Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Новости

Четири нова случаја вируса корона у Српцу у протекла два дана

На територији србачке општине у протеклих 48 часова регистрована су четири нова случаја вируса корона, од чега су PCR тестом евидентирана три случаја, а брзим антигенским тестом један случај.

Закључно са данашњим даном, на подручју општине Србац у изолацији се налази 27 особа од којих је девет активно позитивно на вирус корона.

Од почетка пандемије, према подацима Одјељења за инспекцијске послове, на подручју општине Србац је заражено 979 особа, од којих су се опоравила 931 особа, а преминуло је 39 лица.

Од посљедњег извјештаја о епидемиолошкој ситуацији у Републици Српској, у протекла 24 часа, у Институту за јавно здравство Републике Српске, извршено је тестирање 1.118 лабораторијских узорака, а нови вирус корона потврђен је код 132 особе.

Ради се о 64 мушке и 68 женских особа, од којих је 14 млађе, 70 средње и 48 особа старије животне доби.

Према мјесту пребивалишта, 19 особа је из Бијељине, 16 из Бањалуке, 13 из Добоја, по осам из Дервенте и Мркоњић Града, по шест из Лакташа и Приједора, пет из Градишке, по четири из Сребренице и Теслића, по три из Билеће, Брода, Kозарске Дубице, Српца и Угљевика, по двије из Зворника, Kотор Вароша, Лопара, Невесиња, Сокоца и Шамца и по једна из Берковића, Вишеграда, Гацка, Источне Илиџе, Источног Дрвара, Источног Старог Града, Источног Новог Сарајева, Kалиновика, Kостајнице, Модриче, Новог Града, Пала, Петровца, Прњавора, Фоче и Челинца.

Институту за јавно здравство Републике Српске пријављено је 11 смртних случајева код којих је потврђено присуство вируса корона. Ради се о особама средње и старије животне доби од којих су двије особе из Бањалуке и по једна из Рогатице, Бијељине, Невесиња, Станара, Теслића, Модриче, Челинца, Шипова и Мркоњић Града.

До сада је у Републици Српској потврђено 62.672 случаја вируса корона, а преминуло је укупно 3.480 особа код које је потврђен тест на вирус корона.

У Републици Српској, од новог вируса корона, до сада су се опоравиле 43.263 особе, а тестирана је укупно 262.561 особа.

Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 662 у Универзитетском клиничком центру Републике Српске 265, а у осталим болницама 397. На респиратору је 65 особа (27 у Универзитетском клиничком центру Републике Српске, 38 у осталим болницама).

У Републици Српској под здравственим надзором тренутно је 5.561 особа, а надзор је завршен код 182.591 особе.

Почело обиљежавање Недјеље Црвеног крста

Осми мај у цијелом свијету се обиљежава као Свјетски дан Црвеног крста што је уједно почетак Недјеље Црвеног крста која ће трајати до 15. маја.

Овај догађај се непрестано обиљежава од 1948. године, у част оснивача ове организације Анрија Динана.

Овогодишњи мото Недјеље Црвеног крста је: “У времену дистанцирања сачувајмо хуманост: ДАРУЈ KРВ!”.

Црвени крст Србац ће наредну седмицу обиљежити продајом маркица и у складу са својим могућностима подјелом пакета за најугроженије суграђане који су без икаквих примања.

“Честитамо свим волонтерима наше организације овај значајан празник и захваљујемо за несебичан рад у Црвеном крсту”, рекао је секретар Црвеног крста Игор Јовичић.

Настављена садња дрвећа у Српцу, стигло нових 300 садница

У склопу Пројекта интегрисаног локалног развоја (ИЛДП), кога заједнички реализују Влада Швајцарске и УНДП БиХ, данас је у ужем градском језгру у Српцу и околини почела садња нових 300 садница дрвећа.

Начелник Одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности Марко Михољчић рекао је да се ради о 100 садница Јуниперус Хибернике, 30 садница јавора и 170 садница црног бора, које је донирао ИЛДП.

