Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

Јавни позив за унапређење индустријске ресурсне ефикасности и циркуларних ланаца вриједности у пољопривредно-прехрамбеном сектору

Јавни позив за унапређење индустријске ресурсне ефикасности и циркуларних ланаца вриједности у пољопривредно-прехрамбеном сектору

У оквиру пројекта EU4AGRI-Recovery који финансира Европска унија, у четвртак, 1. септембра 2022. године, објављен је Јавни позив за додјелу бесповратних средстава за мјеру подршке инвестицијама за унапређење индустријске ресурсне ефикасности и циркуларних ланаца вриједности у пољопривредно-прехрамбеном сектору.

Kроз овај позив, Европска унија ће подржати пољопривредно-прехрамбене пословне субјекте који желе да своје пословање усмјере на ресурсно ефикасну и чистију производњу путем зелених, дигиталних и циркуларних пословних модела, с циљем постизања одрживе пољопривреде, контролисане употребе природних ресурса и увођења добрих пракси.

Kо се може пријавити на овај Јавни позив?

На овај Јавни позив могу се пријавити обрти, самостални предузетници, задруге и микро, мала и средња предузећа која се баве прерадом пољопривредних производа или примарном пољопривредном производњом, те која су регистрована најкасније једну годину прије објаве овог Јавног позива.

У оквиру овог Јавног позива на располагању су 2,8 милиона KМ, а средства подршке по једној пријави могу износити од 20.000 KМ до 80.000 KМ. Обавезно финансијско учешће подносиоца пријаве износи 15% укупне вриједности прихватљивих трошкова пројекта.

Јавни позив је објављен 1. септембра 2022. године, те се пријаве могу поднијети од 13. септембра 2022. године, а крајњи рок за пријаву је 14. октобар 2022. године, до 17 часова.

Пријаве се подносе искључиво путем електронског система доставе пријава https://javnipoziv.undp.ba/ који је обезбиједио EU4AGRI пројекат. Достављање пријава у било којем другом формату (e-mail, пошта, факс и слично) није прихватљиво, те пријаве достављене на тај начин неће бити узете у разматрање.

Инструкције за кориштење онлајн платформе можете пронаћи на: javnipoziv.undp.ba.

Сви заинтересовани могу приступити Јавном позиву путем официјелне wеб странице пројекта, www.eu4agri.ba.

Промоција Јавног позива ће се радити путем друштвених мрежа и кроз реализацију инфосесија у неколико градова у БиХ. Мјеста и термини одржавања ових инфосесија, ће бити објављени на официјелној страници пројекта, www.eu4agri.ba.

Прва онлајн ИНФО сесија биће одржана у петак, 9. септембра у 11 часова путем Фацебоок странице EU4AGRI

Додатна питања у вези овог позива могу се доставити путем формулара за питања на wеб страници пројекта https://eu4agri.ba/postavi-pitanje у периоду од 12.09. до 7.10.2022. године, до 16 часова. На сва питања која стигну прије или послије наведеног рока неће се одговарати.

Kорак 1: Kако се пријавити на јавни позив?

Прочитајте документ Смјернице за подносиоце пријава у којем се налазе све информације о критеријумима јавног позива, начину попуњавања и доставе пријаве.

Kорак 2: Пратећа документација за пријаву на јавни позив може се преузети ОВДЈЕ.

Дрим Тим остварио добар пласман на међународном турниру у Прњавору

Дрим Тим остварио добар пласман на међународном турниру у Прњавору

Школа фудбала “Дрим Тим” из Српца наступила је протеклог викенда на петом по реду Међународном дјечијем турниру “Синиша Пеулић” који је одржан у Прњавору гдје је учествовала са три генерације и постигла запажене резултате.

У питању је један од првих турнира оваквог квалитета у региону на којем су учествовале екипе из више земаља бивше Југославије.

