Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

Расписан јавни оглас за давање у закуп пашњака у својини општине Србац

Расписан јавни оглас за давање у закуп пашњака у својини општине Србац

Начелник општине Млађан Драгосављевић расписао је данас јавни оглас за давање у закуп пашњака у својини општине Србац у укупној површини од 213494 m² (21.3494 ha) хектара у катастарској општини Бајинци, уписано у посједовни лист бр. 36/5.

Пашњак из овог огласа даје се у закуп путем прибављања писаних понуда системом блок парцела ради обављања испаше у оквиру сточарске производње и не може се користити у друге сврхе.

Пашњак из овог огласа даје се у закуп за испашу у оквиру сточарске производње на период од 10 година, почевши од дана закључивања уговора о закупу.

Максимална површина пољопривредног земљишта која се може дати у закуп привредном друштву, предузетнику и физичком лицу за обављање испаше у оквиру сточарскe производње износи до 21.3494 ha.

Понуђач не може поднијети понуду на већу површину пољопривредног земљишта него што је максимално дозвољена у огласу.

Годишња цијена закупнине једног хектара (1hа) пашњака из овог огласa износи за: I класу 60,00 КМ, II класу 55,00 КМ, III класу 50,00 КМ, IV класу 45,00 КМ, V класу 40,00 КМ и VI, VII и VIII класу 30,00 КМ.

Годишња закупнина за прву годину закупа уплаћује се прије закључења уговора о закупу у новчаном износу умањеном за износ уплаћене кауције. Годишња закупнина за сваку наредну годину закупа уплаћује се унапријед 30 дана од датума закључења уговора.

Право учешћа на јавном огласу за давање у закуп пашњака у својини Општине Србац имају привредна друштва регистрована за обављање пољопривредне дјелатности, основана у складу са прописима Републике, предузетници регистровани за обављање пољопривредне дјелатности, регистровани у складу са прописима који регулишу ову област и физичка лица (носиоци регистрованих пољопривредних домаћинстава) која се баве пољопривредном производњом, а који испуњавају опште услове прописане чланом 3. Одлуке о расписивању Јавног огласа за давање у закуп пашњака у својини Општине Србац путем прибављања писаних понуда („Службени гласник Општине Србац“, број: 4/22) и посебне услове из овог Јавног огласа.

Увид у документацију: графички преглед катастарских парцела (копије индикационих мапа),извод из ПЛ-а, односно блок парцела које су предмет давања у закуп, може се извршити у згради Општине Србац на адреси: Трг бораца 1, у просторијама Одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности, канцеларија број 4, сваког радног дана од 07.30 до 15.00 часова. Контакт особе: Марко Михољчић, Милан Берић и Слађана Звиздало Сувајац, телефони: 051/740-001, 740-044, 740-124 (локали 130 и 127).

Рок за подношење понуда је 15 дана од дана објављивања Јавног огласа.

Отварање понуда извршиће Комисија за давање у закуп пашњака у својини Општине Србац дана 27.12.2022.године у 10 часова у сали бр. 2 Општине Србац. Понуђачи или њихови писмено овлашћени заступници имају право да присуствују отварању понуда.

Више информација може се прочитати у тексту јавног огласа који је објављен на нашој интернет страници ОВДЈЕ, гдје се могу преузети и потребни обрасци за пријаву и изјаве.

“Миленијум” на хуманитарној представи прикупио 1070 KМ за акцију “Kућа од срца”

“Миленијум” на хуманитарној представи прикупио 1070 KМ за акцију “Kућа од срца”

На хуманитарној представи која је у суботу 10. децембра одржана у Дому културе “Угљеша Kојадиновић” у Српцу прикупљено је 1070 KМ за изградњу куће за самохрану мајку Невену Игњатић из Српца у склопу акције “Kућа од срца”.

Представу “Сањари” извело је Аматерско позориште “Миленијум” чиме је обиљежено 16 година постојања и рада невладине организације која окупља младе који желе да на квалитетан начин проведу своје слободно вријеме.

Предсједник НВО “Миленијум“, Санела Видовић, каже да је сав приход од продатих улазница, по цијени од 5 КМ, усмјерен за ову хуманитарну акцију. Она додаје да је циљ њиховог дјеловања да млади људи, кроз низ активности, покушају да се усмјере према правим вриједностима у животу.

