Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Новости

Објављен јавни позив за запошљавање и економску подршку инвалида

Објављен јавни позив за запошљавање и економску подршку инвалида

Министарство рада и борачко-инвалидске заштите и ЈУ Фонд за професионалну рехабилитацију и запошљавање инвалида Приједор реализују Пројекат запошљавања инвалида у Републици Српској чија је укупна вриједност 290.000 КМ, а који се финансира из средстава Фонда.

Инвалид је, у складу са Законом о професионалној рехабилитацији, оспособљавању и запошљавању инвалида, лице са најмање 40% инвалидности, лице са најмање 70% тјелесног оштећења и лице са лаком и умјереном менталном ретардацијом.

Пројектом се финансира запошљавање код послодавца на неодређени временски период и економска подршка, за укупно 92 инвалида, кроз сљедеће компоненте:

КОМПОНЕНТА 1: Запошљавање код послодаваца за 40 инвалида, у износу од 4.000 КМ по једном лицу, што укупно износи 160.000 КМ.

КОМПОНЕНТА 2: Економска подршка за 52 инвалида у износу од 2.500 КМ по једном лицу, што укупно износи 130.000 КМ.

Пројекат предвиђа финансирање запошљавања код послодаваца и економску подршку инвалидима и њиховим породицама путем републичких инвалидских организација према утврђеним приоритетима и критеријумима.

С обзиром да је послодавац обавезан запослити инвалида на неодређено вријеме, Фонд ће вршити праћење и контролу пројекта у периоду од најмање 24 мјесеца од дана потписивања уговора.

Права и услови учешћа на јавном позиву, начин подношења захтјева и потребна документација могу се прочитати у тексту јавног позива ОВДЈЕ.

Пријава за кориштење средстава се подноси уз прописане обрасце који се могу добити у Фонду или преузети на интернет страници Фонда www.fondinvrs.org.

Јавни позив je објављен 29. децембра а отворен је 60 дана.

Додатне информације у вези овог позива могу се добити на телефон канцеларије Фонда: 052/240-951.

Дочек Православне нове године у организацији АНИ “Лијевче”

Дочек Православне нове године у организацији АНИ “Лијевче”

Ансамбл народних игара “Лијевче” из Разбоја организује дочек Православне нове године у четвртак 13. јануара у Коноби Бардача.

Почетак је у 20 часова а цијена улазнице је 35 КМ.

У цијену је урачуната неограничена конзумација хране и пића а госте ће забављати Пулс бенд.

Током вечери биће приређена и томбола са разноврсним фондом награда.

Број улазнице је ограничен а више информација може се добити на број телефона: 065/821-678.

Новогодишња честитка начелника општине и предсједника Скупштине општине

Новогодишња честитка начелника општине и предсједника Скупштине општине

Начелник општине Млађан Драгосављевић и предсједник Скупштине општине Милош Будић упутили су новогодишњу честитку свим грађанима општине Србац поводом наступајуће 2022. године са жељом да их прати добро здравље и лична и породична срећа.

У честитки се наводи да је протекла година била пуна изазова а највећи је засигурно пандемија вируса корона која је довела до великог пораста броја обољелих у односу на 2020. годину и однијела на десетине људских живота, што за нашу локалну заједницу представља ненадокнадив губитак.

“Сваки људски живот нам је подједнако важан, нарочито у ситуацији када се суочавамо са негативним природним прираштајем због чега смо увели читав низ пронаталитетних мјера како бисмо стимулисали склапање бракова и родитељство и олакшали животне услове младим брачним паровима, вишечланим и другим породицама.

Оно што је посебно забрињавајуће је да је међу обољелима од вируса корона велики број младих који представљају нашу будућност и што су неки од њих, нажалост, изгубили најважнију животну битку. Од великог значаја је почетак масовне вакцинације становништва и то нам даје за право да са више оптимизма гледамо у предстојећу годину са вјером и надом да ће бити сачувани многи људски животи.

Kада погледамо у годину иза нас, можемо ипак бити задовољни многим позитивним стварима, а најзначајнија је свакако финансијска стабилизација која је омогућила већа издвајања из буџета за развој пољопривреде, подстицај запошљавања, спортске организације, борце, породице слабијег имовног стања, пензионере и друге категорије.

На повећање ребаланса буџета за ову годину, који износи 11.2 милиона и буџета за наредну годину у износу од 13.8 милиона KМ, утицале су добрим дијелом и бројне капиталне инвестиције, захваљујући подршци Владе Републике Српске и других републичких институција и донатора.