“Саднице ће бити засађене у центру града и улици Ружа, према градском гробљу, а један дио ће бити намијењен за дворишта централних и подручних школа широм општине”, рекао је Михољчић.

На садњи дрвећа ангажовани су радници комуналних предузећа “Водовод” и “Kомуналац”, који такође врђе кошење и уређење околине.

Ово је резултат потписивања Иницијативе за зеленију и одрживу будућност коју су у Српцу 21. априла озваничили начелник општине Србац Млађан Драгосављевић и шеф канцеларије УНДП-а у Бањалуци, Горан Вукмир. Ради се о пројекту кога је покренуо УНДП БиХ са циљем смањења утицаја и прилагођавања посљедицама климатских промјена, те смањења ризика од катастрофа.

Општинска управа Србац се тиме обавезала се да ће сваке године засадити најмање 700 стабала различитог дрвећа широм општине, а ове године ће бити посађено укупно хиљаду садница.

“Локална управа је набавила 700 садница, у сарадњи са Шумском управом, чија садња је извршена протеклих седмица на јавним површинама и другим локалитетима, а кроз ИЛДП пројекат је обезбијеђено додатних 300 садница”, рекао је Михољчић.

До сада је широм Српца засађено око 200 садница туја и преко 400 садница јавора, храста, трешње и јабуке, као и стотињак садница брезе, багрема, каталпе и руја.

Kроз ИЛДП пројекат, уз подршку Владе Швајцарске и УНДП-а, прошле године је засађено 10 хиљада стабала широм БиХ а ове године би та цифра могла достићи 40 хиљада.

Фудбалски клуб Слога у Лиги за опстанак

Након мјесец и по дана паузе због епидемиолошке ситуације, протеклог викенда је настављено такмичење у Другој фудбалској лиги Републике Српске, група запад, али уз измјењен систем такмичења.

Тренер Слоге Славко Вујић рекао је да су екипе подијељене у Лигу за првака и Лигу за опстанак, а Слога која је у доњем дијелу табеле, бори се за опстанак у друголигашком друштву.

“Током викенда смо гостовали у Броду и одиграли неријешено 0:0 са екипом Полета. Већ наредног викенда идемо у госте Пролетеру из Теслића. До краја такмичења имамо двије утакмице у гостима и двије као домаћини. Са двије побједе и математички бисмо обезбиједили опстанак у лиги”, рекао је Вујић.

Почела подјела садног материјала и монтажа пластеника за србачке пољопривреднике

За 25 србачких пољопривредника којима су прошле године додијељени пластеници, у склопу пројекта „Развој пластеничке производње на подручју општине Србац – 1. фаза“, данас је почела подјела садног материјала.

Начелник Одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности Марко Михољчић рекао је да ће сваки од корисника добити 360 садница, од чега 180 садница паприке сорте Бибиц и по 60 садница паприке Kаптур, парадајза Оптима и краставца Дарина.

“Овим корисницима прошле године додијељени су пластеници површине 100 квадратних метара са системом за наводњавање, а пакетом је предвиђена и расада, као и обуке о пластеничкој производњи које су прошли са стручним лицима”, рекао је Михољчић.

Укупна вриједност пројекта у првој фази, кога реализују Фонд за развој и запошљавање Републике Српске и Општина Србац, износи око 76 хиљада KМ од чега су бесповратна средства износила 53.196 KМ а остатак су обезбиједили корисници пројекта.

Данас је кренуло и монтирање пластеника за 30 корисника којима су одобрени пакети у другој фази овог пројекта.

“Очекује се да ће пластеници, површине 100 квадратних метара, са системом за наводњавање, бити постављени до краја маја, након чега ће и овим корисницима бити подијељен садни материјал”, истакао је Михољчић.

За кориснике ће, поред обуке, бити организован и обилазак пластеника од стране стручног предавача Драшка Башића од којег ће добити додатне сугестије које ће им бити од користи у пластеничкој производњи.

Вриједност друге фазе пројекта износи 90.745 KМ од чега бесповратна средства износе 68.058 KМ а остатак у износу од 22.686 KМ су обезбиједили Општина Србац и корисници пројекта.