Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Новости

Србачким фирмама омогућен пробој на аустријско тржиште

Србачким привредницима до краја ове године биће омогућено да се значајније пробију на аустријско тржиште, прошире сарадњу са постојећим или започну сарадњу са потенцијалним партнерима у Аустрији.

Ово је изјавио Младен Филиповић, шеф Представништва Републике Српске у Аустрији, који је данас у скупштинкој сали у Српцу одржао презентацију о могућностима пружања подршке домаћим, извозно оријентисаним фирмама, при повезивању са кључним секторима и компанијама у Аустрији.

Презентацији су присуствовали представници локалне управе, на челу са начелником општине Млађаном Драгосављевићем и предсједником Скупштине општине Милошем Будићем, као и двадесетак србачких привредника који су показали интерес за услуге Представништва.

Филиповић је рекао да се подршка привредном сектору пружа кроз три фазе пројекта: Biz registar, Outreach program i Show room и изразио задовољство што је велики број фирми из Српца изразио спремност и могућност да узму учешће.

Kроз Biz registar се нуди могућност да се све фирме региструју у јединствену базу која је доступна на њемачком језику, гдје аустријске фирме могу добити све податке о нашим предузећима директно у Представништву Републике Српске, без потребе да самостално истражују тржиште.

“Наш фокус је тренутно на програму Outreach гдје нудимо могућност слања података о домаћим фирмама директно аустријским компанијама. У договору са нашим привредницима и њиховим потребама, циљано изаберемо десетак аустријских фирми, контактирамо њихов менаџмент и увежемо их са нашим компанијама. Уз то, организујемо тренинге, састанке, припрему понуде и подршку при даљим корацима на аустријском тржишту”, рекао је Филиповић.

Он додаје да се у трећој фази Show room, нуди могућност да се представи домаћи производ у изложбеном простору у Линцу, који је отворен уз подршку Владе Републике Српске. Овдје су тренутно представљени производи преко 30 компанија из Републике Српске, међу којима су и србачка предузећа “Фора” и “Дрвопродекс”, а циљ је да до средине ове године буде присутно преко 100 компанија из Српске.

“Намјеравамо да се једном мјесечно организују окупљања у Линцу, сваки пут са различитим темама, које ће подједнако бити занимљиве, како грађевинском, металском, тако и другим секторима. Овај простор је доступан и за разне скупове и форуме, а могу га користити и општинске управе како би се представиле потенцијалним инвеститорима”, нагласио је Филиповић.

Он је поручио србачким привредницима да испуне неколико важних корака како би се већ током ове или идуће седмице кренуло са програмом подршке извозу.

“На првом мјесту треба кренути са анализом властитог предузећа и извозних капацитета, као и анализу тржишта. Потребни су нам подаци о профилима фирми из Аустрије које су интересантне за сарадњу нашим привредницима. Планирамо и организацију појединачних тренинга, као и припреме за одлазак наших привредника у Аустрију током јесени, када би се требала нормализовати епидемиолошка ситуација. Тада ће се организовати и појединачни договорени термини са аустријским фирмама. Планирано је и учешће наших привредника на сајмовима и форумима”, истакао је Филиповић.

Он је изразио задовољство што ће се ускоро у Српцу отворити погон аустријске компаније “Pewag” који ће запослити око стотину радника и који већ има развијену производњу у Лакташима на изради ланаца за заштиту гума.

“Србац је сљедећа локација ове компаније у Републици Српској, што је остварено уз посредство нашег Представништва. Ова инвестиција би убрзо требала кренути са реализацијом, а то зависи и од епидемиолошке ситуације”, рекао је Филиповић.

Начелник општине Млађан Драгосављевић рекао је да очекује конкретне резултате од сарадње са нашим Представништвом у Аустрији.

“Већ одређено вријеме имамо контакте, што је довело до тога да ускоро очекујемо долазак новог инвеститора, а остварила се и могућност да наше фирме пронађу нове партнере у Аустрији, што ће се итекако одразити на развој привреде у Српцу”, рекао је Драгосављевић.

Начелник Одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности Марко Михољчић рекао је да је пандемија вируса корона успорила сарадњу са Представништвом Републике Српске у Аустрији, те изразио увјерење да је ово почетак интензивније сарадње.

“Вјерујем да ће наши привредници имати велику корист и да ће пронаћи ново тржиште”, рекао је Михољчић.

У дане празника у Српцу девет нових случајева вируса корона

У дане првомајских и васкршњих празника, од четвртка 29. априла, у Српцу је нови вирус корона потврђен код девет особа, од чега PCR методом код двије особе, а брзим антигенским тестом код још седам особа.

Према подацима хигијенско-епидемиолошке службе Дома здравља Србац, заражено је пет мушких и двије женске особе, од чега двије особе имају тежу клиничку слику и налазе се на болничком лијечењу у Општој болници Градишка, док остали имају блаже симптоме.

