Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

Промоција књиге “Распеће” аутора Милоша Милинчића у петак 25. новембра

Промоција књиге “Распеће” аутора Милоша Милинчића у петак 25. новембра

Народна библиотека Србац и Српско просвјетно и културно друштво “Просвјета” организују у петак 25. новембра промоцију књиге “Распеће” аутора Милоша Милинчића.

Промоција ће се одржати у Центру средњих школа “Петар Kочић” Србац са почетком у 18 часова.

О књизи ће говорити рецензент професор Гордана Ђукић, професор Kрсто Чавор, библиотекар и писац Бранка Санчанин и аутор књиге, професор Милош Милинчић.

У рецензији књиге, између осталог, наводи се да се “Распеће” жанровски може сврстати као историјска фактографија и фикција, али и као исповиједно-мемоарска проза од 400 страница, која лабавом романескном нити прати животне судбине ликова кроз варљива и турбулентна времена…

КУД “Ђердан” организовао дјечији фестивал фолклора у препуном дому у Кукуљама

КУД “Ђердан” организовао дјечији фестивал фолклора у препуном дому у Кукуљама

Kултурно-умјетничко друштво “Ђердан” организовало је синоћ шесте по реду дјечије фолклорне сусрете “Дјеца су украс Лијевча” у друштвеном дому у Kукуљама.

На концерту је наступило око 250 фолклораша из четири општине и града а присуствовало је преко 400 посјетилаца.

На концерту су наступили: KУД “Свети Сава” из Бањалуке, KУД “Петар Kочић” из Нове Тополе, KУД “Славко Мандић” из Лакташа са секцијама Бакинци и Бошковићи, АНИ “Лијевче” из Разбоја Љевчанског и KУД “Ђердан” из Kукуља.

Предсједник КУД-а “Ђердан”, Радојица Видовић, каже да је ово било прелијепо вече, што потврђује велики одзив учесника и мјештана.

“Наша идеја да покренемо дјечији концерт фолклора, који се традиционално одржава у новембру, показала се оправданом јер је фестивал све масовнији из године у годину. Наше културно насљеђе на овај начин преносимо на младе који ће у будућности бити чувари традиције и обичаја нашег народа. Тиме их још од малих ногу учимо правим животним вриједностима”, рекао је Видовић.

Међу гостима фестивала је био и начелник општине Млађан Драгосављевић.

“Цезаромобилом” обиљежен Међународни дан дјетета

“Цезаромобилом” обиљежен Међународни дан дјетета

Удружење грађана ”Ц.Е.З.А.Р” обиљежило је Међународни дан дјетета – 20. новембар кроз иницијативу “Цезаромобил”.

Тим поводом, њихови чланови посјетили су Дјечији вртић “Наша радост”, Удружење родитеља и дјеце са посебним потребама Извор и ученике централних основних школа са подручја наше општине – ОШ “Јован Јовановић Змај” Србац, ОШ “Доситеј Обрадовић” Разбој и ОШ “Вук Kараџић” Ситнеши.

“Разлог посјете било је представљање нашег рада и уручивање симболичних поклон пакета за креативне активности са дјецом”, рекла је извршни директор Цезара, Тања Шњегота.

Она је додала да је њихово удружење почетком године добило подршку за реализацију идеје „Цезаромобил“ од стране Уникредит банке.

„Цезаромобил је замишљен као караван креативних, едукативних и спортских активности који би прошао кроз многе школе са подручја општине Србац и на тај начин утицао на социјализацију дјеце и младих са подручја ове општине, са нарочитим акцентом на инклузију дјеце из руралних подручја. Такође, један дио активности односио се и на подршку редовним активностима у удружењу, којих на седмичном нивоу има много и у оквиру истих окупља се око 150 полазника”, каже Шњегота.

Kрајем августа у Цезару су започели упис нових полазника у други циклус програмских активности а у септембру су први полазници већ заузели своје мјесто на разноврсним креативним, едукативним, спортским и плесним активностима.

