Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

Освећен новоизграђени храм Васкрсења Господњег у Српцу

Освећен новоизграђени храм Васкрсења Господњег у Српцу

Након седамнаест година од почетка изградње храма Васкрсења Господњег у Српцу данас је извршен свечани чин освећења ове православне светиње пред више од хиљаду вјерника из неколико градова бањалучке регије.

Свету литургију служио је епископ бањалучки Јефрем уз саслужење епископа новограчаничко-средњозападноамеричког Лонгина и епископа марчанског Саве, који је поријеклом из Српца, уз више свештеника и ђакона бањалучке епархије.

Старјешина храма, Жељко Сарић, који је на данашњој церемонији одликован у чин протојереја, рекао је да је ово за нашу парохију и цијели Србац најрадоснији дан јер смо добили ново мјесто на којем ће се служити свете литургије и друге свете тајне и молитвословља.

„Наши преци су на исти овај датум прије 117 година, у недјељу по Великој Госпојини, освештали стари храм и радосни смо што припадамо генерацији православних Срба која је изградила овај храм и дочекала да се освети“, рекао је Сарић.

Епископ бањалучки Јефрем на данашњој свечаности одликовао је и јереје србачке парохије Александра Kустурића и Петка Вуковића у чин протонамјесника.

За кума храма изабран је Српчанин Зоран Берић који са породицом живи у Чикагу и који је од стране епископа Јефрема именован за великог добротвора парохијског храма а признање за добротвора храма добили су кум иконостаса Мирко Савић и његова фамилија који живе у Суботици и кум црквеног инвентара Анка Малиновић са породицом.

Признање за великог добротвора парохијског храма добила је и министар финансија у Влади Републике Српске Зора Видовић која је помогла изградњу храма и завршетак уређења порте храма, док је архијерејска грамата признања и благодарности постхумно уручена проти Виду Малетићу, дугогодишњег србачком пароху, који је ударио темеље храма и започео његово зидање, али због тешке болести није дочекао данашњи чин освећења. У његово име, признање је примио син Верољуб.

Епископ Јефрем уручио је архијерејску грамату признања свим начелницима општина који су допринијели изградњи и завршетку храма, и то Милошу Милинчићу који је био један од првих иницијатора за изградњу, Горану Kљајчину који је помогао око добијања грађевинске дозволе, Мирку Kојићу који је допринио да изградња почне благовремено и успјешно, Драги Ћирићу који је кумовао новоизграђеним темељима храма и Млађану Драгосављевићу који је помогао да се радови на храму благовремено заврше.

Начелник општине Млађан Драгосављевић рекао је да је данашњи дан златним словима уписан у историју ове локалне заједнице и истакао да је ово празник не само за наше грађане и србачку парохију, већ и цијелу бањалучку епархију.

„У изградњу храма уложено је око три милиона KМ захваљујући великом броју приложника, међу којима је била Општина Србац и Влада Републике Српске. Наша жеља је да након овога покренемо активности како би се извршила реконструкција храма Покрова Пресвете Богородице, који је један од најстаријих у нашој општини“, рекао је начелник Драгосављевић.

У обраћању вјерницима, епископ марчански Сава, који је поријеклом из Српца, изразио је посебну част и задовољство што се данас налази у Српцу као представник Његове светости патријарха српског Порфирија коме помаже у свакодневним обавезама као викарни епископ.

„Имам посебну радост и благослов што сам међу људима од којих већину познајем, међу људима са којима сам одрастао, заједно се молио Богу и сачинио прве кораке у црквеном животу. Преносим благослове, молитве и срдачне поздраве патријарха Порфирија који има посебну бригу за вјерни народ у Републици Српској што показује својом љубављу и честим посјетама Српској“, рекао је епископ Сава.

Чину освећења присуствовали су бројни званичници, међу којима и српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик који је изјавио да је Српска православна црква један од најважнијих стубова нашег идентитета и да је важно да око ње останемо окупљени.

“Данас сам имао потребу да будем дио ове свечаности. Честитам свима који су помогли да се изгради овако величанствен храм . Он је обиљежје нашег постојања и идентитета српског народа”, рекао је Додик.

Освећењу су присуствовали и министри у Влади Републике Српске Зора Видовић и Златан Kлокић, помоћник министра рада и борачко-инвалидске заштите Милан Торбица, потпредсједник Народне скупштине РС Милан Петковић, директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Kојић, начелници општина Прњавор, Лакташи и Језеро Дарко Томаш, Мирослав Бојић и Снежана Ружичић, замјеник начелника општине Владимир Гужвић, предсједник Скупштине општине Србац Милош Будић, начелници општинских одјељења, одборници Скупштине општине Србац, директори јавних предузећа и установа и други.

Храм Васкрсења Господњег рађен је у византијском стилу и по пројекту архитекте Љубице Бошњак из Београда која је пројектовала на десетине цркава у земљама бивше Југославије. Заједно са крстом његова висина износи 37 метара, а површина 460 квадратних метара због чега може примити више од 500 вјерника или пет пута више од старог храма Покрова Пресвете Богородице који је саграђен 1905. године.

Данашњу свечаност увеличале су и чланице Удружења жена Србац које су на градском тргу приредиле мини сајам својих ручних радова, сувенира, зимнице и домаћих јела и пића као и чланови Српског културно-умјетничког друштва “Бели анђео” који су извели једну од својих кореографија у порти храма.

