Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Новости

Усвојена одлука о стипендирању и мишљење на план уписа ученика у средњошколски центар

Усвојена одлука о стипендирању и мишљење на план уписа ученика у средњошколски центар

На десетој редовној сједници Скупштине општине Србац, одборници су усвојили одлуку о стипендирању студената у школској 2021/22. години по којој ће стипендије и ове године износити 700 KМ за шта ће из општинског буџета бити издвојено 90 хиљада KМ.

Начелник Одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности, Марко Михољчић, рекао је да је новина у овој години да ће право учешћа на конкурсу имати студенти прве године који долазе из борачких и социјалних категорија, што до сада није био случај, јер су стипендије у првој години студија добијали само вуковци и ученик генерације.

„Ставили смо одређене приоритете по којима су борачке и социјалне категорије на првом мјесту и они сигурно добијају стипендије, као и студенти на постдипломским студијама. Даље слиједе студенти друге и виших година студија који су подијељени на два дијела, с тим да је планирано стипендирање 90 одсто студената са државних а 10 одсто са приватних факултета“, рекао је Михољчић.

Он додаје да ће студенти добијати стипендије у седам рата по 100 KМ док ће постдипломцима бити исплаћиване у једнократном износу од 700 KМ.

„Међу стипендистима је и 18 ученика првог разреда бравара/заваривача који су добили стипендије Владе Републике Српске јер се налазе на листи дефицитарних занимања, а исплаћују се преко Општине Србац“, навео је Михољчић.

Одборник Александар Бабић подсјетио је да прије шест година претходна локална власт није издвајала средства за стипендије. За стипендирање се 2017. године издвајало 50 хиљада KМ а студенти су добијали 500 KМ. Годину дана касније буџет је порастао на 60 хиљада а у овој години је за 30 хиљада већи.

„То показује да је садашња власт стално повећавала износ стипендија и да тим трендом треба наставити и наредних година“, рекао је Бабић.

Одборник Желимир Урић је рекао да је и он био један од студената који нису добијали стипендију прије шест година и додао да су стипендије јако корисне и много значе студентима за процес школовања, због чега би се њихов износ требао повећавати у континуитету.

На скупштини је усвојена и одлука о давању мишљења на приједлог Плана уписа ученика у први разред Центра средњих школа „Петар Kочић“ за 2022/23. годину.

Директор Центра, Миленко Живанић, рекао је да је планиран упис 108 ученика у пет одјељења у четири струке: гимназија, машинство и обрада метала, економија, право и трговина и остале дјелатности.

„У склопу тога планирали смо једно одјељење гимназије са 20 ученика, једно одјељење ЦНЦ оператера трећег степена са 20 ученика, по пола одјељења бравара/заваривача и новог занимања механичар мехатронике, хидраулике и пнеуматике са по 12 ученика, по пола одјељења царинских и пословно/информатичких техничара четвртог степена са 12 ученика и одјељење фризера са 20 ученика“, рекао је Живанић.

Он додаје да је након састанка Актива и Наставничког вијећа заузет став да за пет одјељења није реално увођење три четворогодишња занимања, због чега су планирана два четворогодишња и три трогодишња занимања. Из истог разлога је уведен смјер ЦНЦ оператера трећег степена умјесто техничара ЦНЦ технологија четвртог степена.

„Ове године нам долази најмањи број основаца који завршавају девети разред, односно њих 127, што није забиљежено у задњих 12 година, тако да ће бити велики изазов формирати пет одјељења. Провели смо анкету међу ученицима и родитељима гдје су од постојећих занимања најтрактивнији били фризери, због чега смо их задржали и ове године, али и бравари/заваривачи, гимназија, техничар ЦНЦ технологија и царински техничари, док су међу новим занимањима предњачили механичар мехатронике и пословно-информатички техничар“, рекао је Живанић и додао да су мишљење о плану уписа изразили и чланови Привредног савјета општине Србац.

