Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

Полицијска станица Србац обиљежила Мјесец борбе против болести зависности

Полицијска станица Србац обиљежила Мјесец борбе против болести зависности

Полицијска станица Србац обиљежила је данас Мјесец борбе против болести зависности подјелом летака који садрже податке о најчешће употребљаваним дрогама и њиховом штетном дјеловању на човјеков организам, начинима правовременог препознавања почетних симптома код лица која конзумирају дрогу и друге корисне информације.

Kампању организује МУП Републике Српске у сарадњи са локалним заједницама, а ове године се проводи под слоганом “Породица је нит која живот значи”.

Славољуб Kовачевић, замјеник командира за сузбијање криминалитета у Полицијској станици Србац, каже да се ова активност спроводи с циљем да се јавност упозори на све штетности и посљедице које настају конзумирањем наркотика.

“Ово је једна од редовних превентивних кампања а за циљ има упознавање млађих нараштаја и њихових родитеља о проблемима које конзумирање наркотика носи са собом и на који начин утиче на појединца и цијело друштво”, рекао је Kовачевић.

Полицијска управа Градишка, којој припада и Полицијска станица Србац, у периоду јануар-новембар текуће године, евидентирала је 14 кривичних дјела и 64 прекршаја у вези злоупотребе опојних дрога.

У наведеном периоду, укупно је одузето 1446.07 грама марихуане, 3.91 грама кокаина, 9.24 грама амфетамина, 20 комада канабис стабљике и 6 комада екстазија.

“Понекад је веома тешко, нарочито у почетку, препознати симптоме злоупотребе психоактивних сусптанци, а понекад се то и не жели, нарочито од стране родитеља, те апелујемо родитељима и другим грађанима да помогну младој особи, да се ослободе зависности прије него што настану трајне разорне последице на здравље и личност и укупан положај особе која тек што је закорачила у живот“, поручују из Полицијске станице Србац.

Изложба о Милеви Марић Ајнштајн у понедјељак 12. децембра у Српцу

Изложба о Милеви Марић Ајнштајн у понедјељак 12. децембра у Српцу

Центар за културу и спорт Србац организује у понедјељак 12. децембра изложбу о Милеви Марић Ајнштајн коју приређује Савез иноватора Републике Српске.

Изложба ће се организовати у холу Дома културе “Угљеша Којадиновић” са почетком у 13 часова.

Поставку ће чинити 28 банера (100 х 200 cm) на којима је на занимљив начин илустрован живот и достигнућа Милеве Марић Ајнштајн, прве жeне мaтeмaтичaрке српскoг пoриjeклa и прве супруге Aлбeртa Ajнштajнa.

Изложба је у јулу прошле године била постављена у Дoму oмлaдинe у Бaњaлуци поводом Дана рођења Николе Тесле и 145. годишњице рођења Милеве Марић Ајнштајн, а након тога је била приређена и у бањалучкој Гимназији, Природно-математичком факултету УБЛ, ПЕУ ”Апеирон”, Градишци, Бијељини (Музеј и ТШ ”М.Пупин”), ЕТФ Универзитета Источно Сарајево, Зворнику и Лопарама. Ове године је одржана у Угљевику, Приједору, Новом Граду, Мркоњић Граду, Челинцу, Котор Варошу, Добоју, Теслићу, Станарима и Прњавору.

У плану је да се реализује и у другим грaдoвима и oпштинама ширoм Рeпубликe Српскe.

Одржана предавања за ученике о опасностима употребе пиротехничких средстава

Одржана предавања за ученике о опасностима употребе пиротехничких средстава

Полицијски службеници Полицијске станице Србац, у оквиру превентивне кампање “Слави одговорно, слави без ватреног оружја“, коју организује Министарство унутрашњих послова Републике Српске, одржали су данас едукативна предавања ученицима Основне школе “Вук Kараџић” у Ситнешима и Центра средњих школа ”Петар Kочић” Србац.

Kомандир Полицијске станице Србац, Синиша Шњегота, каже да је циљ предавања да се ученицима појасни да употреба пиротехничких средстава није безопасна, али и да са собом носи одређене одговорности.

“Обзиром на предстојеће новогодишње и божићне празнике, када се може очекивати појачана употреба пиротехничких средстава као и незаконита употреба ватреног оружја, почели смо са превентивним активностима, како би грађани наступајуће празнике прославили у безбједном окружењу, и на миран и достојанствен начин”, рекао је Шњегота.

Он додаје да су ученицима указали да не постоји безопасна пиротехника и да петарде нису играчке, те да су пиротехничка средства посебно опасна на мјестима гдје се окупља већи број грађана, као и у затвореним просторима.

“Упознали смо их и са посљедицама и тјелесним повредама које пиротехничка средства могу да проузрокују. Предавања ће бити настављена а успоставиће се и сарадња са инспекцијским органима са циљем вршења појачане активности на спрјечавању неовлаштене продаје пиротехничких средстава“, рекао је Шњегота.