Доступна Фајзер вакцина за дјецу узраста од 5 до 11 година

Доступна Фајзер вакцина за дјецу узраста од 5 до 11 година

Хигијенско-епидемиолошка служба (ХЕС) Дома здравља Србац обавјештава грађане да је доступна вакцина против COVID-19 намијењена за дјецу узраста од 5 до 11 година – Cominarty 10 mikrograma Pfizer BioNTech Manufacturing GmbH.

Замољавају се заинтересовани да позову број телефона 065/697-687 да се закажу за вакцинацију због мултидозних паковања вакцина.

Из ХЕС-а обавјештавају грађане да се и наредне седмице одвија вакцинација грађана различитих старосних узраста по сљедећем распореду:

Понедјељак, 05.09.2022. од 10 до 13 часова
Синофарм вакцинација и ревакцинација

Уторак, 06.09.2022. од 10 до 13 часова
Синофарм вакцинација и ревакцинација

Сриједа, 07.09.2022. од 10 до 13 часова
Синофарм вакцинација и ревакцинација

Четвртак, 08.09.2022. од 10 до 13 часова
Фајзер вакцинација и ревакцинација

Петак, 09.09.2022. од 10 до 13 часова
Синофарм вакцинација и ревакцинација

Због повећаног броја случајева вируса корона у Републици Српској, ХЕС обавјештава грађане да је доступна друга бустер доза, односно четврта доза вакцине.

Ова доза се препоручује код умјерено и тешко компромитованих особа, затим за штићенике и особље у установама за дуготрајну његу, старије одрасле особе (преко 60 година), здравствене раднике, труднице и друге групе пацијената под високим ризиком од добијања тешког облика COVID-19.

Начелник Млађан Драгосављевић покренуо Дан отворених врата за привреднике

Начелник Млађан Драгосављевић покренуо Дан отворених врата за привреднике

У циљу остваривања квалитетније комуникације са привредницима, начелник општине Млађан Драгосављевић покренуо је активност увођења Дана отворених врата за привреднике општине Србац који ће се одржавати сваког посљедњег петка у мјесецу у сали број 5 у згради Општинске управе.

Пријаве за Дан отворених врата вршиће се на прописаном обрасцу у шалтер сали општине Србац или на контакт телефон 051/740-001, а могу се преузети и на нашој интернет страници ОВДЈЕ. Заинтересовани привредници могу се пријавити сваким радним даном до 20. у мјесецу, у времену од 7 до 15 часова.

„Дан отворених врата“ је активност која привредницима, нарочито онима који немају успостављену комуникацију са локалним властима, омогућава директну комуникацију између привредника и начелника општине.

Основни задатак ће бити да побољша и унаприједи комуникацију између привредника и начелника, да детектује основне проблеме са којима се привредници сусрећу, те да се исти системски рјешавају у сарадњи са службама Општине и осталим надлежним органима.

Уколико на одређена питања није могуће дати одговоре на лицу мјеста у оквиру „Дана отворених врата“, на иста ће се у писаној форми одговарити у што краћем року, тако да ће привредници бити у прилици да добију одговоре на сва постављена питања.

Општина Србац ову је активност покренула у жељи да побољша комуникацију са привредницима, односно да општину Србац позиционира као транспарентну, одговорну и отворену локалну заједницу усмјерену ка привредном развоју.

Право на умањење закупнине остварила 53 закупопримца пољопривредног земљишта из Српца

Право на умањење закупнине остварила 53 закупопримца пољопривредног земљишта из Српца

Право на умањење годишње закупнине за 2023. годину остварила су 53 закупопримца пољопривредног земљишта у својини Републике Српске са подручја општине Србац, што је у складу са Одлуком Владе Републике Српске број: 04/1-012-2-1390/22 од 21.04.2022. године („Службени гласник Републике Српске“ број: 41/22).

Ово право су остварили закупопримци који немају приспјелих, а неизмирених обавеза по основу закупнине за 2022. годину, закључно са 31.01.2022. године.

Годишња закупнина по уговору за 2023. за ова 53 закупопримца износи 28,241.27 KМ а износ умањења вриједности од 50 одсто годишње закупнине износи 14,120.64 KМ.

Ова одлука је донесена у циљу превазилажења и побољшања постојећег стања у пољопривреди које је узроковано поскупљењем цијена репроматеријала.

На нашој интернет страници објављен је преглед закупопримаца који имају право на умањење за 2023. годину кога можете погледати ОВДЈЕ.

Чланови Извора боравили на љетовању у Игалу

Чланови Извора боравили на љетовању у Игалу

Чланови Удружења родитеља и дјеце са посебним потребама “Извор“ по други пут су боравили на колективном љетовању у Црној Гори.

Предсједница удружења Мира Татић каже да су били смјештени у Институту за физикалну медицину, рехабилитацију и реуматологију “Др Симо Милошевић” у Игалу, гдје су боравили осам дана.

“И ове године смо имали предивно љетовање. Сви смо били здрави, што је најважније. По дану смо вријеме проводили на плажи, а навече смо се дружили у кругу хотела или одлазили у шетњу. Захваљујем се Институту и Туристичкој агенцији “Хепи Травел” на посебним погодностима које смо имали”, рекла је Татић.

Посебну захвалност упутила је министру финансија Зори Видовић, кабинету предсједника Народне скупштине Недељку Чубриловићу и другим донаторима који су помогли да чланови Извора и три члана Општинске организације слијепих и слабовидих отпутују на љетовање.

Удружење Извор је са радом почело јуче, а услуге су корисницима доступне уторком и четвртком од 14 до 20 и сриједом од 12 до 20 часова.

Велику олакшицу у њиховом раду представљаће ново возило за лица са инвалидитетом које су добили у склопу акције “С љубављу храбрим срцима” чији покровитељ је предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић.