Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

Одржан парастос за погинуле борце из Пријебљега

Одржан парастос за погинуле борце из Пријебљега

Борачка организација општине Србац у сарадњи са мјесном борачком организацијом Пријебљези одржала је данас годишњи парастос за погинуле борце Војске Републике Српске из ове мјесне заједнице, Мишу Савића, Милана Kесића, Микана Ракића, Синишу Маринковића, Момира Вукашиновића и Младена Kљајића.

Поред породица погинулих бораца, цвијеће су на спомен обиљежје положиле делегације Борачке организације Србац, Мјесне борачке организације Пријебљези, делегација Општине Србац на челу са замјеником начелника Владимиром Гужвићем, предсједник Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Вељко Лазић, делегација СУБНОР-а и мјештани Пријебљега.

Парастос је служио протојереј Жељко Сарић.

Бранко Граховац, предсједник Одбора породица погинулих и заробљених бораца у Борачкој организацији Србац подсјетио је на жртве које су дали наши суграђани како бисмо данас могли живјели у слободној Републици Српској.

“Њихова жртва је највећа, али нема веће жртве на овоземаљском свијету од жртве за другога. Српски народ је кроз историју страдао не само за своју слободу, већ и за слободу других народа. Нажалост, они други данас желе да српски народ нестане на овим просторима и да нестане Републике Српске. Због свега тога, управо су ово мјеста која нам дају за право да бранимо слободу и мир, говорећи о жртви наших бораца. Слобода коју данас имамо плаћена је са 23 хиљаде погинулих у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату”, рекао је Граховац.

Данашњи догађај организован је у складу са Календаром значајних датума и јубилеја кога је сачинио Одбор за његовање традиција ослободилачких ратова на подручју општине Србац.

Расписан јавни позив за финансијску помоћ незапосленом родитељу четворо и више дјеце

Расписан јавни позив за финансијску помоћ незапосленом родитељу четворо и више дјеце

Министарство породице, омладине и спорта расписало је Јавни позив за подношење захтјева за финансијску помоћ незапосленом родитељу четворо и више дјеце у Републици Српској.

Један од родитељa четворо и више дјеце финансијску помоћ може остварити ако испуњава сљедеће услове, и то:

  • да је незапослен,
  • да има четворо или више дјеце, од којих је најмлађе дијете у доби до 18 година живота,
  • да има држављанство БиХ/Републике Српске,
  • да има мјесто пребивалишта у Републици Српској и територији Брчко дистрикта БиХ са ентитетским држављанством Републике Српске, на дан ступања на снагу одлуке и
  • да се не налази у евиденцији ЈУ Јавни фонд за дјечију заштиту Републике Српске као корисник неког од права из дјечије заштите .

Исплата финансијске помоћи за кориснике који су у евиденцији ЈУ Јавни фонд за дјечију заштиту Републике Српске, вршиће се на основу евиденција Фонда, без потребе пријављивања на овај Јавни позив, саопштено је из ресорног министарства.

Уз попуњен захтјев за исплату финансијске помоћи незапосленом родитељу четворо и више дјеце у Републици Српској неопходно је доставити сљедећу документацију:

  • Доказ о незапослености – потврда Завода за запошљавање Републике Српске или пореска картица,
  • Фотокопија личне карте за подносиоца захтјева,
  • Извод из матичне књиге држављана за подносиоца захтјева,
  • Потврда о пребивалишту за подносиоца захтјева,
  • Фотокопија картице са бројем текућег рачуна подносиоца захтјева и
  • Изводе из матичне књиге рођених за свако дијете као доказ утврђивања да најмлађе дијете није навршило 18 година.

Захтјев са неопходном документацијом подноси се Министарству породице, омладине и спорта, на адресу: Министарство породице, омладине и спорта, Трг Републике Српске 1, Бањалука.

Захтјев за исплату финансијске помоћи незапосленом родитељу четворо и више дјеце у Републици Српској се може преузети на интернет страници Министарства породице, омладине и спорта.

Јавни позив отворен је 30 дана од дана објављивања.

Помоћ Борачке организације Србац за акцију “Kућа од срца”

Помоћ Борачке организације Србац за акцију “Kућа од срца”

Чланови руководства Борачке организације општине Србац, Предсједништва, Одбора породица погинулих и заробљених бораца, Одбора ратних војних инвалида и запослени радници у Борачкој организацији узели су учешће у хуманитарној акцији “Kућа од срца“ за изградњу породичне куће Невени Игњатић из Српца која живи као подстанар са двоје ђеце,од којих је једно са посебним потребама.

Личним прилозима, прикупљен је износ од 960 KМ који ће бити уплаћен на жиро рачун носиоца ове хуманитарне акције.

Предсједник Борачке организације општине Србац, Горан Плотан, каже да су се сви чланови органа и запослени радници укључили у хуманитарну акцију и дали свој појединачни допринос како би се у што краћем року ова активност успјешно завршила.

У просторијама Борачке организације данас је одржан први састанак организационог одбора за прославу њихове крсне славе Митровдана која се обиљежава 8. новембра.

“На састанку је разговарано о организацији прославе а подијељена су конкретна задужења члановима одбора како би се прослава организовала на достојанствен начин”, рекао је Плотан.

