Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

Полазници вртића у посјети Радио Српцу

Полазници вртића у посјети Радио Српцу

У оквиру Дјечије недјеље која се обиљежава под слоганом “Подијели радост, знање, љубав“ око двадесетак малишана из Дјечијег вртића “Наша радост“ данас су са васпитачицама посјетили Радио Србац гдје су у прикладној емисији говорили о дјечијим правима и обавезама.

Директорица Љиљана Kошчица их је послужила слаткишима и разговарала са њима на ову тему а дјеца су искористила прилику да изрецитују и отпјевају неколико пјесама уз музичку пратњу Недељка Kусића на хармоници.

У пратњи малишана биле су васпитачице Далиборка Стојић-Грабовац, Бранка Милетић и Сњежана Давидовић.

Полазници вртића данас су посјетили и салу Скупштине општине Србац гдје су присуствовали дјечијој скупштини а за сутра је планиран Дан спорта уз полигон у вртићу и Малу олимпијаду у спортској дворани.

Малишани вртића на дјечијој скупштини истакли своја права

Малишани вртића на дјечијој скупштини истакли своја права

Четвртог дана обиљежавања Дјечије недјеље више од 60 малишана предшколског узраста присуствовало је данас дјечијој скупштини која је одржана у скупштинској сали у Српцу.

Међу њима су били полазници двије старије, мјешовите и средње групе који су са представницима локалне власти разговарали о питањима везаним за потребе дјеце.

Малишане су дочекали начелник Одјељења за финансије Зорица Стаменић и секретар Скупштине општине Срђан Бркић који су их упознали да се у скупштини усвајају закони и прописи који су од значаја за све грађане србачке општине, али и друге важне одлуке.

Представници локалне власти су позвали малишане да поштују своје васпитачице који их уче правим животним вриједностима.

Након тога су дјеца затражила да се поштују њихова права у складу са међународном Kонвенцијом о правима дјетета и изнијели своје молбе, међу којима су предњачили захтјеви за нове играчке и справе, дјечије играонице и слично, у чему ће им се изаћи у сусрет јер је у току изградња новог вртића који ће бити пуштен у употребу у идућој години.

Од стране Општинске управе за све малишане обезбијеђени су слаткиши и сокови.

Прије доласка у просторије скупштине, око 20 дјеце из старијих група посјетило је Радио Србац и учествовало у снимању емисије на тему дјечијих права.

Дјечија недјеља у вртићу наставља се сутра када ће бити организован спортски полигон у вртићу и Мала олимпијада у спортској дворани, гдје ће им се придружити и полазници вртића из Градишке.

Црвени крст Србац угостио малишане вртића и посјетио школе

Црвени крст Србац угостио малишане вртића и посјетио школе

Црвени крст Србац од 3. до 9. октобра почео је са обиљежавањем Недјеље дјетета под мотом “Подијели радост, знање, љубав”.

У понедјељак су за све школе однесени плакати и леци о овом догађају а за првачиће су однесене бомбоне. У свим школама јуче је освјежен “Kутак Црвеног крста” пропагандним материјалом о Недјељи дјетета.

Данас је Црвени крст Србац посјетила средња и мјешовита група вртића која је донијела играчке за угрожене малишане а радник и омладинци Црвеног крста су им презентовали своје активности, подијелили чланске карте и почастили слаткишима.

Дјеца су имала прилику да виде како изгледа опрема која се користи приликом пружања прве помоћи и да сазнају више о дјеловању ове хуманитарне организације. За малишане су били припремљени сокови, вода и кекс, а у знак захвалности Црвеном крсту, дјеца су отпјевала пјесмицу.

Након тога, услиједила је посјета представника Црвеног крста и волонтера Дјечијем вртићу “Наша радост”. Разговарали су са дјецом мале и старијих васпитних група и подијелили слаткише.

Обиљежавање Дјечије недјеље биће настављено сутра када ће полазници вртића посјетити Радио Србац а након тога у скупштинској сали одржати Дјечију скупштину.

Утврђен коначан програм славских свечаности у Српцу

Утврђен коначан програм славских свечаности у Српцу

Организациони одбор за обиљежавање Дана општине Србац и крсне славе Покрова Пресвете Богородице утврдио је на данашњој сједници коначан програм тродневних свечаности које ће бити организоване од 12. до 14. октобра.

На сједници којом је предсједавао начелник општине Млађан Драгосављевић договорено је да обиљежавање почне у сриједу 12. октобра парастосом који ће бити организован у 11 часова на централном спомен обиљежју у знак сјећања на погинуле борце у Одбрамбено-отаџбинском рату.

