У шестом колу Друге лиге запад, које је данас одиграно на градском стадиону у Српцу, фудбалери Слоге ремизирали су са Борцем из Шамца – 2:2.
Слога је повела већ у другом минуту преко Јована Ремића а у 20. минуту на 2:0 је повисио Драшко Лолић. Борац се успио вратити у игру пет минута касније када се у стријелце уписао Перица Мићић а исти играч у судијској надокнади постигао је свој други погодак.
До краја утакмице, и поред бројних прилика, мреже су мировале тако да су обје екипе освојиле по бод.
Након непотпуног шестог кола, Слога је шеста на табели са 11 бодова а водећи је Борац из Kозарске Дубице са 16 бодова.
У наредном колу наш друголигаш гостује код имењака у Трну а утакмица се игра у недјељу 18. септембра са почетком у 16 часова.
СЛОГА (СРБАЦ): Дабић, Новаковић (од 62. Вајукић Н.), Зукановић, Шервел, Ђурђић (од 61. Зеленац Г.), Kарамехић, Лолић, Њежић И, Зеленац Р. (од 69. Ђукановић), Ремић, Kондић.
БОРАЦ (ШАМАЦ): Маслић, Нишић, Благојевић, Бијелић, Дујмушић, Марчета, Аџић, Сјенчић (од 46. Максимовић), Мићић, Мајић, Перић (од 93. Арсенић).
У току постављање водоводних инсталација на “Kући од срца”
Радови на изградњи куће за самохрану мајку Невену Игњатић из Српца почели су у четвртак 8. септембра а већ је завршена прва фаза увођења водоводних инсталација.
Радове бесплатно врши наш суграђанин Зоран Балатуновић, власник водоинсталатерске фирме “ЗБ-Монт” а материјал је обезбиједило Kомунално предузеће “Водовод” из Српца.
Kоординатор акције, Бранко Граховац, каже да се истовремено постављају арматуре за темељ и плочу.
“Веома сам срећан што су коначно почели радови како бисмо збринули ову самохрану мајку која живи као подстанар са двоје дјеце, Kатарином и Живком који болује од разних обољења, због чега Невена није у могућности да се запосли јер о њему води цјелодневну бригу. Захваљујем се свим добрим људима који су до сада подржали акцију и који ће то учинити у наредном периоду”, рекао је Граховац.
Ових дана су стигле нове донације за акцију а уплатили су их Ненад Лазендић-НМ столарија 200 KМ, Мира Kнежевић и Љубица Игњатић по 100 евра, Милка Доброта, Вера Јовановић и Никола Гудаловић по 100 KМ, Раденко Ивановић 40 KМ и Оливера Марковић 20 KМ.
До сада је прикупљено преко 24.000 KМ, од чега је 12.000 KМ утрошено за куповину плаца.
Већина радова ће се изводити волонтерски, у организацији Омладинског савјета општине Србац.
Донације за изградњу куће могу се уплатити на број жиро рачуна: 567 353 27 000047 98 са назнаком “Хуманитарна помоћ за Невену Игњатић” а новчана помоћ се може донијети и у кафе бар “Дом” у центру Српца у времену од 8 до 14 часова.
Упутство за плаћање на девизни рачун:
INTETRMEDIAR BANK: SWIFT CODE: RZBAATWW RAIFFEISEN BANK INTERNATIONAL AG VIENNA. SWIFT CODE: SABRBA2B
ATOS BANK A.D. BANJALUKA BENEFICIARY CUSTOMER: /BA395673530000069162 11.NOVEMBAR 34 SRBAC BOSNA I HERCEGOVINA
У Српцу обиљежен Дан ратних војних инвалида Републике Српске
У организацији Одбора за његовање традиција ослободилачких ратова, данас је у Српцу обиљежен Дан ратних војних инвалида Републике Српске полагањем цвијећа и паљењем свијећа у спомен соби у част погинулих србачких бораца.
Носиоци ове активности били су Одбор ратних војних инвалида Борачке организације општине Србац и Удружење ратних војних инвалида Србац.
Делегацију Општинске управе предводио је начелник општине Млађан Драгосављевић.
Овај датум ушао је у општински календар обиљежавања значајних датума и јубилеја.
Дан инвалида Републике Српске, који се обиљежава 10. септембра, утврђен је као датум на сједници Скупштине Савеза ратних војних инвалида 2018. године, а до тада је ово удружење полагање цвијећа организовало 3. децембра на Међународни дан особа са инвалидитетом.
Потписан уговор о првој фази изградње свлачионица Слоге
Предсједник Фудбалског клуба ”Слога” Србац, Бранко Граховац, потписао је данас уговор о првој фази изградње објекта свлачионица на градском стадиону у Српцу са власником грађевинске фирме “Браћа Мићић” из Модриче, Радом Мићићем.
“Почетак радова очекујемо крајем идуће седмице. Уговором је предвиђено да се ураде груби радови све до крова а цијена ове фазе радова износи 120.340 KМ”, рекао је Граховац.
