Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

У Српцу данас одржано стручно савјетовање васпитача

У Српцу данас одржано стручно савјетовање васпитача

Дјечији вртић “Наша радост” Србац данас је био домаћин стручног савјетовања васпитача које сваке године организује Републички педагошки завод пред почетак нове школске године.

Савјетовању су присуствовали васпитачи и стручни сарадници предшколских установа из Градишке, Прњавора, Лакташа и Српца.

Презентацију је одржала Славица Видаковић, инспектор и просвјетни савјетник за предшколско васпитање и образовање, а васпитачи су упознати са новим развојним програмом у предшколским установама широм Српске који ће услиједити од јесени.

“Драго нам је што смо домаћини савјетовања које се сваке године одржава у другом граду или општини на нашој регији. Имали смо прилику да се упознамо са новинама које нас очекују од 1. септембра, а ради се о томе да ће се умјесто досадашња четири аспекта развоја, примјењивати њих пет. Презентоване су и нове књиге и приручници који су израђени у складу са измјенама које нас очекују у раду”, рекла је директорица србачког вртића Богдана Михољчић.

Начелник општине Млађан Драгосављевић је поздравио присутне и пожелио им угодан боравак у Српцу, те истакао добру сарадњу са вртићем.

“Општина Србац и вртић имају изузетно добро сарадњу која ће бити настављена и у наредном периоду. Желим вам угодан боравак у Српцу и надам се да ћете са собом понијети лијепе утиске о нашој општини”, рекао је начелник Драгосављевић.

Михољчић је захвалила начелнику на посјети и у име колектива изразила захвалост на разумијевању потреба ове установе и изградњи новог објекта вртића.

Зборовање србачких ловаца у недјељу 18. септембра у Малим Ситнешима

Зборовање србачких ловаца у недјељу 18. септембра у Малим Ситнешима

Традиционално зборовање чланова Ловачког удружења “Срна” из Српца биће одржано у недјељу 18. септембра на игралишту у Малим Ситнешима.

Предсједник удружења Горан Савановић каже да се улазнице могу набавити код предсједника секција.

“Очекујемо да ће се до тада завршити прва фаза изградње ловачког дома и да ћемо то озваничити на нашем дружењу”, рекао је Савановић.

Према календару лова који је усвојио Управни одбор ЛУ “Срна”, од 1. септембра отвара се лов на дивљу патку и гуску. Ловни дани су субота и недјеља а лови се на комплетном простору ловишта Србац.

“Нажалост, овогодишња суша је учинила да су све рјечице и потоци осим Саве, Врбаса и дијела Повелича пресушили тако да не можемо очекивати значајан број ове дивљачи”, рекао је Савановић.

Од 4. септембра отвара се и лов на дивљу свињу. Дозволе се издају за групни лов у брдским предјелима и ловцима који су уплатили одстрелну таксу. Лови се недјељом и републичким празником.

За све информације и дозволе чланови удружења могу се обратити секретару Горану Шевићу.

Одборници усвојили одлуку о додјели јавних признања општине Србац

Одборници усвојили одлуку о додјели јавних признања општине Србац

Петнаеста редовна сједница Скупштине општине Србац данас је била једна од најефикаснијих у овом сазиву јер су одборници једногласно усвојили све одлуке а засједање је трајало свега 40 минута.

Томе је допринијела и чињеница да је на дневном реду било свега осам тачака, међу којима и приједлог Одлуке о додјели јавних признања општине Србац за 2022. годину.

Одборници су подржали да се највеће признање, Повеља општине Србац, додијели доктору медицине, специјалисти гинекологу Бранки Тегелтији за допринос у развоју здравства на подручју општине Србац, а првенствено на пољу гинекологије и акушерства.

Захвалнице општине Србац добиће Бранкица и Слободан Марић за испољену хуманост и очување породичних вриједности, Мирко Дабић за дугогодишњи допринос у развоју и промоцији општине Србац, те професионалном раду у области права и правних наука и протонамјесник Жељко Сарић, старјешина храма у Српцу и архијерејски намјесник србачки, за допринос саборности српског народа и очувању свете православне вјере.

Исто признање ће се уручити и Фонду солидарности Борачке организације општине Србац за хуманитарни рад и допринос побољшању материјалног положаја социјално угрожених борачких категорија, Бранки Санчанин за изузетан допринос развоју културе и промоцији општине Србац, Жељку Бабићу за немјерљив допринос развоју спорта општине Србац, Горану Грабовцу и Гојку Басурићу за промоцију општине Србац, те ходочашће на Свету Гору у манастир Хиландар, Ђурађу Цвијићу, за допринос у развоју пољопривреде и перадарства на подручју општине Србац,фирми “Бест-текс“ Србац за остварене пословне резултате и Бојану Видовићу за допринос воћарској производњи на подручју општине Србац и промоцију живота на селу.

