На подручју србачке општине у протекла 24 часа регистровано је шест нових случајева вируса корона а резултати су добијени брзим антигенским тестирањем.
Ради се о три мушкарца средње животне доби, једној жени средње и двије старије животне доби.
Закључно са данашњим даном у Српцу је 25 особа активно позитивно на вирус корона а у кућној изолацији су 42 лица.
У посљедња 24 часа у Републици Српској је извршено тестирање 721 лабораторијског узорка а вирус корона откривен је код 189 особа. Институту за јавно здравство РС пријављено је 10 смртних случајева.
Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 398 а на респиратору је 50 особа.
У србачком Дому здравља данас до 13 часова на распореду је Фајзер вакцинација и ревакцинација а сутра од 10 до 13 часова вршиће се Синофарм вакцинација и ревакцинација за особе које су вакцинисане 6. и 8. децембра 2021. године. У четвртак је предвиђена Фајзер вакцинација и ревакцинација а у петак 31. децембра неће бити вршена имунизација становништва.
Уручено 298 пакетића у склопу акције “Један слаткиш-једно дијете“
Хуманитарна акција “Један слаткиш-једно дијете” данас је окончана подјелом 298 пакетића за дјецу из социјално угрожених породица са подручја србачке општине.
Завршница акције, коју је седамнаесту годину заредом организовала НВО “Миленијум”, организована је у спортској дворани “9. јануар”.
Извршни директор Миленијума, Санела Видовић, каже да је акција била успјешна захваљујући добром одзиву грађана који су донирали слаткише у кутије постављене по трговачким радњама и јавним предузећима и установама.
“У акцију су се укључили и ђаци који су прикупљали слаткише по школама а волонтери, којих је и ове године било у великом броју, све су то прикупили, запаковали и подијелили малишанима. Списак дјеце која су добила пакетиће направљен је у сарадњи са Центром за социјални рад”, рекла је Видовић.
Пакетиће је добила и хранитељска породица са троје дјеце, Гордане Мајсторовић из Kаоца.
“Имам дјевојчицу од девет година и двије усвојене дјевојчице од двије и по и три године. Упућујем све похвале за организатора акције како би и дјеца из породица слабијег имовног стања осјетила радост Нове године и Божића”, рекла је Гордана.
Дјеца, односно родитељи који нису били у могућности да данас дођу, пакетиће могу преузети у Центру за социјални рад.
Акција “Један слаткиш-једно дијете” организована је у сарадњи са Центром за социјални рад, Црвеним крстом, Удружењем грађана “Ц.Е.З.А.Р.“ и Савјетом ученика Центра средњих школа “Петар Kочић“ Србац.
Подршку су пружили: Дом здравља Србац, Енса БиХ, Мирковић стоматологија, Бис протект, Циклон дуо, Новица Вученовић, Техношоп, ЗТР Елипс, Тандем ГД, ЗУ Др Голић, Kафе бар Империо, KП Водовод, Фар стар Огис медикал, Веселко Стојковић, Ненад Ракић, Маркет Фортуна, Систем екологика, Лучић, Тат-Ком, Фитнес микс, Карате клуб Борац и Марбо Лакташи.
Кутије су биле постављене у продавницама: Фрукта трејд, Савић, Стојковић, Мане комерц, Синт промет, Обрадовић и АДС, затим у јавним предузећима и установама: Општини Србац, Пошти, Водоводу, Шумској управи, Полицијској станици, Дјечијем вртићу “Наша радост”, Територијалној ватрогасној јединици, као и у основним школама у Српцу, Разбоју, Кукуљама и Ножичком, те Центру средњих школа “Петар Кочић”.
У новој сали Скупштине општине Србац синоћ је одржана промоција романа “Сужањ“, књижевног првенца познате добојске новинарке Лидије Жарић.
У роману се говори о животу главне јунакиње Бојане Мартић и страдању богате породице у ратно и поратно вријеме Другог свјетског рата. Иако је писан на основу истинитих ликова и догађаја који су се збили у Kожухама на Требави, роман у себи носи универзалност у опису страдања породица због идеолошке припадности и одличан је приказ људских односа, обичаја и начина живљења у то вријеме на простору Требаве.
Ради се о животној причи, односно животној трагедији сроднице ауторке књиге, која је имала страховито тежак и трагичан живот условљен историјским околностима и дешавањима на нашем подручју у 20. вијеку.
