Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Новости

Делегација Мркоњић Града посјетила општину Србац

Начелник општине Млађан Драгосављевић и замјеник начелника Владимир Гужвић угостили су данас трочлану делегацију општине Мркоњић Град коју је предводио начелник Драган Вођевић. Састанку су присуствовали вршилац дужности начелника Одјељења за просторно уређење општине Мркоњић Град, Слободан Рајковић и архитекта Здравка Kудра.

Драган Вођевић, начелник Мркоњић Града, рекао је да је повод њихове посјете разговор о темама из свакодневног функционисања ове двије општине и њихових становника и како побољшати квалитет живота у њима.

„Чули смо доста корисних информација везаних за пројекат изградње зграде за младе брачне парове који је почео са реализацијом у Српцу. Добили смо препоруку од људи који раде у Правобранилаштву Републике Српске да обавимо разговор са начелником Српца и његовим сарадницима по овом питању. У Мркоњић Граду такође планирамо изградњу једне такве зграде са 25 стамбених јединица па гледамо који је модалитет најприкладнији за реализацију пројекта. Информисани смо да је ова активност изазвала огромно интересовање младих Српцу и да је већ на првом кораку потврдила своју оправданост“, рекао је Вођевић.

Начелник општине Србац, Млађан Драгосављевић, рекао је да су почашћени посјетом гостију из Мркоњић Града и додао да су разговарали о много заједничких тема са акцентом на размјену искустава везано за изградњу зграде за младе брачне парове.

“Ово је био користан састанак о постојећим и новим пројектима на којем смо размијенили позитивна искуства по свим основама, обзиром да се ради о локалним заједницама сличних капацитета. Изњедрили смо доста заједничких проблема а наравно и начин на које их можемо ријешити и побољшати квалитет живота и сасвим је сигурно да смо створили полазну основу да овакве посјете буду чешће“, рекао је Драгосављевић.

Он је додао да су прије неколико дана имали прилику да угосте делегацију општине Фоча и на идентичан начин размујене искуства ове двије локалне заједнице.

Отворена изложба слика Перице Ивановића

У организацији Центра за културу и спорт, синоћ је у галерији Дома културе отворена изложба слика бањалучког сликара Перице Ивановића који се сликарством бави више од 30 година.

До сада је одржао близу 40 самосталних изложби и неколико колективних а за свој рад је награђиван више пута.

На платну представља различите мотиве, воли животиње, посебно птице и коње, пејзаже и мртву природу. Поред ове врсте сликарства, Ивановић се бави и иконописом и осликао је иконостасе за 23 православна храма.

Умјетник се захвалио организатору и позвао љубитеље ликовне умјетности да у наредних 15 дана дођу и погледају његове слике.

„Сликање је један прекрасан живот, јер бити и живјети као сликар, ствара се један свијет гдје човјек има простора да буде и у свијету маште, и у дјетињству, добро издвојен од садашње стварности. Техника којом радим је акрил на платну, дрвету и камену, а сове радим јер их волим. Захваљујем се Центру за културу и спорт што ми је уступио овај простор и дочекао ме као добар домаћин. Поставка има 30 слика и стотињак минијатура из три циклуса „Прозори“,“Пјесници“ и „Сове“ које су ми најомиљенији циклус у задњих 10 година“, каже Ивановић.

Директор Центра, Радован Митраковић, рекао је да му је драго што су успоставили сарадњу са бањалучким умјетником и додао да су упркос пандемији, у протеклом периоду мјесечно организовали по двије изложбе домаћих и страних сликара.

„Изложба је продајног карактера и биће отворена до краја децембра. Овим путем се захваљујем умјетницима који упркос пандемији и отежаним условима рада издвајају вријеме да дођу у Србац и подрже рад наше установе“, рекао је Митраковић.

До краја године у њиховој установи организоваће се још два културна догађаја у Српцу, 17. и 22.децембра и традиционална Дјечија нова година 30. децембра.