“Из године у годину се трудимо да младима пружимо низ занимација како би се препознали и на тај начин формирали себе као личности. Постали смо препознатљиви по аматерском позоришту и драго нам је да је сала Дома културе била попуњена што нам даје додатну снагу да у наредном периоду будемо још бољи. Захваљујемо се на подршци Општини Србац, Министарствима породице омладине и спорта и просвјете и културе као и свим приватним фирмама са подручја наше општине који нам помажу у раду“, рекла је Видовић.

Представа “Сањари“ за коју је режију урадила позната глумица Народног позоришта РС, Слађана Зрнић, освојила је награду на Омладинском фестивалу позоришта РС.

“Драго ми је да видим да заједно са нама расте и позоришна публика у Српцу, али и широм Српске. Гдје год смо играли сале су биле пуне. Представа “Сањари” кроз забаву и на неки хумористичан начин приказује живот и проблеме данашњих средњошколаца“, рекла је Зрнић и додала да ће сарадња са младим глумцима бити настављена и у наредном периоду.

Замјеник начелника општине, Владимир Гужвић, честитајући јубилеј истакао је да је баш ова организација небројено пута била иницијатор многих акција што је препознато и у локалној управи која подржава рад Миленијума и додаје да ће тако бити и убудуће.

Директор “Центра за културу и спорт“, Радован Митраковић, истакао је да представа “Сањари” показује да позориште у Српцу добија све већу улогу и обећао да ће се у наредној години радити на томе да буде организовано што више позоришних представа јер је ријешен дугогодишњи проблем сцене.

“Набављена је нова расвјета, разглас и микрофони што омогућава и већим позоришним трупама квалитетније услове за одигравање представа”, рекао је Митраковић.

У склопу јубилеја Миленијума, у недјељу 11. децембра гостовали су и чланови Драмске сцене СПKД “Просвјета” из Прњавора који су одиграли бесплатну представу “То нисам ја”.

Ова представа, у маниру форум театра, пропитује диктат друштвених мрежа, утицај интернета и опасности које он са собом доноси.

Изводи је 12 младих глумаца који на интересантан начин, кроз пет повезаних прича, говоре о најчешћим грешкама и погрешним изборима младих.

Изгубивши контакт са реалношћу, они су завршили у менталној установи гдје изнова проживљавају сопствене трауме без коначног рјешења и излаза.

Донатори за два дана обиљежавања манифестације Миленијума били су фирме “Тат-Kом”, “Наша боровница” и “Атом компани”, Ресторан Монументал, Пекара Сунце и трговинска радња “АДС”.

Изабрано ново руководство Општинске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила

Изабрано ново руководство Општинске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила

У скупштинској сали у петак 9. децембра је одржана скупштина Општинске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Србац на којој су разматрани годишњи документи и изабрано ново руководство.

За предсједника је изабран Драгутин Станојевић, за предсједника скупштине Невена Билановић, а за представника Општинске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила у републичкој организацији је изабран Бојан Kљајчин.

Kада су у питању годишњи извјештајни документи, новоизабрани предсједник Драгутин Станојевић је рекао да су усвојени једногласно, а изнесен је приједлог да се тражи већа финанијска подршка, јер тренутно нису у могућности да обезбиједе неопходну опрему за рад.

“Веома је важно што није било замјерки на рад наше организације и сви делегати су били задовољни оним што је урађено. Једина замјерка је био план финансијских средстава за наредну годину који је недовољан и потребно нам је повећање, посебно због набавке опреме, а тим поводом ћемо се обратити Општини Србац и другим институцијама“, рекао је Станојевић.

Он је 14 година био секретар организације, а након именовања за предсједника, каже да ће се његова залагања највише односити на неколико дугогодишњих проблема са којима се чланови сусрећу.

“Један од проблема јесте проналазак несталих, јер је процес у застоју и нема никаквих резултата дјеловања Института за тражење несталих лица БиХ. Поред тога, велики проблем представља запошљавање и стамбено збрињавање дјеце погинулих бораца. У наредном периоду, у плану је да се пажња посвети и родитељима погинулих бораца, јер се ту углавном ради о мајкама и очевима који су загазили у дубоку старост, а ми желимо да им посветимо пажњу, да знају да нису сами и напуштени“, рекао је Станојевић.

Додао је да ће Општинска организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила наставити да учествује у организовању разних догађаја који за циљ имају чување од заборава свих жртава које су страдале у одбрани отаџбине.

Изборној сједници присуствовао је и начелник Одјељења за општу управу Душко Митрић.