Он каже да је по први пут урађена анализа која је показала да упис одређеног занимања није примаран разлог одласка средњошколаца у друге средине.

„Установили смо да је девет ђака уписало Саобраћајну, седморо Електро а шесторо Медицинску школу, тако да ниједно од ових занимања није било доминантно“, рекао је Живанић.

Према његовим ријечима, евидентан је проблем одласка ђака из Kобаша у Дервенту и Бањалуку, што је добрим дијелом узроковано недостатком превоза, па је апеловао на одборнике да одвоје једну одборничку накнаду за куповину школског аутобуса, при чему би и лично финансијски учествовао, уколико се на други начин не би могла реализовати ова инвестиција.

„Тиме бисмо ријешили проблем њиховог превоза на наставу у Србац а аутобус би се могао искористити и за разне манифестације и екскурзије“, рекао је Живанић.

Начелник Одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности, Марко Михољчић, рекао је да је руководство Општинске управе дало позитивно мишљење на све планиране струке и занимања осим када је ријеч о занимању ЦНЦ оператера трећег степена.

„Сматрамо да није оправдано укидање занимања техничар ЦНЦ технологија из разлога што је било високо позиционирано на анкетама а увођењем трећег степена ЦНЦ оператера неће се добити на останку већ на смањењу броја уписаних ђака. Они ученици који су планирали уписати струку Машинство и обрада метала, четворогодишњи смјер, неће се сигурно одлучити за трогодишњи у овом случају. Све више фирми тражи кадар техничара ЦНЦ технологија и било би добро да се са оваквим приједлогом иде пред школски одбор“, рекао је Михољчић.

Он сматра да би наредне године требао бити уписан барем један од два планирана смјера који се односе на дрвопрераду и пољопривреду јер је извјесно да ће број свршених основаца бити већи у односу на ову годину, а за овим занимањима постоји велика потражња у нашој општини.

„Kада је ријеч о општинским подстицајима, прошле године смо суфинансирали мјесечну карту за ђачки превоз са 50 одсто а од наредне школске године у стоодстотном износу. Добра ствар је и што је ресорно министарство почело стипендирати браваре/завариваче из првог разреда из Српца, а плаћен им је такође превоз“, рекао је Михољчић.

Одборница Мара Цвијановић Делевић рекла је да ће бити тешко задржати занимање техничара ЦНЦ технологија јер се инжењери машинства тешко одлучују да предају у Српцу због недовољних примања а самим тим ученици немају адекватну праксу. Она је додала да је на анкетама мали број ђака био заинтереован за прехрамбени и пољопривредни сектор, тако да ће, по њеном мишљењу, бити тешко формирати једно овакво одјељење. Она се захвалила локалној управи на помоћи у санацији горњег спрата школе и упутила молбу да се помогне у опремању једног кабинета за потребе практична наставе фризера.

На јучерашњој скупштини одборници су усвојили и одлуку о начину, условима и поступку утврђивања услова за избор корисника пројекта зграде за младе брачне парове у Српцу. Поред општих услова конкурса, утврђени су и критеријуми за бодовање који се односе на старосну доб кандидата, број дјеце у породици, посебне категорије, односно борачке и родитељи дјеце са потешкоћама у развоју, те степен стручне спреме и занимања супружника.

Замјеник начелника општине Владимир Гужвић рекао је да је комисија именована на прошлој сједници, коју чине представници Општинске управе и свих партија које учествују у раду скупштине, одржала три сједнице на којима је забиљежен конструктиван рад.

„На састанцима се изнио низ корисних приједлога који су преточени у ову одлуку а све у циљу да се успјешно проведе процедура избора корисника. Добили смо за сада усмену сагласност Правобранилаштва РС а ускоро очекујемо и писмену“, рекао је Гужвић.

Одборници су усвојили и одлуку о расписивању и провођењу избора за избор чланова Савјета мјесних заједница општине Србац који су планирани у недјељу 6. марта 2022. године у периоду од 9 до 17 часова.