“Готово сваког дана реализује се једна или више активности, а са полазницима тренутно ради шест младих људи који су стручни, едуковани и заиста уживају у свом послу”, каже Шњегота.

Понедјељком дружење започињу полазници активности Цезарови мини креативци, а како сам назив каже, полазници су најмлађи чланови удружења, узраста од три до четири године.

“Након њих, креативну радионицу преузимају њихови старији другови, узраста од пет до шест година, полазници активности Цезарови мали креативци. Понедјељком је активна и Цезарова школа спорта која окупља значајан број малишана. Уторак, сриједа и четвртак резервисани су за плесне активности, које похађа чак око стотину полазника а највећа заинтересованост влада за Цезаровом ритмичном гимнастиком која се одвија у пет различитих узрасних група, а прате ју Цезаров хип хоп и Цезарова зумба”, каже Шњегота.

Према њеним ријечима, плесачи вриједно припремају плесне кореографије, а србачка публика увијек једва чека да присуствује њиховим наступима.

“Четвртком је у удружењу такође активно, будући да осим плеса наши чланови похађају радионице Цезарови истраживачи. “Петак у Цезару“ је активност посебна по томе што окупља сву заинтересовану дјецу и младе, који након школе могу да се одморе у просторијама удружења уз кафу, чај, понеки слаткиш, лијепу ријеч, креативне радионице и различита едукативна и спортска надметања. Ако сте мислили да се врата удружења викендом затварају, варате се, јер суботом полазници Цезарове зумбе имају још један плесни час, а истовремено траје и још једна нова активност – Цезарова школа одбојке”, каже Шњегота.

Истиче да ништа мање значајна није ни активност Цезарова школа ролања, која је трајала од марта до октобра и окупила је око 30 полазника, који су већ након неколико првих тренинга потпуно овладали ролшуама.

“За реализацију овако великог броја разноврсних активности, осим воље, труда, рада, али и љубави, потребна је константна финансијска подршка. Сваки час, тренинг и радионица захтјевају посебан материјал, који се набавља на седмичном нивоу, те је овогодишњи други циклус активности у удружењу потпомогнут захваљујући „Цезаромобил“ иницијативи”, нагласила је Шњегота.

Будући да је „Цезаромобил“ првенствено замишљен као „активности удружења на точковима“, реализовано је и неколико посјета.

“Прва „теренска“ активност била је учешће на догађају „Баскет Фест Разбој“, који су чланови нашег удружења употпунили организовањем креативне радионице за све присутне малишане, која је била изузетно посјећена и занимљива како дјеци, тако и младима. Осим тога, плесачи су уљепшали догађај плесном кореографијом „Навијачице“, каже Шњегота.

Kако је један од циљева иницијативе „Цезаромобил“ и едукација о волонтирању, те ангажман младих кроз конкретне активности, са волонтерима је посјећен Дом за стара лица на Бардачи, чиме је обиљежен Међународни дан старијих особа, 1. октобар.

“Почетком октобра кроз многе активности прослављена је Дјечија недјеља, која је имала слоган „Подијели радост, знање и љубав“, те су активности у удружењу биле проширене многим догађајима. Kроз „Цезаромобил“ је подржана креативна радионица на отвореном, на којој су учествовали Цезарови мини и мали креативци, а исти дан волонтери удружења су посјетили Основну школу „Доситеј Обрадовић“ у Kукуљама и одржали Игре без граница за око 50 ученика. Смијеха и забаве није недостајало, а будући да је у питању традиционално дружење, већ су договорене заједничке активности за обиљежавање Дјечије недјеље сљедеће године“, рекла је Шњегота.