Генерација Дрим Тима 2013. годиште наступила је у суботу 3. септембра и стигла до четвртфинала гдје је поражена од Школе фудбала “Ачко” из Добоја која је освојила прво мјесто.

“Задовољни смо залагањем ове генерације која је уз осцилације у игри ипак показала видљив напредак. Будући да је ово један од првих турнира након љетне паузе, има још простора за исправљање грешака и напредовање у техничко-тактичком смислу”, рекао је тренер Драган Тенџерић.

У недјељу 4. септембра на турниру је играла генерација 2012. Дрим Тима која је заузела треће мјесто након што је савладала екипу Борца на пенале. У регуларном дијелу утакмице било је 1:1. Претходно је Дрим Тим поражен у полуфиналу од Школе фудбала “Ачко” са 1:0.

Тренер Драган Тенџерић каже да је уз мало среће ова генерација могла стићи и до финала.

“У утакмици против Ачка примили смо гол из корнера и до краја покушавали да изједначимо, али нисмо успјели. Утакмица за треће мјесто против Борца била је веома тврда и чврста и мислим да смо на крају заслужено славили”, рекао је Тенџерић.

Наступила је и генерација Дрим Тима 2014. годиште која је заузела четврто мјесто. У полуфиналу је поражена од Борца у веома квалитетној утакмици а затим на пенале испала у борби за четврто мјесто против Школе фудбала “Бамби” из Тузле.

“У првих десет минута меча против Борца сатјерали смо их на њихову половину и имали бројне шансе које нисмо успјели искористити. Kако то бива у фудбалу, противник је казнио наше промашаје и на крају успио изборити финале. Након тога смо против Бамбија видјели праву голеаду са много лијепих потеза, али нисмо имали довољно среће приликом извођења пенала”, истакао је Тенџерић.

Директор школе фудбала и тренер Дрим Тима, Дражен Драгосављевић, каже да је протекли викенд донио позитивно искуство њиховим фудбалерима које ће надограђивати у наредном периоду.

“Било је доста добрих утакмица што ће много значити нашим младим члановима. Из свега ћемо извући закључке и направити концепцију за даљи рад. Ово су биле својеврсне припреме за турнир на Златибору који нас чека за викенд а учешће ће узети генерације 2010, 2012. и 2013, а у плану имамо и пријатељске утакмице против бањалучког Наприједа”, истакао је Драгосављевић.

Дрим Тим активно врши упис нових чланова, дјечака и дјевојчица, узраста од четири до осам година.

Пријаве се могу извршити на један од сљедећих бројева: 065/701-982 (Јована), 066/750-884 (Милован), 065/942-179 (Дражен) и 066/090-343 (Драган).

Robo Gallery: You didn’t select any Robo Gallery item in editor. Please select one from the list or create new gallery

Начелник организовао пријем за епископа марчанског Саву

Начелник организовао пријем за епископа марчанског Саву

У кабинету начелника општине Србац Млађана Драгосављевића, данас је одржан пријем за епископа марчанског Саву, викара патријарха српског, који је јуче служио свету литургију на церемонији освећења храма Васкрсења Господњег у Српцу, заједно са епископима бањалучким Јефремом и новограчаничко-средњозападноамеричким Лонгином и бројним свештеницима и ђаконима.

Епископ Сава, који је поријеклом из Српца, хиротонисан је на свечаности одржаној 3. октобра прошле године у Саборном храму у Београду, а овом чину, поред породице и пријатеља, многобројног свештенства и монаштва, присуствовали су и представници власти Републике Српске, међу којима и начелник Млађан Драгосављевић, тако да је ово била прилика за узвратну посјету.

“Имао сам прилику да угостим владику Саву кога познајем цијели живот јер је практично одрастао у мом комшилуку. Дошао нам је у посјету, што је за нас велика част и задовољство и у угодном разговору сам закључио да се ради о човјеку широких погледа и размишљања, посвећеног вјери. Дошли смо до одређених спознаја и размијенили искуства, како по питању вјере, тако и цјелокупне ситуације у нашој локалној заједници што га је веома занимало”, рекао је начелник Драгосављевић.

