Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Новости

Честитка начелника и предсједника поводом православне Нове године

Честитка начелника и предсједника поводом православне Нове године

Начелник општине Млађан Драгосављевић и предсједник Скупштине општине Милош Будић упутили су честитку свим грађанима православне вјероисповијести који прослављају Нову годину по јулијанском календару са жељом да је проведу у породичном окружењу испуњени љубављу, срећом и добротом.

У честитки се наводи да овај празник не дочекујемо у најугоднијем расположењу јер смо свједоци погоршања епидемиолошке ситуације и наглог пораста броја заражених вирусом корона, како у Српцу тако и у Републици Српској, због чега се апелује грађанима на савјесно и одговорно понашање како бисмо смањили ширење пандемије и сачували животе најмилијих.

“Наша највећа жеља је да Вам празнични дани донесу добро здравље а свима нама потребну снагу да превладамо тешкоће са којима смо се суочавали у претходном периоду. Уз херојски ангажман наших здравствених радника који се свим силама боре против ове пошасти и уз поштовање епидемиолошких мјера, не сумњамо да ћемо у томе и успјети.

Православна нова година је дио нашег нашег колективног идентитета и чини нас посебним и јединственим у свијету. Овај празник се светкује и као Мали Божић, а наши вјерници уједно прослављају и празник Светог Василија Великог, као заштитника својих домова, па овом приликом свима њима честитамо крсну славу.

Желимо да се љепота и радост предстојећих празника шири не само међу православним вјерницима, већ и међу свим људима добре воље, без обзира на вјерску или националну припадност. Поштујмо различитости међу људима и цијенимо прије свега људске и моралне особине код сваког појединца. јер је то главни предуслов за заједнички живот на овим просторима.

Нека вас срећа прати током цијеле 2022. године и нека вам буде испуњена сваким добром и напретком на личном, породичном и професионалном плану”, наводи се у заједничкој честитки.

У србачком Дому здравља данас неће бити вршена вакцинација грађана

У србачком Дому здравља данас неће бити вршена вакцинација грађана

Хигијенско-епидемиолошка служба (ХЕС) Дома здравља Србац обавјештава грађане да данас, 13. јануара 2022. године, неће бити вршена вакцинација и ревакцинација становништва, као што је било предвиђено по раније утврђеном распореду.

Због нагло повећаног броја заражених вирусом корона дошло је до великог оптерећења здравственог система у Српцу, нарочито хигијенско-епидемиолошке службе, а сви расположиви капацитети стављени су у медицинско збрињавање обољелих и сузбијање ширења пандемије.

Из ХЕС-а замољавају грађане за разумијевање и наводе да ће имунизација становништва бити настављена наредне седмице, уколико дође до побољшања епидемиолошке ситуације, о чему ће јавност бити благовремено обавијештена путем средстава информисања.

Појачана контрола брзине кретања возила до 30. јануара

Појачана контрола брзине кретања возила до 30. јануара

Полицијска управа Градишкa обавјештава возаче моторних возила да ће се од 13. до 30. јануара 2022. године вршити контрола учесника у саобраћају аутоматским мјерењем прекорачења допуштене брзине кретања помоћу два радарска система, такозвани. ”пресретачи”, на путевима које оперативно покрива Полицијска управа Градишка, међу којима су и путеви на подручју србачке општине.

Евидентирање прекршаја вршиће се у покрету, истовремено у доласку и одласку, с тим што ће прекршаји прекорачења ограничења брзине која је већа од 30 километара на час, прекршаји почињени возилом без регистарских ознака, мотоциклом у доласку и прекршаји почињени са иностраним регистарским ознакама бити санкционисани директном контролом, а у свим другим случајевима евидентирани прекршаји накнадно ће се обрађивати, те ће возачи добити обавјештење о учињеном прекршају на пријављену адресу пребивалишта.

Полицијска управа Градишка апелује на возаче моторних возила да приликом учествовања у саобраћају поштују саобраћајна правила и прописе, нарочито оне која се односе на ограничења брзине кретања возила.

Богојављенско пливање за Часни крст у сриједу 19. јануара

Богојављенско пливање за Часни крст у сриједу 19. јануара

Српска православна парохија србачка у сарадњи са Општином Србац организује Богојављенско пливање за Часни крст у сриједу 19. јануара на дионици од старе шљункаре према православном храму у Kаоцима.

Тим поводом биће служена света литургија у храмовима Покрова Пресвете Богородице у Српцу и Свете Марије Магдалине у Kаоцима са почетком у 9 часова.

Окупљање вјерника и учесника је у 11 часова код храма у Kаоцима а у 11.45 часова биће организован полазак свечане литије од храма Свете Марије Магдалине до локалитета на којем ће се организовати пливање.

У 12 часова је планирано освећење воде и пливање за Часни крст. За све учеснике обезбијеђене су вриједне награде док ће побједник бити награђен златником кога ће обезбиједити манастир Осовица.

Пријаве учесника се могу извршити код свештеника Александра Kустурића на број телефона: 065/865-727 или лично на мјесту одржавања Богојављенског пливања.

Ватрогасци апеловали на редовно одржавање димњака

Ватрогасци апеловали на редовно одржавање димњака

Територијална ватрогасна јединица Србац упутила је апел грађанима да врше редовно одржавање димњака како би се спријечиле теже посљедице по лица и имовину.

Наиме, у протеклих седам дана евидентиран је повећан број пожара димњака на стамбеним објектима, који су узроковани нередовним одржавањем.

“Са пожарима димњака долази и до читавог низа других штетних посљедица, јер се у тим случајевима ватра лако и брзо шири. У првом реду, такви се пожари често прошире на читаве објекте, праћени су великим материјалним штетама, тако да долази до тога да породица остаје без имовине и крова над главом и то у врло лошим временским приликама. Најгоре од свега је што су овакви пожари праћени бројним повредама и људским жртвама, што је и најгоре у таквим случајевима”, наводе у Територијалној ватрогасној јединици.

Према њиховим информацијама, јуче се у Разбоју Љевчанском догодио пожар који је изазвала плинска боца у стамбеном објекту. Брзом интервенцијом ватрогасаца спријечено је ширење ватре, тако да на објекту није настала већа материјална штета, а није било ни повријеђених лица.