Награде општине младима биће уручене Браниславу Зрнићу, ученику вуковцу ЈУ ЦСШ “Петар Kочић” Србац, освајачу првог мјеста на републичком такмичењу из монетарне економије и банкарства, Дајани Шњегота, “MISS EARTH“ БиХ 2022. године, представнику Босне и Херцеговине на свјетском избору на Филипинима и Владану Јанковићу, студенту четврте године геодезије са изузетно високим просјеком оцјена и кандидату за најбољег студента.

Одборница Мара Цвијановић Делевић рекла је да је од стране одборника Желимира Урића за ову награду, на јавном позиву, предложен и талентовани ученик основне школе из Српца, Стефан Малетић, али да скупштинска комисија за награде и признања није подржала овај приједлог.

Испред ове комисије обратила се одборница Бранкица Ивановић која је рекла да је на сједници одржаној 19. августа утврђен коначан приједлог добитника признања и да није било примједби присутних чланова.

Начелник општине Млађан Драгосављевић сугерисао је одборницима да у листу добитника уврсте и Стефана Малетића, јер је по његовом мишљењу својим резултатима то и заслужио, тако да је на крају одлука о додјели јавних признања, са предложеним амандманом, добила једногласну подршку.

Поред диплома, за четворо награђених омладинаца биће уручена новчана награда од по 500 KМ.

У наставку сједнице усвојен је Програм зимског одржавања улица и локалних путева на подручју општине Србац за зиму 2022/23. године и Одлука о давању сагласности Дјечијем вртићу “Наша радост” за упис већег броја дјеце у радној 2022/23. години.

Начелник Одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности Марко Михољчић рекао је да је управни одбор вртића на сједници одржаној 14. јула донио одлуку о упису већег броја дјеце у васпитним групама у новој радној години, након чега су се обратили Скупштини са захтјевом да се обезбиједи сагласност на повећање до 20 одсто од Законом утврђене норме.

“Имајући у виду да постоје одговарајући услови за то, предложили смо Скупштини да усвоји ову одлуку чиме ће бити омогућен повећан број дјеце од 1. септембра када креће нова радна година”, рекао је Михољчић.

Одборница Душанка Игњатић рекла је да има још доста дјеце која би жељела похађала вртић али се и даље налазе на листи чекања због ограничених капацитета и додала да би требало интензивније почети размишљати о увођењу друге смјене.

Начелник одјељења Марко Михољчић је рекао да се тренутно може уписати максимално 179 дјеце и додао да су реалне потребе сигурно веће, али да ће отварањем новог вртића, који је у изградњи, капацитети бити проширени.

На данашњој скупштини усвојена је и одлука о приступању изради измјене дијела “Регулационог плана простора између улица 11. новембра, Моме Видовића, Данка Митрова, Саве Вујановића Жуће и Савске у Српцу, као и рјешење о именовању Савјета за израду измјене Регулационог плана.

Начелник општине Млађан Драгосављевић рекао је да је окосница овог простора објекат Аутобуске станице, чијим откупом је створена могућност за изградњу нових садржаја на овом локалитету а услов за то је израда измјене дијела важећег спроведбеног документа просторног уређења, односно Регулационог плана.

“Након израде нацрта Плана ставићемо га на јавни увид у трајању од 30 дана. Kроз приједлоге, примједбе и мишљења на јавној расправи утврдићемо приједлог измјене Плана и дати га скупштини на усвајање”, рекао је начелник Драгосављевић.

Одборници су усвојили и одлуку о приступању продаји неизграђеног грађевинског земљишта у K.О.Расавац за изградњу стамбеног објекта. Начелник општине Млађан Драгосављевић рекао је да се ради о земљишту у насељу Сунце гдје се појавило заинтересовано лице које би градило кућу, а продаја ће се вршити путем лицитације.

Сједница је завршена одборничким питањима и одговорима на одборничка питања.

Предсједник Скупштине општине, Милош Будић, изразио је задовољство ефикасношћу данашњег заједања и нагласио да су све тачке добиле подршку одборника позиције и опозиције и да није било увредљивих садржаја по било каквом основу.

“Било је важно да сазовемо данашњу скупштину највећим дијелом због усвајања одлуке о додјели општинских признања како бисмо испоштовали процедуре по Пословнику и на вријеме кренули са припремама за прославу крсне славе и Дана општине Србац”, рекао је Будић.

