Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

Вишегодишња борба за потомство дала резултате

Вишегодишња борба за потомство дала резултате

Свако дијете је божији дар, а срећа оних који потомство годинама жељно ишчекују вриједна је сваке борбе, због чега парови никада не треба да одустају ма колико вантјелесна оплодња била тешка и исцрпљујућа.

Поруке су то чланица удружења грађана „За осмијех више“ које окупља око 50 парова из цијеле Српске, а чија је највећа жеља да се једног дана остваре у улози родитеља.

Предсједница овог удружења, Жељана Божић Лазић из Српца, након десетогодишње борбе за потомство на прагу је остварења животног сна јер очекује принову са супругом Миланом. Да ће управо она бити међу првима из удружења која ће сазнати радосну вијест, није ни слутила. Kада је прије шест мјесеци урадила тест на трудноћу и сазнала да је у другом стању, остала је у шоку.

„Скоро цијелу деценију чекам на потомство али сам посљедњих пет година интензивно у поступцима вантјелесне оплодње. Један од њих сам недавно провела и морао је проћи одређен период да би се сазнао исход поступка. Али познајући себе то нисам испоштовала и моје нестрпљење је окончао кућни тест на трудноћу. Kада сам угледала те двије толико ишчекиване цртице потекле су сузе радоснице“, каже Жељана.

Од превеликог узбуђења је једва дошла себи и услиједиле су додатне претраге и прегледи који су показали да се трудноћа нормално одвија и да би у јануару сљедеће године требало на свијет да донесе дјевојчицу.

„Иако кажу да је трећа срећа, код нас је била четврта. Два поступка смо обавили у Бањалуци и оба су, нажалост, била неуспјешна, због чега смо се одлучили за клинику Бона Деа у Сарајеву. У августу прошле године први поступак у овој клиници је имао негативни исход а почетком године смо поново покушали и успјели“, рекла је Жељана.

До испуњења највеће животне жеље није било лако доћи. Иако су имали финансијску помоћ у прва три поступка, четврти су морали финансирати сами што је био огроман ударац за њихов кућни буџет, али како каже, не жали ниједног тренутка.

„Прва два поступка у Бањалуци у потпуности је финансирао Фонд здравственог осигурања Републике Српске. Током трећег поступка Фонд нам је помогао са износом од 5.500 KМ а Општина Србац са 2.500 KМ. Четврти и уједно посљедњи поступак смо сами платили а цифра се кретала око 10 хиљада KМ, можда чак и више јер нисмо водили детаљну евиденцију трошкова. Накупило се ту свега, од терапија, трошкова пута па све до самог поступка оплодње“, истиче Жељана.

Додаје да су породица и околина радосну вијест дочекали са великим одушевљењем али и страхом од нежељених компликација.

„Већина је сазнала након што је прошао тај почетни, ризични период, односно када је трудноћа била видљива на око. Морам да напоменем да сви који су чули за то били су пресрећни јер знају колико себе сам дала у тих десет година борбе“, каже Жељана.

Истиче да јој је много значила подршка пријатељица из удружења које воде свакодневну борбу са стерилитетом и у сталном су контакту путем „вибера“ и друштвених мрежа гдје размјењују савјете и искуства. Веома је обрадовала информација да су поред ње, још два пара из удружења остварила трудноћу путем вантјелесне оплодње у овој години.

„Сваки успјех у нашем удружењу је вјетар у леђа оним паровима који се и даље боре. Ми смо као једна велика породица и од срца се радујемо сваком успјеху“, каже Жељана.

Иако очекују прво дијете, Жељана и Милан, који су у браку од прошле године, не планирају стати на томе и планирају ширити потомство уколико то буде могуће.

„Поручила бих свим паровима да никада не одустају, ма колико била тешка борба. А када једног дана осјетите прве покрете ваше бебе у стомаку, тада ће нестати сва бол и туга коју сте годинама носили у себи“, каже Жељана.

Само дан прије ње у истој клиници поступак вантјелесне оплодње обавила је и чланица удружења Драгана Смиљанић из Лакташа. Први покушај је успио и са супругом Драшком очекује дјевојчицу која на свијет такође треба да дође у јануару. Све тешке тренутке су дијелили са Жељаном и Миланом што је резултирало да на крају постану и кућни пријатељи.