“Идеја је врло конкретна, ради се о жени која је моја рођака, тачније моја тетка, која је имала ужасно тежак живот, трагичан живот и већ као дјевојка сам се запитала шта је довело до те трагедије, зашто и како се то издешавало, а када сам почела да добијам одговоре, они су у мени стајали учаурени годинама. У једном моменту сам пожељела да све то преточим у књигу у којој ћу писати не само о њој и њеној судбини, него и о судбини тог краја и историјском контексту који је довео до те њене трагедије“, рекла је Лидија Жарић.
Рецензент и лектор књиге, др Славица Гостимировић, каже да наслов заиста најбоље описује главну јунакињу.
“То је истинска људска прича која износи људску патњу. Лидија је композиционо остварила структуру доброг романа, који је, у једну руку, историјски роман који је оставио печат једног времена, а с друге стране је и социјални роман, јер је успјела да прикаже социјалне односе у једном специфичном времену. Kроз све то води је фина фабула и ток мисли који је не напушта, а све то успјешно прекида низом убачених догађаја који се вежу за словенску митологију“, рекла је Гостимировић.
Лидија Жарић каже да је синоћ по први пут била у Српцу, али да Српчане добро познаје и да су драги људи.
“Деведесетих година сам била репортер Прес центра Првог крајишког корпуса и често сам сусретала Прву србачку лаку бригаду и у најтежим тренуцима сам била са тим људима, тако да и дан данас са тим људима имам посебну везу“, рекла је Жарић.
Директор Народне библиотеке, Бранко Савановић, каже да су Српчани имали прилику да уживају на предивној промоцији, али да је разорачан што је број посјетилац био испод очекивања.
“Разочаран сам и жао ми је што је било оволико мало посјетилаца и са те стране смо доживјели непријано изненађење, јер је са нама била жена која годинама има везе са Српчанима, која је била ратни новинар и која је представила врхунско књижевно дјело. Било је ово предивно вече и ми, који смо присуствовали, носимо предивне утиске“, рекао је Савановић.
У улози модератора је била Миланка Стаменић, професор српског језика и књижевности, а мелодијом је вече уљепшала професор музичке културе Љубица Тимановић.
Хуманисти из Аустрије помогли породици Лешчешин из Горњих Срђевића
Да породица Пере Лешчешина из Горњих Срђевића неће остати заборављена након велике трагедије која им се десила, када је Перо настрадао а иза себе оставио супругу и четворо малољетне дјеце, потврдили су хуманисти из мјеста Блуденц из Аустрије, Раде Вученовић и Перо Селехијевић, који воде поријекло из Горњих Срђевића, а тренутно су на привременом раду у иностранству.
Чим су чули за ову трагедију, организовали су хуманитарну акцију у оквиру KУД “Завичај” који дјелује у том аустријском мјесту.
“У оквиру KУД-а смо одмах скупили одређену финансијску помоћ. Обишли смо породицу Лешчешин и видјели шта им је неопходно у овом тренутку. Набавили смо нове ормаре и кревете за дјецу и данас ћемо им уручити ту врсту помоћи. У ову акцију укључило се 77 породица. Занимљиво је рећи да међу њима има и Хрвата и Бошњака као и једна избјегличка породица из Сирије а посебна захвалност иде Горану Татићу и Слободану Ђукићу из Линца“, каже Раде Вученовић.
Перо Селехијевић каже да их је све дубоко потресла трагедија породице Лешчешин те да је одзив за учешће у хуманитарној акцији био одличан.
“Чим смо чули за ову трагедију организовали смо се и сакупили помоћ од срца која за нас не представља велики износ новца али сигурно да ће породици Лешчешин добро доћи“, рекао је Селехијевић.
Да се на овом неће стати потврдио је Раде Вученовић и позвао све људе добре воље да се у складу са својим могућностима укључе у акцију помоћи породици Лешчешин.
“Нас педесет породица који тренутно радимо у Аустрији смо се договорили да у наредне три године на посебан рачун породице Лешчешин уплачујемо по 10 еура мјесечно како би дјеца имала сигуран извор мјесечних примања. Захвалио бих се и начелнику општине Млађану Драгосављевићу који је обећао помоћ овој породици“, закључио је Вученовић
Добри људи су већ показали велико интересовање да помогну, а прве новчане прилоге породица је добила из Америке, Аустралије и још неких земаља.
Породица Лешчешин је у протеклом периоду била корисник мјесечне накнаде у износу од 100 KМ, која је предвиђена правилником о пронаталитетној политици Општине Србац за породице са четворо и више дјеце, а од јануара идуће године мјесечни износ ће бити повећан на 400 KМ, односно стотину KМ по дјетету, све до завршетка њиховог школовања.
Општинска управа Србац ће такође издвојити једнократну новчану помоћ за завршетак опремања њихове нове породичне куће.