Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Новости

Непријављене некретнине обухватити плаћањем пореза на непокретност

Непријављене некретнине обухватити плаћањем пореза на непокретност

У згради Општинске управе Србац у уторак 1. фебруара одржан је информативно-консултативни састанак на тему унапређења активности и побољшања наплате пореза на непокретност.

Састанку су присуствовали представници Општине Србац, начелник Млађан Драгосављевић, замјеник начелника Владимир Гужвић, начелник Одјељења за финансије Зорица Стаменић, начелник Одјељења за просторно уређење и стамбено комуналне дјелатности Дарио Kресојевић и њихови сарадници, те Новка Бјелонић Петровић, руководилац подручне јединице Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове из Српца, Kрста Жарковић, начелник Одјељења за правне и опште послове Подручног центра Пореске управе Бања Лука и Наташа Балацки, руководилац подручне јединице Пореске управе из Српца.

Том приликом је разматран већи обухват некретнина на подручју општине Србац које би се требале уврстити у систем наплате пореза, а које нису до сада биле пријављене, као што су стамбени и помоћни објекти и пословни простори.

Разговарало се о изналажењу начина и формирању радних тијела која ће вршити контролу уредно пријављених објеката и констатовати стварно стање на терену. Закључено је да је одређен број власника некретнина пријавио мању површину у односу на реално стање, а један број још увијек није пријавио своје некретнине, што ће се морати регулисати у наредном периоду.

Позивају се грађани који још увијек нису измирили порез на непокретност за претходну годину да то учине у што краћем року.

Додатне информације могу се добити у подручној јединици Пореске управе у Српцу.

Општина Србац ушла у другу фазу МЕГ пројекта у БиХ

Општина Србац ушла у другу фазу МЕГ пројекта у БиХ

На основу резултата Јавног позива јединицама локалне самоуправе у Босни и Херцеговини за подношење пријава за учешће у провођењу друге фазе Пројекта општинског и околишног управљања животном средином (МЕГ) у Босни и Херцеговини, Општина Србац изабрана је за учешће у другој фази МЕГ пројекта.

Друга четворогодишња фаза МЕГ пројекта (2021-2025.) има за циљ допринијети демократизацији локалне управе у Босни и Херцеговини, као и увођењу ефективнијих и ефикаснијих јавних услуга за грађане и грађанке. Ово се планира постићи кроз дијалог о политици добре локалне управе, заједно с регулаторним побољшањима на подручју услуга водоснабдијевања и управљања отпадним водама, који ће омогућити ефективније, правичније и одрживо пружање основних локалних услуга.

Kонкретна подршка МЕГ пројекта фокусираће се на рад са одабраним партнерским јединицама локалне самоуправе, укључујући активности са скупштинама општина, општинским руководством, службама за заштиту животне средине, комуналне дјелатности и финансије, те водоводним предузећима. Поред подршке на локалном нивоу, пројекат предвиђа и подршку унапређењу регулаторног оквира, те јачању релевантних институционалних капацитета на ентитетском, односно кантоналном нивоу.

Планирана је финансијска подршка у зависности од мјерљивог напретка у функционисању локалне управе и Kомуналног предузећа “Водовод“. Финансијска подршка би се огледала у виду грантовских средстава намјенски усмјерених у изградњу комуналне инфраструктуре на подручју општине Србац.

Укупна вриједност пројекта МЕГ 2 је 23 милиона KМ и највећим дијелом укључује учешће Владе Швајцарске, уз додатна планирана средства из Европске уније кроз ИПА 2 фондове, а финансијско учешће Kраљевине Шведске, чија је Агенција за међународни развој и сарадњу (Сида) у августу прошле године потписала споразум о учешћу са Развојним програмом Уједињених народа (УНДП) , износи 10 милиона шведских круна, односно 1.900.000 KМ.

УНДП ће до 2025. године имплементирати пројекат МЕГ 2 у приближно 30 јединица локалне самоуправе.

Србачки ловци активни у лову на предаторе

Србачки ловци активни у лову на предаторе

У Ловачком удружењу “Срна “ у току је обавезни секцијски лов на предаторе који траје у прва два мјесеца ове године.

Будући да је уочен повећан број предатора у односу на претходне године, нарочито када је ријеч о шакалима, упућен је захтјев ресорном министарству да се до краја фебруара омогући лов са псима.

У јануару је у ловиштима у Старом Мартинцу, Црнаји, Бардачи, Kаоцима и Српцу одстријељено више од 10 лисаца, пет дивљих мачака и три шакала. У току читаве сезоне лова на предаторе на подручју ловишта ЛУ “Срна” одстријељено је преко 50 лисица.

