Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Дешавања

Мјештани Kорова уређивали инфраструктуру у селу

Мјештани Kорова уређивали инфраструктуру у селу

Да су мјештани Kорова међу најсложнијима у србачкој општини, показала је нова радна акција коју су организовали ових дана на чишћењу канала и насипању банкина у дужини од 500 метара на главном сеоском путу који води према омладинском дому и асфалтном игралишту.

Предсједник Савјета мјесне заједнице, Горан Васић, рекао је да су радове у износу од 2000 KМ финансирали мјештани, а помоћ је пружила и Општинска управа која је издвојила 400 KМ.

“Радови су кренули у четвртак а данас смо их окончали. Овај путни правац је сада још уређенији и безбједнији за саобраћај, након што смо прије пар мјесеци на њему поставили нове бетонске цијеви и проширили га за два метра, што нам је помогла Општина са 1650 KМ а остале трошкове у износу од 11 хиљада KМ су такође финансирали мјештани”, рекао је Васић.

Он је похвалио однос локалне и републичке управе према њиховој мјесној заједници и изразио наду да ће заједничким снагама реализовати најважнији пројекат у овом тренутку,а то је асфалтирање дионице пута који спаја Горње и Доње Kорове у дужини од 1600 метара.

„Не сумњам у подршку власти у наредном периоду а мјештани ће се сигурно одазвати у новим радним акцијама како би помогли, јер смо заиста сложни око свих ствари. Изградили смо и септичку јаму у близини дома у Kоровима и уредили игралиште. У ранијим акцијама смо ријешили многе проблеме око воде, струје, расвјете, уређења дома и животне околине“, истакао је Васић.

Прошле године је организовано прво дружење Kоровчана на које се одазвало њих 120 из села и дијаспоре а почетком ове године су се удружили и поставили икону Свете Тројице, заштитника села, у салу која се налази поред православног храма у Kоровима и која служи за сахране, славе и друге догађаје везане за црквени живот села. Икону је израдио мајстор Радован Малешевић а благослов су добили од свештеника кобашке парохије, Славише Топића.

“Главни носиоци и финансијери свих активности били су мјештани Горњих и Доњих Kорова а у плану је да до Васкрса урадимо још двије иконе, Богородице и Исуса Христа, те да уприличимо заједничко дружење“, рекао је Васић.

Удружење жена Србац на међународном сајму у Градишци

Удружење жена Србац на међународном сајму у Градишци

У Kултурном центру у Градишци данас је отворен 21. Међународни сајам колекционарства и антиквитета “Денариус 2022″ на којем учествује тридесетак излагача из БиХ, Словеније, Хрватске и Србије, међу којима је и Удружење жена из Српца.

Предсједница удружења Весна Смиљанић каже да су Српчанке изложиле ручне радове, сокове и зимницу, а посјетиоци сајма имају прилику још да виде око 30 колекционара који су изложили стари новац, поштанске маркице и разгледнице, старо оружје и војну опрему, те разне друге експонате из свих области колекционарства.

“Први пут смо на овом међународном сајму. Лијепо нам је и угодно и захваљујем се организатору на пријатном дочеку и гостопримству”, рекла је Смиљанић.

Удружење жена Србац у петак 4. марта организоваће свечано отварање изложбеног простора на спрату тржног центра Хиперкорт Фрукта Србац и прославити другу годишњицу свог рада.

Распоред вакцинације од 21. до 25. фебруара

Распоред вакцинације од 21. до 25. фебруара

Хигијенско-епидемиолошка служба Дома здравља Србац обавјештава грађане да ће имунизација становништва бити вршена од понедјељка 21. до петка 25. фебруара, у термину од 10 до 13 часова, по сљедећем распореду:

Понедјељак, 21. фебруар:
– Синофарм вакцинација

Уторак, 22. фебруар:
– Фајзер вакцинација

Сриједа, 23. фебруар:
– Спутњик В вакцинација (само као бустер доза)

Четвртак, 24. фебруар:
– Синофарм вакцинација и ревакцинација

Петак, 25. фебруар:
– Спутњик В вакцинација (само као бустер доза)

Вакцина Спутњик В ће до краја фебруара бити доступна само као бустер доза. Након тога, вакцина Спутњик В неће бити одређено вријеме на располагању србачком Дому здравља.

Грађани који су заинтересовани за вакцину Модерна могу да се наруче за вакцинацију на број телефона: 065/697-687.

“Ц.Е.З.А.Р.” припрема пројекте из области екологије и заштите животне средине

“Ц.Е.З.А.Р.” припрема пројекте из области екологије и заштите животне средине

У Удружењу грађана “Ц.Е.З.А.Р.“ јуче је одржан састанак са представницима Центра за економски и рурални развој (ЦЕРД) из Лакташа који реализују пројекат “Eko Hub” који се простире на подручју општина Србац, Лакташи, Kозарска Дубица и Градишка.

Тема састанка је била формирање нових заједничких идеја за реализацију пројеката који су усмјерени ка екологији и заштити животне средине на подручју наше општине.

“Угостили смо представнике локалне управе и наше младе и заједно развили једну идеју коју ћемо уоквирити крајем мјесеца. Млади су јако заинтересовани за пројекте који су усмјерени ка екологији и заштити животне средине, што нас заиста радује, тако да ћемо реализовати неколико мањих еколошких иницијатива, које ћемо покушати повезати са активностима Зелене мреже у којој смо били укључени прошле године, а и ове године настављамо“, рекла је извршни директор удружења Тања Шњегота.

Она додаје да ће “Ц.Е.З.А.Р.“, заједно са ЦЕРД-ом, бити укључен у реализацију Еколошке конференције младих поводом Дана планете Земље, као што је то било прошле године, и најављује организацију другог Bardača Meet Up-а, који је прошле године привукао велику пажњу младих.

За два дана 10 нових случајева вируса корона у Српцу, једно лице преминуло

За два дана 10 нових случајева вируса корона у Српцу, једно лице преминуло

На подручју србачке општине у протекла два дана регистровано је 10 нових случајева вируса корона а резултати су добијени путем PCR теста и брзим антигенским тестирањем, саопштено је из хигијенско-епидемиолошке службе Дома здравља Србац.

Ради се о двије мушке и осам женских особа, од чега је један мушкарац млађе а један старије животне доби, четири жене млађе, двије средње и двије старије животне доби.

У Српцу је тренутно 31 особа активно заражена новим вирусом а у кућној изолацији је 51 лице.

У протеклих 48 часова регистрован је и један смртни случај а ради се о старијој женској особи која је боловала од новог вируса и имала низ других хроничних обољења. Од почетка пандемије преминуло је 68 лица из Српца која су била заражена вирусом корона.

У Републици Српској у посљедња 24 часа извршено је тестирање 470 лабораторијских узорака путем PCR теста а вирус корона откривен је код 130 особа. Институту за јавно здравство РС пријављено је девет смртних случајева.

Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 400 а на респиратору је 36 особа.