Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

Настављени радови на храму у Лилићу

Настављени радови на храму у Лилићу

На православном храму Светог пророка Илије у Лилићу у току су радови на кровној конструкцији и вањском малтерисању.

Свештеник Марио Топаловић упућује посебну захвалност мјештанима Лилића који су издвојили финансијска средства и својим прилозима помогли наставак радова.

„Захваљујући лијепом времену настављамо радове а план је да прије зиме урадимо кров. Већи дио крова биће прекривен цријепом док је на звонику планирано постављање бакра. У току су и радови на вањском малтерисању а радове изводе углавном мајстори из села“, каже свештеник Топаловић.

Он додаје да је на прољеће у плану постављање столарије и фасадирање цркве.

„Православни храм Светог пророка Илије у Лилићу је површине 10×5 метара квадратних а његова градња је започела почетком 2020. године. Средства за изградњу су највећим дијелом прикупљена добровољним прилозима парохијана Лилића и кукуљске парохије“, рекао је свештеник Топаловић.

Стонотенисерима три злата и двије бронзе на републичком првенству у Бањалуци

Стонотенисерима три злата и двије бронзе на републичком првенству у Бањалуци

Чланови Омладинског стонотениског клуба Србац освојили су три златне и двије бронзане медаље на Првом отвореном првенству Републике Српске у стоном тенису које је одржано протеклог викенда у Бањалуци.

Такмичење је одржано за најмлађе кадете, млађе кадете, кадете и јуниоре у мушкој и женској конкуренцији а учешће је узело око 120 такмичара.

Златне медаље у својој конкуренцији освојили су Матеј Топаловић, Андреј Панић и Марија Панић. Бронзана медаља припала је Марку Малешевићу и Алекси Пантелићу.

Боје србачког клуба бранило је 14 такмичара и такмичарки у свим категоријама и сви су постигли запажене резултате иако је за већину њих ово био први овакав турнир, каже предсједник клуба Мића Kуртовић.

Школа стоног тениса у Српцу, иако основана тек прије нешто више од годину дана, даје изванредне резултате , захваљујући прије свега тренерима Дејану Томашу, Саши Томићу и Ведрану Максимовићу.

Почела Дјечија недјеља у Српцу, начелник Млађан Драгосављевић уручио кључ града

Почела Дјечија недјеља у Српцу, начелник Млађан Драгосављевић уручио кључ града

На градском тргу у Српцу данас је почело обиљежавање Дјечије недјеље која ће трајати до 7. октобра под слоганом “(По)дијели радост, знање, љубав“ а учешће у бројним догађајима који су планирани наредних дана узеће више стотина малишана из цијеле србачке општине.

Почетак манифестације озваничен је предајом кључа града кога је полазнику вртића Данилу Микићу уручио начелник општине Млађан Драгосављевић.

У обраћању дјеци, начелник је пожелио да успјешно воде нашу локалну заједницу током Дјечије недјеље.

“Настојимо да вас чувамо, водимо о вама рачуна и стварамо што боље услове за ваш живот, а као доказ за то је изградња новог вртића која је у току, чиме ћете добити много боље услове за рад, игру и едукацију”, рекао је начелник Драгосављевић.

Малишани су начелнику и његовим сарадницима отпјевали и одиграли неколико пјесмица а затим су за говорницом и на транспарентима истакли своја права и цртали цртеже кредом у боји.

У оквиру Дјечије недјеље сутра ће у вртићу гостовати представници Црвеног крста који ће са дјецом разговарати о томе шта је то хуманост а у четвртак ће двадесетак дјеце из старијих вртићких група а посјетити Радио Србац и у прикладној емисији говорити о обиљежавању Дјечије недеље и дјечијим правима. Након тога ће у сали Скупштине општине Србац бити организована “Дјечија скупштина” којој ће присуствовати полазници мјешовите и средње групе.

У петак 7. октобра за малу, средњу и мјешовиту групу биће организован полигон у вртићу а двије старије групе, заједно са малишанима из градишког вртића, учествоваће у Малој олимпијади у спортској дворани “9. јануар” у Српцу гдје ће бити организоване игре са препрекама и полигон, уз додјелу медаља.

Дјечија недјеља ће бити обиљежена и у бројним школама а разне догађаје у склопу ове манифестације одржаће и друге омладинске, невладине и хуманитарне организације из Српца.

Један од њих приредило је Удружење грађана “Ц.Е.З.А.Р.” које је јуче организовало Игре без граница у Основној школи “Доситеј Обрадовић” у Кукуљама.

Око 50 ученика нижих разреда основне школе из Кукуља и Лилића је показало спретност, брзину и таленат.

Из удружења упућују захвалност својим волонтеркама на помоћи и учитељицама на позиву.

Ово је постало традиционално дружење са основцима из Кукуља а у плану је да се виде на истом мјесту и наредне године.

