Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Новости

Представа “Тајни задатак” одиграна у Српцу

Представа “Тајни задатак” одиграна у Српцу

У Дому културе у Српцу синоћ је одиграна позоришна представа ”Тајни задатак“ у извођењу позоришта ”Луча“ из Бањалуке.

Представа је настала по мотивима драме ”Без поговора“, а ради се о ауторском пројекту Александра Шеве. У представи играју Александар Шево и Милан Димић.

Аутор представе и глумац Александар Шево рекао је да је поента представе да сви ми у животу не срљамо у слијепо извршење наређења надређених него да станемо и размислимо какве могу бити посљедице таквих непромишљених потеза.

“Ово је адаптација драме Харолда Пинтера, британског писца, који је ово дјело поклонио Србији за вријеме бомбардовања 1999. године. Управо на тај начин указао је сву бесмисао слијепог извршавања наређења. Kо слијепо извршава тајне задатке, на крају и сам буде жртва једног од таквих подухвата”, рекао је Шево.

План је да ову представу позориште представи у читавој Републици Српској, Србији и српској дијаспори.

Kултурни садржаји приступачнији особама са инвалидитетом

Kултурни садржаји приступачнији особама са инвалидитетом

У холу Дома културе недавно је постављен прилаз за особе са инвалидитетом, чиме је лицима која користе инвалидска колица и друга помагала омогућен лакши приступ сали и присуство разним садржајима који се организују у овом простору.

Директор Центра за културу и спорт, Радован Митраковић, каже да су се љетос јавили на конкурс под називом “Kултура без баријера” који је расписало Министарство просвјете и културе Републике Српске, гдје је њихов пројекат прошао, чиме су добили средства у износу од 3.500 KМ.

“Успјели смо обезбиједити средства за прилаз како бисмо Дом културе учинили доступним особама са инвалидитетом. Радове смо завршили у року који је прописало министарство и на тај начин смо оправдали средства која смо добили”, рекао је Митраковић.

Завршница акције “Један слаткиш-једно дијете” у понедјељак 27. децембра

Завршница акције “Један слаткиш-једно дијете” у понедјељак 27. децембра

Додјела пакетића у склопу акције “Један слаткиш-једно дијете” одржаће се у понедјељак 27. децембра у Спортској дворани “9. јануар” у Српцу са почетком у 12 часова.

Хуманитарну акцију седамнаесту годину заредом организује Невладина организација “Миленијум“ у сарадњи са Центром за социјални рад, Црвеним крстом, Удружењем грађана “Ц.Е.З.А.Р.“ и Савјетом ученика Центра средњих школа “Петар Kочић”.

Из Миленијума позивају грађане и привредне субјекте да се придруже у складу са својим могућностима, како би дали допринос за радост и осмијехе социјално угрожене дјеце.

“Акција траје још неколико дана а широм општине, у јавним установама и трговинским објектима, постављене су кутије у које грађани могу оставити слаткише, који ће бити паковани у поклоне”, рекла је извршни директор Миленијума, Санела Видовић.

Она додаје да је могуће уплатити и средства на рачун који је отворен у НЛБ Банци: 562-010-80237501-83.

“Позивам све хуманисте да нам помогну како бисмо пред надолазеће празнике обрадовали малишане из вишечланих и социјално угрожених породица”, рекла је Видовић и додала да ће списак добитника пакета бити направљен у сарадњи са Центром за социјални рад.

Стигла анализа древног чамца из Повелича, стар више од пет вијекова

Стигла анализа древног чамца из Повелича, стар више од пет вијекова

Древни чамац, моноксил, који је пронађен крајем јула на обали Врбаса између Повелича и Бајинаца, стар је преко 500 година, потврдио је директор Завичајног музеја из Градишке, Бојан Вујчић.

Он каже да да је анализу извршио Институт „Руђер Бошковић“ из Загреба прошлог мјесеца и да, по свему судећи, потиче из друге половине 15. вијека.

“Претпоставља се да припада периоду око 1500. године или нешто раније, јер код оваквих анализа прецизност варира у раздобљу од 50 година. Овакви чамци кориштени су кроз историју, још од каменог доба до почетка 18. вијека и ради се о такозваној „лађи“ која је углавном служила као рибарски чамац”, каже Вујчић и додаје да је Завичајни музеј покрио трошкове анализе.

Још љетос је извршена његова конзервација а у плану је да буде изложен у будућим просторијама музеја.

“Чекамо да се заврши рестаурација зграде Вијећнице у Градишци, гдје ће бити прилагођене просторије за Завичајни музеј, тако да ће чамац добити мјесто које му припада, као један од централних експоната”, нагласио је Вујчић.

Моноксил стар више од пет вијекова пронашао је мјештанин Војо Ромић пецајући у такозваном Повеличанском пољу, на неприступачном дијелу Врбаса. Чамац дужине око 530 центиметара и ширине близу 90 центиметара, био је добро сачуван а успио га је извући неоштећеног кроз шуму и растиње заједно са оцем, рођацима и комшијама.

Сличан чамац, дужине око 4.5 и ширине пола метра, пронашли су прије девет година у кориту Врбаса Драгана и Златко Свобода из Повелича, приликом рибарења на Петковића ади, а тадашње процјене су биле да је стар преко хиљаду година.

Акција упозорења на опасност од петарди

Акција упозорења на опасност од петарди

Министарство унутрашњих послова Републике Српске и ове године спроводи акцију под називом „Петарде нису играчке“ која траје од 15. децембра до 15. јануара.

“Ова средства су изузетно опасна јер у највећем броју случајева доводе до опекотина руку и повреда очију, а најчешће се ради о дубоким повредама у комбинацији са опекотинама које тешко оштећују дијелове тијела, живце и тетиве”, рекао је командир Полицијске станице Србац Синиша Шњегота.

Циљ акције је да се грађани упозоре на опасности и посљедице које могу да се догоде нестручним руковањем пиротехничким средствима као и да се укаже на повреде које могу да проузрокују.

“Обично страдају шаке, прсти и очи. Циљна група је првенствено млађа популација, односно дјеца која мисле да је игра са петардама безопасна за њих али и за друге. Битно је указати им на чињеницу да не постоји безопасна пиротехника и да петарде нису играчке”, рекао је Шњегота и додао да ће сва незаконита употреба пиротехнике и ватреног оружја бити санкционисана у складу са законом.

Из Полицијске станице Србац апелују на све грађане да се придржавају важећих законских одредби у циљу стварања безбједне и угодне атмосфере за прославу празника.

“Позивамо грађане да новогодишње и божићне празнике прославе на миран и достојанствен начин и да не користе пиротехничка средства на мјестима гдје се окупља већи број грађана и у затвореним просторијама. Посебну пажњу скрећемо родитељима да дјецу упознају са могућим посљедицама јер они сносе одговорност за поступке малољетника“, закључио је Шњегота.