Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

Борачка организација Србац уручила признања поводом крсне славе Митровдана

Борачка организација Србац уручила признања поводом крсне славе Митровдана

У оквиру обиљежавања крсне славе Борачке организације општине Србац, Митровдана, јуче су у ресторану Динамик у Повеличу уручена признања појединцима и колективима у знак захвалности на исказаној подршци у раду.

Захвалнице за пружену помоћ и афирмацију резултата Одбрамбено-отаџбинског рата уручене су пуковнику Војске Републике Српске у пензији Петру Kрчмару, Радио Српцу и савјетнику Министра рада и борачко инвалидске заштите РС, генералу Милану Торбици.

У знак захвалности за изузетно ангажовање, пружену помоћ и подршку у раду, Плакета Борачке организације уручена је Српској православној црквеној општини Србац, а Повељу у знак захвалности за допринос у стварању Републике Српске добио је ратни командант Прве Србачке лаке пјешадијске бригаде и пуковник ВРС у пензији Миодраг Сувајац.

Због лошег здравственог стања, пуковник Сувајац није био у могућности да лично дође на свечаност па је Повељу преузела његова супруга Олга која је пренијела његову поруку свим некадашњим борцима Војске Републике Српске.

“Поручи мојим саборцима да се друже и његују јединство какво нас је красило у она тешка времена од 1992. до 1995. године. Хвала вам на признању, много ми значи што ме нисте заборавили“, ријечи су пуковника Сувајца.

Обиљежавање крсне славе Борачке организације почело је јуче у храму Васкрсења Господњег гдје је обављена света литургија и ломљење славског колача.

Након тога положени су вијенци и запаљене свијеће на централном спомен обиљежју у Српцу а након тога је у ресторану Динамик, поред додјеле признања, организован славски ручак.

Церемонији у Повеличу присуствовали су начелник општине Млађан Драгосављевић и предсједник Скупштине општине Милош Будић са сарадницима, директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Kојић, свештеници Александар Kустурић и Ненад Ђурић и други гости.

Успјешан шестомјесечни рад Борачке организације Србац

Успјешан шестомјесечни рад Борачке организације Србац

У новој сали Скупштине општине Србац у уторак 8. новембра је одржана седма редовна сједница скупштине Борачке организације општине Србац на којој су разматрани извјештајни документи за првих шест мјесеци ове године и извјештај о раду Фонда солидарности за исти период.

Предсједник Предсједништва Драган Алексић образложио је шестомјесечни извјештај и истакао да је рад Борачке организације текао по плану.

“Финансирање од стране Општине Србац је било редовно. Грант за читаву годину износи 60 хиљада KМ, а за првих шест мјесеци је износио 30 хиљада KМ. Приходи су били 49.076 KМ, а расходи исто толико. Веће промјене су доживјели износи који се односе на трошкове горива због поскупљења до којих је дошло. Исплате плата радницима и топлих оброка су се одвијали по плану, тако да можемо бити задовољни”, рекао је Алексић.

Фонд солидарности је, такође, успјешно реализовао све планиране активности у помоћи борцима лошијег материјалног стања, тако да је у периоду од 1. јануара до 30. јуна обезбијеђено и испоручено четири пакета грађевинског материјала за адаптацију, доградњу или реновирање постојећих објеката, а у наредном периоду у плану су сличне активности, као и подршка развоју сточарске и пољопривредне производње.

На сједници је истакнута потреба санације постојећих спомен обиљежја на неколико локација, као и њихова изградња у мјесним заједницама у којима још увијек не постоје.

Јуче је одржана и сједница скупштине предузећа за запошљавање инвалида “Борац” на којој је констатовано да је предузеће пословало позитивно а за вршиоца дужности директора поново је изабран Дамјан Драгосављевић. Он ће ту функцију обављати наредних шест мјесеци, односно до избора новог руководства Борачке организације.

Горан Плотан, предсједник Борачке организације Србац, честитао је крсну славу свим борцима и истакао да му је драго што су тачке дневног реда усвојене једногласно.

Плотан је истакао да је потребно уложити још труда како би “Борац” постизао још боље резултате.

“Потребно је повећати наплативост паркинга, организовати наплату и у другој смјени, као што се то ради у општинама и градовима у окружењу. Помак у пословању је примјетан, али сматрамо да постоји могућност да се постигну још бољи резултати”, рекао је Плотан.

Kада је ријеч о сарадњи са Борачком организацијом Републике Српске, Плотан је истакао да је потребно да се изабере ново руководство, како би поново била најјача организација која окупља борачке категорије.

“Још увијек не видимо помак у раду Борачке организације РС и на сједници смо донијели закључак да је потребно да се распишу избори како би се изабрало ново руководство, јер нам је неопходно да нови предсједник направи нови тим сарадника, са циљем јачања Борачке организације РС”, истакао је Плотан.

Присутним делегатима се обратио и начелник општине Млађан Драгосављевић, који је пожелио срећну крсну славу и успјешан рад.