Он је на молбу протонамјесника Жељка Сарића позвао све присутне одборнике да присуствују у недјељу 4. септембра освећењу храма Васкрсења Господњег у центру Српца и додао да ће бити присутан велики број вјерника како би се на достојанствен начин обиљежио завршетак ове православне светиње.

Данашњем засједању присуствовало је 19 одборника а одсуство су правдали одборници Драшко Момић, Саша Шарић, Бојан Ђенић, Драган Лепир, Мићо Малбашић и Данијела Божић Новковић.

У Српцу шест нових случајева вируса корона

У Српцу шест нових случајева вируса корона

У данима викенда на подручју србачке општине регистровано је шест нових случајева вируса корона.

Ради се о три мушке и три женске особе, од чега је један мушкарац средње а два старије животне доби, једна жена млађе, једна средње и једна старије животне доби.

Закључно са данашњим даном у Српцу је 13 особа активно позитивно на вирус корона а у кућној изолацији је 20 лица.

У Републици Српској у протекла три дана извршено је тестирање 308 лабораторијских узорака путем PCR теста а вирус корона откривен је код 120 особа. Институту за јавно здравство РС пријављено је 11 смртних случајева.

Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 130 а на респиратору је једна особа.

На утакмици Слоге прикупљено 700 KМ за Невену Игњатић, стигле и друге донације

На утакмици Слоге прикупљено 700 KМ за Невену Игњатић, стигле и друге донације

Утакмица четвртог кола Друге лиге запад, која се у суботу играла у Српцу између Слоге и Брда из Хамбарина, имала је хуманитарни карактер јер су посјетиоци куповином улазница могли донирати средства за изградњу куће самохраној мајци Невени Игњатић а на овај начин прикупљено је 700 KМ.

Ово је једна у низу активности које се организују у склопу хуманитарне акције „Kућа од срца“ како би ова мајка двоје дјеце, од којих је једно са посебним потребама, могла добити властити дом јер тренутно живи као подстанар.

Протеклих седмица на намјенски рачун отворен у Атос банци стигле су нове донације бројних хуманиста из Српца и других градова Српске и дијаспоре.

Међу њима је Миле Ракић, наш суграђанин и успјешни привредник који живи и ради у Аустрији и који је издвојио 500 евра.

Гест за похвалу показали су и радници фирме „Девић текстил“ из Српца који су сакупили 504 KМ.

У акцију се укључила и Мјесна заједница Бардача са донацијом од 300 KМ, а исти износ издвојили су Бојана Михољчић Шапурић, Милан Петковић и Мирко Микулић.

По 100 KМ су донирали Мирко Стојић, Небојша Мирковић, породица Павковић, Љубо Ракић, Славиша Јокић, Драган Савић и Александар Милетић, по 50 KМ Анђелко Думонић, Здравко Мандић, Стојадин Kовачевић, Божидар Новаковић, Миле Милутиновић, Мирослав Поповић и Грујо Пејаковић, по 30 KМ Огњен Милинчић и Душко Лепир а по 10 KМ Милица Лопатић и Дејан Манојловић.

Бранко Граховац, један од координатора акције, каже да је купљена парцела на Болничком брду у вриједности од 12.500 KМ.

„У току је припрема пројектне документације и очекујем да ускоро крене изградња. Позивам све наше суграђане и све људе добре воље да подрже акцију како би ова самохрана мајка коначно добила властити кров над главом“, рекао је Граховац.

Подршка добрих људи много значи Невени чији се деветогодишњи син Живко од рођења бори за живот након што му је пупчана врпца била везана око врата због чега је приликом доласка на свијет доживио тешку трауму и данас болује од церебралне парализе, епилепсије и других тешких обољења.

Донације за изградњу куће могу се уплатити на број жиро рачуна: 567 353 27 000047 98 са назнаком “Хуманитарна помоћ за Невену Игњатић” а новчана помоћ се може донијети и у кафе бар “Дом” у центру Српца у времену од 8 до 14 часова.

Упутство за плаћање на девизни рачун:

INTETRMEDIAR BANK:
SWIFT CODE: RZBAATWW

RAIFFEISEN BANK INTERNATIONAL AG VIENNA.
SWIFT CODE: SABRBA2B

ATOS BANK A.D.
BANJALUKA
BENEFICIARY CUSTOMER:
/BA395673530000069162
11.NOVEMBAR 34 SRBAC
BOSNA I HERCEGOVINA

Акцију спроводи Омладински савјет општине Србац.