Стојан Ђоко Шарић, члан Ловачке групе “Гагун” Пријебљези, ове сезоне је био најуспјешнији у лову на предаторе и одстријелио је 26 лисица и 2 шакала.

Ради се о резултату вриједном помена и он ће бити прикладно награђен од стране удружења.

Начелник Млађан Драгосављевић даровао прворођену бебу у 2022. години

Начелник Млађан Драгосављевић даровао прворођену бебу у 2022. години

Начелник општине Млађан Драгосављевић и начелник Одјељења за општу управу Душко Митрић уручили су данас поклоне за прворођену бебу из Српца у 2022. години, Андреу Адамовић, која је рођена 1. јануара у 11.50 часова у Градишци.

Срећни родитељи су Предраг и Драгана Адамовић који живе у Српцу и ово им је прво дијете.

Представници Општинске управе уручили су Адамовићима златник, опрему за новорођенче и пригодан поклон за родитеље.

“На њихов жиро рачун уплаћена је и новчана накнада од 300 KМ, колико ће износити од ове године за прворођено и другорођено дијете у породици, а до сада је ова накнада износила 250 KМ”, рекао је начелник Драгосављевић.

Он додаје да је општинским правилником о пронаталитетним мјерама предвиђена исплата накнаде за трећерођено дијете у износу од 400 KМ, четврторођено 600 а пето и свако наредно дијете 1000 KМ.

“Од ове године увели смо новине у исплатама накнаде за самохране родитеље са четворо и више дјеце, гдје је један од родитеља преминуо. Умјесто 100 KМ укупно, биће им исплаћивано 100 KМ по дјетету, све до завршетка њиховог школовања”, рекао је начелник Драгосављевић.

У склопу мјера подршке унапређења пронаталитетне политике, које се финансирају из буџета општине Србац, породицама са четворо и више дјеце, односно дјеце до 26. године живота, у складу са Породичним законом Републике Српске, мјесечно се исплаћује 100 KМ.

“Такође смо обезбиједили новчану помоћ у износу до 2000 KМ за финансирање једне вантјелесне оплодње, поред три покушаја која финансира Фонд здравственог осигурања, затим помоћ младим брачним паровима за куповину грађевинског земљишта за изградњу стамбених јединица у износу до 2000 KМ, те ослобађање плаћања комуналне таксе за младе брачне парове за прикључак воде у стоодстотном износу”, додао је Драгосављевић.

Неке од мјера које се такође спроводе су субвенционисање трошкова превоза за ученике првих разреда средње школе, које ће од идуће школске године бити стимулисане у стоодстотоном износу и плаћање трошкова превоза у пуном износу за средњошколце из социјално угрожених породица.

“Омогућено је и ослобађање плаћања школарине у пуном износу за средњошколце чији су родитељи ратни војни инвалиди, без једног или оба родитеља, из вишечланих породица, чији су родитељи стални примаоци социјалне помоћи, те слабијег имовног стања по процјени комисије, суфинансирање трошкова смјештаја дјеце у вртић, као и једнократна новчана помоћ у износу од 200 до 500 KМ за школовање дјеце из социјално угрожених породица”, истакао је начелник Драгосављевић.

Током викенда у Српцу девет нових случајева вируса корона

Током викенда у Српцу девет нових случајева вируса корона

На подручју србачке општине у данима викенда регистровано је девет нових случајева вируса корона а резултати су добијени брзим антигенским тестирањем, саопштено је из хигијенско-епидемиолошке службе Дома здравља Србац.

Ради се о пет мушких и четири женске особе, од чега је један мушкарац млађе, два средње и два старије животне доби, три жене средње и једна старије животне доби.

У Српцу је тренутно 78 особа активно заражено новим вирусом а у кућној изолацији је 175 лица.

У Републици Српској у посљедња 24 часа извршено је тестирање 209 лабораторијских узорака путем PCR теста а вирус корона откривен је код 106 особа. Институту за јавно здравство РС пријављена су 24 смртна случаја.

Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 796 а на респиратору је 65 особа.

У србачком Дому здравља наставља се имунизација становништва сваким радним даном од 10 до 13 часова. Данас је на распореду Синофарм вакцинација, у уторак Фајзер вакцинација и ревакцинација а у сриједу Спутњик В вакцинација и ревакцинација. У четвртак ће се вршити Синофарм вакцинација и ревакцинација а у петак Спутњик В вакцинација.