Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Новости

Светосавска свечаност у Српцу биће одржана у сриједу 26. јануара

Светосавска свечаност у Српцу биће одржана у сриједу 26. јануара

Традиционална светосавска свечаност, која се организује у част највећег српског светитеља и просвјетитеља Светог Саве, биће одржана у сриједу 26. јануара у новој сали Скупштине општине Србац са почетком у 18 часова.

Ово је закључено на првој сједници организационог одбора коју је, у одсуству предсједника одбора, протосинђела Теофила, водио протонамјесник Жељко Сарић.

На сједници је констатовано да је епидемиолошка ситуација и даље неповољна, због чега ће се другу годину заредом свечаност одржати у скупштинској сали умјесто у Дому културе, а у складу с тим је планиран програмски садржај са ограниченим бројем учесника.

Протоколом је предвиђено учешће једне од пјевачких фолклорних група из Српца које ће отпјевати химну о Светом Сави. Пригодне рецитале извешће неколико србачких ђака а светосавску бесједу ће одржати један од монаха манастира Осовица.

Начелник општине Млађан Драгосављевић изразио је задовољство што ће и поред сложених услова програм бити достојанствен и одисаће духом светосавља како би се обиљежио празник посвећен првом српском архиепископу и утемељивачу Српске православне цркве, државе и школства.

Учешће у раду организационог одбора узели су и предсједник Скупштине општине Милош Будић, начелник Одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности Марко Михољчић са сарадницима и представници Народне библиотеке, Центра за културу и спорт и ОШ “Јован Јовановић Змај” Србац.

Наредна сједница организационог одбора на којој ће програм бити прецизније утврђен одржаће се 4. јануара.

Ансамбл Лијевче окончао успјешну годину

Ансамбл Лијевче окончао успјешну годину

Ансамбл народних игара “Лијевче” из Разбоја Љевчанског окончао је још једну успјешну годину у којој су, поред сложених епидемиолошких услова, имали десет наступа а приведена је крају и изградња друштвеног дома у селу који ће, највећим дијелом, служити за њихове концерте.

Предсједник ансамбла, Јордан Kуваља, каже да су по први пут након 30 година организовали манифестацију “Љевчанска бошча” у родном крају, а имали су и сјајан наступ на Радио-телевизији Републике Српске.

“Веома смо задовољни оствареним и поред пандемије вируса корона а највеће задовољство нам причињава привођење крају радова на изградњи дома који ће потпуно бити пуштен у функцију наредне године. Имаћемо одличне услове за организовање манифестација са циљем очувања традиције и обичаја нашег краја”, рекао је Kуваља.

Поводом завршетка године и надолазећих празника, синоћ је уприличена дођела пакетића за 40 чланова ансамбла и организован обилазак двије породице Стефанишин и Шурлан у којима живи седморо дјеце, узраста до четири године, којима су такође уручени пакетићи.

Kуваља каже да ансамбл са радом, након паузе, креће 13. јануара када је у плану традиционални дочек Православне нове године.

Поводом Васкрса организоваће се манифестација “Дјеца су наше највеће благо“, а ту је и међународна смотра “Љевчанска бошча“ која ће бити организована по пети пут.

“Планирамо и одлазак на манифестације ван Републике Српске на концерте код ансамбла са којима градимо пријатељске односе“, каже Kуваља.

Шест нових случајева вируса корона у Српцу

Шест нових случајева вируса корона у Српцу

На подручју србачке општине у протекла 24 часа регистровано је шест нових случајева вируса корона а резултати су добијени брзим антигенским тестирањем.

Ради се о три мушкарца средње животне доби, једној жени средње и двије старије животне доби.

Закључно са данашњим даном у Српцу је 25 особа активно позитивно на вирус корона а у кућној изолацији су 42 лица.

У посљедња 24 часа у Републици Српској је извршено тестирање 721 лабораторијског узорка а вирус корона откривен је код 189 особа. Институту за јавно здравство РС пријављено је 10 смртних случајева.

Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 398 а на респиратору је 50 особа.

У србачком Дому здравља данас до 13 часова на распореду је Фајзер вакцинација и ревакцинација а сутра од 10 до 13 часова вршиће се Синофарм вакцинација и ревакцинација за особе које су вакцинисане 6. и 8. децембра 2021. године. У четвртак је предвиђена Фајзер вакцинација и ревакцинација а у петак 31. децембра неће бити вршена имунизација становништва.

Саопштење о могућности ограниченог рада на дане државних празника

Саопштење о могућности ограниченог рада на дане државних празника

Начелник општине Млађан Драгосављевић обавјештава јавност о могућностима ограниченог рада на дане државних празника 1. 2. 3. и 9. јануара 2022. године.

Први и девети јануар су нерадни дани, осим за субјекте обухваћене Одлуком о одређивању радног времена правним лицима и предузетницима који обављају трговинску, занатску и услужну дјелатност на подручју општине Србац, односно Наредбом начелника општине која се може погледати ОВДЈЕ.

Другог и трећег јануара могу да раде у ограниченом радном времену од 8 до 12 часова привредна друштва и предузетници на подручју општине Србац који обављају трговинску дјелатност прехрамбеним производима и дјелатност продавница мјешовите робе, пољопривредне апотеке као и други трговински објекти, уколико имају потребу да раде на дане наведеног празника.

