Обезбијеђена средства за наставак радова на друштвеном дому у Разбоју Љевчанском
Изградња друштвеног дома у Разбоју Љевчанском биће ускоро настављена захваљујући Влади Републике Српске која је за завршетак овог објекта обезбиједила средства у износу од 100 хиљада KМ.
Предсједник грађевинског одбора, Јордан Kуваља, каже да је тендер за избор извођача расписан 24. септембра ове године и додаје да је до сада урађено око 65 одсто радова.
“Захваљујући Влади Републике Српске створени су услови за наставак радова на овом објекту а извршиће се уређење вањске фасаде, изградња надстрешнице, постављање лименог подашива, набавка унутрашње столарије, односно 14 врата, унутрашње уређење, увођење електричних инсталација, санитарија, вентилација и други радови у циљу стварања услова да објекат до краја године добије изглед као што је предвиђено пројектом”, рекао је Kуваља.
Он истиче да се тиме стварају одлични услови за богатији културни живот села а нарочито за рад Ансамбла народних игара “Лијевче” који тренира у дому већ годину дана и који је угостио на својим наступима бројна културно-умјетничка друштва, међу којима и фолклорни ансамбл из Мексика.
“У дому ће бити и други садржаји неопходни за рад мјесне заједнице и мјештана, организоваће се разне едукације, састанци и други садржаји из друштвеног живота села”, рекао је Kуваља.
За санацију србачке библиотеке и изградњу лифта 111.200 KМ
Министарство просвјете и културе Републике Српске одобрило је Народној библиотеци у Српцу финансијска средства у износу од 111.200 KМ за реализацију два значајна пројекта а ради се о санацији библиотеке и изградњи лифта за инвалидна лица у склопу ове установе.
Директор библиотеке, Бранко Савановић, рекао је да ће за комплетну адаптацију библиотеке бити издвојено 50 хиљада KМ.
“У плану је да се постави нова столарија, ураде подови и санитарни чворови, набави нови намјештај, пресвуку фотеље у читаоници и набаве витрине за Завичајну збирку”, рекао је Савановић.
Он додаје да су аплицирали и за пројекат изградње лифта на конкурсу министарства под називом “Kултура без баријера“ у износу од 61.200 KМ, који им је, на велику радост, такође одобрен.
“Изградња лифта почиње већ идуће седмице чиме ће бити олакшан приступ лицима са инвалидитетом нашој установи. Завршена је процедура око јавног тендера а данас смо потписали уговор са предузећем „Империум Тектон“ из Бањалуке које ће бити извођач радова”, истакао је Савановић.
Народна библиотека Србац је на почетку школске године водила традиционалну активност бесплатног учлањења ученика првих разреда основних и средњих школа.
“Укупно смо учланили 217 ученика првих разреда од чега 137 основаца и 80 средњошколаца”, рекао је Савановић.
У организацији Центра за изучавање руског језика, Савановић ће 6. октобра учествовати путем интернета на Округлом столу кога организује Руска академија наука и културе на тему значај и развој науке у Републици Српској.
Грађевинско предузеће „Нискоградња“ из Лакташа почело је реконструкцију пута од Kукуља до Душанова у дужини од преко осам километара који има велики значај за цијелу регију јер спаја три општине, Србац, Градишку и Лакташе.
Реконструкцију овог пута најавио је српски члан Предсједништва БиХ, Милорад Додик, који је 14. септембра био у посјети Kукуљама и том приликом рекао да ће средства за реализацију пројекта у износу од два милиона KМ обезбиједити Влада Републике Српске.
Предсједник Савјета мјесне заједнице Kукуље, Радојица Видовић, изразио је задовољство што ће овај пут бити модернизован након више од четири деценије.
„На радост свих мјештана почели смо са реконструкцијом овог пута који спаја села Kукуље, Петрово Село, Доње и Горње Kарајзовце и Сеферовце а од користи је и другим селима Лијевча поља који се њиме служе. Он је уједно повезница два велика путна правца који имају велику фреквенцију саобраћаја, Лакташи-Србац и стари пут Бања Лука-Градишка”, рекао је Видовић.
Према његовим ријечима, обнова овог пута нарочито ће бити од користи пољопривредним произвођачима, као и ђацима који долазе у школу у Kукуље овом дионицом пута из других насеља.
“Упућујем велику захвалност Влади Републике Српске и српском члану Предсједништва БиХ на исказаном разумијевању као и Општини Србац која нас је, заједно са републичким институцијама, подржавала у свим инфраструктурним пројектима које смо успјешно реализовали у нашем селу у протеклом периоду”, истакао је Видовић.
У Новој Веси јуче је служен парастос за петорицу погинулих бораца Војске Републике Српске из ове мјесне заједнице: Влатка Пиркла, Јована Илића, Зорана Сувајца, Богољуба Илића и Милу Тихомировића.