Позив незапосленим женама за пружање подршке у проналажењу посла

Позив незапосленим женама за пружање подршке у проналажењу посла

Kолектив д.о.о. (MojPosao.ba), приватна агенција за посредовање у запошљавању, објављује позив свим заинтересованим и одговарајућим послопримцима за учествовање у пројекту „Подршка незапосленим особама кроз услуге приватне агенције за запошљавање у Босни и Херцеговини“ који финансира Амбасада Шведске а подржава Свјетска банка.

Овај позив је отворен за неактивне и дугорочно незапослене жене с циљем подршке њиховом уласку или повратку на тржиште рада.

На овај пројекат могу се пријавити све жене без обзира на старосну категорију, а које испуњавају сљедеће услове:

  • Дугорочно незапослене (12 мјесеци и више); и/или
  • Пријављене на биро за запошљавање 12 мјесеци или више;- и/или
  • Незапослене жене које су недавно примиле социјалну (новчану) накнаду.

Учешће у Пројекту укључује:

  • Обука и едукација о процесима тражења посла и тржишту рада (припрема и писање биографије, припрема за разговор за посао; “софт” вјештине као што су комуникацијске вјештине, тимски рад; упознавање с правима и одговорностима радника и слично);
  • Савјетовање и спајање са послодавцима;
  • Обука на радном мјесту код послодавца, у занимању које одговара личном профилу незапослене особе.

Све услуге пројекта су бесплатне.

Предност у пружању услуга имаће жене без радног искуства као и жене без универзитетског образовања.

Вашу пријаву на јавни позив попуните на страници www.mojposao.ba или кликом на линк „Пријави се овдје“.

Уколико Вам је потребна помоћ приликом пријаве или имате питање у вези са Пројектом можете се обратити путем e-maila: podrskawb@kolektiv.ba

Позив остаје отворен до 31.12.2022. године.

Додатне напомене:

  • Подршка може укључивати све или само неке од наведених мјера, у зависности од потреба незапослених особа и капацитета Пројекта.
  • У случају превеликог броја пријава, корисници пројекта биће одабрани насумично међу онима који испуњавају услове с обзиром на ограничена финансијска средства Пројекта.
  • Пројекат задржава право даљње провјере навода кандидата и њихове подобности за учествовање и кориштење услуга Пројекта након пријаве кандидата.
  • Пројекат не може гарантовати спајање са послодавцем као ни запошљавање, али услуге Пројекта осигуравају све што је потребно да се кандидати адекватно припреме и развију и/или унаприједе своје вјештине и знања како би били конкурентнији на тржишту рада.
  • Личне податке које подијелите приликом попуњавања пријаве за Пројекат, а у сврху учешћа у Пројекту, похрањују се у базу Kолектива и користе се у сврху дефинисану Пројектом што, између осталог, значи да се могу дијелити са свим заинтересованим странама које су укључене у Пројекат (службе за запошљавање, потенцијални послодавци, партнери и сарадници Kолектива на провођењу пројектних активности те образовне и/или друге установе/организације које пружају услуге обуке/едукације).

Kолектив д.о.о. (MojPosao.ba) постоји и успјешно послује дуже од двадесет година. Нуди услуге посредовања у запошљавању, савјетовање и информисање незапослених особа и послодаваца о могућностима запошљавања, организује оспособљавање и образовање незапослених лица, али и професионално усмјеравање, информисање и савјетовање стручних кадрова. Активно учествује у друштвено-одговорним кампањама и пројектима који се баве питањем побољшања услова на тржишту рада и сарађује са преко 35 хиљада послодаваца и 500 хиљада послопримаца.

У претходном периоду, у оквиру пројекта „Подршка незапосленим особама кроз услуге приватне агенције за запошљавање“, финансираног од стране Амбасаде Шведске у Босни и Херцеговини и уз подршку Свјетске банке, пружене су услуге савјетовања за преко 2.000 корисника пројекта, од којих је преко 500 запослено у сарадњи с преко 100 послодаваца.

Прелиминарни резултати Општих избора у БиХ: Побједа СНСД-а у Српцу на свим нивоима

Прелиминарни резултати Општих избора у БиХ: Побједа СНСД-а у Српцу на свим нивоима

На основу прелиминарних резултата Општих избора у БиХ, Савез независних социјалдемократа однио је побједу на свим нивоима на подручју србачке општине, саопштено је данас из Општинске изборне комисије Србац.

Предсједник Општинске изборне комисије, Душко Митрић, рекао је да је изборни дан протекао без већих проблема а од 17.403 регистрована бирача на подручју општине Србац на јучерашње изборе изашло је 10.155 бирача или нешто више од 58 одсто.

“На основу до сада обрађених гласова, кандидат СНСД-а за српског члана Предсједништва БиХ, Жељка Цвијановић, освојила је 4.690 гласова или 53,9% а кандидат СДС-а Мирко Шаровић 3.215 гласова или 36,95%. У избору за предсједника и потпредсједника Републике Српске, кандидат СНСД-а Милорад Додик освојио је 4.338 гласова или 50,93% а кандидат ПДП-а, Јелена Тривић 3.929 гласова или 46,13%, док су остали кандидати освојили доста мањи број гласова”, рекао je Митрић.

