Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Новости

У Српцу троје новозаражених вирусом корона

Према подацима Хигијенско-епидемиолошке службе Дома здравља Србац, у протекла 24 часа на подручју наше општине брзим антигенским тестом су потврђена три случаја вируса корона. Ради се о двије женске и једној мушкој особи старије животне доби које имају блаже симптоме болести и налазе се у кућној изолацији.
Имунизација кинеском вакцином Синофарм биће настављена идуће седмице, а у плану је вакцинисање 430 лица старијих од 65 година.
До сада је вакцину примило 1250 особа старијих од 65 година, затим особа које су на хемодијализи и родитељи дјеце са посебним потребама.
Закључно са данашњим даном, на подручју општине Србац у изолацији се налазе 54 особе, од којих је 27 активно позитивно на вирус корона. Од почетка пандемије, према подацима Одјељења за инспекцијске послове, на подручју општине Србац су заражене 1.023 особе, од којих се опоравило 956 особа, а преминуло је 40 лица.
На подручју општине Србац од почетка пандемије издато је 3.213 рјешења за изолацију, а из изолације је изашло 3.119 особа.
На подручју општине Србац примијетно је побољшање епидемиолошке ситуације, али је и даље неопходно поштовање мјера које су у овом тренутку на снази.
У посљедња 24 часа у РС је извршено тестирање 453 лабораторијска узорка, а нови вирус корона потврђен је код 58 особа, док је од посљедица заразе преминуло пет особа.
Када је ријеч о зараженима, ради се о 23 мушке и 35 женских особа, од којих је 2 млађе, 30 средње и 26 особа старије животне доби.
Према мјесту пребивалишта, осам особа је из Бијељине, по шест из Дервенте, Добоја и Челинца, по четири из Бањалуке, Кнежева, Мркоњић Града и Теслића, по двије из Котор Вароша, Модриче и Шамца и по једна особа је из Братунца, Власенице, Зворника, Источног Новог Сарајева, Козарске Дубице, Лопара, Милића, Новог Града, Приједора и Угљевика.
У посљедња 24 часа, Институту за јавно здравство Републике Српске пријављено је пет смртних случајева код којих је потврђено присуство вируса корона. Ради се о особама старије животне доби из Дервенте, Лакташа, Бања Луке, Чајнича и Градишке.
До сада је у Републици Српској потврђено 63.655 случајева вируса корона, а преминуло је укупно 3.613 особа код којих је потврђен тест на вирус корона.
У Републици Српској, од новог вируса корона, до сада се опоравило 45.397 особа, а тестирано је укупно 270.692 особе.
Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 45, у Универзитетском клиничком центру Републике Српске 177, а у осталим болницама 274. На респиратору је 47 особа (24 у Универзитетском клиничком центру Републике Српске, 23 у осталим болницама).
У Републици Српској под здравственим надзором тренутно је 3.520 особа, а надзор је завршен код 188.422 особе.

Манастир Осовица обиљежава храмовну славу капеле Светог Николаја

У манастиру Осовица у суботу, 22. маја, биће обиљежен празник Преноса моштију Светог оца Николаја Мирликијског, који је храмовна слава капеле Светог Николаја.
Из манастира обавјештавају вјернике да ће се празнично богослужење, тј. Свечано бденије вршити сутра, 21. маја, са почетком у 17 часова, а Света литургија ће бити служена у суботу са почетком у 9 часова.
Комплекс манастира Осовица састоји се од Саборног храма Пресвете Богородице, зимске цркве посвећене Светом великомученику Прокопију, капеле Васкрсења Господњег, као и Капеле Светог Николаја Мирликијског у звонику.
Манастир Осовица налази се на граници села Горња Лепеница и Сеферовци на подручју општине Србац, у планини Мотајица, недалеко од старог пута Прњавор – Кобаш. Смјештен је у долини потока Манастирица, који се на око 300 метара источно од манастирског комплекса улива у ријечицу Осовицу.

Данас је Свјетски дан пчела.

Обиљежавање Дана пчела подиже свијест о пријетњама опрашивачима попут пчела од стране неконтролисаних људских активности.
„Ако се има у виду да сваки трећи залогај у исхрани човјека зависи од пчела и њихове опрашивачке дјелатности, није тешко закључити да би са нестанком пчела полако нестао и човјек, рекао је Ранко Мачинковић предсједник Удружења пчелара ,,Кошница” из Српца
Према његовим речима многа средства која се употребљавају за заштиту пољопривредних култура погубно утичу на све инсекте опрашиваче, а поготово на медоносну пчелу и на нашем подручју.
„Пчела ове отровне материје уноси у кошницу и тако загађује комплетну кошницу, трује легло и све чланове пчелиње заједнице. Све кошнице које се налазе у близини површина које се третирају пестицидима су директно угрожене и њихов опстанак се доводи у питање, поготово у пролеће када се врши неконтролисано прскање воћњака. Такође је веома јак утицај пестицида који се користе у заштити других пољопривредних култура“, истакао је Мачинковић.
Када је о тренутном стању у пчелињаку ријеч Мачинковић каже да је багрем почео цвјетати 13. маја што је дало наду пчеларима да би приноси могли бити добри али кишно вријеме умногоме ће утицати на количине меда у кошницама а то ће се видјети средином јуна мјесеца када пчелари планирају прво врцање меда.
Удружење пчелара ,,Кошница” Србац броји око 40 чланова од који њих 16 има по педесет и више друштава.