„Ц.Е.З.А.Р” угостио правницу Јовану Шњегота, ауторку профила “Питај правника”

Удружење грађана “Ц.Е.З.А.Р.” успјешно је реализовало још једну активност “Kафа са…”, а у гостима је била Јована Шњегота, дипломирани правник и особа која стоји иза инстаграм профила “Питај правника”.

Јована је средњу школу (гимназију) завршила у Српцу, а Правни факултет на Универзитету у Бањалуци, те је усљед немогућности проналаска посла у струци дошла на идеју да покрене профил “Питај правника“, како би обнављала знања стечена на факултету.

Она је у суботу причала о свом животном путу, одлуци да покрене овај профил, најчешћим правним недоумицама, те циљним групама у свом раду. Иако је профил прије свега покренула како не би заборавила многе правне чињенице, за кратко вријеме стекла је велику популарност, па тако данас има неколико хиљада пратилаца.

Профил “Питај правника” је користан многим професорима, послодавцима и адвокатима, али и ученицима и студентима, будући да је садржај, који укључује многе компликоване правне појмове или чињенице, представљен на крајње једноставан и разумљив начин. Битно је споменути да Јована води профил волонтерски, те да јој је циљ управо константна едукација и надограђивање знања.

“Активност ‘Kафа са…’ реализује се са циљем представљања младих и успјешних људи са подручја општине Србац и региона, који својим мотивационим презентацијама преносе богато и занимљиво искуство. Захваљујемо Јовани на сјајној презентацији и поучним порукама за младе људе. Желимо јој да настави бити позитиван примјер активне и заинтересоване младе особе, која несебично дијели своје знање са другима”, рекла је извршни директор удружења „Ц.Е.З.А.Р.” Тања Шњегота.

Три нова случаја вируса корона у Српцу

На подручју србачке општине у протекла 24 часа регистрована су три нова случаја вируса корона а резултати су добијени брзим антигенским тестирањем.

Ради се о мушкарцу старије животне доби, једној жени средње и једној старије животне доби.

Закључно са данашњим даном у Српцу је 28 особа активно позитивно на вирус корона а у кућној изолацији је 71 лице.

У посљедња 24 часа у Републици Српској је извршено тестирање 691 лабораторијског узорка а вирус корона откривен је код 246 особа. Институту за јавно здравство РС пријављено је 12 смртних случајева.

Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 500 а на респиратору је 50 особа.

У Дому здравља у Српцу данас до 13 часова врши се Синофарм вакцинација а сутра се неће обављати имунизација становништва.

У четвртак од 10 до 13 часова предвиђена је Фајзер вакцинација, док је у петак на распореду ревакцинација особа које су вакцинисане Спутњик В вакцином у периоду од 23. до 26. новембра.

Састанак представника Борачке организације са предсједницима мјесних организација

14. децембра, 2021. 217 0 0 

У згради општине Србац јуче је одржан редовни састанак руководства Борачке организације општине Србац са предсједницима мјесних борачких организација.

Састанком је предсједавао предсједник Борачке организације Горан Плотан, а теме састанка су биле актуелности у раду Борачке организације општине Србац, као и информација о раду и будућим активностима Фонда солидарности.

Састанку су присуствовали замјеник предсједника Предсједништва Борачке организације Републике Српске Душко Митрић и предсједник Одбора породица погинулих и заробљених бораца у Борачкој организацији општине Србац Бранко Граховац.

Након излагања Плотана, констатовано је да су Борачка организација општине Србац и Фонд солидарности испунили свој Програм рада за текућу годину, док ће расправа, дискусија и приједлози предсједника мјесних борачких организација послужити код израде Програма рада за 2022. годину.

Замјеник предсједника Предсједништва БОРС-а Душко Митрић информисао је присутне о раду и активностима које руководство БОРС-а проводи на побољшању укупног положаја и статуса свих борачких категорија у Републици Српској, а с тим у вези и о одржана два састанка руководства БОРС-а у Министарству рада и борачко инвалидске заштите.