Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Новости

Волонтери Цезара присуствовали еколошкој едукацији на Kозари

Волонтери Цезара присуствовали еколошкој едукацији на Kозари

Удружење грађана “Ц.Е.З.А.Р.” узело је учешће у излету на Мраковици кога је организовало Удружење “Мост” за младе из Градишке, Српца и Лакташа.

Поред дружења у прелијепом амбијенту националног парка Kозара, организована је едукација о заштити шума и кратко планинарење.

“Искористили смо лијепо и сунчано вријеме и провели један диван дан на Kозари. Ову екипу ускоро очекују нова дружења, будући да смо окупљени око заједничких идеја, које се тичу омладинског активизма, волонтеризма, те заштите и очувања животне средине”, рекла је извршни директор Цезара, Тања Шњегота.

Једна од планираних еколошких акција је пројекат “Екомотива” у склопу кога ће Цезар организовати бројне активности на отвореном са циљем повећања еколошког активизма и доприноса развоју еколошке свијести код грађана.

“Планирамо акције чишћења, радионице рециклаже, постављање канти за смеће на градским улицама, уређење зеленог кутка у просторијама нашег удружења, планинарење на Мотајици и друге активности. Позивамо волонтере заинтересоване за учешће да се пријаве”, рекла је Шњегота.

Њихови волонтери учествовали су недавно у акцији садње 20 садница платана у ужем градском језгру а одвијају се и друга дешавања у склопу редовних активности Цезара.

Једна од њих је дружење сваког петка у Цезару, у времену од 12 до 14 часова, када се организују разни квизови, мозгалице, стони тенис, одбојка, израда накита, цртање и други видови дружења.

“Сваки петак је прича за себе и оно што је битно јесте да су сва дружења петком бесплатна и организована управо према заинтересованости и афинитетима оних који дођу да се друже са нама. Чекамо вас већ у сљедећи петак, са новим занимљивим активностима”, рекла је Шњегота.

Она додаје да је продужен упис на Цезарову секцију плеса “зумба” због велике заинтересованости. Њихови полазници тренирају два пута седмично, и то дјеца петком у 18 и недјељом у 13.45 часова, јуниори петком у 16.45 и недјељом у 15 часова а одрасли петком у 19.15 и недјељом у 16.15 часова.

У Цезару тренутно трају почетне активности на пројекту “Запосли средњошколца” у оквиру кога ће један број ученика средњошколског центра добити прилику за прво запослење.

Чланови ове омладинске организације учествовали су од 10. до 13. марта и на првом Тузланском фестивалу слободе, у организацији Омладинског ресурсног центра Тузла – ОРЦ Тузла.

На Фестивалу је представљен завршни филм пројекта Цезара “Youth Corners od Trust and Peace”, који су припремили Немања Kраљ и Никола Живанић.Филм и наше удружење представиле су Сара Рацковић и Сашка Драгановић.

Распоред вакцинације од 28. марта до 1. априла

Распоред вакцинације од 28. марта до 1. априла

Хигијенско-епидемиолошка служба Дома здравља Србац обавјештава грађане да ће имунизација становништва бити вршена од понедјељка 28. марта до петка 1. априла, у термину од 10 до 13 часова, по сљедећем распореду:

Понедјељак, 28. март:
– Синофарм вакцинација

Уторак, 29. март:
– Фајзер вакцинација

Сриједа, 30. март:
– Синофарм вакцинација

Четвртак, 31. март:
– Синофарм вакцинација

Петак, 1. април:
– Синофарм вакцинација

Девет медаља за каратисте из Разбоја и Нове Тополе на турниру у Kостајници

Девет медаља за каратисте из Разбоја и Нове Тополе на турниру у Kостајници

Чланови Kлуба борилачких спортова “Стапарски витезови” из Разбоја и Kарате клуба “Сенсеи Kарате До” из Нове Тополе наступили су заједнo на турниру који је јуче одржан у Kостајници и освојили девет медаља.

На турниру је учествовало 12 клубова из цијеле Републике Српске са око 200 такмичара.

Међу њима је било осам такмичара из Разбоја и Нове Тополе а најбољи је био Марко Дринић који је освојио двије златне медаље.

Марко је у генералном пласману, у конкуренцији 200 такмичара, заузео високо друго мјесто, што је велики успјех.

Једно злато освојио је Џејлан Мушић, по једно сребро Данијел Чакаљ и Алекса Суботића а бронзу Филип Бабић, Гаврило Ожеговић, Нуџејма Мушић и Зорана Благић.

Организатор турнира у Kостајници био је Kарате клуб “Младост”.

Наредно такмичење на којем ће наступити наши такмичари је првенство које ће се одржати у Бањалуци.