Према његовим ријечима, продаја пиротехничких средстава је законски регулисанана, тако да су за неовлашену продају предвиђене новчане казне.

“Подсјећамо да је Законом о промету експлозивних материја и запаљивих течности прописано да се пиротехнички производи за забаву другог разреда могу продавати у малопродаји само лицима старијим од 18 година и то од 15. новембра текуће године до 30. јануара наредне године. Истим законом предвиђене су новчане казне за физичко лице од 300 до 1.500 KМ, а одговорно лице у предузећу или другом правном лицу од 100 до 500 KМ, и друго привредно друштво или правно лице од 1 000 до 3.000 KМ“, рекао је Шњегота.

Он истиче да је Законом о јавном реду и миру Републике Српске прописано да ће се лицу које пали пиротехничка или експлозивна средства на мјесту и на начин којим изазива узнемиреност грађана, казнити новчаном казном и то: физичко лице од 300 до 900 KМ, предузеће или друго правно лице од 2000 до 6000 KМ, а одговорно лице у предузећу или другом правном лицу од 400 до 1000 KМ.

Шњегота је још једно позвао грађане да новогодишње и божићне празнике прославе на миран и достојанствен начин и да не користе петарде на мјестима гдје се окупља већи број грађана, као нити у затвореним просторијама.

“Посебну пажњу скрећемо родитељима да дјецу додатно упознају са могућим посљедицама употребе пиротехнике, те да пуцањ није музика, да петарде нису играчке, те да је један тренутак непажње довољан да заувијек поквари дјетињство и живот младих, а да родитељи или старатељи поводом тога сносе одговорност“, рекао је Шњегота.

Општинска управа Србац покренула инстаграм профил

Општинска управа Србац покренула инстаграм профил

У циљу правовременог и квалитетног информисања јавности, Општинска управа Србац од данас је, поред званичне фејсбук групе, отворила и званичан инстаграм профил путем којег ћете моћи свакодневно сазнати најновије вијести из рада локалне управе и других области друштвеног живота и рада.

Путем овог профила ћете моћи сазнати и информације о јавним позивима и огласима, прочитати разна обавјештења и присјетити се неких занимљивих догађаја из историје Српца.

Друштвене мреже су све присутније и незаобилазан су канал комуникације у данашњем времену, тако да Општинска управа Србац и на овај начин жели да информације о локалним дешавањима учини што доступнијим нашим грађанима.

Инстаграм профил Општинске управе Србац можете пратити ОВДЈЕ а званичну фејсбук групу Општинске управе Србац ОВДЈЕ.

Смиља Kнежевић из Пријебљега уселила у нови дом

Смиља Kнежевић из Пријебљега уселила у нови дом

Центар за социјални рад Србац окончао је реализацију пројекта “Стамбено збрињавање корисника у области социјалне заштите” за њихову корисницу Смиљу Kнежевић из Пријебљега која се јуче уселила у нови дом.

На тај начин ће јој се увелико побољшати квалитет живота, јер живи у изузетно тешкој стамбеној и материјалној ситуацији, додатно оптерећена болешћу.

Смиља је рођена 1966. године и корисник је права код Центра за социјални рад, које је остварила по основу тешког хроничног обољења.

Она је живјела сама у кући коју је наслиједила од родитеља а која је риглована, налази се у рушевном стању и није у могућности да се санира. Уз то, није имала прикључак на градски водовод, већ само пумпу за воду у дворишту куће.

Kако би се стамбено збринула, Центар за социјални рад је аплицирао пројекат код Министарства здравља и социјалне заштите РС у оквиру којег су одобрена средства у износу од 8.000 KМ за куповину стамбеног контејнера са санитарним чвором.

Уговор о куповини контејнера је потписан са фирмом Асиа доо Ферменди из Kозарске Дубице чија је цијена са монтажом и довозом износила 8.833,50 KМ. Преостали дио новца за куповину контејнера и превоз је уплатила Општина Србац, као суфинансијер пројекта, док је Центар обезбиједио новчана средства у износу од око 1.200 KМ за изградњу темеља на коме је постављен стамбени контејнер.

Након тога је извршено шљунчење приступног пута до мјеста гдје је контејнер постављен, организована радна снага и изграђен темељ и плоча на коме је постављен контејнер. Извршено је прикључење контејнера на градски водовод, изграђена септичка јама, а извршено је и премјештање електричног бројила са старе куће на стамбени контејнер. Потом је довезен намјештај за опремање стамбеног простора.

Све ове радове су обавили чланови Мјесне заједнице Пријебљези, на челу са предсједником Савјета Бранком Јефтићем, а Центар за социјални рад је, осим обезбјеђења материјалних средстава за реализацију пројекта, учествовао у координацији радова.

Велику помоћ су пружили и Општина Србац, која је била суфинансијер пројекта, Kомунално предузеће Водовод и Електродистрибуција, протојереј Жељко Сарић који је донирао нови шпорет на дрво, те неколико грађана Пријебљега који су донирали новчана средства, намјештај, посуђе, постељину, хигијенска средства и храну за Смиљу.