Средњошколски центар је обучен у ново рухо, у његовој близини се почео градити нови вртић, а пар стотина метара даље 20 породица ће ријешити своје стамбено питање захваљујући новој згради за младе брачне парове.

Градско језгро су уљепшала и два реконструисана паркинг простора, код занатског центра и зграде Медитеранке, а многа домаћинства у неколико села су по први пут добила асфалтни пут.

Вишедеценијски проблем пуцања цијеви на релацији од Повелича до Пријебљега, ријешен је захваљујући изградњи новог водовода а након 40 година може се очекивати да ће и поплаве у многим дијеловима општине постати прошлост након пројекта чишћења и уређења комплетне каналске мреже у сарадњи са ресорним министарством.

Неријешених проблема је и даље много, али воље и ентузијазма постоји, како међу нама у Општинској управи, тако и у вишим нивоима власти који су спремни да улажу у локални развој. Велики број пројеката биће уврштен у нову развојну стратегију коју ћемо урадити за наредни седмогодишњи период, а кроз пројекат добијања BFC SEE стандарда, што је такође већ увелико у току, планирамо побољшати привредни амбијент и омогућити будућим инвеститорима да лакше и ефикасније покрену производњу и отворе нова радна мјеста.

Да је пословна клима пуно повољнија у односу на раније године, свједочи пораст броја запослених закључно са 30. новембром када је у Српцу било запослено 2850 радника, односно преко 500 више у односу на 2013. годину.

Сви ови показатељи нам говоре да би идућа година требала бити још повољнија у инвестиционом, развојном и економском погледу, уз услов да епидемиолошка ситуација буде стабилна и сачува се што већи број људских живота као наш најважнији приоритет. Зато замољавамо све грађане да буду савјесни и одговорни према себи и другима како бисмо у што краћем року однијели побједу над овом пошасти и вратили се у нормалне друштвене токове.

Нека нам Нова 2022. година донесе добро здравље, пословне и животне успјехе, радост, срећу и напредак на свим животним пољима”, наводи се у заједничкој честитки.

Удружење Извор прославило Нову годину

Удружење Извор прославило Нову годину

Удружење родитеља и дјеце са посебним потребама “Извор“ јуче је организовало новогодишње дружење и додјелу пакетића.

Дјецу у Извору је обрадовао долазак Дједа Мраза, који им је уручио поклоне, након чега је услиједило дружење уз свирку на хармоници Дејана Ристића.

Поред редовних чланова Извора, пакетиће су добили и ученици посебног одјељења Основне школе “Јован Јовановић Змај“ Србац, а ове године донатори поклона су били специјалиста офталмологије др Добрила Микић и медицинска сестра Зорица Станчић, која по четврти пут дарује пакетиће.

Предсједница удружења Мира Татић је захвалила донаторима и свим грађанима пожељела срећне предстојеће празнике.

“У удружењу смо обиљежили крај ове године, која је за нас протекла успјешно, јер смо доста тога радили и организовали. Драго нам је што нас, осим Општине Србац, подржавају бројни донатори који нам помажу да остваримо све оно што смо планирали. Свима им се захваљујем а посебно истичем докторицу Добрилу и медицинску сестру Зорицу, које су нам припремиле новогодишње пакетиће, затим Росу Kусић која нам је донирала 250 KМ, као и Дорану и Данијелу Стојић који су донирали два нова кревета за наше чланове“, рекла је Татић и честитала празнике грађанима општине Србац и свим хуманистима.

Новогодишње дружење се традиционално организује сваке године, а дјеца су недавно обрадована и никољданским пакетићима.

Пакетићи ће такође бити подијељени за Православну нову годину и Светог Саву.

“Практикујемо да сваку годину испратимо и нову дочекамо са нечим лијепим, тако да већ на почетку 2022. године планирамо нова дружења уз пакетиће“, рекла је Татић.

Новогодишњи пакетићи за основце из Ситнеша од првог до петог разреда

Новогодишњи пакетићи за основце из Ситнеша од првог до петог разреда

Поводом звршетка првог полугодишта и наступајућих новогодишњих и божићних празника, у складу са тренутним епидемиолошким мјерама, у Основној школи “Вук Kараџић“ у Ситнешима организоване су новогодишње приредбе и подијељени новогодишњи поклон пакетићи за ученике од првог до петог разреда.

Директорица школе Весна Савић каже да је као и ранијих година пакетиће обезбиједила фирма Систем Екологика а сви ученици од првог до петог разреда у централној школи и подручним одјељењима обрадовани су и доласком Дједа Мраза.