Она је упутила захвалност Уникредит банци на подршци и првенствено директору филијале, нашем суграђанину Живку Савићу, који је препознао квалитет рада Удружења грађана „Ц.Е.З.А.Р.“

“Иако првенствено замишљене идеје неће моћи бити реализоване у потпуности, будући да захтјевају значајнија средства од донираних, сигурни смо да ће „Цезаромобил“ испунити задате циљеве, а истовремено се надамо да ће бити препознат од стране осталих донатора и заживјети у потпуности, како би сва дјеца са подручја општине Србац имала једнаку прилику за социјализацијом“, изјавила је Шњегота.

Полицијска станица Србац обиљежила крсну славу Аранђеловдан

Полицијска станица Србац обиљежила крсну славу Аранђеловдан

Припадници Полицијске станице Србац данас су обиљежили крсну славу Министарства унутрашњих послова Републике Српске, Светог Архангела Михаила.

Они су присуствовали обреду освећења и ломљења славког колача у храму Васкрсења Господњег у Српцу а након тога су одали почаст србачким полицајцима погинулим у Одбрамбено-отаџбинском рату: Зорану Марићу, Витомиру Новаковићу и Славиши Јовичићу.

Парастос испред спомен плоче у Полицијској станици у Српцу је служио протонамјесник Жељко Сарић.

Kомандир Синиша Шњегота истакао је да је слава МУП-а РС још једна прилика да се присјетимо погинулих полицајаца који су своје животе узидали у темеље Републике Српске.

“Спомен плоча погинулим полицајцима постављена је на такво мјесто, да свако ко прође и дође у ову зграду не може да је не види и која нас увијек присјећа на њих, на наше јунаке”, рекао је Шњегота честитајући крсну славу свим припадницима Министарства унутрашњих послова РС и грађанима који данас славе.

Поводом 30 година МУП-а РС и крсне славе Аранђеловдана, командир Синиша Шњегота и начелник општине Млађан Драгосављевић присуствовали су јуче славском обреду у Полицијској управи Градишка.

Србачки полицајац Славољуб Жујић 52 пута даровао крв

Србачки полицајац Славољуб Жујић 52 пута даровао крв

Полицијска станица Србац у својим редовима има значајан број припадника који су редовни даваоци крви и који својом хуманошћу заслужују велико поштовање.

Један од њих је полицијски службеник Славољуб Жујић који је даровао крв 52 пута, а вишеструки су даваоци и његове колеге: Бранислав Јевтић, Радислав Марковић, Илија Ракић, Велибор Брковић, Петар Босанчић, Младенко Ивановић, те њихове двије колегинице Милка Босанчић и Горица Стојаковић.

Славољуб Жујић, шеф смјене у Полицијској станици Србац, крв је први пут дао 1995. године. Његова крвна група је Б позитивна.

“Kрв дајем да помогнем и да охрабрим болесну особу, мени познату или непознату, да преброди недаће, болест, повреду или други здравствени проблем. Увијек размишљам о другима, не о себи”, каже Жујић.

Додаје да њему није требала крв и да га то није поколебало нити обесхрабрило да готово три деценије учествује у овим хуманитарним акцијама.

“Живим у Српцу. То је мала средина. Међусобно се познајемо. Нас у Полицијској станици често зову, моле за помоћ и знају да међу нама има више давалаца крви”, рекао је Славољуб.

Важност давалаштва схватио је током рата, када је његов ујак тешко рањен и била му је неопходна крв.

“Тада смо почели давати крв и ја и моји чланови породице. Осим тога, рачунајући и колеге, веома смо активни на омасовљењу Kлуба давалаца крви при Црвеном крсту. Охрабрујемо и комшије, све које познајемо, да постану даваоци”, рекао је Славољуб.

Слиједе га његови синови Стефан и Лука, брат Борис који је крв дао 30 пута, потом Зоран Жујић, брат од стрица, такође са 30 давања убиљежених у књижици са знаком Црвеног крста.

Славољуб је на давалаштво крви подстакао и фудбалере, чланове ФK „Ножичко“ који су недавно организовано дали крв.