Тема Свјетског дана пчела 2021. је “Ангажиране пчеле: Изградите боље за пчеле”.

Стефан Малетић освојио прво мјесто на Регионалном такмичењу из физике

Стефан Малетић, ученик седмог два одјељења Основне школе ,,Јован Јовановић Змај” Србац, освојио је прво мјесто на Регионалном такмичењу из физике које је одржано 15. маја, а претходно је био најбољи на школском и општинском такмичењу из овог предмета.
Регионално такмичење из наставног предмета физика за ученике 7. разреда одржано је онлајн, а домаћин такмичења је била ЈУ ОШ ,,Вук Караџић“ Омарска.
Ове школске године, Стефан се успјешно такмичио чак из три предмета: математике, физике и српског језика, а нису изостали ни добри резултати – прво мјесто на школском и друго на општинском такмичењу из математике, друго на школском и општинском такмичењу из српског језика. Јединствено је спојио неспојиво – природне и друштвене предмета и тако показао да се на сваком пољу може бити изузетан.
Директорка школе Мануела Рађевић Јокић честитала је Стефану на оствареним резултатима уз напомену да школа води рачуна о надареним и успјешним ученицима, одала му признање и дала подстрек за будући рад. Честитке су упућене и наставници Тањи Деспотовић која је помагала Стефану да се што боље припреми за регионално такмичење.
„Стефан је изузетан ђак који је успјешан у свим школским предметима. Упућујем му искрене честитке на досадашњим постигнућима и уз жељу да ниже овакве успјехе и даље“, рекла је Тања.
Стефан, иначе, слободно вријеме проводи дружећи се са својим вршњацима и сликајући, али најчешће учећи или помажући родитељима.
Свестран, добар у свему, истиче се још по нечему – веома великом скромношћу, правилним односом према школи, настави, наставницима и школским друговима.
Заслуге уа успјех припадају и његовим родитељима, управи школе и наставницима који су му помогли да се што квалитетније припреми из свих такмичења на којима је учествовао.

На подручју општине Србац три нова случаја заражених лица вирусом корона

Према подацима Института за јавно здравство РС у општини Србац на основу радјеног ПЦР теста, пријављена су два нова случаја код којих је потврдјено присуство вируса корона.
Ријеч је о двије мушке особе млађе и средње животне доби.
У истом периоду, према подацима Хигијенско епидемиолошке службе Дома здравља Србац, брзим антигенским тестом присуство вируса је потврђено код једне женске особе млађе животне доби. Сво троје заражених имају блаже симптоме болести и налазе се на кућном лијечењу.
Имунизација кинеском вакцином Синофарм , особа преко 65 година, настављено је и данас у Спортској дворани ,,9. јануар“ Србац, а вакцину је примило 120 особа.
Вакцинација се наставља сутра, када је планирано такође 120 доза исте вакцине.
Закључно са данашњим даном, на подручју општине Србац у изолацији се налази 55 особа, од којих је 28 активно позитивно на вирус корона. Од почетка пандемије, према подацима Одјељења за инспекцијске послове, на подручју општине Србац је заражено 1.020 особа, од којих су се опоравиле 952 особе, а преминуло је 40 лица.
На подручју општине Србац од почетка пандемије издато је 3.207 рјешења за изолацију, а из изолације је изашло 3.112 особа.
У посљедња 24 часа, у Институту за јавно здравство Републике Српске, Универзитетском клиничком центру Републике Српске, Универзитетској болници у Фочи и у болницама Св. Врачеви у Бијељини и Св. апостол Лука у Добоју извршено је тестирање 548 лабораторијских узорака, а нови вирус корона (САРС-ЦоВ-2) потврђен је код 85 особа, док су од посљедица болести преминуле двије особе.
Када је ријеч о зараженима, ради се о 43 мушке и 42 женске особе, од којих је 6 млађе, 44 средње и 35 особа старије животне доби.
Према мјесту пребивалишта, 14 особа је из Бањалуке, по шест из Бијељине, Котор Вароша и Мркоњић Града, пет из Требиња, по четири из Добоја, Невесиња и Пала, по три из Козарске Дубице, Фоче и Чајнича, по двије из Билеће, Брода, Вишеграда, Дервенте, Лакташа, Модриче, Прњавора, Српца и Угљевика и по једна особа је из Источне Илиџе, Источног Дрвара, Новог Града, Оштре Луке, Петрова, Рогатице, Сокоца, Челинца и Шамца.
У посљедња 24 часа, Институту за јавно здравство Републике Српске пријављенасу два смртна случаја код којих је потврђено присуство вируса корона. Ради се о особама средње и старије животне доби из Петрова и Хан Пијеска.
До сада је у Републици Српској потврђено 63.597 случајева вируса корона, а преминуло је укупно 3.608 особа код којих је потврђен тест на вирус корона.
У Републици Српској, од новог вируса корона, до сада се опоравило 45.168 особа, а тестирано је укупно 270.239 особа.
Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 455, у Универзитетском клиничком центру Републике Српске 180, а у осталим болницама 275. На респиратору су 43 особе (18 у Универзитетском клиничком центру Републике Српске, 25 у осталим болницама).
У Републици Српској под здравственим надзором тренутно је 3.615 особа, а надзор је завршен код 188.133 особе.