Од сутра се наставља процес имунизације грађана у Спортској дворани “9. јануар” у Српцу, а на програму је вакцина Астра Зенека.

Закључно са данашњим даном, на подручју општине Србац, у изолацији се налазе 33 особе, од којих је 12 активно позитивно на вирус корона.

Од почетка пандемије, према подацима Одјељења за инспекцијске послове, на подручју општине Србац је заражено 975 особа, од којих су се опоравиле 924 особе, а преминуло је 39 лица.

У посљедња 24 часа извршено је тестирање 561 лабораторијског узорка у Републици Српској, а нови вирус корона потврђен је код 83 особе.

Ради се о 45 мушких и 38 женских особа, од којих је осам млађе, 51 средње и 24 особе старије животне доби. Према мјесту пребивалишта, 34 особе су из Бањалуке, 17 из Бијељине, шест из Зворника, по четири из Добоја, Kотор Вароша и Лакташа, три из Теслића, по двије из Прњавора, Станара и Фоче и по једна особа је из Брода, Дервенте, Мркоњић Града, Шамца и Шипова.

Институту за јавно здравство Републике Српске пријављена су 24 смртна случаја код којих је потврђено присуство вируса корона. Ради се о особама средње и старије животне доби од којих је шест соба из Бањалуке, три особе из Теслића, по двије особе из Дервенте, Невесиња и Вишеграда и по једна особа из Фоче, Лакташа, Требиња, Пала, Петрова, Вукосавља, Добоја и Зворника.

До сада је у Републици Српској потврђено 62.061 случај вируса корона, а преминуло је укупно 3.431 особа код које је потврђен тест на вирус корона.

У Републици Српској, од новог вируса корона, до сада се опоравило 42.976 особа, а тестирано је укупно 259.205 особа.

Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 753, у Универзитетском клиничком центру Републике Српске 300, а у осталим болницама 453. На респиратору је 70 особа (36 у Универзитетском клиничком центру Републике Српске, 34 у осталим болницама).

У Републици Српској под здравственим надзором тренутно је 6.068 особа, а надзор је завршен код 181.036 особа.

Фонд солидарности Борачке организације гради кућу Драги Мирјанићу из Нове Веси

Драги Мирјанићу, демобилисаном борцу прве категорије из Нове Веси, почела је изградња породичне куће по програму Фонда солидарности Борачке организације општине Србац.

Ових дана је завршена прва фаза која се односила на бетонирање темеља и излијевање прве плоче.

Драго живи у домаћинству са оцем, у кући која је трошна и дотрајала и која представља потенцијалну опасност за безбједност боравка у њој, а није у стању да самостално ријеши свој проблем становања.

Предсједник Мјесне борачке организације Нова Вес, Радован Тошић, каже да Драго већ дуже вријеме има овај проблем, а формирањем и активностима Фонда солидарности, на стамбеном збрињавању најугроженијих чланова, стекли су се услови да се и он ријеши. Мјесна борачка организација је кандидовала Мирјанића за потпуно стамбено збрињавање, а Фонд солидарности је прихватио приједлог, и радови су почели.

Почетку градње куће обрадован је Драган Алексић, предсједник Предсједништва Борачке организације Србац.

“Изузетно ме радује градња куће за нашег саборца Драгу. Протеклог викенда постављен је темељ и прва плоча, а почетком маја, након васкршњих празника, Фонд солидарности ће на градилиште испоручити комплетан материјал за наставак радова, све до крова. Средства за материјал су обезбијеђена. Радује и чињеница да су досадашњи радови извршени од стране Драгиних сабораца и комшија добровољним и солидарним радом, а тако ће се наставити до краја”, каже Алексић.

У овом тренутку, поред куће за Мирјанића, Фонд солидарности води активности на градњи још двије куће за демобилисане борце.

“Фикрету Бакоњићу из Kобаша достављен је комплетан грађевински материјал вриједности 5.000 KМ и радови на изградњи започињу за који дан, док се у Kукуљама изводе радови на градњи куће нашем члану Остоји Балабану гдје су у току завршни радови на изградњи темеља и прве плоче. Ове активности води Мјесна борачка организација Kукуље уз свесрдну помоћ и подршку сабораца, његових комшија и пријатеља. И за ову кућу Фонд је обезбиједио средства за комплетан грађевински материјал који ће бити достављен убрзо на градилиште”, каже Алексић.

Додаје да ће паралелно са градњом ове три куће, Фонд у складу са својим Програмом рада и усвојеном коначном ранг листом за 2021. годину рјешавати и захтјеве за адаптацијом постојећих стамбених објеката.

“Једна таква акција је завршена постављањем нове столарије на кући Стојана Вујановића из Kаоца, а у плану је да се до краја године реализује још десет сличних акција”, каже Алексић.