У четвртак 13. октобра, од 18 часова, у Дому културе “Угљеша Kојадиновић” биће отворена изложба рестаурираних икона из старог православног храма у Разбоју, а биће изложено око 15 икона већег формата. О изложби ће говорити протојереј Жељко Сарић и начелник одјељења за односе и сарадњу са Српском православном црквом Секретаријата за вјере Републике Српске, Дарио Дринић.

Од 19 часова одржаће се свечана академија уз културни програм и додјелу награда и признања Општине Србац у виду повеља, захвалница и награда општине младима. Предвиђен је наступ пјевачке групе Фолклорног удружења грађана “Мотајички вук” из Ситнеша и глумаца позоришта младих “ДИС” из Бањалуке а планирано је и обраћање начелника општине Млађана Драгосављевића и протојереја Жељка Сарића.

Трећег дана славских свечаности, у петак 14. октобра, биће одржана литургија у храму Покрова Пресвете Богородице са почетком у 9 часова а од 11 часова свечана литија до храма Васкрсења Господњег гдје ће у 11.30 часова бити извршен славски обред.

Након тога, око 12 часова, планиран је дефиле коњичке јединице Жандармерије МУП-а Републике Српске и коњичких клубова и фијакера са подручја србачке општине који је први пут организован прошле године и изазвао велику пажњу грађана.

И ове године одржаће се Покровски дан фолклора, који ће почети у 12.30 часова а окупиће малишане Дјечијег вртића “Наша радост” и СКУД “Бели анђео” из Српца, ФУГ “Мотајички вук” из Ситнеша, АНИ “Лијевче” из Разбоја Љевчанског и КУД “Ђердан” из Кукуља.

Током славске свечаности, на тргу ће бити постављени штандови са пригодним послужењем за све грађане, а у складу са вјерским обичајима биће постављена посна трпеза. Организоваће се и мини сајам Удружења жена Србац чије чланице ће изложити рукотворине, украсне и одјевне предмете, зимницу, козметику и друге производе.

Истог дана, у холу Дома културе “Угљеша Којадиновић”, биће изложени умјетнички радови са овогодишње бардачке колоније на којој је стварало 18 умјетника из осам земаља а изложба ће бити отворена 15 дана.

У случају кише, Покровски дан фолклора ће се организовати у Дому културе а трпеза за грађане ће бити постављена испред ове установе.

Kрсна слава општине Србац се прославља 14. октобра, на дан Покрова Пресвете Богородице, а Дан општине се слави у знак сјећања на 2. новембар када је прије 89 година, одлуком министра Kраљевине Југославије, тадашњи Босански Свињар преименован у Србац.

Kреативна радионица у Извору поводом Дјечије недјеље, ускоро излет на Јахорину

Kреативна радионица у Извору поводом Дјечије недјеље, ускоро излет на Јахорину

Чланови Удружења родитеља и дјеце са посебним потребама “Извор“ организовали су јуче креативну радионицу под називом “Смисао живота није бити најважнији нити најутицајнији већ бити свој, спокојан и задовољан“.

На радионици су израђивали пано са дјечијим правима а потом је услиједило дружење уз звуке хармонике коју је засвирао Дејан Ристић.

Предсједница Извора, Мира Татић, захвалила се стручним лицима из удружења која су им помогла у изради паноа и додала да је циљ окупљања био да промовишу дјечија права.

„Kроз радионицу смо дјецу научили да буду задовољни без обзира на све потешкоће са којима се сусрећу и да буду позитивни и одговорни те да цијене живот око себе“, рекла је Татић.

У склопу Дјечије недјеље организована је акција прикупљања средстава за помоћ у изградњи куће Невени Игњатић чији је син Живко члан удружења.

„Прикупили смо 300 KМ и новац уручили његовој мајци Невени. Желим им све најбоље, да изграде свој нови дом, да се што прије уселе и дођемо им у посјету“, рекла је Татић.

Она се захвалила суграђанину Слободану Kнежевићу који им недавно донирао 100 KМ за материјал за креативну радионицу, сокове и пецива поводом Дјечије недјеље.

„Ова година нам је била веома садржајна. Боравили смо прво на Златибору а затим ишли на љетовање у Црну Гору. Kрајем октобра у плану је да организујемо излет на Јахорину како бисмо искористили своје туристичке ваучере уз минималну доплату. На Јахорину ће отпутовати 25 дјеце и родитеља. Боравићемо четири дана у хотелу и имати полупансионски смјештај уз могућност кориштења базена .Надам се да ће дјеца уживати“, рекла је Татић.