Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Дешавања

Састанак представника Борачке организације са предсједницима мјесних организација

14. децембра, 2021. 217 0 0 

У згради општине Србац јуче је одржан редовни састанак руководства Борачке организације општине Србац са предсједницима мјесних борачких организација.

Састанком је предсједавао предсједник Борачке организације Горан Плотан, а теме састанка су биле актуелности у раду Борачке организације општине Србац, као и информација о раду и будућим активностима Фонда солидарности.

Састанку су присуствовали замјеник предсједника Предсједништва Борачке организације Републике Српске Душко Митрић и предсједник Одбора породица погинулих и заробљених бораца у Борачкој организацији општине Србац Бранко Граховац.

Након излагања Плотана, констатовано је да су Борачка организација општине Србац и Фонд солидарности испунили свој Програм рада за текућу годину, док ће расправа, дискусија и приједлози предсједника мјесних борачких организација послужити код израде Програма рада за 2022. годину.

Замјеник предсједника Предсједништва БОРС-а Душко Митрић информисао је присутне о раду и активностима које руководство БОРС-а проводи на побољшању укупног положаја и статуса свих борачких категорија у Републици Српској, а с тим у вези и о одржана два састанка руководства БОРС-а у Министарству рада и борачко инвалидске заштите.

Представа „Тајни задатак“ у сриједу 22. децембра у Српцу

Центар за културу и спорт Србац организује у сриједу 22. децембра позоришну представу „Тајни задатак“ у извођењу позоришта „Луча“ из Бањалуке.

Представа је настала по мотивима драме „Без поговора“ Харолда Пинтера а а ради се о ауторском пројекту Александра Шеве. У представи играју Александар Шево и Милан Димић.

Ово позоришно остварење показује публици колико су људи спремни да беспоговорно иду у извршење наређења. Представа би требала да натјера свакога да се погледа у огледало и размисли, да се запита да ли је икада прешао границу људскости и постао механизована, роботзована животиња.

Почетак је у 19 часова а цијена улазнице је 4 KМ.

Током викенда у Српцу четири нова случаја вируса корона

На подручју србачке општине у данима викенда регистрована су четири нова случаја вируса корона. Резултати за три узорка су добијени брзим антигенским тестирањем а један путем PCR теста.

Ради се о мушкарцу средње животне доби, једној жени млађе и двије старије животне доби.

Закључно са данашњим даном у Српцу је 25 особа активно позитивно на вирус корона а у кућној изолацији су 64 лица.

У посљедња 24 часа у Републици Српској је извршено тестирање 132 лабораторијска узорка а вирус корона откривен је код 33 особе. Институту за јавно здравство РС пријављено је 16 смртних случајева.

Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 519 а на респиратору су 52 особе.

У Дому здравља у Српцу данас и у сриједу неће се вршити вакцинација а осталим данима обављаће се у термину од 10 до 13 часова. У уторак је предвиђена Синофарм а у четвртак Фајзер вакцинација, док је у петак на распореду ревакцинација особа које су вакцинисане Спутњик В вакцином у периоду од 23. до 26. новембра.

Бесплатна вакцинација против сезонског грипа за све категорије

Дом здравља Србац обавјештава све заинтересоване да се од данас (13.12.2021. године) врши бесплатна вакцинација против сезонског грипа вакцином Vaxigrip Tetra, за све категорије становништва, с тим да приоритет имају лица старија од 60 година и здравствени радници.

Вакцинација се врши у периоду од 9 до 14 часова на вакциналном пункту који се налази у склопу педијатрије, уз напомену да се пацијенти претходно јаве свом породичном љекару.

Дани читања у србачким школама

10. децембра, 2021. 194 0 0 

У овиру кампање „Читајмо заједно“, коју Министарство просвјете и културе организује већ пету годину, у основним и средњој школи у Српцу проведене су активности са циљем популаризације књижевника, књижевности, културе читања и развоја читалачке публике од најранијег узраста.

Дане читања у Основној школи “Јован Јовановић Змај” приредила је наставница српског језика Дејана Ћирић за ученике шестог разреда у Kобашу и централној школи у Српцу.

Ученици из Kобаша час су имали у школској библиотеци гдје су се упознали са библиотечким фондом, а послије тога су читали пјесму пјесника Јове Чулића.

Својим гостовањем у србачкој школи овај догађај је употпунио србачки књижевник Жарко Шарић који је говорио о значају читања и школовања, а затим представио своје књиге „Живу читанку“, „Сладолед на асфалту“ и „Шашаву школу“.

Ученици шестих разреда из Kобаша и Српца су, такође, у оквиру ових активности, послали и своје фотографије у склопу наградне игре Министарства просвјете и културе Републике Српске.

Популаризација књиге организована је и за ученике другог разреда који су са учитељицом Сањом Стојић посјетили школску библиотеку.

Библиотекар школе Милена Шаула уручила је ђацима чланске карте, а након тога их упознала са начином рада библиотеке, књижевним дјелима и начином кориштења књига из библиотеке.

Након тога организован је час читања у оквиру редовне наставе. У складу са овогодишњим слоганом „Да не останемо без ријечи“, библиотекар школе је ученицима овога одјељења представила лик и дјело писца за дјецу Бранка Ћопића и читала им једно од његових најпознатијих дјела – „Јежеву кућицу“.

Дане читања у Центру средњих школа “Петар Kочић” приредиле су професорице српског језика и књижевности Ирена Недимовић, Слободанка Вучинић и Бранка Kесер.

Ученица Вишња Санчанин из трећег разреда гимназије одушевила је средњошколце својом безименом пјесмом, а Татјана Смиљанић из првог разреда царинских техничара је привукла пажњу пјесмом “Још један дан“. Љубавне и рефлексивне стихове књижевних великана као што су Јован Дучић и Рабиндранат Тагоре рецитовала је ученица трећег разреда гимназије Тамара Петковић.

Дане читање употпунила је својим гостовањем књижевница и професорица српског језика у пензији Гордана Ђукић, која је радни вијек провела у овој школи. Професорица Ђукић је посјетила неколико часова српског језика, не скривајући срећу и задовољство што се поново нашла међу ђацима. Ученицима је говорила о значају читања и школовања, а затим читала приче и пјесме из својих дјела “Небо пуно бисера“ и “Из дневника једног професора“.

Ове активности организоване су и у другим одјељењима и школама наше општине.