Одборник Желимир Урић сматра да је рад мјесних заједница, по његовом мишљењу, неправедно запостављен, због чега им се треба дати већи значај, уз редовно одржавање сједница Савјета са записницима и јасно утврђеним закључцима.

Одборници Александар Бабић и Бранко Граховац у својим дискусијама су рекли да грађани треба у што већем броју да изађу на ове изборе и да изаберу најбоље кандидате који ће истински репрезентовати своје мјесне заједнице и у договору са Општинском управом рјешавати проблеме у селу.

На сједници је усвојен и Програм рада Скупштине општине Србац за 2022. годину, Програм комуналног уређења Српца, Информација о раду Полицијске станице Србац за првих девет мјесеци ове године и План рада и финансирања противградне заштите у идућој години.

Подржан је и План имплементације развојних пројеката општине Србац за период 2022-2024. године по којем су планирана улагања у износу од 6.674.500 KМ за унапређење електро-енергетске мреже, проширење мреже асфалтних саобраћајница, стамбено збрињавање социјално угрожених, проширење водоводне мреже, изградњу система за наводњавање и слично.

Усвојена је и одлука о приступању изради измјене дијела Регулационог плана између улица Моме Видовића, Љубовијске, Здравка Челара и 8. марта у Српцу, непосредно уз зелену пијацу, на којем заинтересована странка планира изградњу два стамбено-пословна објекта, о чему је на сједници говорио начелник Одјељења за просторно уређење и стамбено-комуналне дјелатности, Дарио Кресојевић.

Између осталог, на сједници је усвојено и рјешење о именовању Богдане Михољчић за директора Дјечијег вртића „Наша радост“ на период од четири године.

Предсједник Скупштине општине Србац, Милош Будић, оцијенио је веома конструктивним рад десете сједнице као и претходних скупштинских засједања.

„Било је доста корисних приједлога позиције и опозиције, доста амандмана, од којих је већина већ уграђена у буџет за 2022. годину а неки ће можда бити планирани кроз ребаланс. Сматрам да је рад скупштине у 2021. години био квалитетан, у духу демократије, да није било увредљивих садржаја, уз међусобно поштовање и уважавање одборника. Свим грађанима општине Србац упућујем честитке поводом предстојећих новогодишњих и божићних празника“, рекао је предсједник Будић.

Породица Лешчешин из Срђевића добијаће редовну новчану помоћ од Општине Србац

Породица Лешчешин из Срђевића добијаће редовну новчану помоћ од Општине Србац

Општинска управа Србац пружаће редовну новчану помоћ породици Пере Лешчешина (44) из Горњих Срђевића, оца четворо дјеце, који је трагично настрадао 10. децембра ове године.

Породица Лешчешин је у протеклом периоду била корисник мјесечне накнаде у износу од 100 KМ, која је предвиђена правилником о пронаталитетној политици за породице са четворо и више дјеце, а од јануара идуће године мјесечни износ ће бити повећан на 400 KМ, односно стотину KМ по дјетету, све до завршетка њиховог школовања.

Општинска управа Србац ће такође издвојити једнократну новчану помоћ за завршетак опремања њихове нове породичне куће.

Перо Лешчешин је трагично изгубио живот помажући комшији приликом свињокоља, када се посјекао по десној препони и задобио тешке повреде. Иза њега је остало четворо дјеце од којих најстарије има 16 а најмлађе пет година. Перо је радећи за наднице прехрањивао своју породицу а супруга Весна је незапослена.

За кратко вријеме покренуте су бројне хуманитарне иницијативе за помоћ овој породици а једну од њих покренула је и лепеничка парохија.

Честитка начелника и предсједника поводом католичког Божића

Честитка начелника и предсједника поводом католичког Божића

Начелник општине Млађан Драгосављевић и предсједник Скупштине општине Милош Будић упутили су заједничку божићну честитку свим вјерницима католичке вјероисповијести, који прослављају овај празнк по грегоријанском календару.

У својој честитки они су пожељели да им празнични дани донесу осјећај среће, задовољства и унутрашњег мира.