Драган Алексић упутио је честитку свим члановима Борачке организације и њиховим породицама али и грађанима општине Србац за највећи хришћански празник Васкрс, са жељом да га проведу у здрављу, миру и породичној срећи.

“Изражавам захвалност Борачке организације свим правним и физичким лицима који су до сада новчано подржали активности Фонда, и позивам све људе добре воље да подрже и новчано помогну у складу са својим могућностима”, рекао је Алексић.

Служена васкршња литургија у храму Васкрсења Господњег у Српцу

Србачки вјерници окупили су се јутрос у храму Васкрсења Господњег у Српцу како би обиљежили најрадоснији хришћански празник Васкрс. Свету литургију служио је протонамјесник Жељко Сарић уз саслужење свештеника Александра Kустурића и Петка Вуковића.

Бројни грађани су се причестили и тако окончали вишенедјељни пост а свим вјерницима су подијељена васкршња јаја.

Изводе из Васкршње посланице патријарха Порфирија читао је свештеник Петко Вуковић који је навео да је Васкрсење Христово највећи догађај у историји видљивог и невидљивог свијета због чега је он непоновљив догађај. Додао је да је Васкрс ново стварање, а за човјека ново рађање.

У посланици су упућене молитве духовној браћи и сестрама на Kосову и Метохији са поруком да остану чврсти и постојани у вјери, нади и љубави, као и вјерницима у Црној Гори, Републици Српској и БиХ и другим земљама бивше Југославије.

Упућене су мисли и молитве свим болеснима, а нарочито инфициранима вирусом корона, као и свим љекарима и медицинском особљу који, ризикујући свој живот, боре се да спасу обољеле.

У обраћању вјерницима, протонамјесник Жељко Сарић се такође осврнуо на пандемију, истакавши да је захватила све народе свијета, али да Васкрсење увијек буди у човјеку вјеру и наду да ће бити боље.

Он је пожелио да Васкрс донесе мир, радост, благослов и свако добро свима који данас прослављају овај велики празник.

„Позивам вјернике који су у могућности да нам помогну у опремању новог храма. Недавно смо набавили нове иконе и уредили ограду на балкону, а сада нам предстоји набавка тепиха, што ће такође бити значајна инвестиција. Планирамо ускоро наставити и са уређењем околине храма“, рекао је Сарић.

Свете литургије су данас служене и у другим храмовима широм србачке општине а велики број вјерника је присуствовао уранку и у манастиру Осовица.

Начелник и предсједник честитали Први мај

Начелник општине Млађан Драгосављевић и предсједник Скупштине општине Милош Будић упутили су честитку поводом Првог маја – Међународног празника рада свим грађанима, радницима и синдикалним организацијама у општини Србац са жељом да га проведу у добром здрављу и расположењу и да вријеме које је пред нама донесе боље економске и социјалне услове за живот.

У честитки се наводи да је пандемија вируса корона и ове године отежала рад у приватном и јавном сектору, али су уз помоћ институција Републике Српске, које су чврсто опредијељене да наставе са подршком привреди и заштити радника, настале штете у великом дијелу саниране и сачувана многа радна мјеста.

„На Први мај кроз историју су се славили социјални и економски успјеси радничке класе и синдикалног покрета. Овај празник симболизује право на рад а тиме и право људи свих вјера и нација на достојан живот и егзистенцију. Међутим, данас се читав свијет суочава са бројним изазовима и свима нама је заједничка жеља да друштвени и јавни живот што прије вратимо у нормалу.

Надамо се да ће што прије доћи до значајнијег покретања и враћања економије и привреде на пређашњи ниво и да ће, у пуном обиму, почети функционисати још неке дјелатности, попут угоститељства и туризма, које су међу најугроженијима у овом тренутку.

У овом тренутку, наш превасходни интерес је да сачувамо људске животе и здравље нашег становништва, како бисмо из ове кризе изашли са што мање посљедица због чега позивамо све грађане да поштују званичне препоруке и проводе заштитне мјере.

Здравство у Републици Српској је исцрпљено до максимума због борбе са опаким вирусом, тако да ће медицински радници и ове године празник провести на првим линијама одбране од ове пошасти, као што су то и чинили у протеклих више од годину дана. Зато сви требамо, у што је могуће већој мјери, избјегавати велика окупљања, носити заштитна средства и бити одговорни у сваком погледу како би се смањио број преминулих и заражених и растеретио здравствени сектор.

Вјерујемо да ће вријеме које је пред нама донијети услове да кренемо са још значајнијим развојем, покренемо нове производне капацитете и отворимо нова радна мјеста, за шта већ постоје конкретни планови и договори са више инвеститора, чим се за то створе повољни услови.

Са жељом да наставимо са зацртаним развојним циљевима и ускоро однесемо побједу над невидљивим непријатељем, желимо Вам да у добром расположењу проведете предстојеће првомајске празнике”, каже се у честитки начелника општине Млађана Драгосављевића и предсједника Скупштине општине Милоша Будића.