Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Новости

Хуман гест дјевојчице Еве Јосиповић из Српца: Донирала косу за тешко обољелу дјецу

Ученица првог разреда ОШ ”Јован Јовановић Змај” Србац Ева Јосиповић, иако је по годинама мала, постала је велика хуманитарка, јер је и ове године донирала своју косу у склопу пројекта “Моја коса-твоја коса” Удружењу „Срце за дјецу обољелу од рака“, заједно са Удружењем родитеља дјеце обољеле од малигних болести „Искра“ из Бањалуке.
Ева је први пут поклонила косу са пет година, јер је чула да постоје дјеца којој је коса неопходна, а њој ће довољно остати и порасти, што се и десило, тако да је и ове године имала неопходних 25-30 центиметара дужине за донацију.
Косу је тада први пут ошишала, а идеја је била њена.
Прилог о првом Евином шишању објављен је 29. јуна прошле године у емисији Викенд јутро на РТРС-у.
Овим гестом Ева је успјешно положила важан испит великодушности и доброчинства, и зато: Браво, Ева!
Иначе, најкраћа дужина косе која се може донирати је 25 цм, а све краће од тога је неупотребљиво. Израда перика је спор и скуп посао, а у оквиру хуманитарне акције перике израђује један власуљар. Узимајући у обзири да је ријеч о осјетљивој категорији болесника, за израду се користе посебни материјали, а уз донирану косу прикупљају се и додатна средства за набавку других материјала који су неопходни за крајњу израду перика
Перике из радионице Удружења ”Срце за дјецу обољелу од рака”доступне су, потпуно бесплатно, сваком дјетету које има привремени или трајни губитак косе како би вратило самопоуздање и успјешно се уклопило у своју матичну средину.

Планинари Видете пјешачили на Мотајицу

Двадесет планинара Планинарског друштва ,,Видета” Србац у недјељу је организовало поход на Мотајицу.
Како нас је информисала секретар Видете Вера Бабић, кренули су из правца Дома здравља до Бабиног гроба, одакле су се спустили у Каоце, а укупна дужина стазе коју се препјешачили износи око 14 километара.
Вера Бабић каже да су још увијек, тачније до 30. маја, затворене акције Планинарског савеза РС, а уколико од 1. јуна буду ублажене мјере и дозвољене акције Свеза, Српчани ће почетком јуна учествовати на Озренском маратону који организује Планинарско друштво ,,Озрен” Петрово, а након тога би требао да услиједи Видовдански успон на Маглић у организацији Планинарског савеза.
Док мјере не буду ублажене, србачки планинари ће, уз поштовање епидемиолошких мјера, пјешачити домаћим теренима и припемати се за своју традиционалну маифестацију у јулу која носи назив Петровданска трансферзала.

У Српцу једна особа преминула, 5 новозаражених

Према подацима Хигијенско-епидемиолошке службе Дома здравља Србац, у последња 24 часа у општини Србац пријављен је један смртни случај код које је потврдјено присуство вируса корона. Ради се о женској особи старије животне доби која је била на болничком лијечењу.
У истом периоду брзим ентигенским тестом присуство вируса је потврдјено код 5 особа, и то код једне мушке особе старије животне доби, двије жене средње животне доби и мушкарцу и жени младје животне доби. Сви имају блазе симптоме болести и налазе се на кућном лијечењу.
Закључно са данашњим даном, на подручју општине Србац у изолацији се налази 59 особа, од којих је 32 активно позитивно на вирус корона. Од почетка пандемије, према подацима Одјељења за инспекцијске послове, на подручју општине Србац је заражено 1016 особа, од којих се опоравило 945 особа, а преминуло је 39 лица.
На подручју општине Србац од почетка пандемије издато је 3.200 рјешења за изолацију, а из изолације су изашле 3.102 особе.
Имунизација кинеском вакцином Синовак особа преко 65 година наставља се сутра у Спортској дворани Србац а у плану је да вакцину прими 110 особа.
У посљедња 24 часа, у Институту за јавно здравство Републике Српске, извршено је тестирање 689 лабораторијских узорака, а нови вирус корона (САРС-ЦоВ-2) потврђен је код 70 особа, док је од посљедица заразе преминуло 11 особа.
Када је ријеч о новозараженима, ради се о 41 мушкој и 29 женских особа, од којих су двије млађе, 34 средње и 34 особа старије животне доби.
Према мјесту пребивалишта, 16 особа је из Бањалуке, 11 из Бијељине, девет из Добоја, по три из Билеће, Зворника, Котор Вароша, Модриче и Угљевика, по двије из Вишеграда, Приједора, Теслића и Челинца и по једна из Братунца, Дервенте, Кнежева, Лaкташа, Пелагићева, Петрова, Требиња, Фоче, Хан Пијеска, Чајнича и Шипова.
У посљедња 24 часа, Институту за јавно здравство Републике Српске пријављено је 11 смртних случајева код којих је потврђено присуство вируса корона. Ради се о особама средње и старије животне доби од којих су (четири особе из Бањалуке, двије из Теслића и по једна из Требиња, Угљевика, Српца, Градишке и Лакташа).
До сада су у Републици Српској потврђена 63.434 случаја вируса корона, а преминуло је укупно 3.596 особа код којих је потврђен тест на вирус корона.
У Републици Српској, од новог вируса корона, до сада се опоравило 44.682 особа, а тестирано је укупно 269.091 особа.
Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 494 у Универзитетском клиничком центру Републике Српске 189, а у осталим болницама 305. На респиратору је 47 лица (19 у Универзитетском клиничком центру Републике Српске, 28 у осталим болницама).
У Републици Српској под здравственим надзором тренутно је 3.913 особа, а надзор је завршен код 186.573 особе.