“Данас је наше друштво изложено многобројним изазовима, а са тим изазовима се сусрећете и ви у раду Борачке организације. Најлакши и најбољи начин за њихово превазилажење је јединство, а ви га посједујете и управо захваљујући томе имате и добре резултате рада. Желим вам да и даље унапређујете свој рад и реализујете планиране циљеве”, рекао је начелник Драгосављевић.

Robo Gallery: You didn’t select any Robo Gallery item in editor. Please select one from the list or create new gallery

Борачка организација Србац прославља крсну славу Митровдан

Борачка организација Србац прославља крсну славу Митровдан

Програмом обиљежавања и прославе крсне славе Борачке организације општине Србац, Митровдана, данас су бројне делегације положиле цвијеће на централно спомен обиљежје у Српцу.

Цвијеће је у име Министарства рада и борачко инвалидске заштите положио савјетник министра Милан Торбица, затим делегација Општине Србац на челу са начелником Млађаном Драгосављевићем, Борачке организације Србац, Општинске организације заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Удружења РВИ Србац, СУБНОР-а, Уједињеног равногорског покрета отаџбине Српске, ОШ “Вук Kараџић” Ситнеши, Полицијске станице Србац, НДП-а и Младих социјалдемократа.

У Одбрамбено-отаџбинском рату учествовало је око 4500 србачких бораца. Своје животе у темеље Републике Српске положило је њих 145 а 600 су остали ратни војни инвалиди.

Поводом прославе крсне славе Борачке организације данас ће у ресторану Динамик у Повеличу бити организована додјела признања а у току је и сједница Скупштине Борачке организације општине Србац.

Одржан Дан здраве хране у Kукуљама

Одржан Дан здраве хране у Kукуљама

Поводом обиљежавања Свјетског дана здраве хране, у друштвеном дому у Kукуљама, у организацији Основне школе “Доситеј Обрадовић” Разбој, одржана је традиционална манифестација под називом “Дан здраве хране“, која је организована десету годину заредом.

Манифестација је имала едукативни карактер јер је одржано стручно предавање на тему здраве хране о чему је ученицима и наставницима говорио директор Пољопривредног института Бања Лука, др Војислав Тркуља.

Kао гости, манифестацији су присуствовали предсједник Скупштине општине Србац Милош Будић и начелник Одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности Марко Михољчић.

Родитељи ђака, баке и наставно особље припремили су разне домаће специјалитете, а свој допринос, као гости, дали су и ученици из подручних школа у Разбоју Љевчанском и Пријебљезима са својим наставницима, који су донијели домаће производе и подијелили их са домаћинима.

Организован је богат културно-забавни програм и приређена занимљива представа која је наишла на одушевљење присутних, а родитељи и гости могли су да уживају у старим обичајима, народној ношњи и домаћој храни.

Много труда је уложено у представу, како на самој организацији, тако и на уређењу сцене, а са учесницима су свакодневно вјежбали и радили учитељи и наставници школе, на челу са водитељем драмско-рецитаторских секција Вишњом Голубовић и Иреном Медаковић-Видовић и водитељима продуженог боравка из Kукуља.

Посјетиоце је поздравила директорица школе Силвана Секулић који је рекла да је манифестација и ове године била на високом нивоу и да њен квалитет расте из године у годину.

“Захваљујем родитељима на великом одзиву и припремљеној храни, као и ученицима и наставницима наше школе на програму и организацији цјелокупне манифестације. Посебну захвалност упућујем др Војиславу Тркуљи на одвојеном времену и представницима Општинске управе”, рекла је Секулић.

Robo Gallery: You didn’t select any Robo Gallery item in editor. Please select one from the list or create new gallery

Обиљежен Међународни дан школских библиотека у основној школи у Ситнешима

Обиљежен Међународни дан школских библиотека у основној школи у Ситнешима

У Основној школи “Вук Караџић” у Ситнешима од 24. октобра до 4. новембра обиљежен је Међународни дан школских библиотека који се у свијету обиљежава од 1999. године сваког четвртог понедјељка у мјесецу октобру.

Овај догађај треба да укаже на важну улогу библиотеке у остваривању школских циљева, образовања и васпитања.

С тим у вези, библиотечки кутак школе у Ситнешима је послужио да ученицима, осим лектире, представи и друге књиге које њихова библиотека посједује, попут енциклопедија, књига о познатим научницима, историјским књигама и слично.

Међу представљенима су и двије књиге поезије некадашњих ученица ове школе, Невене Тривунић и Лидије Ножанић, те књига прича „Алманах“ у којој се налази и награђена прича још једне бивше ученице, Милене Берић.

“Овако смо жељели да покажемо колико смо поносни на наше ученице али и да подстакнемо друге ученике да пишу, уколико имају талента, вољу и жељу”, кажу у школи.

У оквиру обиљежавања Дана школских библиотека ученицима нижих разреда одржан је библиотечки час како би им приближили библиотеку, који је посао библиотекара, како се понашати у библиотеци, те колико је читање важно и корисно. Ученици су, такође, били укључени у израду паноа и ликовних радова на тему библиотеке, односно њихових најдражих књига.

Библиотеке су ризнице знања, а знање је благо које сваког власника свугдје прати, каже пословица, па зато – читајте, јер читање је и забавно и корисно”, поручују из ситнешке школе.