угашена прошле године.
Kада су у питању психо-физичке способности ђеце, примијећене су блаже тегобе које се тичу говора, а односе се на тепање, неправилан изговор неких гласова и мањак концентрације, што се успјешно рјешава и превазилази.
Поред уписа првачића, у ситнешкој школи су у току и припреме за испраћај малих матураната. Ове године Основна школа ,,Вук Kараџић“ Ситнеши ове године испраћа 25 малих матураната, од којих 12 основно образовање завршава у школи у Ситнешима, а 13 у подручној школи у Ћукалима.
Директорица Савић каже да, због епидемиолошке ситуације, неће бити органозована мала матура, а ученицима ће дипломе, захвалнице и признања бити уручени на дан школе – 24.маја, на празник Свети Ћирило и Методије.

У Разбоју уписано 29 ђака првака

У ОШ ,,Доситеј Обрадовић” из Разбој Лијевча у први разред школске 2021/22 године укупно је уписано 29 ђака. И ове године настављен је негативан тренд , тј. пад броја уписаних ђака у прве разреде Основне школе, јер је у току прошле године у први разред било уписано 34 првачића.
Како нам је рекла директорица ОШ ,, Доситеј Обрадовић” Силвана Секулић у централну школу у Разбоју уписано је 9 ученика, у подручну школу у Кукуљама такође 9 првачића. У Малом Разбоју по први пут у школске клупе сјешће 8 ђака док у школи и Бајинцима, Лилићу и Пријебљезима у наредној школској години ићи ће по један првачић.
Према њеним ријечима ове године ОШ ,,Доситеј Обрадовић” укупно ће завршити 34 ученика деветих разреда и то 22 у Разбоју и 12 у Кукуљама. Ученици деветих разреда школовање завршавају 25. маја. О томе да ли ће бити организованих прослава матуре у складу са епидемиолошким мјерама руководство школе у сарадњи са родитељима одлучиће почетком јуна мјесеца.
Ове године због епидемиолошке ситуације није рађено екстерно вредновање ученика петих и деветих разреда из српског језика и математике , што је раније била пракса.

На подручју општине Србац 3 нова случаја заражених лица вирусом корона

У последња 24 часа, према подацима Института за јавно здравство РС у општини Србац на основу радјеног ПЦР теста, пријављен је један нови случај код које је потврђено присуство вируса корона.
У истом периоду, према подацима Хигијенско епидемиолошке службе Дома здравља Србац, брзим ентигенским тестом присуство вируса је потврдјено код 2 особе, и то код једне мушке особе старије животне доби која је упућена на болничко лијечење и једне женске особе старије животне доби која има блаже симптоме болести и налази се на кућном лијечењу.
Имунизација кинеском вакцином Синофарм, особа преко 65 година, настављено је данас у Спортској дворани Србац а вакцину је примило 120 особа.
Вакцинација се наставља сутра када је планирано такође 120 доза .
Закључно са данашњим даном, на подручју општине Србац у изолацији се налази 58 особа, од којих је 30 активнопозитивно на вирус корона. Од почетка пандемије, према подацима Одјељења за инспекцијске послове, на подручју општине Србац је заражено 1018особа, од којих се опоравило 948 особа, а преминуло је 40 лица.
На подручју општине Србац од почетка пандемије издато је 3.205 рјешења за изолацију, а из изолације је изашло 3.107 особа.
У посљедња 24 часа, у Институту за јавно здравство Републике Српске, извршено је тестирање 600 лабораторијских узорака, а нови вирус корона (САРС-ЦоВ-2) потврђен је код 78 особа, док је од посљедица болести преминуло 10 пацијената.
Када је ријеч о зараженима, ради се о 41 мушкоји 37 женских особа, од којих су седам млађе, 38 средње и 33 особа старије животне доби.
Према мјесту пребивалишта, седам одоба је из Бијељине, шест из Козарске Дубице, пет из Градишке, по четири из Дервенте, Кнежева, Мркоњић Града и Чајнича, по три из Бањалуке, Вишеграда, Гацка, Добоја, Лакташа и Угљевика, по двије из Зворника, Котор Вароша, Новог Града, Петрова, Приједора, Теслића, Фоче, Хан Пијеска и Шипова и по једна из Братунца, Милића, Модриче, Невесиња, Прњавора, Српца, Челинца и Шамца.
У посљедња 24 часа, Институту за јавно здравство Републике Српске пријављено је 10 смртних случајева код којих је потврђено присуство вируса корона. Ради се о особама средње и старије животне доби од којих су по двије особе из Бањалуке и Теслића и по једна из Невесиња, Дервенте, Теслића, Братунца, Модриче, Источног Новог Сарајева и Градишке.
До сада је у Републици Српској потврђено 63.512 случајева вируса корона, а преминуло је укупно 3.606 особа код којих је потврђен тест на вирус корона.
У Републици Српској, од новог вируса корона, до сада се опоравило 44.893 особа, а тестирано је укупно 269.691 особа.
Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 477 у Универзитетском клиничком центру Републике Српске 189, а у осталим болницама 288. На респиратору је 46 особа (22 у Универзитетском клиничком центру Републике Српске, 24 у осталим болницама).
У Републици Српској под здравственим надзором тренутно су 3.694 особе, а надзор је завршен код 187.911 особа.