„Божић је најрадоснији хришћански празник и симбол љубави, поштовања и наде. То је прилика за обнављање везе међу људима, свих вјера и нација, вријеме доброте и солидарности, празник који слави живот, међусобно разумијевање и толеранцију.

У ова изазовна времена, када је још увијек присутна пандемија вируса корона, желимо да празник Христовог рођења проведете у радости породичног заједништва и да вас током цијеле године служи добро здравље, благостање и просперитет на свим животним пољима.“, наводи се у заједничкој честитки.

Хуманисти из Аустрије помогли породици Лешчешин из Горњих Срђевића

Хуманисти из Аустрије помогли породици Лешчешин из Горњих Срђевића

Да породица Пере Лешчешина из Горњих Срђевића неће остати заборављена након велике трагедије која им се десила, када је Перо настрадао а иза себе оставио супругу и четворо малољетне дјеце, потврдили су хуманисти из мјеста Блуденц из Аустрије, Раде Вученовић и Перо Селехијевић, који воде поријекло из Горњих Срђевића, а тренутно су на привременом раду у иностранству.

Чим су чули за ову трагедију, организовали су хуманитарну акцију у оквиру KУД “Завичај” који дјелује у том аустријском мјесту.

“У оквиру KУД-а смо одмах скупили одређену финансијску помоћ. Обишли смо породицу Лешчешин и видјели шта им је неопходно у овом тренутку. Набавили смо нове ормаре и кревете за дјецу и данас ћемо им уручити ту врсту помоћи. У ову акцију укључило се 77 породица. Занимљиво је рећи да међу њима има и Хрвата и Бошњака као и једна избјегличка породица из Сирије а посебна захвалност иде Горану Татићу и Слободану Ђукићу из Линца“, каже Раде Вученовић.

Перо Селехијевић каже да их је све дубоко потресла трагедија породице Лешчешин те да је одзив за учешће у хуманитарној акцији био одличан.

“Чим смо чули за ову трагедију организовали смо се и сакупили помоћ од срца која за нас не представља велики износ новца али сигурно да ће породици Лешчешин добро доћи“, рекао је Селехијевић.

Да се на овом неће стати потврдио је Раде Вученовић и позвао све људе добре воље да се у складу са својим могућностима укључе у акцију помоћи породици Лешчешин.

“Нас педесет породица који тренутно радимо у Аустрији смо се договорили да у наредне три године на посебан рачун породице Лешчешин уплачујемо по 10 еура мјесечно како би дјеца имала сигуран извор мјесечних примања. Захвалио бих се и начелнику општине Млађану Драгосављевићу који је обећао помоћ овој породици“, закључио је Вученовић

Добри људи су већ показали велико интересовање да помогну, а прве новчане прилоге породица је добила из Америке, Аустралије и још неких земаља.

Породица Лешчешин је у протеклом периоду била корисник мјесечне накнаде у износу од 100 KМ, која је предвиђена правилником о пронаталитетној политици Општине Србац за породице са четворо и више дјеце, а од јануара идуће године мјесечни износ ће бити повећан на 400 KМ, односно стотину KМ по дјетету, све до завршетка њиховог школовања.

Општинска управа Србац ће такође издвојити једнократну новчану помоћ за завршетак опремања њихове нове породичне куће.

Усвојен ребаланс буџета за 2021. и буџет општине Србац за 2022. годину

Усвојен ребаланс буџета за 2021. и буџет општине Србац за 2022. годину

Одборници Скупштине општине Србац усвојили су на десетој редовној сједници ребаланс буџета за 2021. годину у износу од 11.257.000 KМ, што је за 15 одсто више у односу на првобитни ребаланс, као и буџет за 2022. годину у износу од 13.806.000 KМ, односно 23 одсто више у односу на процјену извршења у 2021. години.