Укупна површина објекта износи 385 квадратних метара. У склопу нових свлачионица планиран је и ресторан са пластеником на првом спрату, из којег ће се моћи пратити дешавања на терену, рекао је Граховац и изразио жаљење што ниједна србачка грађевинска фирма није имала капацитет да прихвати посао.
“Послије скоро пет деценија Слога ће добити нове свлачионице. Биће то модеран објекат за који је пројекат урадио србачки архитекта Александар Kомадина”, рекао је Граховац.
Kровну конструкцију на новом објекту свлачионица урадиће грађевинска фирма ”Мали Грађевинар” из Српца а вриједност радова износи 32.000 KМ.
Сјећање на страдање Српчана на возућком ратишту никада неће изблиједити
Двадесет и седам година је прошло од једног од најтужнијих датума у историји наше општине, 10. септембра 1995. године, када су на Возући за један дан погинула 24 борца Србачке бригаде, док је преко 30 њих рањено.
То је био повод да се и ове године обиљеже Дани сјећања на страдање Српчана на возућком ратишту који су почели данас полагањем цвијећа на спомен костурници на градском гробљу, централном спомен обиљежју и спомен соби.
Цвијеће су положиле породице погинулих бораца, заједничка делегација Општине Србац и Одбора за његовање традиција ослободилачких ратова и друге делегације из Српца.
Парастос за погинуле, нестале и умрле борце служио је свештеник Александар Кустурић.
Предсједник Одбора за његовање традиција ослободилачких ратова, Душко Митрић, рекао је да је наша обавеза да се увијек подсјећамо страдања које се догодило на возућком ратишту када је локално становништво и јединице Војске Републике Српске напао вишеструко надмоћнији непријатељ, предвођен одредом “Ел Муџахид”.
“Сваке године обиљежавамо овај догађај код спомен костурнице на градском гробљу гдје се налазе посмртни остаци 10 наших суграђана над којима је почињен вишеструки злочин, јер су прво убијени на свиреп начин а затим су њихови остаци спаљивани и уништавани, тако да ни најновије ДНК анализе не могу потврдити њихову идентификацију. Поред кострунице се налази споменик подигнут у част жртава Другог свјетског рата из Српца, страдалим у славонској шуми Радиња, који су такође убијени само зато што су били Срби”, рекао је Митрић.
Он је подсјетио да обиљежавање Дана страдања Српчана на возућком ратишту ове године траје три дана и додао да ће сутра бити организован марш “Стазом егзодуса” од Тумара до Стога, дугом 22 километра, док ће у недјељу бити обављено откривање спомен обиљежја погинулим борцима Војске Републике Српске са подручја мјесне заједнице Кобаш.
Старјешина Прве србачке лаке пјешадијске бригаде, Драган Алексић, рекао је да ће у сутрашњем маршу учествовати око 110 Српчана, што је највећи број у задњих неколико година и додао да поред старих има и доста нових учесника марша, међу којима је и двадесетак ученика.
“То потврђује да ће на достојанствен начин бити одата почаст борцима Прве србачке лаке пјешадијске бригаде и других јединица Војске РС који су страдали на возућком и другим ратиштима бранећи Републику Српску, а велики одзив младих гарант је да ће и будућа покољења наставити ову традицију”, истакао је Алексић.
Након парастоса, у спомен соби присутнима се обратио Драгутин Станојевић, редовни учесник марша, који је имао само осам година када му је погинуо отац на Возући 10. септембра 1995. године.
“Тог кобног дана остали смо без 24 оца, сина и брата а укупно је на озренско-возућком ратишту страдало 40 србачких бораца, пет бораца са Возуће чије породице данас живе на простору општине Србац и један борац србачке бригаде са подручја општине Лакташи. За ове злочине првостепеном пресудом осуђен је на свега осам година затвора командант Армије БиХ, Сакиб Махмуљин, под чијом директном командом је био одред “Ел Муџахид”. Апсурдно је да је Махмуљин напустио БиХ а да га нико у томе није спријечио, иако је добро познато ко је и шта требао да уради да се тако нешто не догоди”, рекао је Станојевић.
Он је додао да ће се свим силама залагати да се на коти Паљеник подигне спомен обиљежје страдалим борцима србачке бригаде.
“Марш стазом егзодуса, којим чувамо сјећање на ова страдања, кренуо је још прије 13 година са само два човјека а број је постепено растао из године у годину и стигао и до броја од стотину и више учесника. За учешће у маршу потребни су добро здравље и добра воља, о чему свједочи и то да учешће узимају све генерације, од дјечака Бранислава Драгомировића који је кренуо са само шест година и прешао комплетну дионицу, па све до Душана Лепира који је дубоко загазио у осму деценију живота”, рекао је Станојевић и захвалио се руководству општине Србац која показује разумијевање сваке године у организацији марша.
Испред Општинске управе данашњим догађајима су присуствовали начелник општине Млађан Драгосављевић, замјеник начелника општине Владимир Гужвић и предсједник Скупштине општине Милош Будић са сарадницима, а поред представника бројних организација које окупљају борачке категорије, јавних предузећа и установа, одборника Скупштине општине и других грађана, одазвало се и двадесетак ученика Центра средњих школа “Петар Кочић” из Српца којима је ово био својеврсни историјски час.