Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac3

Познати прелиминарни резултати уписа у средњу школу у Српцу: Економисти попунили мјеста, угоститељи без интересовања

Познати прелиминарни резултати уписа у средњу школу у Српцу: Економисти попунили мјеста, угоститељи без интересовања

Завршен је јунски рок за упис ученика у средње школе, а прелиминарне ранг-листе показују да је интересовање за занимања у Центру средњих школа „Петар Кочић“ Србац различито.

Економски техничар уписан је у максималном броју, док је за занимање царински техничар уписано 18 ученика, што оставља простор за још два ђака до формирања пуног одјељења.

За ЦНЦ техничара пријавила су се 23 ученика, а остало је још једно слободно мјесто.

Ново занимање у средњошколском центру, медицински техничар, уписало је 11 ученика. За формирање одјељења потребно је још пет ученика, док је за потпуно одјељење потребно 24 ученика.

Када је ријеч о трогодишњој машинској струци, занимање бравар–заваривач уписало је пет ученика, а механичар мехатронике осам. За формирање одјељења потребно је још три ученика једне од наведених струка, док је у случају раздвојених одјељења неопходно достићи број од по 12 ученика.

Најслабије интересовање биљежи струка угоститељства и туризма, гдје су за сада уписана само два кувара и ниједан конобар, па је неизвјесно да ли ће одјељење бити формирано.

Директор школе Миленко Живанић истакао је да ће коначне ранг-листе бити објављене у уторак, 30. јуна, те да до тада траје жалбени рок, током којег ученици и кандидати који нису задовољни резултатима или сматрају да постоји грешка могу поднијети жалбу.

Посебна пажња ове године, како наводи, усмјерена је на медицинску струку. Према подацима, 11 ученика је медицинску школу изабрало као први избор, док је 13 ученика изабрало као други избор.

„Надамо се да ћемо успјети да формирамо одјељење медицинских техничара. У току су и припреме за опремање кабинета и обезбјеђивање наставног кадра. Уколико одјељење буде формирано, кабинет ће бити модерно опремљен и испуњавати све услове за квалитетно образовање будућих медицинских техничара“, навео је Живанић.

Након јунског, слиједи јулски уписни рок који почиње у сриједу, 1. јула, и траје до петка, 3. јула. Прелиминарне ранг-листе биће објављене 9. јула у 10 часова, док ће коначне листе бити објављене 17. јула 2026. године, чиме се и завршава овогодишњи уписни процес.

„Извор“ испратио још једну успјешну годину рада уз дружење, пјесму и захвалност пријатељима удружења

„Извор“ испратио још једну успјешну годину рада уз дружење, пјесму и захвалност пријатељима удружења

„Извор“ испратио још једну успјешну годину рада уз дружење, пјесму и захвалност пријатељима удружења

Удружење родитеља и дјеце са посебним потребама „Извор“ организовало је данас завршну свечаност којом је обиљежен крај радне 2025/26. године.

Дружењу, које су уз велику подршку родитеља и дјеце припремили руководство и чланови удружења, присуствовали су представници Центра за социјални рад Србац, свештеници Александар Кустурић и Марио Топаловић, донатори који током године помажу рад удружења, одборници локалног парламента, као и бројни родитељи.

Директорица удружења Мира Татић рекла је да се, по традицији, на крају сваке радне године организује заједничко дружење како би се окупили чланови, родитељи, пријатељи и сарадници „Извора“ и заједно прославили успјешан завршетак активности.

„Организовали смо заједнички ручак и дружење уз музику Дејана Ристића и његових пријатеља. Посебно нам је драго што су са нама представници Центра за социјални рад, свештеници, одборници и родитељи дјеце. Припремили смо посну и мрсну храну како бисмо испоштовали вријеме поста“, рекла је Татић.

Она је истакла да удружење са редовним активностима завршава 25. јуна, након чега слиједи љетна пауза до септембра.

„Са радом поново почињемо 1. септембра по досадашњем програму, уз жељу да додатно проширимо наше активности. У плану је и заједнички излет у манастир Ловница за све чланове удружења“, додала је Татић.

На иницијативу родитеља, и ове године биће организован колективни одлазак на море у Игало, гдје ће у августу боравити двадесетак родитеља и дјеце.

„Успјели смо да организујемо заједничко љетовање у Црној Гори, са обезбијеђеним превозом. Сви се томе веома радујемо јер ће то бити прилика за одмор, дружење и стварање нових успомена“, истакла је Татић.

Директорица „Извора“ захвалила је Општини Србац на континуираној подршци, посебно када је ријеч о финансирању стручног кадра и редовних активности удружења.

Посебну захвалност упутила је и дугогодишњим донаторима Јадранки Милијашевић и њеној породици, који мјесечно издвајају средства за материјалне трошкове удружења, као и привреднику Драгану Татомиру, који годинама финансијски помаже рад „Извора“, омогућавајући организовање излета и других активности за чланове.

На крају свечаности, Татић се захвалила музичарима Дејану Ристићу, Мирославу Станковићу и Жељку Лишковићу, који су својом музиком и пјесмом допринијели лијепој атмосфери и угодном дружењу свих присутних.

Почео 62. Градски турнир у малом фудбалу „Србац 2026“

Почео 62. Градски турнир у малом фудбалу „Србац 2026“

Почео 62. Градски турнир у малом фудбалу „Србац 2026“

Градски турнир у малом фудбалу „Србац 2026“, један од најатрактивнијих спортских догађаја овог љета у Српцу, почео је синоћ.