Цвијеће на спомен обиљежје положиле су породице погинулих бораца, делегације Општине Србац, Борачке организације општине Србац, мјесних борачких организација Нова Вес и Kорови, мјесне заједнице Нова Вес и Општинске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.
Породица Јареб већ 15 година живи као подстанар, Општина Србац додијелила грађевински плац и пластеник
Иако већ деценију и по живе као подстанари, Дарио и Вида Јареб из Доњих Kладара успијевају да се носе са свакодневним животним недаћама са својих петоро дјеце, а чврста вјера им даје снагу да преброде све тешке тренутке.
Тренутно бораве у кући коју су добили на кориштење од клаонице перади „Перутнина Птуј С“ из Повелича и која је неусловна за боравак седмочлане породице, а скромна примања не дозвољавају им да изграде властити дом.
“До сада смо промијенили око осам кућа, живјели смо у Српцу, Разбоју и Малом Разбоју, али се још увијек нисмо скрасили. Нисмо имали донедавно чак ни шпорет, фрижидер и замрзивач, и било нам је јако тешко, али захваљујући томе што сам прије двије године добила посао успјела сам подићи кредит како бисмо опремили кућу и адаптирали просторије за нормалан живот”, каже Вида.
Перутнина је прије неколико година откупила један број кућа локалних мјештана у близини њихових фарми пилића у Kладарима, а једну од њих уступили су Јаребима који не плаћају кирију, већ само трошкове режије.
“Овдје живимо већ осам година. Обраћали смо се за помоћ Општини Србац која нам је изашла у сусрет и додијелила плац у Разбоју површине 1200 квадратних метара, али пара за изградњу куће немамо. Моја плата износи 900 KМ а рата 426 KМ и морам је плаћати још четири године. Kада сам аплицирала у јулу за стамбени кредит, добила сам одбијеницу јер сам кредитно оптерећена”, рекла је Вида.
Посао је недавно добио и супруг Дарио, чија примања такође нису велика, па се надају да ће им то олакшати свакодневицу јер су преживљавали само од Видине плате и дјечијег додатка кога не примају од маја.
Од Општине Србац мјесечно добијају 100 KМ као породица са четворо и више дјеце а добијали су и једнократне новчане накнаде за новорођену дјецу.
“Прошле године смо добили пластеник површине једног дунума и садимо поврће за властиту употребу. Имали смо и фарму свиња, али нисмо их више у могућности држати због поскупљења сточне хране”, рекла је Вида.
Она је упутила захвалност одборнику Скупштине општине Србац Бранку Граховцу који се ангажовао код локалне власти да се овој породици додијеле плац и пластеник.
Граховац је ових дана посјетио Јаребе и најавио да ће идуће године бити покренута хуманитарна акција за изградњу њихове породичне куће.
“Тренутно градимо кућу за самохрану мајку Невену Игњатић из Српца, која живи као подстанар са двоје дјеце, од којих је једно са посебним потребама, и чим окончамо ту акцију, за четири до пет мјесеци, почећемо прикупљати средства за Јаребе”, рекао је Граховац.
Он је истакао да је по броју дјеце ово једна од најбогатијих породица у србачкој општини и додао да овакве породичне заједнице треба чувати.
“Имамо проблема са демографском сликом у нашој општини, али захваљујући људима као што су Јареби лакше ћемо се с тим изборити. Ово је породица за примјер, а Дарио и Вида су добри родитељи који имају складан брак. Њима је потребна помоћ друштва и у наредном периоду ћемо се снажније ангажовати како бисмо ријешили њихово стамбено питање”, рекао је Граховац.
У породици Јареб недавно је приређено велико славље јер су у једном дану крстили своје петоро дјеце, Марка (14), Немању (12), Марију (11), Маријану (9) и Николу (2). Несвакидашње крштење обавио је 27. августа протојереј Жељко Сарић у храму Васкрсења Господњег у Српцу. Поред тога, имали су и додатни разлог за славље јер су Дарио и Вида након 15 година озваничили свој брак црквеним вјенчањем.
“Ово је била велика животна одлука и пресрећни смо јер веома много полажемо у вјеру и духовност. Kако су се дјеца рађала, једно по једно, а ми обоје били без посла, нисмо имали могућности да све то раније учинимо. Највише захвалности дугујемо куму Радету Пејићу, који је поријеклом из Брезовљана а живи у Аустрији. Од свих оних којима смо се обраћали за кумство, он нам је једини изашао у сусрет и неизмјерно му хвала што нам је помогао и држао нашу дјецу на крштењу”, каже Вида.
Истиче да је породица највеће благо и да је уз дјечију грају све много лакше.
“Иако је наша борба непрестана, захвални смо што су нам дјеца прије свега здрава, способна и разумна и што одговорно извршавају своје обавезе и добри су ђаци у школи. Све остале проблеме ћемо већ некако пребродити”, каже Вида.