Одржана годишња Скупштина Црвеног крста Србац – све више младих у активностима
У просторијама Општинског одбора Црвеног крста Србац одржана је пета редовна сједница скупштине деветог сазива, на којој су једногласно усвојена сва годишња документа.
Разматрани су Извјештај о раду и финансијски извјештај за 2025. годину, Извјештај Надзорног одбора, као и Програм рада и финансијски план за 2026. годину, те Одлука о провођењу избора до краја године.
“Иза нас је успјешна година у којој су реализоване све планиране активности, захваљујући великом ангажману волонтера и подршци донатора. Посебно радује чињеница да се континуирано повећава број младих укључених у наше активности, од добровољног даривања крви, едукација, до социјално-хуманитарног рада и нових учлањења”, рекао је секретар Црвеног крста Србац, Игор Јовичић.
Током 2025. године организоване су бројне акције даривања крви, одазвало се 287 давалаца, а прикупљено је 278 доза крви.
Реализоване су и значајне донације, укључујући уградњу дефибрилатора у сарадњи са Црвеним крстом Словеније, као и набавку два школска дефибрилатора и три лутке. Подршка је стигла и од Друштва Црвеног крста БиХ, Црвеног крста Републике Српске, Владе Републике Српске, Општине Србац, као и вјерних партнера и донатора.
“Посебну захвалност упућујемо пекари Сунце и породици Грабовац на континуираној подршци током цијеле године”, истакао је Јовичић.
Захваљујући слози и великом залагању мјештана Дворина, у протеклом периоду реализована је значајна акција уређења простора око гробљанског храма.
Асфалтиран је прилаз цркви и пут кроз сеоско гробље, уз додатне радове на уређењу.
Укупна вриједност пројекта износила је око 38.000 марака, а средства су у највећој мјери обезбиједили сами мјештани, уз подршку неколико донатора и Општине Србац.
У акцији је учествовала већина домаћинстава, што још једном потврђује заједништво и спремност мјештана да заједничким радом унапређују услове живота у свом засеоку.
Мјештанин Дворина Велибор Поповић каже да су зајдничким снагама успјели да реализују уређење и асфалтирање, истичући да храм у засеоку има веома важну улогу, јер је то мјесто њиховог окупљања за велике православне празнике.
“Поред тога што се овдје налази гробље, у храму се врше богослужења, али и окупљања мјештана за Васкрс, Божић и Духове, тако да нам је асфалтирање и уређење простора било веома важно. Желимо да сви мјештани који дођу да обиђу гробна мјеста својих ближњих, али и током свих осталих долазака на ово мјесто, имају пристојан прилаз. Занимљиво је да је 2002. на 2003. годину први пут након Другог свјетског рата бадњак провезен кроз Србац на овој страни, према подацима које смо добили од покојног свештеника Вида. Та традиција се одржала до данас. Окупљамо дјецу, дијелимо поклоне и организујемо дружења, те се трудимо да то очувамо”, рекао је Поповић.
Поповић истиче да су активности на уређењу у највећој мјери резултат ангажмана самих мјештана. За асфалтирање пута и одређене радове су ангажовали извођача, а то је фирма “Градис инвест”, док су бетонирање стаза око цркве извели сами.
“Од око 70 домаћинства, 55 особа се директно одазвало и само мали дио није пружио подршку овој активности. Укупно је било 67 уплата, од чега 12 мимо села. Што се тиче потешкоћа, било их је, али смо се пријатно изненадили, јер смо већ првог дана прикупили преко 20.000 KМ. Укупна вриједност пројекта била је око 38.800 KМ, плус додатни радови, а укупно је прикупљено око 42.000 KМ, тако да смо имали средстава и за додатне потребе”, појаснио је Поповић.
За наредни период остало је још радова који би требало да буду завшрени, како би акција уређења била комплетна и у складу са плановима мјештана.
“До Духова планирамо додатно бетонирање одређених дијелова, постављање клупа и уградњу чесме, садњу зеленила и уређење простора. Такође, имамо пројекат асфалтирања пута према засеоку Мутићи. Циљ нам је да сви путеви буду асфалтирани”, тврди он.
Члан Црквеног одбора, Бранко Савић, каже да су се радови завршени онако како је планирано и да имају вољу и жељу да наставе даље.
“Увијек има помало потешкоћа, али код нас у Дворинама слога превладава. Од укупног броја домаћинстава, скоро су сви учествовали, што показује да су људи сложни и то је оно што нас радује. Наша сложност се огледа и у уређењу игралишта за око 30 дјеце, која нас додатно мотивишу за стварање љепшег амбијента за живот”, поручио је Савић.
