Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Новости

Успјела трећа акција добровољног давања крви

У организацији Црвеног крста Србац, данас је у Спортској дворани “9.јануар“ одржана трећа овогодишња акција добровољног давања крви на којој су крв даровала 53 даваоца, од укупно 69 колико се одазвало на акцију.

Секретар Црвеног крста Србац, Игор Јовичић, каже да је задовољан одзивом и додаје да је акција била успјешна као и претходне.

“Одзив на трећу акцију је више него задовољавајући, посебно ако се посматра број становника на подручју наше општине и број прикупљених доза крви. Вирус корона такође утиче на акције, али заиста можемо бити задовољни“, рекао је Јовичић и захвалио свим даваоцима који су издвојили вријеме да дођу.

Он је изразио задовољство што људи препознају значај акција и већина њих који једном дарују крв, долазе поново.

“Имамо даваоце који су крв дали преко 20, 30, 50, па и 100 пута. Недавно смо уручили плакету Ненаду Грбићу за стото давање крви, а још увијек је рекордер у броју давања Владимир Теиновић, који је дао 110. дозу крви“, рекао је Јовичић.

Данас је уручена захвалница Дејану Гужвићу који је са 43 године живота већ успио дати крв 50 пута, што је за сваку похвалу. Захвалницу је добио и Лука Лучић за 40 давања и још десетак даваоца који су крв даровали 10 и 20 пута.

Докторица Татјана Милешевић Бабић, специјалиста трансфузиологије у Градишци, каже да је у Српцу увијек одличан одзив давалаца и увијек је присутна пријатна атмосфера.

“Акција је протекла у најбољем реду и одзив је одличан с обзиром да је вријеме хладно, а и епидемија вируса корона је још увијек присутна. Kада су у питању крвне групе, тренутно су нам најпотребније нула негативна и А негативна, док осталих имамо солидне залихе”, рекла је докторица Милешевић Бабић.

Она је додала да међу Српчанима нема оних који су са акције давања крви враћени због неких тежих обољења.

Међу редовним даваоцима поново су се нашли припадници Полицијске станице Србац и чланови Мото клуба “Изгубљени”, чији је члан Васо Барашин данас крв донирао 44. пут.

“Почео сам са овим акцијама након одслужења војног рока. Са мном су стигли и пријатељи из мото клуба који су такође редовни давао1ци. Поред других ситуација, свјесни смо да се често догађају и саобраћајне незгоде, гдје је повријеђенима потребна крв. Такве незгоде дешавају се и љубитељима мотора, што је један од разлога због којег сам данас овдје. Позвао бих све људе добре воље да се одазову оваквим акцијама”, рекао је Барашин.

Владимир Теиновић крв је данас поклонио 110. пут. Kаже да му је мотив да помогне другима.

“Добровољни давалац крви сам од ране младости. Увијек сам волио помагати другима, а помисао да неком могу спасити живот за мене је нешто посебно. Наставићу и даље да учествујем док год будем могао”, рекао је Теиновић.

Избор најбољих спортиста општине Србац 15. фебруара

У згради Општинске управе данас је одржана прва сједница организационог одбора избора најбољих спортиста општине Србац за 2021. годину на којој је одлучено да се ова манифестација одржи у уторак 15. фебруара са почетком у 18 часова.

Избор се традиционално одржава под покровитељством Општине Србац, а у организацији Радио Српца, деветнаесту годину заредом.

„Данас смо именовали седмочлани стручни жири, усвојили oдлуку о критериjумима и донијели закључак о расписивању јавног позива за доставу приједлога који ће бити отворен од 21. децембра до 21.јануара“, рекао је предсједник организационог одбора манифестације Милош Будић.

Он додаје да спортских резултата и медаља није недостајало и поред пандемије вируса корона, тако да се очекује доста квалитетних приједлога.

“За награду могу бити предложени активни спортисти, учесници спортских такмичења која су организована на нивоу општине Србац, Републике Српске, државног и међудржавног нивоа, најуспјешнији спортски радник, најуспјешнији млади спортиста до 18 година, најуспјешнији спортски клуб и најуспјешнија млада екипа до 18 година“, рекао је Будић.

Из организационог одбора позивају спортске и невладине организације и појединце да своје приједлоге доставе најкасније до 21. јануара 2022. године.

Прошле године за најуспјешнијег спортисту проглашен је Ђорђе Ђурић из Рукометног клуба Србац.

Први пут након пет мјесеци без новозаражених у Српцу

У протекла 24 часа на подручју србачке општине, на основу брзог антигенског и PCR теста, није регистрован ниједан нови случај вируса корона, што је први пут још од јула ове године.

Међутим, и даље је 15 лица активно заражено новим вирусом а у кућној изолацији је 29 особа, због чега се грађани позивају на опрез и поштовање прописаних мјера.

Да је епидемиолошка ситуација и даље неповољна свједочи податак да је у Републици Српској, од 679 тестираних узорака, вирус корона откривен код 204 особе а пријављено је девет смртних случајева.

Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 446 а на респиратору је 45 особа.

У Дому здравља у Српцу данас се обављала Фајзер вакцинација а сутра од 10 до 13 часова ревакцинација особа које су вакцинисане Спутњик В вакцином у периоду од 23. до 26. новембра.

Нацрт Стратешке платформе стављен на увид јавности

Нацрт Стратешке платформе стављен на увид јавности

Општинска управа Србац обавјештава грађане да је у складу са Законом о стратешком планирању и управљању развојем у Републици Српској започет процес израде нове Стратегије развоја општине за период 2022-2028. године.

У оквиру прве фазе израде документа, Развојни тим општине је, уз консултантску подршку Пројекта интегрисаног локалног развоја (ИЛДП) пројекта, заједничког пројекта Владе Швајцарске и УНДП-а у Босни и Херцеговини, припремио и усагласио први Нацрт стратешке платформе.

Нацрт се у електронској форми, путем званичне интернет странице општине, ставља на увид јавности и консултације у трајању од 15 дана. (у Нацрту недостају подаци о електроенергетској инфраструктури који ће бити обрађени накнадно).

Позивају се грађани да приједлоге и сугестије доставе писменим путем до 30.12.2021. године на email: privreda.razvoj@srbac-rs.com

Линк на документ: Стратегија развоја-Нацрт стратешке платформе

Два нова случаја вируса корона у Српцу

На подручју србачке општине у протекла 24 часа регистрована су два нова случаја вируса корона а резултати су добијени брзим антигенским тестирањем.

Ради се о мушкарцу млађе и жени старије животне доби.

Закључно са данашњим даном у Српцу је 19 особа активно позитивно на вирус корона а у кућној изолацији је 36 лица.

У посљедња 24 часа у Републици Српској је извршено тестирање 517 лабораторијских узорака а вирус корона откривен је код 149 особа. Институту за јавно здравство РС пријављено је осам смртних случајева.

Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 458 а на респиратору су 53 особе.

У Дому здравља у Српцу данас се није обављала вакцинација а сутра од 10 до 13 часова предвиђена је Фајзер вакцинација. У петак у истом термину на распореду је ревакцинација особа које су вакцинисане Спутњик В вакцином у периоду од 23. до 26. новембра.