Представници Општине Србац на округлом столу “Комора у дигиталном добу”

Представници Општине Србац на округлом столу “Комора у дигиталном добу”

У склопу обиљежавања 120 година постојања и рада Подручне привредне коморе Бања Лука, у понедјељак 5. децембра одржан је округли сто „Комора у дигиталном добу“, којем су присуствовали и представници Општинске управе Србац.

На старучном скупу су учествовали истакнути привредници, економисти и представници партнерских организација и привредних комора из земље и региона који су дали приједлоге за развојне пројекте и унапређење услуга Коморе у дигиталној ери.

У склопу обиљежавања јубилеја Коморе, одржани су разни догађаји од 1. до 6. децембра који су приказали прошлост, садашњост и будућност коморског дјеловања на нашем подручју.

„Ц.Е.З.А.Р.“ уручио волонтерске књижице и дипломе најактивнијим волонтерима

„Ц.Е.З.А.Р.“ уручио волонтерске књижице и дипломе најактивнијим волонтерима

Удружење грађана „Ц.Е.З.А.Р.“ организовало је данас пријем за волонтере који су били активни у 2022. години, поводом обиљежавања Међународног дана волонтера.

Данашње дружење била је прилика за ретроспективом свих волонтерских активности у току године, уз подјелу волонтерских књижица, диплома најактивнијим волонтерима и захвалница појединцима и организацијама које су пружале помоћ у току године а приређена је и изложба фотографија и новинских чланака о раду удружења.

У 2022. години активно је било око 50 србачких волонтера а у бази србачког удружења налази се чак 450 младих људи који су до сада прошли кроз разне волонтерске активности.

Као што је обичај већ неколико година уназад, проглашен је и волонтер године, а у 2022. години признање је заслужено отишло у руке Ирини Кљајчин, која је била укључена у већину активности удружења.

Ирина је проглашена и за једног од пет најбољих волонтера у Републици Српској на централној манифестацији у Бањалуци, а иза себе има преко хиљаду волонтерских сати.

“Бити волонтер године је велика част и успјех и драго ми је што је неко препознао мој труд и рад. Своје вријеме често користим на хуман начин, помажући другима, и увијек ми је драго када могу одвојити за волонтирање барем сат до два дневно”, каже Ирина.

Додаје да је већ једну волонтерску књижицу испунила а тренутно попуњава другу.

“Неке од активности које ћу памтити су дружења са волонтерима из Белгије у Бардачи, у оквиру програма Ерасмус плус. Упознали смо људе са истим погледима на живот, радили бројне корисне активности и створили нова пријатељства”, истакла је Ирина.

Иза Удружења грађана „Ц.Е.З.А.Р.“ је веома активна и успјешна година. Већ трећу годину ово удружење је сједиште Волонтерског сервиса Републике Српске, што потврђује да је волонтерски активизам младих Српчана био веома заступљен, како на локалном и регионалном, тако и републичком нивоу.

“Ове године смо имали 50 јако активних волонтера и остаје нам све мањи број волонтерских књижица. Сви они се јако обрадују кад добију књижице у које се трудимо забиљежити сваку активност и то им јако значи за њихово школовање, развој и напредак”, каже Шњегота.

Истиче да волонтирање није обавезно али да је велики број младих заинтересован да пружи свој допринос у разним друштвеним активностима.

“Најчешће их питамо шта желе да раде и у складу с тим организујемо волонтерске активности. Велики број програма је креиран управо од стране наших волонтера и ту имамо највећи успјех јер су они бирали шта да раде”, истакла је Шњегота.

Она је изразила понос што је Ирина Кљајчин, као чланица њиховог удружења, проглашена међу пет најактивнијих у Српској.

“Она је била активна не само ове, већ и претходних година, како у Цезару, тако и у НВО “Миленијум” и Центру средњих школа “Петар Кочић”. Препознали смо да има потенцијал да буде међу најбољима у Српској и поносни смо како на њу, тако и на остале наше волонтере”, рекла је Шњегота.

Данашњем догађају присуствовао је и начелник општине Млађан Драгосављевић.

“Упућујем честитке свим члановима Цезара и њиховим волонтерима а нарочито Ирини Кљајчин као најактивнијој у Српцу и Републици Српској и посебно смо поносни због те чињенице. Указујемо максималну пажњу Цезару и другим омладинским удружењима кроз новчана давања из буџета и својим активностима које обављају током године показују да заслужују пажњу заједнице”, рекао је начелник Драгосављевић.

До краја године волонтере очекује још неколико акција, а једна од најзначајнијих ће бити организација традиционалног Новогодишњег концерта удружења “Ц.Е.З.А.Р.”.