Мјештанин и члан Црквеног одбора, Љубомир Поповић, који је дјетињство и младост провео у Дворинама гдје и сада живи, каже да су се услови за живот промијенили набоље.
“Одрастао сам овдје и памтим вријеме када су услови били много скромнији. Није било инфраструктуре као данас. Постојала је дрвена капела, ту су се одржавале службе. Kасније су људи одлучили да изграде озбиљнији објекат. Велика је разлика између некада и сада, али радује ме што млађе генерације настављају да унапређују село. Живот на селу је лијеп, посебно за породицу и дјецу. Град има своје предности, али село пружа квалитетан живот и волио бих да се млади више враћају”, закључио је Љубомир.
Србац угостио ватрогасце РС: Спој радног састанка и хуманитарне акције
Територијална ватрогасно-спасилачка јединица Србац била је домаћин редовне сједнице Скупштине Удружења професионалних ватрогасаца-спасилаца Републике Српске, која је окупила представнике ватрогасних јединица из више локалних заједница.
У оквиру овог догађаја, учесници су се одазвали и првој овогодишњој акцији добровољног давања крви, коју је организовао Црвени крст Србац, чиме су још једном показали хуманост и спремност да помогну и ван редовних задатака.
Скупштини је присуствовао и начелник општине Србац Млађан Драгосављевић, којем су домаћини овом приликом уручили пригодан поклон, као знак захвалности за подршку у раду.
Током радног дијела сједнице разматран је извјештај о раду за протеклу годину, као и планови и циљеви за текућу годину. Посебан акценат стављен је на стање у ватрогасним јединицама, с нагласком на примјену новог колективног уговора и поштовање Закона о раду. Представници јединица су изнијели своја искуства и мишљења, а управо су ове теме изазвале највише дискусије међу присутнима.
Закључено је да је неопходно наставити јачање сарадње међу јединицама, као и унапређење услова рада ватрогасаца-спасилаца, како би се осигурала још боља заштита грађана и њихове имовине.
Дванаеста сједница Скупштине општине Србац у четвртак, 30. априла
Предсједник Скупштине општине Србац, Дејан Девић, заказао је за четвртак, 30. априла, 12. редовну сједницу Скупштине општине.
Почетак сједнице је у 10 часова, а на дневном реду ће се наћи 17 тачака.
Дневни ред:
Извод из записника са 11.сједнице СО-е Србац,
Информација о раду Полицијске станице Србац за прво тромјесечје 2026.године,
Информација о реализацији уговорених услуга утврђивања времена и узрока смрти за лица умрла ван здравствене установе на подручју општине Србац за 2025.годину,
Информација о реализацији Програма систематске дератизације и дезинсекције на подручју општине Србац за 2025.годину,
Извјештај о стању припремљености система противградне заштите на територији општине Србац за противградну сезону 2026.године,
Извјештај о реализацији Програма зимског одржавања улица и локалних путева у 2025/2026.години на подручју општине Србац,
Извјештај о реализацији плана за измирење неизмирених обавеза општине Србац пренесених из претходног периода (2025.година),
Извјештај о извршењу Буџета општине Србац за 2025.годину,
Приједлог Плана капиталних инвестиција за 2026.годину,
Приједлог Плана за измирење неизмирених обавеза пренесених из претходног периода општине Србац,
Приједлог Програма професионалног усавршавања одборника за 2026.годину,
Приједлог Одлуке о кориштењу средстава од накнада за претварање пољопривредног земљишта у непољопривредне сврхе за 2026.годину,
Приједлог Одлуке о давању сагласности за издавање гаранције за задужење КП „ВОДОВОД“ АД Србац,
Приједлог Одлуке о давању сагласности за упис заложног права Друштву са ограниченом одговорношћу Месна индустрија „Тулумовић“ д.о.о. Лакташи,
Приједлог Одлуке о приступању изради „Регулационог плана спортски центар у мјесту Кладари“,
Приједлог Рјешења о именовању Савјета за израду „Регулационог плана спортски центар у мјесту Кладари“,
Одборничка питања и одговори на одборничка питања.
Прикупљене 102 дозе на акцији добровољног давања крви
Црвени крст Србац организовао је данас прву овогодишњу акцију добровољног давања крви у сарадњи са Службом за трансфузију крви Опште болнице Градишка, а прикупљено је 102 дозе ове драгоцјене течности.
Секретар Црвеног крста Србац, Игор Јовичић, рекао је да се на акцију одазвао 131 добровољни давалац, те захвалио свим хуманим људима који су увијек ту за њих.
Поред бројних Српчана, у акцији је учествовало и више чланова Удружења професионалних ватрогасаца-спасилаца Републике Српске који су дошли на позив Територијалне ватрогасно-спасилачке јединице Србац.