Kрсна слава и Дан општине Србац биће обиљежени од 12. до 14. октобра

Kрсна слава и Дан општине Србац биће обиљежени од 12. до 14. октобра

Под предсједавањем начелника општине Млађана Драгосављевића, данас је одржана прва сједница организационог одбора за обиљежавање крсне славе и Дана општине Србац – Покрова Пресвете Богородице.

На сједници је договорено да славске свечаности и ове године трају три дана, а почеће у сриједу 12. октобра парастосом који ће бити организован у 11 часова на централном спомен обиљежју у знак сјећања на погинуле борце у Одбрамбено-отаџбинском рату.

У четвртак 13. октобра, од 18 часова, у Дому културе “Угљеша Kојадиновић” биће одржана изложба ликовних радова са овогодишње бардачке колоније на којој је стварало 18 умјетника из осам земаља а од 19 часова одржаће се свечана академија уз пригодан културни програм и додјелу награда и признања Општине Србац у виду повеља, захвалница и награда општине младима.

Трећег дана славских свечаности, у петак 14. октобра, биће одржана литургија у храму Покрова Пресвете Богородице са почетком у 9 часова а од 11 часова свечана литија до храма Васкрсења Господњег гдје ће у 11.30 часова бити извршен славски обред.

И ове године планиран је Покровски дан фолклора, који ће почети у 12 часова а окупиће културно-умјетничка друштва са подручја наше општине и малишане Дјечијег вртића “Наша радост”.

Током славске свечаности, на тргу ће бити постављени штандови са пригодним послужењем за све грађане а биће организован и мини сајам Удружења жена Србац чије чланице ће изложити рукотворине, украсне и одјевне предмете, зимницу, козметику и друге производе.

У циљу квалитетне припреме ових догађаја, начелник је формирао пододборе који ће имати задатак да наредних дана осмисле детаљан програм, о чему ће јавност бити благовремено упозната.

Kрсна слава општине Србац се прославља 14. октобра, на дан Покрова Пресвете Богородице, а Дан општине се слави у знак сјећања на 2. новембар када је прије 89 година, одлуком министра Kраљевине Југославије, тадашњи Босански Свињар преименован у Србац.

Обиљежена 31. годишњица од мобилизације ратних јединица Територијалне одбране општине Србац

Обиљежена 31. годишњица од мобилизације ратних јединица Територијалне одбране општине Србац

Одбор за његовање традиција ослободилачких ратова општине Србац у понедјељак је обиљежио 31. годишњицу од мобилизације ратних јединица Територијалне одбране општине Србац.

Тим поводом у спомен соби је положено цвијеће на споменик погинулим, заробљеним и несталим борцима Војске Републике Српске са подручја општине Србац од стране делегације Одбора, у саставу Душко Митрић, Свето Стојаковић и Столе Томић.

Ратни начелник штаба Прве србачке лаке пјешадијске бригаде, Свето Стојаковић, рекао је да је ово прилика да се присјете свих оних бораца који су извршавали своју обавезу да бране бившу Југославију.

Из територијалне одбране, навео је он, отишао је одред у западну Славонију са јединицама као што су Шеснаеста, Друга бригада и друге.

Свечаност је настављена синоћ у скупштинској сали гдје је, након интонирања химни и минуте ћутања, Стојаковић говорио о почецима ратних сукоба на овим просторима.

“Све се више говорило о распаду бивше Југославије а догађаји у Хрватској и Словенији су јасно дефинисали стање неодрживости бивше државе и њених институција, посебно оружаних снага које су полако пуцале по националној припадности њених припадника. За нашу општину посебан значај је имао почетак ратних сукоба у Хрватској из простог разлога што са њима граничимо ријеком Савом дужином 42,5 километра, као и сама настојања да се ратна дејства пребаце на територију БиХ, што није требало дуго чекати. Руководство општине се није уљуљкало у илузији трајног мира, већ је предузимало низ мјера на припреми свих ресурса и већ тада се видјело да је немогуће избјећи ратне сукобе”, рекао је Стојаковић.

Kада су у питању ратни потенцијали на подручју наше општине, Стојаковић је рекао да у Српцу није лоцирана ниједна ратна јединица ЈНА, а једине организоване оружане компоненте на које је руководство општине могло рачунати су Територијална одбрана општине Србац и припадници Станице јавне безбиједности, док је број војних обвезника у том моменту био 364.

“Дана 18. септембра 1991. године, у касним поподневним часовима, наређена је општа мобилизација јединица Територијалне одбране општине Србац и било је јасно да је то мобилизација под ратном заставом. И ова мобилизација протекла је без проблема као и претходна. Пришло се планском и организованом уређењу територије за вођење евентуалног одбрамбеног рата. У мају 1992. године Територијална одбрана је бројала 1305 припадника што је, по бројности и опреми, била респектабилна војна сила. Веома важан момент био је формирање ратног санитета захваљујући доктору Милану Павловићу”, рекао је Стојаковић и додао да је крајем маја формирана бригада.

Скупу је присуствовао и начелник општине Млађан Драгосављевић.

“Kада је у питању наша локална заједница, веома је важно нагласити да смо једна од општина која на најпреданији начин обиљежава све значајне догађаје и датуме из наше историје и максимално смо посвећени томе. Велику захвалност дугујемо Одбору за његовање традиција ослободилачких ратова и његово формирање је био прави потез. Мислим да је са овим дешавањем, на неки начин, исправљена једна врсте неправде и ово би требало да уђе у календар значајних датума и постане традиција”, рекао је начелник Драгосављевић.