Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Новости

Прослављен Бадњи дан у србачкој општини

Прослављен Бадњи дан у србачкој општини

Православни вјерници широм србачке општине прославили су данас Бадњи дан. Свечано расположење било је видљиво на сваком кораку, упркос хладном дану, а окићени бадњаци су пролазили кроз сва насеља, гдје су радосно дочекивани и даровани од стране грађана.

Многи вјерници су се окупили у храму Васкрсења Господњег у Српцу гдје је вечерњу молитву служио свештеник Петко Вуковић а у вјерском обреду су учествовали и свештеници Александар Kустурић и Жељко Сарић. Присутно је било доста дјеце у пратњи својих родитеља за које је организовано пијукање, након чега су добили гранчице бадњака.

Свештеник Петко Вуковић рекао је да је Божићу претходио шестонедељни пост и додао да се најрадоснији хришћански празник прославља као празник мира, благослова, љубави, даривања и духовног праштања.

Вечерњој молитви у Српцу је присуствовао и начелник општине Млађан Драгосављевић.

Велики број вјерника окупио се и у храму Свете Марије Магдалине у Kаоцима гдје је молитву служио свештеник Александар Kустурић. Било је примјетно доста младих, а молитви и пијукању присуствовао је такође начелник општине Млађан Драгосављевић.

У свом излагању, свештеник Александар Kустурић је подсјетио да је Божић празник мира и духовног заједништва и да на овај дан треба да се помиримо са свима онима са којима смо у свађи, јер је ово и празник праштања. Он је изразио задовољство што храм у Kаоцима из године у годину поприма све љепши изглед захваљујући прилозима вјерника.

У оквиру србачке парохије, вечерње молитве су организоване и у Дворинама и Пријебљезима гдје се такође окупило доста вјерника који су након обреда учествовали у налагању бадњака, а затим се упутили својим кућама гдје су обиљежили Бадње вече.

И друге парохије широм србачке општине свечано су обиљежиле Бадњи дан уз присуство великог броја вјерника а свечано је било и у манастиру Осовица.

У складу са традицијом, осим православних храмова, пијукање за најмлађе је данас организовано у великом броју мјесних домова, али и многим породичним домаћинствима.

Прослава Божића наставља се сутра када ће широм општине бити организован божићни уранак.

Црвени крст подијелио пакетиће донатора Душка Гудаловића из Њемачке

Црвени крст подијелио пакетиће донатора Душка Гудаловића из Њемачке

Наш суграђанин Душко Гудаловић, који живи и ради у Вуперталу у Њемачкој, обезбиједио је поклон пакетиће за најмлађе Српчане, које су јутрос уручили представници Црвеног крста Србац.

Пакетићи препуни разноврсних слаткиша су донијели неочекивану божићну радост за 15 малишана из вишечланих породица.

“Велико хвала Душку Гудаловићу и његовој породици у име Црвеног крста Србац и малишана које су обрадовали”, истакли су у Црвеном крсту.

Црвени крст уручио донацију Пекаре Сунце и Меснице Нова Топола за 15 породица

Црвени крст уручио донацију Пекаре Сунце и Меснице Нова Топола за 15 породица

Црвени крст Србац уручио је за 15 социјално угрожених породица вриједне донације и на овај начин им помогао да у бољим условима дочекају божићне празнике са својим породицама.

Донатори су били Пекара Сунце и Месница Нова Топола.

Пекара Сунце већ 11 година донира Црвеном крсту печенице, пакете хране и брашно за најугроженије. Тако је било и ове године, а донација се састојала од пет печеница, 250 килограма брашна и пакета хране.

Месница Нова Топола донирала је десет вриједних пакета сухомеснатих производа.

За пет породица са дјецом подијељене су печенице, брашно, пакети хране, пакети хигијене и слаткиши. За осталих десет породица подијељено је десет пакета сухомеснатих производа, од којих је пет вишечланих породица добило и пакете хране, пакете хигијене и слаткише.

Црвени крст Србац из властитих средстава обезбиједио је један дио прехрамбених артикала, средства за хигијену и слаткише.

“У име Црвеног крста Србац и свих породица којима су пакети уручени и којима су уљепшали божићне празнике, захваљујемо Пекари Сунце и Месници Нова Топола”, наводе у Црвеном крсту.

Организовано пијукање у вртићу

Организовано пијукање у вртићу

За полазнике Дјечијег вртића “Наша радост” Србац јутрос је у просторијама ове установе организовано пијукање.

Директорица вртића Богдана Михољчић каже да обиљежавање празника за ђецу представља велику радост.

“С обзиром да не радимо за Божић, данас смо у вртићу имали пијукање јер је то обичај којем се ђеца много радују и с одушевљењем у њему учествују. С пуно жара и радости, пребирали су по слами да пронађу слаткиш, тако да је овакав вид учења о нашим обичајима и празницима најбољи избор”, рекла је Михољчић.

Она је пожељела свим православним вјерницима да Божић проведу у здрављу и весељу окружени својим најмилијима.

Распоред богослужења у србачкој парохији

Распоред богослужења у србачкој парохији

Српска православна црквена општина Србац објавила је распоред богослужења за предстојеће божићне празнике:

Четвртак, 6. јануар – Бадњи дан
9.00 – Света литургија у храму Васкрсења Господњег у Српцу
14.00 – Освећење бадњака у Храму Марије Магдалине у Kаоцима
16.00 – Вечерње богослужење и освећење бадњака у храмовима у Повеличу, Дворинама И Пријебљезима
17.00 – Вечерње богослужење и освећење бадњака у Храму Васкрења Господњег у Српцу

Петак, 7. јануар – Божић
5.00 – Уранак у храму Васкрсења Господњег у Српцу
17.00 – Вечерње богослужење у Храму Васкрсења Господњег у Српцу

Субота, 8. јануар – Сабор Пресвете Богородице
9.00 – Света литургија у Храму Васкрсења Господњег у Српцу
17.00 – Вечерње богослужење у Храму Васкрсења Господњег у Српцу

Недјеља, 9. јануар – Свети Стефан
9.00 – Света литургија у Храму Покрова Пресвете Богородице у Српцу
17.00 – Вечерње богослужење у Храму Покрова Пресвете Богородице у Српцу