На традиционални, 62. турнир, пријавило се 20 сениорских екипа, а поред Српчана учествује и неколико екипа из Бањалуке, Градишке и Прњавора.

Поред сениорске конкуренције, такмичиће се и осам група омладинске категорије 2012/2013. годиште.

Након одиграних утакмица групе А, екипа „Бет Голден“ заузела је прво мјесто, екипа „Сигурно за Србац“ друго, а „Горња Лепеница“ треће. Екипа „Шатори Јефтић“, након свих изгубљених утакмица, напушта ово такмичење.

Турнир је, поред бројних грађана, посјетио и начелник општине Србац Млађан Драгосављевић.

Вечерас од 19.30 часова на распореду су утакмице групе Б, гдје ће снаге одмјерити НК Кладари, Студенац Кобаш, Борик Отпочивалјка, те Лилић. Посљедња утакмица ове групне фазе игра се у 22.50 часова.

Организатор овогодишњег градског турнира у малом фудбалу је Удружење грађана „Искон“ Србац, а покровитељ Општина Србац.

Млади Српчани заблистали на завршном љетном концерту Удружења грађана „Цезар“

Млади Српчани заблистали на завршном љетном концерту Удружења грађана „Цезар“

У организацији Удружења грађана „Цезар“ одржан је завршни љетни концерт којим је на најљепши начин заокружена још једна успјешна сезона рада са дјецом и младима. Бројној публици у препуној сали Дома културе представили су се сви полазници програма које Удружење реализује током године.

Посјетиоци су имали прилику да уживају у богатом и разноврсном програму који је обухватио плесне тачке, музичке изведбе, као и презентацију школе спорта.

Кроз наступе су полазници показали таленат, труд и вјештине које су стицали током протеклих мјесеци, док су разноврсни и маштовити костими додатно употпунили цјелокупан доживљај и изазвали одушевљење публике.

Сала Дома културе била је испуњена до посљедњег мјеста, а међу присутнима су били и министарка финансија у Влади РС Зора Видовић, предсједник Скупштине општине Дејан Девић, директори јавних установа, одборници, као и бројни родитељи и чланови породица полазника, који су својим присуством пружили подршку младим извођачима.

Директорка Удружења грађана „Цезар“ Тања Шњегота истакла је да је иза њих још један успјешан љетни концерт, за чију су се реализацију мјесецима припремали, те да је кроз активности у протеклом циклусу прошло око 160 малишана.

„Поносни смо на оно што смо приказали публици. У овом циклусу кроз наше активности прошло је око 160 малишана распоређених у велики број група и различитих програма. Задовољни смо концертом, а посебно чињеницом да су се сви наши полазници потрудили и показали шта су научили. Велику захвалност дугујемо свима који подржавају наш рад и волонтерима који су помогли у организацији, јер смо још једном показали да смо један велики тим“, рекла је Шњегота.

Говорећи о плановима за наредни период, Шњегота је навела да након љетне паузе слиједе нови уписи и припрема нових садржаја, те позвала грађане да подрже традиционалну хуманитарну акцију „Буди ми пријатељ“.

„Крајем августа планирамо нове уписе и припремамо се за нове активности које ће додатно обогатити наш програм. Истовремено је почела и хуманитарна акција ‘Буди ми пријатељ’, па позивам све наше суграђане да је подрже. Више од 50 касица постављено је у трговинским и угоститељским објектима широм општине, а надамо се да ћемо и ове године обезбиједити велики број школских ранчева за дјецу којој је помоћ потребна“, изјавила је Шњегота.

Завршни љетни концерт још једном је потврдио значај рада Удружења грађана „Цезар“ за најмлађе Српчане. На крају концерта уручена је захвалница министарки Зори Видовић, која је својим присуством и недавном донацијом клима-уређаја показала личну подршку раду Цезара.

Јелена Кнежевић представљала Србац у програму Водне академије МЕГ-а

Јелена Кнежевић представљала Србац у програму Водне академије МЕГ-а

Комунално предузеће „Водовод“ а.д. Србац дио је програма стручног усавршавања Водне академије МЕГ-а, намијењеног јачању капацитета запослених у сектору водних услуга.

У првој фази програма учествовала су 34 полазника из различитих локалних заједница, који су кроз низ едукација стекли нова знања и вјештине из области савременог управљања водним системима.

Србачки Водовод у овом програму представљала је Јелена Кнежевић, која је током стручног усавршавања учествовала на теоријским предавањима, практичним радионицама, теренским посјетама и студијском путовању у Брно у Чешкој Републици. На тај начин имала је прилику да се упозна са европским праксама, савременим технологијама и иновативним рјешењима у области пружања водних услуга.

Завршна конференција програма одржана је у Сарајеву, гдје су се окупили представници комуналних предузећа, локалних заједница и стручњаци из области водопривреде. Том приликом представљени су резултати досадашњег рада, најважнија постигнућа учесника, као и планови за даљи развој и унапређење сектора водних услуга.

Из КП „Водовод“ а.д. Србац истичу да је учешће у Водној академији МЕГ-а представљало значајну прилику за стицање нових знања и размјену искустава, која ће допринијети даљем унапређењу квалитета услуга које предузеће пружа грађанима.