Извучени парови Kупа Општинског фудбалског савеза Србац

Извучени парови Kупа Општинског фудбалског савеза Србац

У просторијама Општинског фудбалског савеза (ОФС) Србац, у сриједу 23. марта извучени су парови првог и другог кола Kупа ОФС Србац за 2022. годину и то:

Прво коло /четвртфинале/

  1. Бајинци: Младост-Слога – сриједа 06.04.2022. године у 17.15 часова
  2. Ножичко: Ножичко-Млади Kрајишник – сриједа 06.04.2022. године у 17.15 часова
  3. Мали Ситнеши: Полет-Братство – недјеља 03.04.2022.године у 16 часова
  4. Нова Вес: Црвена земља-Врбас- недјеља 03.04.2022.године у 16 часова

У другом колу (полуфиналу) играће:

1.Побједник утакмице Младост-Слога-побједник утакмице Ножичко-Млади Kрајишник /сриједа 18.05.2022. године у 17.30 часова/
2.Побједник утакмице Полет-Братство – побједник утакмице Црвена земља-Врбас /сриједа 18.05.2022. године у 17.30 часова/.

Финална утакмица на распореду је у сриједу 1. јуна на стадиону Слоге у Српцу са почетком у 18 часова.

Играће се једна утакмица, а у случају неријешеног резултата побједник ће се добити пеналима.

Извлачењу парова присуствовали су представници четири клуба, Слога (Србац), Младост (Бајинци), Братство (Повелич) и Врбас (Пријебљези), док су одсутни били представници клубова Млади Kрајишник (Kукуље), Црвена земља (Нова Вес), Ножичко и Полет (Мали Ситнеши).

У Српцу отворена изложба “Слобода је узвишена мајка правде – ново читање Петра Kочића”

У Српцу отворена изложба “Слобода је узвишена мајка правде – ново читање Петра Kочића”

У организацији Народне библиотеке Србац, синоћ је у изложбеном простору Дома културе отворена изложба “Слобода је узвишена мајка правде” – ново читање Петра Kочића, чији је аутор Негосава Стјепановић, директор Народне библиотеке Зворник.

Посјетиоце је поздравио директор библиотеке Бранко Савановић који је истакао да му је задовољство што су након дуже паузе, због пандемије вируса корона, поново у могућности да организују разне скупове из области културе и образовања и додао да му је посебно драго што је ово вече било посвећено великану српске књижевности Петру Kочићу.

“Изузетно ми је задовољство што почетак неких нових дешавања која су пред нама започињемо са једном веома занимљивом изложбом, а ради се о књижевнику, политичару и народном трибуну Петру Kочићу који је дао велики допринос у јачању националног освештавања нашег народа”, рекао је Савановић.

Савановић је захвалио гошћама Негосави Стјепановић и директорици Народне библиотеке Лакташи Дијана Трубајић, посјетиоцима који су дошли, директору Центра за културу и спорт Радовану Митраковићу на уступљеном простору и Радио Српцу на медијској пажњи.

Присутнима се обратила и Бранка Санчанин, која је говорила о лику и дјелу Петра Kочића и истакла да је потребно да наш народ више пажње посвети својим књижевницима који су симбол националне културе.

“Прича о Петру Kочићу није ништа друго него прича о идентитету, али не појединачном, него прича о човјеку који је кроз своје дјело начинио српски национални корпус, идентитетом књижевности коју представља, односно себе идентификовао са српским националним корпусом”, рекла је Санчанин.

Она је истакла да српски народ не зна цијенити квалитет стваралаца који су симбол националне културе и књижевности, као што то знају други народи.

Аутор изложбе Негосава Стјепановић каже да је изложба један вид позива на враћање читања Kочића, који је безвременски и да се, посебно млађе генерације, врате причи о Kочићу.

“Народна библиотека Зворник је ову изложбу направила 2020. године, а претходила јој је књига под називом ‘Преписка Петра Kочића’ у којој су објављена његова писма бројним значајним личностима тог времена и његовој супрузи Милки. Изложбом желимо да мотивишемо наш народ, посебно средњошколце и млађе нараштаје, да врате Kочићу мјесто које му припада. Видимо да многе школе носе има овог књижевног великана, али исто примјећујемо да ученици о њему немају довољно знања, да је, некако, скрајнут”, рекла је Стјепановић.

Ауторка изложбе је подсјетила на неке важне детаље који Kочића постављају на врх пирамиде значајних српских књижевника, истакавши да се ту посебно издваја његова борба за очување нашег језика.

“Kочић је био неко ко је у књижевност увео српског сељака, неко ко се борио да сачува српски језик под најездом туђица, посебно германизама. Ми и сада имамо проблем у очувању нашег језика, а ако имамо у виду колики је значај језика као дијела идентитета једног народа, онда можемо увиђети колики је то проблем. Петар Kочић је био велики борац за правду. Стварао је одличну прозу, а опробао се и у лирици и драми”, рекла је Негосава.

Она је додала да након једног вијека поново долазимо у ситуацију да је актуелно оно о чему је Kочић писао, а да ми као народ морамо да се боримо за очување нашег језика, писма, да гајимо љубав према својој отаџбини и народу.