На подручју србачке општине у протекла 24 часа регистровано је још пет нових случајева вируса корона.
Ради се о мушкарцу млађе животне доби, двије жене млађе, једној средње и једној старије животне доби.
Закључно са данашњим даном у Српцу су 32 особе активно позитивне на вирус корона а у кућној изолацији је 65 лица.
У Републици Српској у протекла 24 часа извршено је тестирање 303 лабораторијскa узорка путем PCR теста а вирус корона откривен је код 145 особа. Институту за јавно здравство РС пријављена су два смртна случаја.
Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 154 а на респиратору је осам особа.
Први баскет 3 x 3 турнир у Разбоју у сриједу 24. августа
На игралишту Основне школе „Доситеј Обрадовић” у Разбоју у сриједу 24. августа, у организацији асоцијације ”Спорт као начин живота”, по први пут ће се одржати турнир у “3 x 3 баскету”.
Ради се о интернационалном турниру који се игра на посебној подлози и посебном амбијенту а посебна атракција биће кошарка у колицима, каже Владо Шврака, представник асоцијације.
Додаје да су пропозиције такмичења посебне и одређене правилима 3×3 баскета који је признала Међународна кошаркашка федерације (ФИБА). Лиценциране судије суде све утакмице а водиће се ФИБА статистика која иде директно у представништво.
На турниру се очекује учешће екипа из Дервенте, Градишке, Прњавора, Бањалуке, Бијељине, као и Србије и Хрватске.
Невладина организација “Спорт као начин живота” је основана 2009. године с циљем афирмације и презентације параолимпијских спортова као и олимпијских спортова.
“Баскет 3 x 3 је ушао у олимпијску дисциплину и самим тим се организују турнири у читавој Републици Српској. На турниру у Разбоју имаћемо тимове из разних градова који се већ такмиче дужи низ година. Што се тиче кошарке у колицима, имали смо је на пар турнира, а у Разбој ћемо довести више тимова”, рекао је Шврака.
Истиче да је Разбој некада имао баскет 3 x 3 под називом „Стрит бол“ и окупљао је доста екипа.
“Био је то турнир који је једно вријеме био традиционалан десетак година и онда је дошло до затишја. Већ дуги низ година нема тих спортских дешавања а наша идеја је потекла од тога да се направи један догађај на којем ће се окупити већи број младих људи и при том смо наишли и на подршку Ансамбла народних игара “Лијевче” који ће доћи на отварање турнира да се представе са својим новим кореографијама”. каже Шврака.
Турнир ће почети у 15 часова а наступ фолклораша је планиран око 20 часова.
“Позивам грађане Разбоја, Српца и шире да дођу и подрже нашу спортску манифестацију а ми ћемо се потрудити да постане традиционална. Екипе се могу пријавити на фејсбук налог или инстаграм владосврака а више информација могу добити и путем телефона: 066 383 406. Пријаве екипа ће бити могуће до дана турнира“, каже Шврака.
За најуспјешније екипе су планиране новчане и друге награде. Уколико буде заинтересованих, планирано је и такмичење у шутирању тројки као и атрактивно такмичење у закуцавању.
Новчане награде ће бити подијељене за прво и друго мјесто у категорији сениори валидне кошарке, а награде ће се додијелити и у категорији кошарка у колицима. Прва награда ће бити 2.000 KМ, друга 500 КМ, а наградни фонд за кошарку у колицима ће бити 500 КМ.
“Покушаћемо до почетка турнира да ступимо у контакт са још неколико организација које би могле употпунити овај наш догађај. Планирамо и бар са пићем гдје ће се посјетиоци моћи освјежити и испробати јела са роштиља”, каже Шврака.
Акценат ће се највише ставити на кошаркашке утакмице јер је мисија организације “Спорт као начин живота“ да стави у равноправност валидни и инвалидни спорт, јер, као што су валидни спортисти борци на терену, тако се не смије изузети чињеница да су особе са инвалидитетом истом мјером и истом снагом борци на терену.
“Наша мисија је да доведемо то у неку равноправност и пробудимо свијест код људи да су особе са инвалидитетом исто тако људи који завријеђују пажњу као и ми“, рекао је Шврака.
Лука и Благоје из Српца за три дана превалили бициклима до Острога 450 километара
Након три дана вожње бициклима и пређених 450 километара, Српчани Лука Билбија (34) и Благоје Ивановић (26) стигли су у манастир Острог у недјељу 7. августа у послијеподневним часовима гдје су окончали своје ходочашће.
Они су у Острог кренули у петак 5. августа у јутарњим часовима испред храма Покрова Пресвете Богородице у Српцу гдје их је, уз благослов, на пут испратио свештеник Петко Вуковић.