Начелница Одјељења за финансије, Зорица Поповић, рекла је да је да је повећања ребаланса највећим дијелом дошло уврштавањем износа од 874 хиљада KМ за реконструкцију путева, зграда и објеката и инвестиционо одржавање, као трансфера од ентитета, затим повећање издатака од 150 хиљада KМ за зграду за младе брачне парове и веће остварење индиректних пореза дозначених од Управе за индиректно опорезивање за око 250 хиљада KМ.

„Према пројекцијама Министарства финансија РС, индиректни порези ће до краја године бити већи за још 250 хиљада KМ. Укупно планирани порески приходи износе око 6.5 милиона KМ и већи су за 14 одсто у односу на претходни ребаланс“, рекла је Поповић.

Она је додала да би индиректни порези у идућој години требали износити 5.9 милиона KМ или за 200 хиљада KМ више у односу на нацрт буџета.

„Порески приходи су планирани у износу од 6.6 милиона KМ, односно 39 хиљада више, а непорески приходи 3.9 милиона KМ или око 2.5 милиона KМ више из разлога укључења Дома здравља на трезорско пословање, те повећања накнаде за уређивање грађевинског земљишта и средстава за развој неразвијених дијелова општине“, истакла је Поповић и додала да је доношењу ових докумената претходила јавна расправа са корисницима грантовских средстава и буџетским корисницима која је одржана 8. децембра.

Одборница Бојана Михољчић, испред Kомисије за буџет и финансије, подржала је повећана издвајања за социјалне категорије, младе, пензионере и остале циљне групе и истакла да је стабилан буџет обезбиједио неометан рад локалне управе и јавних служби, због чега је Комисија дала једногласну подршка буџетским документима и предложила њихово усвајање.

У дискусији је учествовао и одборник Желимир Урић који је истакао потребу изградње нове амбуланте породичне медицине у Разбоју као један од будућих приоритета локалне власти, што је подржао и одборник Саша Јовичић истакавши да је у вријеме његовог мандата, као директора Дома здравља, урађен пројекат за овај објекат. Одборник Јордан Kуваља је рекао да Kлуб одборника СНСД-УС-НДП већ одавно тражи реализацију тог пројекта како би 1700 регистрованих пацијената у Разбоју имало бољу здравствену заштиту.

Одборница Душанка Игњатић предложила је шест амандмана на приједлог одлуке о усвајању буџета за 2022. годину, испред Kлуба одборника ПДП, и то да се додијели једнократно по 500 KМ свим здравственим радницима, 250 KМ свим породиљама, 200 KМ ратним војним инвалидима, 250 KМ најугроженијим пензионерима, 250 KМ најугроженијим социјалним категоријама и бесплатне уџбенике за дјецу од петог до деветог разреда.

Образлажући приједлог, Игњатић је навела са којих буџетских позиција би требало извршити реалокацију средстава, а највећим дијелом би, по њеном мишљењу, требало смањити трошкове везане за рад локалне управе, одржавање локалних и некатегорисаних путева и улица, зелених површина, уређења града, рад зимске службе и слично.

Након краће паузе током које су разматрани ови амандмани, приједлог ПДП-а није прихваћен гласовима скупштинске већине.

Замјеник начелника општине Владимир Гужвић рекао је да би здравствени радници већ до краја године требали добити одређену накнаду, тако да је то један од главних разлога неприхватања првог амандмана ПДП-а.

„Познато је да Дом здравља прелази од идуће године на трезорски систем пословања и захваљујући њиховом добром пословању, али и средствима Владе Републике Српске, створени су услови да до 31. децембра сви радници ове здравствене установе буду награђени једнократном новчаном накнадом због уложених напора у санирању посљедица пандемије вируса корона. Можемо бити поносни што ћемо бити једна од првих општина које ће исплатити ту врсту накнаде и радићемо на стварању услова да се наредне године и другим здравственим радницима у Српцу исплати оваква накнада“, рекао је Гужвић.

Kада је ријеч о осталим амандманима, начелница Одјељења за финансије, Зорица Поповић, рекла је да је добар приједлог за исплату помоћи породиљама, али да је видљиво кроз буџетске документе да је ова категорија већ уврштена у виду једнократних накнада које се крећу од 250 до хиљаду KМ у зависности од броја дјеце у породици.