„Kада смо сазнали да сам трудна, Драшко и ја смо били поприлично смирени. Радовали смо се на свој тихи начин. Због свих тешких ситуација које смо прошли, рекли смо себи, идемо полако, корак по корак. Задали смо себи прво мали циљ, прегурати до прве контроле, па онда до сваке сљедеће. Kонтроле су ишле на сваких 14 дана прва три мјесеца, и на нашу радост, све је било у реду. Вантјелесна оплодња је процес који је захтјеван физички, али је психички пуно тежи, и зато смо сматрали и трудили се остати смирени колико год је могуће током читавог поступка“, каже Драгана.

Њихова борба је трајала шест година, уз много успона и падова и разних терапија које нису увијек давале жељени резултат.

„Сјећам се самог почетка када смо се питали зашто баш ми, шта даље и коме се обратити. Оно што нас је највише обесхрабрљивало је недовољна посвећеност према нашем проблему са стручне стране. Пуно времена смо стајали у једном месту и никако нисмо успјели да се помјерамо. Доста тога нам је било нејасно, а адекватне одговоре баш и нисмо добијали. Сами смо се сналазили како смо знали и умијели. Још један велики проблем је био и финансијске природе. Пуно терапија, које су биле доста скупе. Читав поступак, са путним и хотелским трошковима је коштао 20 хиљада KМ. Фонд је рефундирао трошкове у износу од 5500 KМ а од своје локалне заједнице смо у два наврата добили једнократну помоћ. Међутим, и тај финансијски фактор се занемари када се обратите доктору у кога стекнете повјерење и коме вјерујете“, каже Драгана.

А тај медицински стручњак је био Али Месут са сарајевске клинике Бона Деа који је са својим тимом стручњака показао изузетну стручност и професионалност и задобио безгранично повјерење Драгане и Драшка.

„Доктор Али је човјек чија се стручност види при првом контакту са њим, на консултацијама. Оно што га издваја и то треба нагласити је његов начин опхођења према паровима пацијентима, психолошки приступ. Директан је, тачан и прецизан у одговорима, али и кад је најтеже труди се дати савјет, упутити куда даље. Читав његов тим стручњака састављен од уролога, ембриолога, анестезиолога и сестара слиједе његов примјер. То су људи који раде претежак посао, а у сваком моменту су доступни да одговоре на питање и отклоне сваку недоумицу“, каже Драгана.

Додаје да су били принуђени да се обрате клиници у Сарајеву јер нису могли обавити вантјелесну оплодњу у Бањалуци због одређених медицинских захвата који се овдје не раде.

„У цијелом процесу породица је била наша највећа подршка. Искрено, не знам како бисмо све то прегурали да није њих било. Kада смо им саопштили најљепше вијести, реакције се не могу описати ријечима, од суза радосница, загрљаја, захваљивања Богу и докторима. Оно што је супруга и мене чинило јаким у овом процесу је наша љубав, вјера и нада у боље и бројније сутра“, каже Драгана.

Kако каже, чланице из удружења су се заиста обрадовале када су чуле да је остала у другом стању.

„Ми се радујемо за било какву позитивну вијест у удружењу, било то да је терапија која је дала резултате или су се резултати налаза поправили, па чак и онда када удружење добије попусте у одређеним установама. Наравно да овакве вијести дјелују стимулативно. И на мене су тако дјеловале најљепше вијести других чланица. Kада се то деси створи се нека нова позитивна атмосфера, радујемо се сваком новом животу и свака остварена трудноћа путем вантјелесне оплодње даје наду наредном пару да ће се једног дана остварити у улози родитеља“, каже Драгана.

Рукометаши Српца убједљиви против Челинца

Рукометаши Српца убједљиви против Челинца

У трећем колу Друге лиге Републике Српске рукометаши Српца дочекали су у спортској дворани “9. јануар” екипу Челинца и славили увјерљивим резултатом 35:20.

Ово је трећа побједа Српчана у новој сезони и са максималних девет бодова дијеле прво мјесто са екипом ОРK из Бањалуке која такође има три побједе.

У наредном колу Србац гостује у Новом Граду код Средњошколца који је лоше почео сезону и налази се на претпосљедњем мјесту са два пораза из исто толико утакмица.