У складу са Наредбом начелника општине, у дане празника Републике Српске и у дане вјерских празника, ради задовољавања неопходних потреба грађана, дужни су да раде:

– Предузећа која обављају комуналне дјелатности: производњу, дистрибуцију и испоруку воде у времену од 00 до 24 часа, те врше одржавање водоводних и одводних инсталација – дежурство, у времену од 00 до 24 часа,

– Предузећа која обављају комуналне дјелатности: које се односе на пружање погребних услуга, као и чишћење снијега зависно од потребе и временских услова у времену од 00 до 24 часа,

– Територијална ватрогасна јединица Србац у времену од 00 до 24 часа, односно организовање дежурства и приправности зависно од процјене опасности,

– Цивилна заштита у времену од 00 до 24 часа, односно организовање дежурства и приправности зависно од процјене опасности,

– Служба хитне медицинске помоћи Дома здравља Србац у времену од 00 до 24 часа,

– Апотекарске установе, првог дана празника у времену од 10 до 12 часова, а другог дана празника, такође од 8 до 12 часова, а на дан празника који се не ради, један дан у времену од 8 до 12 часова, с тим што у наведене дане мора радити бар једна установа као дежурна, што се заједно с овом наредбом мора истаћи на видном мјесту апотекарске установе, уз обавјештење која установа ради и у којем радном времену,

– Ветеринарске амбуланте дужне су у дане празника организовати дежурство и приправност ради пружања ветеринарских интервенција, као и организовати прегледе узорака меса у времену од најмање четири часа, а најдуже у редовном радном времену, с тим што за ове потребе мора радити бар једна станица/амбуланта као дежурна, што се заједно с овом наредбом и обавјештењем о данима рада и распореду радног времена истиче на видном мјесту,

– Здравствене установе могу да организују рад у једној смјени ради обезбјеђивања континуитета пружања услуга здравствене заштите,

– Угоститељски објекти могу да раде у складу са Одлуком о радном времену угоститељских објеката на подручју општине Србац („Службени гласник општине Србац“, број 8/11, 18/13 и 5/17).

– Правна лица и предузетници који обављају: трговинску, занатску и услужну дјелатност могу да раде у дане празника Републике Српске у складу са чланом 7. Одлуке о одређивању радног времена привредним друштвима и предузетницима који обављају трговинску, занатску и услужну дјелатност на подручју општине Србац, („Службени гласник општине Србац“ број 2/20).

На дан празника не раде републички органи и организације, органи јединице локалне самоуправе, предузећа, установе и друге организације и лица која професионално обављају услужне и производне дјелатности.

Јединице локалне самоуправе су, у дане празника, дужне поступати у складу са одлукама Републичког штаба за ванредне ситуације односно у складу са одредбама градских/општинских штабова за ванредне ситуације.

Уручено 298 пакетића у склопу акције “Један слаткиш-једно дијете“

Уручено 298 пакетића у склопу акције “Један слаткиш-једно дијете“

Хуманитарна акција “Један слаткиш-једно дијете” данас је окончана подјелом 298 пакетића за дјецу из социјално угрожених породица са подручја србачке општине.

Завршница акције, коју је седамнаесту годину заредом организовала НВО “Миленијум”, организована је у спортској дворани “9. јануар”.

Извршни директор Миленијума, Санела Видовић, каже да је акција била успјешна захваљујући добром одзиву грађана који су донирали слаткише у кутије постављене по трговачким радњама и јавним предузећима и установама.

“У акцију су се укључили и ђаци који су прикупљали слаткише по школама а волонтери, којих је и ове године било у великом броју, све су то прикупили, запаковали и подијелили малишанима. Списак дјеце која су добила пакетиће направљен је у сарадњи са Центром за социјални рад”, рекла је Видовић.

Пакетиће је добила и хранитељска породица са троје дјеце, Гордане Мајсторовић из Kаоца.

“Имам дјевојчицу од девет година и двије усвојене дјевојчице од двије и по и три године. Упућујем све похвале за организатора акције како би и дјеца из породица слабијег имовног стања осјетила радост Нове године и Божића”, рекла је Гордана.

Дјеца, односно родитељи који нису били у могућности да данас дођу, пакетиће могу преузети у Центру за социјални рад.

Акција “Један слаткиш-једно дијете” организована је у сарадњи са Центром за социјални рад, Црвеним крстом, Удружењем грађана “Ц.Е.З.А.Р.“ и Савјетом ученика Центра средњих школа “Петар Kочић“ Србац.

Подршку су пружили: Дом здравља Србац, Енса БиХ, Мирковић стоматологија, Бис протект, Циклон дуо, Новица Вученовић, Техношоп, ЗТР Елипс, Тандем ГД, ЗУ Др Голић, Kафе бар Империо, KП Водовод, Фар стар Огис медикал, Веселко Стојковић, Ненад Ракић, Маркет Фортуна, Систем екологика, Лучић, Тат-Ком, Фитнес микс, Карате клуб Борац и Марбо Лакташи.

Кутије су биле постављене у продавницама: Фрукта трејд, Савић, Стојковић, Мане комерц, Синт промет, Обрадовић и АДС, затим у јавним предузећима и установама: Општини Србац, Пошти, Водоводу, Шумској управи, Полицијској станици, Дјечијем вртићу “Наша радост”, Територијалној ватрогасној јединици, као и у основним школама у Српцу, Разбоју, Кукуљама и Ножичком, те Центру средњих школа “Петар Кочић”.

Из Миленијума се свима захваљују на учешћу.