Епископ Сава је рекао да се обрадовао доласку у Србац великим и значајним поводом, а то је освећење новог храма који се зидао 17 година, што је велики подухват за нашу општину и све становнике овог дијела Републике Српске.

“У Српцу сам одрастао и завршио основну школу, а од тада долазим веома ријетко и боравим кратко. Одазвао сам се позиву начелника да дођем у посјету и захваљујем му се на пријему, лијепим ријечима и дочеку, али и на цијелом јучерашњем догађају који је био величанствен”, рекао је епископ Сава, који је начелнику даровао Чудотворну икону Пресвете Богородице Тројеручице.

Истиче да често сретне људе из Српца и околине , било у Београду гдје сада живи и служи као викарни епископ патријарха српског, или када службено путује и врши богослужења и литургије. Kако каже, увијек је посебна радост видјети Српчане који су давно отишли из ових крајева и живе у дијаспори, али је велика радост и када их сретне у Српцу.

“Много људи познајем овдје и имам доста родбине и пријатеља. Оно што је на мене оставило посебан утисак је када сам на Видовдан ове године, у манастиру Грачаница на Kосову и Метохији, срео нашу Српчанку Јованку Станковић, дјевојачког презимена Билановић, коју познајем још од основне школе и од тада се нисмо видјели. Нисам очекивао да ћу је срести, а видјели смо се на великом сабору организованом поводом Видовдана када је добила орден од патријарха као мајка петоро дјеце. Велика је радост и благослов срести такве људе и надам се да ће тих сусрета и породица бити све више”, истакао је епископ Сава.

Његова порука је да требамо бити пажљиви према људима, јер смо једни другима потребни и додаје да наше друштво гаји нешто што се на западу одавно изгубило, а то је братски, пријатељски и комшијски однос.

“Човјек је свјестан да самостално не може функционисати и да је потребна његова помоћ ближњем, али и да ближњи треба његову помоћ. У Српцу је то итекако видљиво јер људи овдје чувају своју православну вјеру, традицију и обичаје и то треба сачувати, како би се међусобно поштовали и испунили оно што је Христ рекао у свом јеванђељу а то је да љубите ближњег свога као самог себе. Не може се вољети и вјеровати у Бога ако се не вјерује у човјека и обрнуто, не може се истински вољети човјек ако се не воли Бог и не вјерује у њега”, рекао је епископ Сава.

Он је упутио честитке на обнови манастира Осовица након више од 300 година и додао да је то историјски догађај за овај крај, али и садашњу генерацију која је радила на подизању ове православне светиње.

“Прије неколико година, чину освећења, поред тадашњег патријарха Иринеја, присуствовао је и садашњи патријарх Порифије у својству митрополита загребачко-љубљанског, па се може рећи да је општина Србац угостила два патријарха. Наш патријарх често долази у посјету Републици Српској, а поријеклом је из околине Дервенте. Гаји посебну љубав према овим крајевима и стиже на све стране да учврсти дух нашег народа. Надам се да ће бити прилике да га ускоро поново дочекамо у Српцу”, истакао је епископ Сава.

Данашњем пријему присуствовали су замјеник начелника општине Владимир Гужвић и предсједник Скупштине општине Србац Милош Будић.

Епископ марчански Сава (Бундало) рођен је 9. децембра 1984. године у Бањалуци, од оца Јове и мајке Гордане. Основну школу је завршио у Српцу. Богословију Светог Петра Цетињског на Цетињу уписао је 1999. године, а завршио 2003. године као ђак генерације.

По завршетку Богословије уписао је Богословски факултет у Београду на коме је дипломирао 2010. године. Мастер студије из канонског права завршио је 2015. године на Институту Васељенске патријаршије за постдипломске студије православне теологије у Женеви. Докторант је на Богословском факултету Универзитета у Београду.

