На подручју србачке општине у посљедња 24 часа регистрована су четири нова случаја вируса корона а резултати за три узорка су добијени брзим антигенским тестирањем а за један путем PCR теста.
Ради се о четири женске особе, од чега су три млађе а једна старије животне доби.
Закључно са данашњим даном у Српцу је 39 особа активно позитивно на вирус корона а у кућној изолацији је 105 лица.
У посљедња 24 часа у Републици Српској је извршено тестирање 650 лабораторијских узорака а вирус корона откривен је код 216 особа. Институту за јавно здравство РС пријављено је 15 смртних случајева.
Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 537 а на респиратору је 45 особа.
У Дому здравља у Српцу данас до 13 часова може се примити прва доза Фајзер вакцине.
Наредних дана наставља се имунизација у периоду од 10 до 13 часова а у сриједу се врши Синофарм вакцинација и АстраЗенека ревакцинација. У четвртак је предвиђена Фајзер вакцинација и ревакцинација а у петак ревакцинација особа које су вакцинисане Спутњик В вакцином у периоду од 15. до 19. новембра ове године.
Петочлана породица из Жупског Разбоја добила веш машину уз помоћ Црвеног крста
7. децембра, 2021. 517 0 0
Црвени крст Србац уручио је петочланој породици Драгана Ивановића из Жупског Разбоја веш машину која је донација Црвеног крста Републике Српске.
У породици Ивановић нико од родитеља није у сталном радном односу, тако да су једина примања која отац обезбиједи радећи за дневнице, како би за своје троје дјеце обезбиједио минимум услова за пристојан живот.
“Од нашег активисте на терену Жељка Глигорића чули смо за ову породицу и њихову потребу за веш машином коју сами не могу купити. Захвални смо Црвеном крсту Републике Српске што смо једна од десет организација која је добила машину. То ће омогућити Ивановићима да лакше преброде услове у којима живе”, рекао је секретар Црвеног крста Србац, Игор Јовичић.
Поводом 5. децембра – Међународног дана волонтера, добровољном даваоцу крви Ненаду Грбићу из Српца уручена је плакета Црвеног крста Републике Српске за 100 даривања крви.
Плакету је уручио секретар Црвеног крста Србац, Игор Јовичић, који је рекао да оволики број учешћа у добровољном давању крви представља изузетан знак хуманости и спремности да се као добровољни давалац најдрагоцјеније течности помогне у спашавању људских живота
Ненад Грбић (71) каже да је позитивно изненађен овим гестом. Kрв дарује више од 50 година и каже да му је драго што је био у могућности да помогне другима.
“Драго ми је што су ме се сјетили и што се води таква евиденција. Био сам млад кад сам први пут давао крв. Имао сам 17 година, крв сам дао за своју мајку и могу рећи да сам тада схватио колико је то важно. Након тога, постао сам редовни давалац”, каже Грбић и додаје да планира крв даривати док год га здравље буде служило.
Стотину доза крви је број вриједан пажње, спасити 100 живота или дати лични допринос за боље здравље и квалитетнији живот толиког броја људи је за сваку похвалу, а Грбић се присјећа једне ситуације која је на њега оставила посебан утисак.
“Позвали су ме из Службе за трансфузију Градишка, рекли ми да се догодила саобраћајна незгода и ако могу да дођем дати крв за дјевојчицу која је у тој несрећи повријеђена. Без икакве дилеме сам сјео у ауто и одмах кренуо. Не знам ко су ти људи, ни одакле су, ни како се презивају, ништа од тога нисам могао питати. Оно чега се и сада сјећам је то да ми је било драго када сам послије тога звао да питам како је дијете, а докторица ми рекла да је дјевојчица преживјела”, присјећа се Ненад.
Поносан је што је његова унука, Дијана Сулема, кренула дједовим стопама.
“Моја унука је од своје 18. године добровољни давалац крви и у акцијама је учествовала већ 6-7 пута. Баш је ових дана ишла у Бањалуку да дарује крв за неку младу жену којој је помоћ потребна”, рекао је Грбић.
Он је позвао све грађане који су у могућности да приступе давању крви.
“Замолио бих све младе и здраве људе да се опредјеле за добровољно давање крви, јер је то толико хумано, а ничему не чини штету. Непроцјењиво је и душевно задовољство када знамо да смо неком помогли или спасили живот. Исто тако, никад не знамо када нама или некоме из наше породице може затребати та врста помоћи и зато требамо дати допринос да залихе крви увијек буду довољне”, поручио је Ненад.
Данас је почела кампања за хуманитарну акцију “С љубављу храбрим срцима”, која се одржава под високим покровитељством предсједнице Републике Српске Жељке Цвијановић, а прикупљена средства биће искориштена за набавку превозних средстава за дјецу са интелектуалним тешкоћама.
Намјера је да се кроз набавку превозних средстава за 33 удружења у склопу Савеза удружења за помоћ ментално недовољно развијеним лицима Републике Српске /Менерали/, у склопу којег дјелује и удружење “Извор” из Српца, олакша приступ кориштењу услуга најмлађим члановима, попут дневног збрињавања, школовања, радно-окупационих радионица, спортских и културних активности и омогући већа укљученост у друштвени живот заједница у којима живе, саопштено је из кабинета предсједника Српске.
За уплате донација физичких и правних лица Министарство финансија Републике Српске отворило је рачун посебних намјена “С љубављу храбрим срцима” број 571-010-00002700-15 код Kомерцијалне банке Бањалука.
Партнери предсједнице Републике Српске Жељке Цвијановић и у овогодишњој хуманитарној акцији биће млади умјетници и дјеца из различитих дијелова Српске, који ће својим умјетничким перформансом или другим ангажманом дати допринос да заједничким снагама обезбиједе помоћ за своје другаре.
Подршку хуманитарној акцији традиционално сваке године пружају и афирмисани културни и спортски радници из региона.
М:тел хуманитарни број 1411 биће активан од 6. до 31. децембра 2021. године. Позивом на овај број грађани ће бити у могућности да подрже акцију са 1 KМ.
На подручју србачке општине у данима викенда евидентирано је 15 нових случајева вируса корона а резултати за 14 узорака су добијени брзим антигенским тестирањем а за један путем PCR теста.
Ради се о седам мушких и осам женских особа, од чега је шест мушкараца средње а један старије животне доби, пет жена млађе и три средње животне доби.
Закључно са данашњим даном у Српцу је 35 особа активно позитивно на вирус корона а у кућној изолацији је 35 лица.
У посљедња 24 часа у Републици Српској је извршено тестирање 140 лабораторијских узорака а вирус корона откривен је код 26 особа. Институту за јавно здравство РС пријављено је 16 смртних случајева.
Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 538 а на респиратору је 46 особа.
У Дому здравља у Српцу данас је вршена Синофарм вакцинација а имунизација становништва ће се наставити и наредних дана у термину од 10 до 13 часова.
Сутра је предвиђена Фајзер вакцинација, у сриједу Синофарм вакцинација и АстраЗенека ревакцинација, у четвртак Фајзер вакцинација и ревакцинација а у петак ревакцинација особа које су вакцинисане Спутњик В вакцином у периоду од 15. до 19. новембра ове године.