Kада је ријеч о изборима за Парламентарну скупштину БиХ, према ријечима Митрића, највише гласова освојио је СНСД 3.499 или 46,72%, други је ПДП са 1.381 или 18,44% а трећи СДС са 1.200 или 16,02%.

“Што се тиче избора за Народну скупштину Републике Српске, од укупно 8.591 гласа највише је освојио СНСД 3.209, ПДП 1.197, СДС 1.208, ДНС 871, Уједињена Српска 632 а остали су освојили мањи број гласова”, истакао је Митрић.

Према његовим ријечима, потврђени коначни резултати се очекују у року од 30 дана.

На основу прелиминарних резултата Централне изборне комисије БиХ, од важећих 520.486 листића у избору за српског члана Предсједништва БиХ, највише гласова на нивоу Републике Српске освојила је кандидат СНСД-а, Жељка Цвијановић, 275.175 гласова или 52,87%, други је кандидат СДС-а, Мирко Шаровић са 185.828 гласова или 35,70% а трећи кандидат ДНС-а, Ненад Нешић 28.870 гласова или 5,55%.

За предсједника Републике Српске, од важећих 497.662 листића, кандидат СНСД-а, Милорад Додик, освојио је 242.851 глас или 48.80% а кандидат ПДП-а, Јелена Тривић 212.452 гласа или 42,69%, док Сенад Братић из коалиције Покрет држава има највише шанси за позицију потпредсједника из реда бошњачког народа са 8.769 освојених гласова или 1,76%, а Давор Прањић из коалиције коју предводи ХДЗ БиХ предводи трку за потпредсједника из реда хрватског народа са 1.310 или 0,26 одсто гласова.

У избору за Парламентарну скупштину БиХ, највише гласова, на основу до сада обрађених 476.757 важећих листића, освојио је СНСД 202.312 или 42,44%, други је СДС са 89.763 или 18,83%, трећи ПДП са 53.257 или 11,17%, четврти За правду и ред – листа Небојше Вукановића 24.984 или 5,24%, пети Демократски савез-Демос 24.141 или 5,06%, шеста Уједињена Српска са 19.149 гласова или 4,02%, итд.

Од кандидата са подручја србачке општине, највише гласова у избору за Парламентарну скупштину БиХ за сада је освојио кандидат СНСД-а, Милорад Kојић 19.947 гласова или 9,86%, који је на петом мјесту кандидата свих изборних јединица у СНСД-у по броју освојених гласова.

Kада је ријеч о избору за Народну скупштину Републике Српске, Централна изборна комисија БиХ још увијек није саопштила прелиминарне резултате.

Предсједник Општинског одбора СНСД Србац, Млађан Драгосављевић, рекао је да је задовољан како је протекла предизборна кампања а нарочито сам дан избора јер, како каже, није било инцидентних ситуација.

“Грађани су потврдили да препознају резултате рада СНСД-а као носиоца извршне власти и својим гласовима које су нам дали показали су да подржавају све оно што смо учинили како бисмо допринијели развоју наше локалне заједнице у протеклом периоду. Упућујем захвалност свима који су подржали нашу странку на овим изборима”, рекао је Драгосављевић.

Он је нагласио да је СНСД однио побједу на сва четири нивоа у Српцу и да постоје велика очекивања по питању резултата за Парламентарну скупштину БиХ и Народну скупштину РС.

“Kако сада стоје ствари, имаћемо посланика у Парламенту БиХ а надамо се да ће се на исти начин завршити ситуација по броју гласова за Народну скупштину РС и да ћемо и ту имати представника или представнике”, рекао је Драгосављевић.

Предсједник Општинског одбора ПДП Србац, Мићо Малбашић, захвалио се свим грађанима општине Србац који су изашли на изборе и искористили своје демократско право.

“Посебно бих се захвалио онима који су дали подршку нашем кандидату, Јелени Тривић, која заостаје у Српцу за Милорадом Додиком око 410 гласова што је за нас очекивано и ми смо задовољни с тим резултатом, нарочито из разлога што имамо 12 бирачких мјеста у којима је однијела побједу. Ја сам убијеђен да је на републичком нивоу Јелена Тривић освојила већи број гласова од Додика, сматрам да је било неправилности, али без аргумената не бих конкретно говорио”, рекао је Малбашић.

Он је упутио захвалност свим политичким субјектима који су учествовали у изборима истакавши да је кампања била коректна.

“Честитам Савезу независних социјалдемократа који је одрадио добар посао, у шта нисмо ни сумњали. Захваљујем се Општинској изборној комисији и бирачким одборима који су такође одрадили добар посао, иако смо имали одређене примједбе и вршили константан притисак да се поштује правилник. Упућујем захвалност и органима реда који су грађанима омогућили сигуран изборни дан”, рекао је Малбашић.