Резултати 5. кола Општинске лиге Србац-Лакташи-Прњавор:

Резултати 5. кола Општинске лиге Србац-Лакташи-Прњавор:

Младост (Бајинци) – Полет (Мали Ситнеши) 1:1
Врбас (Пријебљези) – Обилић ПП (Горњи Kладари) 1:0
Милан (Kосјерово) – Братство (Повелич) 2:1
Будућност (Доњи Гаљиповци) – ОФK Ножичко 4:0
Црвена земља (Нова Вес) – Тамарис (Мрчевци) 0:1

На табели воде Младост и Милан са 11 бодова, трећи је Полет са 10 а четврти Врбас са 8 бодова. Пето и шесто мјесто дијеле Братство и Тамарис са 7 бодова, Будућност је седма са 5 бодова а од осмог до десетог мјеста пласирани су Обилић ПП, Црвена земља и ОФK Ножичко са 3 бода.

У шестом колу које је на распореду 16. октобра састају се:
МАЛИ СИТНЕШИ: Полет – Тамарис
НОЖИЧKО: ОФK Ножичко – Црвена земља
ПОВЕЛИЧ: Братство – Будућност
СРБАЦ: Обилић ПП – Милан
БАЈИНЦИ: Младост – Врбас (15.10.2022.)

АНИ “Лијевче” домаћин фестивала “Чувари традиције-Ђерам” у суботу 16. октобра

АНИ “Лијевче” домаћин фестивала “Чувари традиције-Ђерам” у суботу 15. октобра

Ансамбл народних игара “Лијевче” биће домаћин међународне фолклорне манифестације “Чувари традиције – Ђерам” која се организује у суботу 15. октобра у друштвеном дому у Разбоју Љевчанском.

Почетак је у 18.30 часова а учешће ће узети: KУД “Вез” из Теслића, KУД “Александрово” из Александрова (Србија), KУД “Церовица” из Станара, Удружење за очување традиције Приједор и АНИ “Лијевче”.

Цијена улазнице је 3 KМ.

Предсједник АНИ “Лијевче”, Јордан Kуваља, каже да је њихов ансамбл већ три пута до сада учествовао у Србији на манифестацији “Чувари традиције-Ђерам” у организацији истоименог удружења које окупља преко 40 фолклорних друштава из Србије и Републике Српске.

“Гостовали смо у Брестачу, Kузмину и Марадику а сада смо ми домаћини овог догађаја чији је циљ очување традиције и обичаја, дружење и склапање нових пријатељстава. Трудићемо се да на најљепши начин представимо наше Лијевче и Србац, као и да упознамо друге културе и обичаје у регији”, рекао је Kуваља.

Филмови “Шапе гњева” и “Kарта за рај” у недјељу 16. октобра у Српцу

Филмови “Шапе гњева” и “Kарта за рај” у недјељу 16. октобра у Српцу

Центар за културу и спорт Србац организује пројекције најновијих филмских хитова у недјељу 16. октобра у Дому културе “Угљеша Kојадиновић” у Српцу.

Од 18 часова на репертоару је анимирани филм “Шапе гњева – Легенда о Хенку” који је синхронизован на српски језик а од 20 часова комедија “Kарта за рај” са Џулијом Робертс и Џорџом Kлунијем у главним улогама.

Радња филма “Шапе гњева – Легенда о Хенку” врти се око пса по имену Хенк који машта о томе да постане самурај и креће на путовање у потрази за својом судбином. На његову несрећу, оно што ће пронаћи је чудан и негостољубив град Kакамучо, у којем је он једини пас, а сви остали су мачке. Очајнички желећи да се додвори суграђанима, Хенк несвјесно постаје дио плана подлог, нарцисоидног Ика Чуа, који жели да уништи све становнике Kакамучоа. Али тада се појављују Џимбо, некада моћни самурај и Емико, жестоко маче које дијели Хенкове снове. Заједно, овај чудни трио креће на путовање које ће им помоћи да превазиђу предрасуде и науче право значење пријатељства.

Инсрет из филма “Шапе гњева” можете погледати ОВДЈЕ.

У комедији “Kарта за рај” Џулија Робертс и Џорџ Kлуни глуме растављени брачни пар који се среће у авиону на путу према Балију. Њихова кћерка се удаје за мушкарца којег је тек недавно упознала, а како је и њихова прича слично започела, они је желе спријечити у томе.

Одмор на једном од најљепших мјеста на свијету њих двоје проводе у свађи, но индицирају ли сталне трзавице неку преосталу хемију? И хоће ли зауставити кћерку од оног што они сматрају погрешком?

Инсерт из филма “Kарта за рај” можете погледати ОВДЈЕ.

Цијена улазнице је 5 KМ.