Овај двојац је дневно прелазио и до 200 километара а ни високе температуре нису их у томе спријечиле.
Лука каже да је за њега ово било прво поклоничко путовање бициклом, док је Благоје већ два пута возио бициклом до Острога.
„То је годинама уназад била моја жеља јер волим бициклизам. Пут се састојао од три етапе, прва је била Србац-Сарајево гдје смо имали прво преноћиште и то нам је била најдужа дионица око 240 километара. Друга траса је била Сарајево-Шћепан Поље око 95 километара гдје смо имали конак у једном од кампова и завршна трећа фаза, уједно и најтежа, јер је са највише успона је Шћепан Поље-Острог“, са поносом каже Лука.
Полазак из Српца је био у петак 5. августа а у Сарајево су стигли навече гдје су се одморили, преспавали и ујутро око 10 сати кренули према Шћепан Пољу.
“Тамо смо стигли у суботу око 20 часова, јер смо морали лагано возити, будући да Благоје није имао баш спреман бицикл за брзе и дуже вожње па сам га морао подржати. На задњу трасу Шћепан Поље-Острог смо кренули у недјељу око 9 ујутру и стигли око 17 часова на вечерње богослужење“, каже Лука.
Додаје да су биле веома високе температуре ваздуха и брдовит терен па се пут одужио али су се трудили да праве дуже паузе у хладу.
“Имао сам један квар на бициклу на дијелу пута од Шћепан Поља према Острогу, гдје је највећи успон који сам на срећу брзо санирао, а оно што ме изненадило је колико народ Херцеговине и Црне Горе поштује манастир Острог и Светог Василија Острошког. Чим сам рекао људима гдје идем они су остављали своје обавезе и пришли ми да помогну и да заједно ријешимо проблем. По доласку у Острог Благоје је осјетио бол у кољену јер није дуже времена возио бицикл па смо ипак одлучили да се у повратку за Србац вратимо аутобусом како он не би ризиковао већу повреду ноге“, каже Лука.
Нису се јављали братству манастира Острог по доласку како би их неко неко дочекао, већ су само имали жељу да се поклоне Светом Василију.
“Kад сам дошао пред капије манастира сузе су ми кренуле на очи због испуњења дугогодишње жеље. Осјетио сам духовно испуњење и мир и то је била круна мог доласка под Острог“, прича Лука.
Било му је лакше возити бицикл јер годинама вози бревет трку, а како каже, драго му је да је и Благоје са недовољно припреме и боловима у кољену ипак успио доћи до циља.
“Ово ходочашће ми је донијело нешто неописиво што не могу објаснити, духовно испуњење и мир а подршка су ми били моја супруга, мајка и син којима је било изузетно драго што сам добро прошао и што је све прошло како треба“, рекао је Лука.
Стипендија за постдипломске и докторске студије у Чешкој Републици
Влада Републике Чешке посредством Амбасаде Републике Чешке у БиХ објавила је конкурс за додјелу стипендија за постдипломске и докторске студије.
Рок за подношење пријава је 30. септембар 2022. године.
Стипендије Владе Републике Чешке за академску 2023/2024. годину нуде се за следеће области, а настава се изводи на чешком или енглеском језику:
Пословање и администрација,
Природне науке, математика и статистика,
Пољопривреда, шумарство, рибарство и ветерина,
Информатика и комуникационе технологије,
Инжењерство, производња и грађевинарство.
На предметни конкурс могу се пријавити грађани:
који имају пребивалиште у БиХ/Републици Српској,
који су спремни да почну и заврше читав програм универзитетског студија (постдипломски или докторски) у Републици Чешкој и
који су прије почетка студирања у Чешкој завршили претходни степен образовања.
Све додатне информације, као и начин аплицирања можете пронаћи ОВДЈЕ.
Замољавају се апликанти из Републике Српске да на и-мејл fondovieu@meoi.vladars.net потврде пријаву апликације за академску стипендију Владе Републике Чешке.
У протекла 24 часа на подручју србачке општине регистровано је пет нових случајева вируса корона.
Ради се о два мушкарца старије животне доби, двије жене средње и једној старије животне доби.
Закључно са данашњим даном у Српцу је 35 особа активно позитивно на вирус корона а у кућној изолацији је 67 лица.
У Републици Српској у протекла 24 часа извршено је тестирање 273 лабораторијскa узорка путем PCR теста а вирус корона откривен је код 136 особа. Институту за јавно здравство РС пријављен је један смртни случај.
Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 165 а на респиратору је осам особа.