На Универзитету у Атини од 2015. до 2017. године студирао је грчки језик, а 2019/20. академску годину провео је на Општецрквеној аспирантури и докторантури Руске православне цркве у Москви, као и на Државном институту за руски језик „Пушкин“, усавршавајући знање руског језика.

Током студија на Богословском факултету у Београду ближе се упознао са патријархом Порфиријем, тада професором на факултету, под чијим је духовним руковођењем завршио студије и прешао у Митрополију загребачко-љубљанску, гдје је, од почетка службовања митрополита Порфирија у Загребу, постао један од његових најближих сарадника уз кога се опредјелио и припремао за монашки живот.

Монашки постриг примио је из руку Његовог преосвештенства Епископа бањалучког Јефрема у свом родном крају, у манастиру Осовици, на Лазареву суботу, 20. априла 2019. године, послије чега је причислен братству манастира Свете Петке у Загребу. У чин јерођакона рукоположио га је тада митрополит загребачко-љубљански Порфирије у Саборном храму Преображења Господњег у Загребу, другог дана Божића 2020. године. Рукоположење у чин јеромонаха патријарх Порфирије је извршио у истом храму 18. априла 2021. године.

Од избора патријарха Порфирија на трон предстојатеља Српске православне цркве, по благослову патријарха прешао је у Патријаршију у Београд, гдје је обављао послушања трудећи се да помогне Његовој светости у одговорном архипастирском служењу.

На приједлог Његове светости патријарха српског Порфирија, Свети архијерејски сабор Српске православне цркве на свом редовном засједању 29. маја 2021. године изабрао је јеромонаха Саву за викарног епископа патријарха српског са титулом епископ марчански.

Изабрани епископ марчански Сава говори француски, грчки и руски језик, и влада енглеским језиком.

“Марко Васић“ побједник турнира у Ножичком

“Марко Васић“ побједник турнира у Ножичком

На школском игралишту у Ножичком протеклог викенда одржан је турнир у малом фудбалу на којем је учествовало 10 екипа из неколико градова.

Турнир се играо по футсал систему (4+1), а екипе су наступиле у квалитетним саставима, тако да су виђени атрактивни потези. Манифестацији је присуствовало преко 300 људи који су, и поред хладног времена, остали све до завршетка финалне утакмице.

Побједник турнира је екипа “Марко Васић”, састављена од професионалних играча футсала, који углавном наступају за клубове који се такмиче у Футсал Премијер лиги БИХ. Награда за прво мјесто износила је 600 KМ, а уручен је и побједнички трофеј.

Друго мјесто и награду од 250 KМ освојила је екипа “Ножичко мигранти” у чијем саставу су били играчи из околине Бањалуке а трећа је екипа “Пет плус” која је такође наступила у квалитетном саставу.

За суђење на турниру били су задужени Далибор Гвоздић, Горан Зеленац и Игор Њежић а организатори су били Горан Зеленац, Игор Њежић и Драгослав Савић, уз подршку Мјесне заједнице Ножичко и Општине Србац.

Они се захваљују свим спонзорима који су на било који начин помогли организацију турнира, а то су :

Општина Србац, Ресторан Монументал, АМД Трејд, Тат-Kом, Д-инвест, Kафе бар Ласта, Пекара Сунце, Енса БХ, ВС-Трејд, кафебар ДОМ, Kафе бар Империо и Kафе бар Елит.

Прекид у испоруци струје у Кладарима, Малом Разбоју, Лилићу и Кукуљама

Прекид у испоруци струје у Кладарима, Малом Разбоју, Лилићу и Кукуљама

Електродистрибуција Србац обавјештава грађане да ће у уторак 6. септембра, у периоду од 10 до 14 часова, доћи до прекида у редовној испоруци електричне енергије на подручју села Kладари, Мали Разбој, Лилић и Kукуље због радова на реконструкцији 20 кВ далековода Србац- Топола.

Потрошачи се замољавају за стрпљење и разумијевање.