Средња школа у новом руху за сљедећу школску 2021/22. годину

Радови друге фазе пројекта енергетске ефикасности у Центру средњих школа “Петар Kочић” Србац трају од 9. марта када је почела замјена столарије.

До сада је завршена замјена свих прозора, а преостало је да се замијене вањска врата и велике стаклене шајбе на стубиштима и дијеловима ходника који су постакљени на овај начин.

Упоредо са тим, од почетка априла се изводе радови и на вањској фасади. Ових дана је при крају облагање зидова каменом вуном на старом дијелу објекта а очекује се да до краја мјесеца на њему буде завршена и фасада. Предвиђено је да се топлификација са новом фасадом заврши и на новом дијелу објекта као и на фискултурној сали на којој ће бити замијењен и кров као и столарија.

Од 11. маја су отпочели и радови на реконструкцији и санацији централног гријања. Допремљен је нови котао који ће бити постављен у котловницу умјесто старих дотрајалих котлова који су већ демонтирани. Постављању новог котла претходе радови на проширењу и прекривању котловнице.

Очекује се да убрзо, упоредо за завршетком школске године, извођач крене и са реконструкцијом и адаптацијом санитарних чворова у старом и новом дијелу објекта те у фискултурној сали. Пројектом енергетске ефикасности је такође предвиђено да се изврше и потребни радови на санацији унутрашње и вањске расвјете.

Имајући у виду обим радова друге фазе реално је очекивати да ће се они изводити током цијелог љетног распуста. Претходно, у првој фази реализације овог пројекта која је трајала од септембра 2018. до фебруара 2019. године је завршена реконструкција и санација косог и равног крова на згради објекта.

Вриједност свих радова који су обухваћени енергетском санацијом објекта и фискултурне сале по предрачуну у пројекту премашује милион конвертибилних марака.

Такође, од Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију су обезбијеђена и додатна финансијска средства за санацију плафона и зидова те њихово кречење у учионицама, ходнику и канцеларијама на горњем спрату старог дијела објекта. Овај дио унутрашњости школе је највише страдао усљед дугогодишњег прокишњавања а планирано је да се и ови радови изводе и заврше током љетног распуста.

Овим великим инфраструктурним улагањем ће бити испуњено дугогодишње настојање управе школе у сарадњи са локалном заједницом да се ученицима са подручја наше али и сусједних општина обезбиједе неупоредиво бољи услови боравка и рада у средњој школи.

Ово посебно добија на значају јер ће за мјесец дана послије расписивања конкурса од стране Министарства просвјете и кутуре РС, средином јуна бити реализован упис у прве разреде средњих школа. Упоредо са стварањем бољих услова рада у Центру средњих школа ће ове године свршеним основцима бити понуђена три нова занимања: царински техничар, фризер и дефицитарно занимнаје бравар-заваривач, које је уведено прошле године.

Уз већ добро познату и надалеко чувену гимназију у којој ће до почетка нове школске године Републички педагошки завод РС реформисати план и програм првог разреда увођењем изборних предмета и још неких новина, средња школа у Српцу ће имати 10 занимања. У оставаривању што бољих уписних резултата ће се и ове као и претходне двије године укључити локална заједница субвенцијом превоза ученицима првих разреда у износу од 50% цијене мјесечне карте.

Детаљне информације о плану уписа ученика су доступне на линку: Упис ученика

Позив искусним предузетницима и малим и средњим предузећима за учешће у европском програму размјене

Агенција за развој предузећа Еда из Бањалуке је објавила позив за учешће малих и средњих предузећа и предузетника из БиХ у програму Европске уније „Ерасмус за младе предузетнике“.

Ријеч је о програму прекограничне размјене који предузећима и предузетницима из БиХ пружа прилику да сарађују са озбиљним и посвећеним младим предузетницима из других земаља на развоју нових пословних идеја и упознавању нових тржишта, чиме постају дио европске мреже успјешних предузетника.

Пријавити се могу све особе из БиХ које су власници или чланови управе малог или средњег предузећа, имају више од три године искуства у управљању својим предузећем и које су вољне да подијеле своје знање и искуство са новим предузетником.

Заинтересованим предузећима и предузетницима из БиХ, Еда пружа техничку подршку приликом регистрације у европску базу предузетника, остваривању контакта и дефинисању плана посјете одабраног предузетника из иностранства, након чега та особа долази у мјесто пословања предузећа/предузетника. Сарадња тече по усаглашеном плану који доприноси остварењу циљева како предузећа/предузетника домаћина, тако и младог предузетника из иностранства.

У бази података програма „Ерасмус за младе предузетнике“ је регистровано преко 6.600 предузетника домаћина и преко 11.600 младих предузетника из 50 држава, а до сада је успјешно реализовано око 9.400 посјета.

Предузећа и искусни предузетници из БиХ који желе да буду домаћини младим предузетницима из земаља региона и ЕУ могу да контактирају Еду – Агенцију за развој предузећа путем мејла eda@edabl.org или телефона 051/300-241.

За више информација о програму погледајте флајер и посјетите веб-страницу програма Erasmus for Young Entrepreneurs.