„Kада је ријеч о социјално угроженима, ратним војним инвалидима и пензионерима, њима су ребалансом буџета али и приједлогом буџета за наредну годину такође повећана издвајања, а имајући у виду да се ради о осјетљивим категоријама, предложене амандмане свакако треба узети у разматрање у наредном периоду. По питању амандмана за набавку уџбеника мораћемо извршити детаљне анализе колико је потребно средстава за ове намјене“, рекла је Поповић.

Начелник општине Млађан Драгосављевић рекао је да би се реализацијом ових амандмана довело у питање функционисање локалне управе јер се површно пришло у смислу планирања средстава за ове намјене, тако да су очигледно урађени на начин само да се скрене пажња циљних група које су њима обухваћене.

„Детаљно смо размотрили све могућности и увидјели да има услова да се здравствени радници награде за ангажман током пандемије, што је већ планирано у сарадњи са Владом Републике Српске, а социјално угроженима, пензионерима и другим осјетљивим групама такође ћемо дати већу подршку у склопу буџета. Амандман за уџбенике је добар и уколико се створе претпоставке можемо уврстити ову ставку већ наредне године у оквиру ребаланса“, рекао је начелник Драгосављевић.

У дискусијама је учествовала и одборница Мара Цвијановић Делевић која је тражила објашњења због чега је дошло до повећања одређених буџетских ставки, док је одборник Бранко Граховац похвалио повећање средстава за развој спорта, омладинске пројекте, пронаталитетну политику, посебну заштиту борачких категорија, рад Борачке организације, Удружења пензионера, Удружења жена, Радио Српца и слично.

Одборник Александар Бабић је рекао да се у протеклих пет година интензивно радило на локалном развоју а уз то је буџет сво вријеме био стабилан и нису угрожена радна мјеста.

Након усвајања буџетских докумената већином гласова присутних одборника, усвојене су и Основе економске политике за 2022. годину, чему је такође претходила јавна расправа која је одржана 8. децембра.

Овај документ предвиђа унапређење пословне, друштвене и комуналне инфраструктуре, кориштење подстицајних мјера, аплицирање на јавне позиве, санирање јавних објеката у циљу уштеде енергије, суфинансирање реализације инфраструктурних пројеката и пројеката културних и спортских манифестација, те квалитетнију сарадњу са јавним установама.

Будући да је њиме обухваћена и наталитетна политика, одборник Саша Јовичић је предложио да се посвети већа пажња вишечланим породицама у стању социјалних потреба, нарочито у онима гдје дјеца имају одређених здравствених проблема и захтјевају лијечење у специјализованим установама. Том приликом је навео примјер једне вишечлане породице у којој једно од дјеце има изражене респираторне проблеме због којих је животно угрожено, па се тражи начин да се преко надлежног фонда обезбиједе средства за лијечење у иностранству, а ако то не буде могуће, мораће се на други начин прикупити потребан новчани износ.

Начелник Одјељења за општу управу Душко Митрић рекао је да се већ пружила одређена помоћ из општинских средстава посебне заштите за наведену породицу, како у лијечењу, тако и стамбеном збрињавању и додао да је потребно у наредном периоду измијенити правилник о наталитетној политици како би се још значајније помогло овим категоријама.

„Већ смо увели мјесечне накнаде за породице са четворо и више дјеце а посебан акценат желимо ставити на социјално угрожене и уколико буде сазнања о породицама којима је нужно потребна одређена врста помоћи, ресорно одјељење ће пружити помоћ у складу са могућностима“, рекао је Митрић.

Данашњој скупштини присуствовао је 21 одборник а одсуство су правдали одборници Мићо Малбашић, Данко Драгојевић и Синиша Јејинић.

О осталим тачкама које су разматране и усвојене информисаћемо вас у наредним извјештајима на нашој интернет страници.